Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2015., 08:27   #41
Quote:
čoksi kaže: Pogledaj post
...na kraju ne znam jeste upratili, ih je rodila krajem svibnja u 26 tjednu carskim. Jedno je bilo kritično.

Baš se nekad često sjetim toga i zanima me kako su klinci
dvoje je bilo kriticno, svi su imali respiratornih problema, jedno posebno + jedan od njih je imao nekih problema sa crijevima i morao je na hitnu operaciju....ujedno taj clanak je i zadnji o njima na netu, napisan negdje pocetkom, sredinom lipnja....dalje nema više ništa...tako da se bojim, da se bebe nisu izvukle...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 08:39   #42
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
...
i sad imamo varijantu da i stara žena može rađati. ne bih bila tim četvorkama u koži.
sve skupa, činjenica da je u uređenoj zemlji odbijena, a u manje razvijnoj gdje su pohlepniji za parama nije, činjenica da oca nema.... ne znam kako to braniti kao nečije pravo, argumentom "ima većih problema".
naravno da ima, al ovo je pitanje medicinske etike i ako će se pravno riješavati, ne vidim problem da se kao granica stavi ona prirodna, a to je za ženu menopauza.
Opet se vracas na "prirodne" granice. Nista u nasim zivotima nije "prirodno" vec odavno. MPO nije prirodan. Kontracepcija nije prirodna. Antibiotici nisu prirodni..... NEMA prirodnog u nasim zivotima, postoje samo konvencije, obicaji, zakoni.... Vidis i sama da coksi pise da zene ne odbijaju u npr Ceskoj, neces valjda Cesku nazvati nerazvijenom?!

Sad imamo svakakvih varijanti, surogat majki neplodnim parovima, surogatsk majki homoseksualnim parovima, djece iz doniranih spolnih stanica ili embrija, selekciju embrija prije transfera zbog provjere na genetske bolesti, imamo zenu koja je rodila s transplatiranom maternicom, zenu koja je rodila nakon lijecenja karcinoma u djetinjstvu dijete iz prethodno smrznutog tkiva jajnika, imamo milijon novi tehnika i mogucnosti koje se sve redom de-facto protive "prirodi". I svi oni zele preskociti tu prirodnu barijeru. i uspijevaju. Pa i bakica iz price. Samo sto je ona zbog ovih drugih elemenata price (13 djece, cetvorke) postala medijska prica. Inace bi dobila tri retka u novinama, ako i toliko.

Zabraniti sve ovo gore ili dio ovog gore na svjetskom nivou, da niti jedna zemlja to ne omogucava? jako tesko, ni zemlje EU nisu unificirane a kamoli cijeli svijet. Zemlje "drugog" svijeta imaju sve bolju tehnologiju, nize cijene, liberalnije zakone - pa ce ovoga biti sve vise a ne manje. Tako da... "zabraniti"? Nema sanse.

Uostalom, bottom line - zena je htjela bebu, ne ubiti nekog. To nije zlocin samo po sebe, bez obzira na njene godine.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 08:53   #43
Quote:
proab kaže: Pogledaj post

Uostalom, bottom line - zena je htjela bebu, ne ubiti nekog. To nije zlocin samo po sebe, bez obzira na njene godine.
htjeti bebu nije zlocin, naravno, ali ne bi se slozila da roditi dijete po defaultu nije zlocin.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 09:05   #44
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
htjeti bebu nije zlocin, naravno, ali ne bi se slozila da roditi dijete po defaultu nije zlocin.
"Zlocin" definira pravo i obicaji za svako pojedino drustvo i pojedino razdoblje (ne bih sad o nekim univerzalnim eticnim i moralnim nacelima, filozofijama i sl - za to mislim ima poseban pdf). U tom kontekstu ostajem pri tome da imati bebu danas nije zlocin. Kao sto je bio do nedavno za npr. nevjencane majke kojima se dijete zbog toga moglo oduzeti, njih baciti u popravni dom ili cak zatvor, u nekim "naprednim" zemljama cak podvrci prisilnoj sterilizaciji itd.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 09:53   #45
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Opet se vracas na "prirodne" granice. Nista u nasim zivotima nije "prirodno" vec odavno. MPO nije prirodan. Kontracepcija nije prirodna. Antibiotici nisu prirodni..... NEMA prirodnog u nasim zivotima, postoje samo konvencije, obicaji, zakoni....
gle, nije "prirodno" skuhati hranu na vatri, ako ćemo sad u tom smjeru nastavljati.

MPO je medicinska pomoć parovima u reproduktivnoj dobi koji imaju problem sa začećem. "prirodno" je da takvih problema nema, pa je MPO isto što i proteza osobi bez noge.

ono što je sad pitanje, treba li povući granicu za omogućavanje MPO postupka. ja, zbog ovakvih slučajeva, smatram da bi trebala postojati, i da je granica za ženu menopauza.
mislim, može biti i 50 g, al u svakom slučaju granice treba biti, žene koje sa 65.g. rađaju četvorke iz nekakve obijesti ("najmlađe dijete je htjelo nekoga za igru") nisu kul, i na kraju su vjetar u leđa svim blesanima koji osporavaju MPO.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 15:09   #46
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
gle, nije "prirodno" skuhati hranu na vatri, ako ćemo sad u tom smjeru nastavljati.

MPO je medicinska pomoć parovima u reproduktivnoj dobi koji imaju problem sa začećem. "prirodno" je da takvih problema nema, pa je MPO isto što i proteza osobi bez noge.

ono što je sad pitanje, treba li povući granicu za omogućavanje MPO postupka. ja, zbog ovakvih slučajeva, smatram da bi trebala postojati, i da je granica za ženu menopauza.
mislim, može biti i 50 g, al u svakom slučaju granice treba biti, žene koje sa 65.g. rađaju četvorke iz nekakve obijesti ("najmlađe dijete je htjelo nekoga za igru") nisu kul, i na kraju su vjetar u leđa svim blesanima koji osporavaju MPO.
MPO je medicinski potpomognuta oplodnja. Skup tehnika. Primjena je raznih, ne samo ova koju si ti definirala.
MPO rabe i zene i muskarci koje nemaju problema s plodnoscu - bili single ili par ali homoseksualni.

Sto se granice od 50g tice, lako je izazvati zgrazanje i potporu na primjeru poput ovog, a da zena zeli roditi dijete npr kceri koja nema maternicu I njenom muzu, uz adekvatno napisanu pricicu simpatije citatelja su odjednom na stranj zene u menopauzi i protiv ogranicavanja koje predlazes. A sto ako je hipotetska kci single? A sto ako to nije kci vec sin i njegov muz?

I tako, za svaki od primjera bi se nasao neki pobornik a I neki cvrsti protivnik, uostalom svodjenje MPO u HR na tri jajne stanice koje se moraju vratiti nije MPO u o ima nje ih protivnika ucinilo imalo privlacnijom...

Ali onako, hipotetski, bas me zanima kako bi ti to "zabranila"? Ne u jednoj drzavi kao takvoj, nego pojedincima, slobodnim gradjanima s pravom putovanja van granica drzave...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 09:48   #47
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
MPO je medicinski potpomognuta oplodnja. Skup tehnika. Primjena je raznih, ne samo ova koju si ti definirala.
MPO rabe i zene i muskarci koje nemaju problema s plodnoscu - bili single ili par ali homoseksualni.

Sto se granice od 50g tice, lako je izazvati zgrazanje i potporu na primjeru poput ovog, a da zena zeli roditi dijete npr kceri koja nema maternicu I njenom muzu, uz adekvatno napisanu pricicu simpatije citatelja su odjednom na stranj zene u menopauzi i protiv ogranicavanja koje predlazes. A sto ako je hipotetska kci single? A sto ako to nije kci vec sin i njegov muz?

I tako, za svaki od primjera bi se nasao neki pobornik a I neki cvrsti protivnik, uostalom svodjenje MPO u HR na tri jajne stanice koje se moraju vratiti nije MPO u o ima nje ih protivnika ucinilo imalo privlacnijom...

Ali onako, hipotetski, bas me zanima kako bi ti to "zabranila"? Ne u jednoj drzavi kao takvoj, nego pojedincima, slobodnim gradjanima s pravom putovanja van granica drzave...
naravno da se ljudi zgrazaju, kada je prvo pitanje, sto ce biti sa bebama kada zena umre, prirodnom smrcu.
vidis, da je onakva srcedrapateljna pricica, dakle da ona ko surogat radja dijete nekome, preptostavljam da taj netko preuzima skrbnistvo i brigu za dijete tijekom odrastanja.
meni je to ogromna razlika.

glede granica...
stalno usporedjujes MPO sa kontracepcijom.
nije isto.
ko sto je ova pricica dobar argument zlouporabe medicinskih tehnika protivnicima MPO-a (koji bi ga zabranili upotpunosti), tako su i protivnicima abortusa (za sve slucajeve), dobar argument koristenje abortusa kod zena kojima je to jedina, i cesta kontracepcije (uz paletu dostupnih).
zar nam to treba?
zar nam treba, zbog neke razmazene bogate bakice u klimakteriju (koja nema pametnija posla nego se umjetno oplodjivti i radjati) da se hrpa protivnika digne na noge i pocne pjevati kako se medicina zluopotrebljava?
ko sto se zalagatelji za zivot, dignu na noge svako malo, jer statistike abortusa, kolko god pokazuju da je sve manje i manje abortusa svake godine, iskoriste izjave zena kojima je to jedina, i poprilicno cesta, kontracepcija
pa trosimo vrijeme i energiju na zastitu prava onih kojima je to pravo potrebno.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 11:11   #48
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Po meni do 45 godina jer treba ubrajati i 20 godina odgajanja i onda automatski dojde do tih 65 godina zivota kad dijete navrsi 20 godina.
Mada po meni je najljepse kad zena rada u najboljim godinama od 25-35 godina. Prije 25 godina je po meni premlado i balavo, a prek 35 godina je pak problem kakvo ima fizicko zdravlje da mozda ne kljuka tablete koje bi mogle nastetiti bebi u maternici. Hocu reci da je obicaj da nakon 35 godina se znaju javljati koje kakvi zdrastveni problemi zbog cega moraju kljukat tablete i kod muskarca i kod zena, bezobzira na prehranu i vjezbe. A znamo da u uputama zna pisati konzultirati se s lijecnikom ili ljekarnikom kod trudnoce.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
Sad sam jako znatiželjna: kakvi su to konkretno problemi nakon 35. zbog kojih se kljuka tabletama i kojima to točno?
Sori, nasmijala si me ovime jer prvo dijete sam rodila s 39 g. drugo s 42 g. i u životu nisam popila ništa jače od Lupoceta, a bogami ni većina mojih vršnjakinja

Što se tiče bake koja je postala mama umjetnom oplodnjom u 65. meni je to nezamislivo jer gledam kako moja stara koja je tih godina i spada u izvanredno vitalne i zdrave žene, behandla unuke super, ali na određeno vrijeme i ne bi ni htjela/mogla biti za njih 24 h na raspolaganju što je preduvjet majčinstva.

Iako sam kasno postala majka bez ikakvih problema, da sam mogla birati, "odradila" bih to par godina ranije.

Ženu iz članka ne razumijem i nedostaje mi njena perspektiva da bih mogla komentirati, a bez razumijevanja mogu jedino osuđivati što mi nije cilj.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 11:18   #49
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ali onako, hipotetski, bas me zanima kako bi ti to "zabranila"? Ne u jednoj drzavi kao takvoj, nego pojedincima, slobodnim gradjanima s pravom putovanja van granica drzave...
ovako, molim te da prestaneš sa "ti bi zabranila", ja nisam zapovjednik svijeta i ništa neću ja osobno zabraniti, niti patim od toga da tako svijet funkcionira.

ono što izražavam je stav da bi trebalo biti zabranjeno (od strane države kao regulatora; sumnjam da će se ovo moći dignuti na razinu svjetskog zakona) omogućavati rađanje djece i majčinstva ženama koje će, ukoliko budu imale svu sreću svijeta, doživjeti njihov 10. rođendan.

naravno da svaka od nas može sutra oboliti i može stradati na razne načine, al jebiga, starenje je zaista neminovno i podrazumijeva opadanje psihofizičkih sposobnosti, to je nešto što je sigurno i nema mi to smisla relativizirati.

na kraju, ako je ovaj članak istinit, zakonodavci Njemačke misle kao ja, pa očito da se može regulirati da ne može svatko na MPO.



btw bi li ti pustila da ta žena usvoji 4. djece? bi li takvoj ženi omogućila da otvori mini vrtić i čuva tvoje i još par tuđe djece?

ukoliko ne bi, zanima me zašto onda žena ima pravo na taj postupak, "jer je to njezino tijelo i njezina djeca"?
jer i zlostavljači imaju "svoju djecu", pa se zakon miješa u njihova posla i brani zlostavljanje.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 07:25   #50
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ovako, molim te da prestaneš sa "ti bi zabranila", ja nisam zapovjednik svijeta i ništa neću ja osobno zabraniti, niti patim od toga da tako svijet funkcionira.

ono što izražavam je stav da bi trebalo biti zabranjeno (od strane države kao regulatora; sumnjam da će se ovo moći dignuti na razinu svjetskog zakona) omogućavati rađanje djece i majčinstva ženama koje će, ukoliko budu imale svu sreću svijeta, doživjeti njihov 10. rođendan.
Ocekivana zivotna dob zene u De je 83, tako da bi uz sasvim prosjecnu srecu trebala dozivjeti njihov 18-i rodjendan
Quote:
naravno da svaka od nas može sutra oboliti i može stradati na razne načine, al jebiga, starenje je zaista neminovno i podrazumijeva opadanje psihofizičkih sposobnosti, to je nešto što je sigurno i nema mi to smisla relativizirati.
Da, moze oboljeti, moze imati bolest koja je nespojiva s trudnocom, pa svejedno ako zeli moze zatrudnijeti, roditi i ostavit djecu bez majke. I to se desava isto kao i sto se desavaju ove bakice koje radjaju sa 65 - ponavljam, ovo sigurno nije jedini slucaj, ni blizu.
Quote:
na kraju, ako je ovaj članak istinit, zakonodavci Njemačke misle kao ja, pa očito da se može regulirati da ne može svatko na MPO.
Ali zakonodavci u Ceskoj i Ukrajni ne misle kau u Njemackoj? Znaci, vracamo se na pocetak, jedina prepreka je novac i koliko ga imas? Ok, zdravstveni kapitalizam na USA nacin, koliko imas toliko ces i dobiti? Koliko zena u Hr nije ostvarilo trudnocu doj je u Hr zakonodavac smatrao da se ne smije zamrzavati embrije a zene nisu imale za postupke u inozemstvu? Cudi me taj argumet "zakonodavca" u zemlji koja je jos jucer imala takav MpO zakon (da sad ne seciram sadasnji i njegove mane), ili zemlji koja Ustavom brani homoseksualni brak jer je "krivog sastava". Zakonodavci cesto pisu nepravedne partikularne zakone i onda treba puno vremena da se isti promijene.
Quote:
btw bi li ti pustila da ta žena usvoji 4. djece? bi li takvoj ženi omogućila da otvori mini vrtić i čuva tvoje i još par tuđe djece?
S obzirom da smatram da je i 65-godisnja majka koja brine o bebi kako spada prvih x godina zivota bolja od djecjeg doma, naravno da bih dopustila, bolje ona nego dom. Ne bih dopustila usvajanje cetvero djece odjednom, vec sam rekla da smatram cetvorke krivim postupkom, a i ona sama nije otisla na mpo sa zeljom da dobije cetvorke vec jedno dijete.
Sto se vrtica tice, ne kuzim odakle sad odjednom vrtic, i kakve veze ima s icime? Mozda da pitas zene kojima 70+ bake cuvaju unucad jer su jaslice zlo i treba ih izbjeci pod svaku cijenu?
Quote:
ukoliko ne bi, zanima me zašto onda žena ima pravo na taj postupak, "jer je to njezino tijelo i njezina djeca"?
jer i zlostavljači imaju "svoju djecu", pa se zakon miješa u njihova posla i brani zlostavljanje.
Zlostavljanje je zabranjeno - ali zakonodavac ne brani ni zlostavljacima ni pedofilima da imaju djecu. Ni prirodno ni mpo. Jedino uspijeva braniti usvajanje. Bilo bi dobro da zakonodavac usmjeri svoje resurse na spasavanje djece od takvih roditelja, a ne da procjenjuje tko je prestar za djecu.

Ukratko, rekla sam vec, mislim da je njena odluka bila losa, no ne smatram da je zla, niti da takve stvari treba pod svaku cijenu braniti zakonom, jer opcenito nema pravila i zakona koji bi branili ljudima da imaju djecu u kojekakvim slucajevima koje ja smatram krivim a oni sasvim ispravnim. Ja nisam mjerilo i ne zelim da mi se drzava petlja u moje odluke, a time ne zelim ni da se drugima petlja u odluke i zivot, dokle god smo u granicama nestete drugima. Plus, drzava nema kristalnu kuglu da kaze kako ce nekom djetetu biti u zivotu, ali ima zakone i mehanizme koji stite djecu od losih roditelja bez obzira kako (i s koliko godina) su dobili tu djecu. I preferiram da se drzava fokusira na sticenje postojece djece a ne branjenje radjanja nove djece samo odredjenim ljudima. Ako ce drzava braniti radjanje onda nek brani svima koji nemaju "dozvolu za djecu". To je moj generalni stav temeljem nacela pravednosti i jednakosti gradjana pred zakonom.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 08:12   #51
mislim da ti je pocetna premisa pogresna. u ovom slucaju mpo i prirodno zatrudnjivanje nije isto, jer u drugom slucaju odgovornost lezi na doktrorima. njima se oduzima ili dozvoljava pravo na nesto.
ako zelis odrezati ruku, jako te smeta i nervira tvoja liejva ruka i zelis ju odrezati, uzmi noz i rezi. doktori ce te pokrpati i spasiti ti zivot, isto ako sto ce pomoci 50 godisnjoj trudnici koja je zanijela prirodnim putem.
ali doktori ti ne smiju pomoci da tu ruku odrezes, koliko god ti to htio i koliko god novaca im nudio.
isto tako ne bi smjeli pomoci zeni od 65 godina da zatrudni.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 13:24   #52
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
naravno da se ljudi zgrazaju, kada je prvo pitanje, sto ce biti sa bebama kada zena umre, prirodnom smrcu.
vidis, da je onakva srcedrapateljna pricica, dakle da ona ko surogat radja dijete nekome, preptostavljam da taj netko preuzima skrbnistvo i brigu za dijete tijekom odrastanja.
meni je to ogromna razlika.

glede granica...
stalno usporedjujes MPO sa kontracepcijom.
nije isto.
ko sto je ova pricica dobar argument zlouporabe medicinskih tehnika protivnicima MPO-a (koji bi ga zabranili upotpunosti), tako su i protivnicima abortusa (za sve slucajeve), dobar argument koristenje abortusa kod zena kojima je to jedina, i cesta kontracepcije (uz paletu dostupnih).
zar nam to treba?
zar nam treba, zbog neke razmazene bogate bakice u klimakteriju (koja nema pametnija posla nego se umjetno oplodjivti i radjati) da se hrpa protivnika digne na noge i pocne pjevati kako se medicina zluopotrebljava?
ko sto se zalagatelji za zivot, dignu na noge svako malo, jer statistike abortusa, kolko god pokazuju da je sve manje i manje abortusa svake godine, iskoriste izjave zena kojima je to jedina, i poprilicno cesta, kontracepcija
pa trosimo vrijeme i energiju na zastitu prava onih kojima je to pravo potrebno.

nije to ni razmažena ni bogata bakica,već po meni čisti psihijatrijski slučaj...
A priroda sama je alfa i omega vremena rađanja tj materinstva.
Pa ako ista nekim defektom "kazni" inače zdravu ženu u fertilnoj dobi,to medicina svakako ima pravo ispraviti.
Ali oploditi ženu staru 65 g i to radi para što ovi u Ukrajini učiniše,bi trebalo zakonom zabraniti.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 13:40   #53
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
nije to ni razmažena ni bogata bakica,već po meni čisti psihijatrijski slučaj...
A priroda sama je alfa i omega vremena rađanja tj materinstva.
Pa ako ista nekim defektom "kazni" inače zdravu ženu u fertilnoj dobi,to medicina svakako ima pravo ispraviti.
Ali oploditi ženu staru 65 g i to radi para što ovi u Ukrajini učiniše,bi trebalo zakonom zabraniti.
nemam namjeru gatati dal je netko psihijatrijski slucaj prek foruma ili njemackih novina.
a i ako jest, onda je to lijecnik trebao provjeriti i neoploditi.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 13:50   #54
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nemam namjeru gatati dal je netko psihijatrijski slucaj prek foruma ili njemackih novina.
a i ako jest, onda je to lijecnik trebao provjeriti i neoploditi.
kad nemaju obaveznu procjenu psihologa prije postupka kao naš lijepi hrvatistan
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 13:53   #55
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mislim da ti je pocetna premisa pogresna. u ovom slucaju mpo i prirodno zatrudnjivanje nije isto, jer u drugom slucaju odgovornost lezi na doktrorima. njima se oduzima ili dozvoljava pravo na nesto.
ako zelis odrezati ruku, jako te smeta i nervira tvoja liejva ruka i zelis ju odrezati, uzmi noz i rezi. doktori ce te pokrpati i spasiti ti zivot, isto ako sto ce pomoci 50 godisnjoj trudnici koja je zanijela prirodnim putem.
ali doktori ti ne smiju pomoci da tu ruku odrezes, koliko god ti to htio i koliko god novaca im nudio.isto tako ne bi smjeli pomoci zeni od 65 godina da zatrudni.
A zasto pomazu tolikim muskima da im uklone onu stvar, naprave sise i hormonima i ostalim operativnim zahvatima ih pretvore u zene? Ako cemo bas vuc "doktori ne smiju" paralelu. Kad drustvo odlucuje sto doktori (ne)smiju i kada to (ne)smiju? Od kad je zelja za promjenom spola postala legitimno pravo koje ti plati HZZO a ne razlog da te upute u psih. bolnicu?

Zasto navodim ovaj primjer, i one druge primjere koristenja MPO (surogat majke, homoseksulani parovi i singles koji zele djecu pmocu mpo itd) koje niste previse komentirali (samo se drvi po bakica, bakica, bakica)? Da ukazem na to da uvijek postoji u pocetku da je nesto novo, radikalno, "nemoralno", "neprihvatljivo"... i onda ponekad postoji i trenutak kad to postane sasvim uobicajeno. Ili bar prihvaceno. Ovo mi se cini kao kandidat za prihvacenost jer nisam uspjela vidjeti niti jedan drugi argument zasto bi se zabranilo osim "mozda ce umrijeti prije nego dijete postane punoljetno"... a mozda i nece.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 13:56   #56
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
...
A priroda sama je alfa i omega vremena rađanja tj materinstva.
Pa ako ista nekim defektom "kazni" inače zdravu ženu u fertilnoj dobi,to medicina svakako ima pravo ispraviti.
....
Cek, jel priroda "alfa i omega" ili nije pa medicina ispravlja prirodu?
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 14:08   #57
da bi napravili promjenu spola ljudi su koliko sam ja upoznata podvrgnuti poduzem procesu provjere od strane strucnjaka
za homoseksualne parove i samce, ja ne znam sto je tu slicno ovome
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 14:29   #58
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A zasto pomazu tolikim muskima da im uklone onu stvar, naprave sise i hormonima i ostalim operativnim zahvatima ih pretvore u zene? Ako cemo bas vuc "doktori ne smiju" paralelu. Kad drustvo odlucuje sto doktori (ne)smiju i kada to (ne)smiju? Od kad je zelja za promjenom spola postala legitimno pravo koje ti plati HZZO a ne razlog da te upute u psih. bolnicu?
transseksualce itekako upućuju psiholozima i psihijatrima prije nego se upuste u sam proces promjene spola.
btw, kod nas se uopće ne rade kirurške promjene spola, već samo ovaj hormonski dio, i nisam sigurna koliko HZZO to pokriva i pokriva li uopće.
nebitno za temu, ali kad već spominješ, čisto informativno.

no paralela između gospođe od 65g koja želi biti trudna i imati dijete i transseksualaca ti je potpuno promašena.
iako si to podvukla pod "što doktori smiju/ne smiju", to su sadržajno stvari koje nemaju veze s vezom i ne mogu biti isto gledane.
ja bih MPO u 65.g. prije usporedila s nerealnim estetskim zahvatima i procedurama, tu doktor privatnik radi po principu "napravi štogod hoće i uzmi lovu".
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 16:31   #59
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
transseksualce itekako upućuju psiholozima i psihijatrima prije nego se upuste u sam proces promjene spola.
btw, kod nas se uopće ne rade kirurške promjene spola, već samo ovaj hormonski dio, i nisam sigurna koliko HZZO to pokriva i pokriva li uopće.
nebitno za temu, ali kad već spominješ, čisto informativno.

no paralela između gospođe od 65g koja želi biti trudna i imati dijete i transseksualaca ti je potpuno promašena.
iako si to podvukla pod "što doktori smiju/ne smiju", to su sadržajno stvari koje nemaju veze s vezom i ne mogu biti isto gledane.
ja bih MPO u 65.g. prije usporedila s nerealnim estetskim zahvatima i procedurama, tu doktor privatnik radi po principu "napravi štogod hoće i uzmi lovu".
Gle, negdje ih upućuju, negdje je dosta da plate 2.000$ (šifra: Tajland).
Mene ne zanima "kod nas" u striktno HR kontekstu (jer smo mi ionako močvarna patrijahalna zabit za bilo kakve moderne ideje) nego "danas na planetu Zemlja". A poanta je bila, ponavljam - zašto je danas to ok, a pred X godina se zbog takvih želja slalo na psihijatriju? Tko je to odjednom odllučio da više nije bolest nego pravo kojemu se može udovoljiti. Ili zašto je danas ok biti gay, stupati u brak, imati djecu, a do nedavno zločin kažnjiv smrću (a ponegdje još uvijek zločin kažnjiv smrću)? Lista je beskonačna u smislu što je danas prihvatljivo je do jučer bio zločin i nemoral, a i obrnuto (gladijatorske igre i javne egzekucije baš nisu neka fora danas, a nekad su bile sasvim cool i u skladu s općim moralom društva). Estetske operacije - da, slažem se, i to je analogija.

Pa pitam što je to konkretno u osnovi čina rađanja djeteta nemoralno i za zabranu? Može biti neodgovorno, kao i toliki drugi činovi rađanja, ali ne vidim da ima neke osnove zakonski stavljati prepreke (iako se tolike zemlje ukjučujući našu trude, od surogatstva nadalje... i uvijek je netko na kraju povrijeđen, uskraćen, zakinut)
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 17:19   #60
biti homosexualac nije hir. zeljeti dijete s osobom koju volis, nije hir.
izgledati poput batmana je hir
imati dijete sa 65 godinanje hir.
doduse, obije je po mom i znak psihicke bolesti ali necu u to ulaziti.
niti jedno niti drugo doktori ne bi smjeli raditi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.