Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 21:06   #7981
Ne znam točno kakvu kontrolu glasnoće ima Primare i30, ali kako to nije Digitalno pojačalo, onda se moguće radi o digitalnoj kontroli promjene otpora.
Spominje se neka četverostruka kontrola glasnoće.

Nešto slično ima i Moj C.E.C. DAC koji može raditi i kao predpojačalao.
I kod njega se spominju četiri visokovrijedna potenciometra, sa,o tu od 100 koraka (to je i skala) čije se vrijednosti prenose se u Volume Control.
Tako se ostvaruje glatka kontrola glasnoće, provođenjem digitalne kontrole otpora.

Dakle, to nije neka čista digitalna kontrola glasnoće koja zadire u "dužinu digitalne riječi" zapisa, pa se samim time može narušiti i rezolutnost zapisa.
Kad pustimo digitalnu kontrolu glasnoće, gubimo bitove: 1 bit za svakih 6dB ili pola glasnoće.
No u praksi to nije tako strašno, a kako se tu ne radi o takvoj "čistoj" Digital Volume Control, ne treba se time zamarati.
Zato je i recimo savjet kada šibate glazbu s PC-a, s nekog sotverskog plejera (Foobar npr.) nije previše uputno rabiti kontrolu glasnoće na njegovom sučelju, baš radi eventualno moguće manje rezolucije zapisa ...(eventualno)...

Zaključno, kako sam posjedovao Primare predpojačalo i pojačalo snage, znam da sigurno nisu napravili kontrolu glasnoće koja bi čujno negativno utjecala na kvalitetu zvuka.
olif is offline  
Old 20.11.2017., 23:40   #7982
Pozdrav. Malo sam noob u hifi-u pa imam za vas eksperte neka pitanja
Kupio sam Klipsch R-15M i Klipsch R10-SW i to pogonim sa receiverom koje sam uspio dobit jako jako povoljno jer mi ponestalo love kad sam kupio zvucnike Klipsch sam odabrao nakon dosta slusanja i jako mi se svidio zvuk istih. Receicer je stara yamaha v363. Sad vec polako razmisljam o zamjeni yamahe za nesto bolje i kvalitetnije. Ono sto mi je vazno je da mogu optikom spojit tv i da imam mogucnost bluetootha. Jer mi je najdraze slusat muziku preko deezera (znam da nije najsretnije rjesenje) ali nemam volje za skidanje kvalitetnih fileova pa to pucat preko daca.... planiram ostat na 2.1 sistemu. Sad pitanja.

1. Sto mislite, preporuke, sto bi moglo kvalitetno zamjenit yamahu? Moze novo, moze rabljeno. Sto se sobro slaze sa Klipschem? Citam da bi mu jedan NAD ili Rotel super odgovarao ali posto mi je bluetooth bitan takvi uredjaji kostaju dosta novaca.

2. Moze li mi netko zdravo seljacki malo pribliziti DAC uredjaje. Ok. In oretvara digitalni signal u analogni. Ali koliko kuzim samo ako je file u tipa mp3 formatu i pusta se preko kompa ili usb-a. Da li bi za moj nacin slusanja glazbe (deezer, google play a puno manje, skoro nista youtube) on uopce imao smisla? Recimo kupim NAD sa bluetoothom i DAC-om. Ako sam dobro shvatio ta glazba preko bluetootha ne prolazi kroz DAC? Ako sam sve dobro polovio onda za mene DAC nema smisla. Onda mi samo treba kvalitetno stereo pojacalo sa bluetoothom ili wifi-em.

Hvala.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
m3 power is offline  
Old 21.11.2017., 07:16   #7983
Pozz
Ne bih ja stavio Rotela na Klipsche.
Idi na NADa i to najprije poslusaj(prije kupnje)
Rotel na Klipschu kod brata zvucao jadno i jeftino.

DAC je digitalno analogni pretvornik.
Muzika u bluetoothu je dogitalna i zapravo najlosija moguca varijanta prijenosa (karakteristike i namjena blluetootha)

Ti ripas / skidas / playas muziku na necemu.
Media playeru, PCu ili necem slicnom.
To je digitalni oblik zapisa.

Onda taj zapis USB / optickim / coaxialnim kablom spojis na DAC koji to pretvori u analogni zapis i s cincevima spojis u predpojacalo...pa ide u pojacalo pa u zvucnike.
Angelbyu is offline  
Old 21.11.2017., 07:26   #7984
Već smo prije dosta pisali o DAC-u, a tu dole , u linku (od polovice nadolje, pa sve do kraja) imaš nešto malo o DAC-u.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=463748&page=273

1. Kvalitetno bi tu Yamahu AV receiver zamijenilo svako iole kvalitetno integrirano stereo pojačalo, nevezano dal su zvučnici Klipsch ili neki drugi..
Prijedloge damo kasnije, kad rasčistimo s DAC-om.

2. Dobar DAC ne obrađuje samo MP3 format, već i svaki flac, wav, ape i sl.
A kako oni bolji osim USB ulaza imaju i Coaxialni i Optički ulaz, mogu obrađivati i digitalni signal sa nekog Media playera, CD/DVD playera, BD playera, Tv-a i sl.
Tako da možeš npr. komp spojiti sa HDMI na tv, a s Tv-a optikom (za zvuk) u DAC...
Možda možeš i Dezzer streamiti s Foobarom (na kompu), pa onda to preko USB-a ide na DAC, a s DAC-a činčevima na stereo pojačalo.

Dakle, kvalitetnija je solucija itedrirano pojačalo i zasebni, vanjski USB DAC, naravno sa ona tri ulaza; USB, OPtika, Coax.

Rijeđe integrirana pojačala imaju DAC u sebi i večinm (u početnima) on nije nešto osobito kvalitetno.
BlueTooth veza ne može biti tako kvalitetna kao ova povezivanja na DAC

Zadnje uređivanje olif : 21.11.2017. at 08:06.
olif is offline  
Old 21.11.2017., 08:14   #7985
Ok. Jasnije.

1. Ali nema li svaki receiver neku vrstu DAC-a u sebi? Uzmimo na primjer optiku s kojom spajam tv. Tv je u digitalnom signalu. Ne pretvara li se to u analogni pa onda na zvucnike van?

2. Znaci li to da, ako spojim mobitel usb-om (a fakat mi se neda pustat glazba sa kompa ) na DAC i sa moba opet pustam deezerom da ce DAC odradit svoje i dobiti cu isto kao da sam i komp spojio usb-om na DAC. S pocetka sam pustao muziku sa youtubea i tu je deezer i googleplay 30X bolji. Zvuk je cisciji, puniji, zivotopisniji. Sto je i logicno.

3. Evo jedan primjer. Recimo da sam bacio oko na NAD C368. On ima ugradjen DAC. Ali ne kuzim da li ce ono sto spojim optikom na njega ici kroz taj DAC posto pojacalo ima opticki ulaz.

https://nadelectronics.com/product/c...dac-amplifier/

Hvala, vam.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
m3 power is offline  
Old 21.11.2017., 11:06   #7986
m3power: ako ulaziš optičkim u pojačalo, jedni DAC koji će nešto raditi po pitanju pretvorbe digitalnog u analogno (da s emože čuti) je DAC u pojačalu...meni se čini da se ovdje miješa pojam DAC-a i dekodera audio zapisa...
MytByte is online now  
Old 21.11.2017., 11:26   #7987
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
m3power: ako ulaziš optičkim u pojačalo, jedni DAC koji će nešto raditi po pitanju pretvorbe digitalnog u analogno (da s emože čuti) je DAC u pojačalu...meni se čini da se ovdje miješa pojam DAC-a i dekodera audio zapisa...
Ok. To mi je bilo nejasno pa zato i pitam. Dakle u konkretnom primjeru NAD-a sve sto spojim na njega ide preko DAC-a. To mi je bilo nejasno. Razlika izmedju DAC-a i dekodera audio zapisa? Predpoatavljam da postoji razlika. A ona je?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
m3 power is offline  
Old 21.11.2017., 12:04   #7988
DAC pretvara već definirani digitalni signal u analogni, kako bi ga predpojačalo i pojačalo mogli dalje atenuirati/amplificirati.

Audio dekoder prepoznaje/dekodira vrstu digitalnog audio zapisa. To rade softverski tzv. Codeci....(a mogu biti i hardverski) u oba smjera; kodiranje/ dekodiranje

Pazi Wikija kaj veli:
"Kodek (engl. codec) je kratica od koder-dekoder ili kompresor-dekompresor, a odnosi se na hardverski uređaj za kodiranje video i/ili audio signala ili na softverski modul s istom funkcijom."

...to je onak " vulgaris" objašnjenje...
Ostalo ti napišem u drugom postu...

Zadnje uređivanje olif : 21.11.2017. at 12:44.
olif is offline  
Old 21.11.2017., 12:35   #7989
1. Da, svaki AV receiver ima u sebi DAC i naravno da će onda Optički izlaz Tv-a, spojen na optički ulaz receivera ići prako DAC-a tog receivera i na stereo zvučnike.
Ali je stvar u tome da je AV receiver u stereo modu mnogo slabiji kvalitetom zvuka (a iste cijene) kao neko stereo integrirano pojačalo !!

2.
http://www.audiologs.com/oz/and.pdf
Nisam nikad koristio, ali se valjda može sa mini USB izlaza mobitela sa mini USB/A USB adapterom (vidi link) dalje sa A na B USB kabelom prosljediti digitalni signal na vanski DAC. S njega (DAC-a) RCA činčevima spojiš na pojačalo...

3. Ako na NAD C368 optički (ili Coaxom) spojiš neki digitalni izvor zvuka, taj će digitalni zapis proči kroz DAC u tom NAD-u !

E, sad je pitanje koliko je taj DAC u tom Nadu kvalitetan, s obzirom ako npr kupiš zasebni, vanjski, kvalitetan USB DAC.
S time da taj Nad nema USB ulaz (za komforno spajanje nekog PC ili mini PC uređaja, A na B USB kabelom) kada bi koristio kvalitetne flacove (pa i one HD) pohranjene na HDD-u. To bi svakako bilo poželjno kada bi imao soolidno pojačalo..
Osobno bih išao prije na klasično strereo integrirano pojačalo i vanjski, kvalitetan DAC...
olif is offline  
Old 21.11.2017., 15:01   #7990
Quote:
m3 power kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Malo sam noob u hifi-u pa imam za vas eksperte neka pitanja
Kupio sam Klipsch R-15M i Klipsch R10-SW i to pogonim sa receiverom koje sam uspio dobit jako jako povoljno jer mi ponestalo love kad sam kupio zvucnike Klipsch sam odabrao nakon dosta slusanja i jako mi se svidio zvuk istih. Receicer je stara yamaha v363. Sad vec polako razmisljam o zamjeni yamahe za nesto bolje i kvalitetnije. Ono sto mi je vazno je da mogu optikom spojit tv i da imam mogucnost bluetootha. Jer mi je najdraze slusat muziku preko deezera (znam da nije najsretnije rjesenje) ali nemam volje za skidanje kvalitetnih fileova pa to pucat preko daca.... planiram ostat na 2.1 sistemu. Sad pitanja.

1. Sto mislite, preporuke, sto bi moglo kvalitetno zamjenit yamahu? Moze novo, moze rabljeno. Sto se sobro slaze sa Klipschem? Citam da bi mu jedan NAD ili Rotel super odgovarao ali posto mi je bluetooth bitan takvi uredjaji kostaju dosta novaca.

2. Moze li mi netko zdravo seljacki malo pribliziti DAC uredjaje. Ok. In oretvara digitalni signal u analogni. Ali koliko kuzim samo ako je file u tipa mp3 formatu i pusta se preko kompa ili usb-a. Da li bi za moj nacin slusanja glazbe (deezer, google play a puno manje, skoro nista youtube) on uopce imao smisla? Recimo kupim NAD sa bluetoothom i DAC-om. Ako sam dobro shvatio ta glazba preko bluetootha ne prolazi kroz DAC? Ako sam sve dobro polovio onda za mene DAC nema smisla. Onda mi samo treba kvalitetno stereo pojacalo sa bluetoothom ili wifi-em.

Hvala.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Preporuka - Onkyo 8130 (ili 8150)


Sent using Tapatalk
Mr Jordan is offline  
Old 21.11.2017., 15:39   #7991
Ufff... ok. Mnogo sam pametniji hvala vam. Nadalje... planiram koristiti takav susatv na dalje, dakle 2.1 sto se tice filmova i kucnog kina to mi nije tanimljivo. Vidim da je kolega preporucio Onkya malo sam ga prolurkao i ima super ocjene pogotovo 8150 a cijena nije velika. Mene sad u biti brine jos jedna stvar. Ako vec kupujem pojacalo za Klipscha. Htio bi da se to dobro sljubi
Da li je u tom vidu Onkyo dobar. NAD sam poceo gledat ( iako je fakat skup) zato sto sam citao da super radi s Klipschem a sad kako bi to Onkyo odradio, ne znam...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
m3 power is offline  
Old 21.11.2017., 16:25   #7992
Quote:
m3 power kaže: Pogledaj post
Ufff... ok. Mnogo sam pametniji hvala vam. Nadalje... planiram koristiti takav susatv na dalje, dakle 2.1 sto se tice filmova i kucnog kina to mi nije tanimljivo. Vidim da je kolega preporucio Onkya malo sam ga prolurkao i ima super ocjene pogotovo 8150 a cijena nije velika. Mene sad u biti brine jos jedna stvar. Ako vec kupujem pojacalo za Klipscha. Htio bi da se to dobro sljubi
Da li je u tom vidu Onkyo dobar. NAD sam poceo gledat ( iako je fakat skup) zato sto sam citao da super radi s Klipschem a sad kako bi to Onkyo odradio, ne znam...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
aha...2.1....dobro ti kaže mister gore....može taj onkyo stereo resiver.kod surrounda su ih dost uparivali sa yamahama., a denon ti je uvijek nekako najviše neutralan.

kod mene novi sub u igri.došao prije tjedan dana i nadam se da više neću ništa mijenjati,a i pod kaznom sam.
rel s/5 sho...prije toga sam imao velodyne spl-1200 ultra..mislim da to sve govori ako je ovaj dobio ritanac.
pa sad malo brutaljenja..inače ova scena u john wicku 2 u katakombama je nešto najbolje na šta sam naišao u novijim filmovima.tu se dobar sistem može iskazat u kompletnom području.
https://www.youtube.com/watch?v=3y_F0Ss8M_o

Zadnje uređivanje Caecus : 21.11.2017. at 16:36.
Caecus is offline  
Old 21.11.2017., 16:40   #7993
Opa
REL
5,?
Koja snaga je to?
Kako radi?
Zadovoljan??
Angelbyu is offline  
Old 21.11.2017., 17:14   #7994
Quote:
m3 power kaže: Pogledaj post
Ufff... ok. Mnogo sam pametniji hvala vam. Nadalje... planiram koristiti takav susatv na dalje, dakle 2.1 sto se tice filmova i kucnog kina to mi nije tanimljivo. Vidim da je kolega preporucio Onkya malo sam ga prolurkao i ima super ocjene pogotovo 8150 a cijena nije velika. Mene sad u biti brine jos jedna stvar. Ako vec kupujem pojacalo za Klipscha. Htio bi da se to dobro sljubi
Da li je u tom vidu Onkyo dobar. NAD sam poceo gledat ( iako je fakat skup) zato sto sam citao da super radi s Klipschem a sad kako bi to Onkyo odradio, ne znam...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Taj Onkyo TX-8150 je stereo receiver (i mrežnjak), što je malo bolje od AV receivera, glede stereo reprodukcije, ali još uvijek dosta iza klasičnog integriranog stereo pojačala.
Isprobao kod sebe 4-5 AV receivera (stare,novije, srednje klase uglavnom..) i sve ih uredno nadsvirao stari Sansui integrirac početne klase (u stereu, naravno).

Ti odluči da li ćeš uzeti integrirac sa DAC-om u sebi ili klasično integrirano stereo pojačalo s vanjskim DAC-om.
U međuvremenu evo još par integriraca s DAC-om u sebi i USB ulaz, što smatram dosta bitnim !
Testove shvatiti samo za info....

https://www.ronis.hr/pojacalo-marant...5%2DS/product/
https://cdn.audiotrends.com.au/media...5_black_b1.jpg
https://www.testberichte.de/p/marant...stbericht.html

https://www.ronis.hr/stereo-pojacalo...A%2DK/product/
https://www.nubert.de/images/product...ar-schwarz.jpg
https://www.whathifi.com/pioneer/50da/review

http://www.theabsolutesound.com/arti...ted-amplifier/
IDA-8 amp je imao (i valjda još ima) Intek u koprivnici...dobar amp....

Na slikama stražnje strane ampova se vidi da svi imaju USB ulaz, za A na B USB kabel (od PC-a na integrirac). Jer šteta bi bilo da kraj dobrih zvučnika i pojačala puštaš glazbu samo s mobitela.
Kao izvor može biti i neki namjenski mini PC...
...naravno, svi gore linkani ampovi imaju i Coax i Optički ulaz za ostale digitalne izvore (Media CD, DVD, BD plejere, Tv i sl.)

P.S.
Evo, našao još:

https://www.whathifi.com/teac/ai-301da/review
http://www.audiocinema-art.hr/conten...AC-2014-09.pdf

Zadnje uređivanje olif : 21.11.2017. at 17:29.
olif is offline  
Old 21.11.2017., 17:38   #7995
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Opa
REL
5,?
Koja snaga je to?
Kako radi?
Zadovoljan??
preko 30kg,12in.
550w RMS
20hz at -6db.

extra zadovoljan.praktički moj sistem je po šemi inteka.
scm-11/s/5 i eci-5 mkII i atlas hyper 3.5 kablovi.
Caecus is offline  
Old 21.11.2017., 18:04   #7996
Koliko se ja sjecam...moj Q400E je na pol puta izmedu tvoje 5 ice i 9 ke.
No kod mene je to tako njezno odvrnuto da ima rezerve za...
No vidis sad, kako to moze zvucati.
Meni najdraze kada iz zvuka prede u "tresi fotelju" ili obrnuto.


Spasavajuci vojnika Rayana
Scena kada pricaju na mostu a Tigar dolazi u daljini.
Tamo ces skuziti koliko ti vrijedi sub.
Angelbyu is offline  
Old 21.11.2017., 18:14   #7997
Toliko o tome kakve subce radi Rel ( pogodne i za Hifu..)
olif is offline  
Old 21.11.2017., 18:29   #7998
@m3-power,
Sad vidim cjenovni razred tvojih Klipsh zvučnika (sub tog ranga bitno ne doprinosi), pa mi se cini nabavka ampa od cca 1K € malo previše...
....osim ako u budućnosti tu ne dođu solidni samostojeći zvučnici...

Nije pravilo, ali zvučnici moraju barem biti na nivou amp, ili čak i više od toga.
olif is offline  
Old 21.11.2017., 19:05   #7999
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Koliko se ja sjecam...moj Q400E je na pol puta izmedu tvoje 5 ice i 9 ke.
No kod mene je to tako njezno odvrnuto da ima rezerve za...
No vidis sad, kako to moze zvucati.
Meni najdraze kada iz zvuka prede u "tresi fotelju" ili obrnuto.


Spasavajuci vojnika Rayana
Scena kada pricaju na mostu a Tigar dolazi u daljini.
Tamo ces skuziti koliko ti vrijedi sub.
ma da.iznenadio me rel i u malo žešćoj glazbi..baš daje onaj kick punoće kre mnogo layera(najvažnije punokrvno sudjeluje bez isticanja u outputu)..a o bass extenziji da ne govorim....uspoređivajući sa svs i velodyne ovaj sub bi bio u adekvatnom rječniku klinički...al u frekvencijskom odzivu to je sasvim nova vrsta zvijeri
po pitanju smještaja i je mnogo zahvalan...
dok sam imao velodyne sam baš tu kritizirao rel...trebao mi je neko otvorit oči...sad vidim bolje nego ikad(no bilo je to vrijeme denon resivera i dynaudio zvučnika).xD
za atc-e sam pisao prije dok sam nabavio...znaš da imaš zvučnik za dugo razdoblje dok te svaki dan iznova zadive..kakvi ZVUČNIci!!!!
electrocomapaniet je teško objasnit zvuk,ako nisi čuo...preporučam ako imaš prilike....većinom svi uparuju baš atc i E....prije kupnje reLa čuo sma paradigm sub(1000 prestiž serije)-nije loše dapače.
spremam za vikend ponovno pogledat edge of tomorrow, zasad samo za testiranje i podešavanje odvrtil par scena s novih čuvara galaksije.

Zadnje uređivanje Caecus : 21.11.2017. at 19:16.
Caecus is offline  
Old 21.11.2017., 19:32   #8000
Fora ti je u tome da se uklopi ia ne da se digne kao sub iznad sistema.
No ja sam odustao od kucnog kina...sub je jos tu.

Za hifi treba se napimplat s postavkama, ali kada se sve namijesti...

Elektrokomaniet poznam no nisam ga imao.

Trenutno zbog TVa preslozio sistem i konacno skratio kabel od DACa do predpojacala i to se pokazalo jako dobro kod Linna.

Mozda jednog dana ...


No da skrenem paznju, moj i tvoj subwoofer su kompresijski.
Ima REL i bas reflexne (moj prvi je bio Strata 3) e ti su tek strava za hifi, ali nemaju onaj attack kod filmova. No idu jos dublje.
Uzivaj.
Angelbyu is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.