Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2010., 14:49   #41
ja sam i zaboravio kad sam zadnji put vidio koga da u dućanu plaća sa gotovinom osim mene,hebem ti kupce koji za cifru od 30 kn vade karticu i onda ih poredaju njih par jer neke od njih ne prolaze,šta oni misle da kartične kuče dragovoljni plačaju njihove račune,ljudi kupe štrucu kruva i plačaju na karticu
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:19   #42
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
ja sam i zaboravio kad sam zadnji put vidio koga da u dućanu plaća sa gotovinom osim mene,hebem ti kupce koji za cifru od 30 kn vade karticu i onda ih poredaju njih par jer neke od njih ne prolaze,šta oni misle da kartične kuče dragovoljni plačaju njihove račune,ljudi kupe štrucu kruva i plačaju na karticu

Debitne kartice, tipa Maestro ili Visa electron su kao gotovina, to je isto kao keš. Novac se skida sa računa odmah.
Jedino ako ne misliš na kreditne kartice, kao Diners ili Amex?
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:28   #43
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Debitne kartice, tipa Maestro ili Visa electron su kao gotovina, to je isto kao keš. Novac se skida sa računa odmah.
Jedino ako ne misliš na kreditne kartice, kao Diners ili Amex?
i ne samo to gotovinsko plačanje je najskuplje plaćanje . moraš ga brojat ,evidentirat ,plaćat zaštitarsku službu da ga otpremi dok kod kartice svega toga nema.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:28   #44
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
ja sam i zaboravio kad sam zadnji put vidio koga da u dućanu plaća sa gotovinom osim mene,hebem ti kupce koji za cifru od 30 kn vade karticu i onda ih poredaju njih par jer neke od njih ne prolaze,šta oni misle da kartične kuče dragovoljni plačaju njihove račune,ljudi kupe štrucu kruva i plačaju na karticu
I u cemu je tu problem? U zapadnoj Europi se uglavnom placa samo karticama, sve i svugdje. Pice u baru od 20 kuna se moze platiti karticom, a konobar uz novcanik ima mobilni POS uredjaj. Karticno placanje je jeftinije (jer gotovinu treba osiguravati, prenositi, brojati) ali bez obzira na to u Hrvatskoj prevladava apsurdna situacija da se popust daje na placanje gotovinom!
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:38   #45
@Cpatain Rbubish
Plaćanje karticom za trgovca znači i plaćanje provizije kartičnoj kući, što je pretpostavljam slučaj i vani. Gotovina ne košta NIŠTA trgovca i zato mu se isplati. Jako. Sve drugo je 5% skuplje, koliko može biti provizija.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."

Zadnje uređivanje Alexis : 06.12.2010. at 15:47.
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:40   #46
Quote:
valid kaže: Pogledaj post
Briga me tko su, ja vidim šta rade. Na to i pada naš narod, domoljubi ovo ono...
Narod je suodgovoran a glavni krivac je "stranka opasnih namjera" što vidi svatko tko otvori oči koliko su te namjere opasne.
Ispričavam se ako je ovo zvučalo kao trollanje, to mi nije bila namjera.

To sa cijenama je pretipično za nas, kao sa plinom sad, imamo svoj proizvod i umjesto da imamo koristi od toga što je naš on je među najskupljima u Europi. Izvozimo ga za siću a kad ga nestane onda ćemo ga još skuplje uvozit.
valid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:42   #47
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Debitne kartice, tipa Maestro ili Visa electron su kao gotovina, to je isto kao keš. Novac se skida sa računa odmah.
Jedino ako ne misliš na kreditne kartice, kao Diners ili Amex?
Na Maestro ako se ne varam možeš 3000 kuna u minus...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:47   #48
Quote:
strelnikov kaže: Pogledaj post
Ovakva politika uvoza je pod patronatom EU jel eu mora osigurat tržište za svoje proizvođaće, usput uništava domaču konkureciju što je zapravo nevjerovatno da se dopušta od strane naše države.
Kako uništava domaću konkurenciju? Koju domaću konkurenciju? Konzum možda?
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:52   #49
hrvatski proizvodi jeftiniji u srbiji nego kod nas,pa hebote oni tamo bi tribali biti skuplji(zna se zašto)ali ne agesoru mukti a domaćim se ljudima guli koža,zato nastojim dfa kad kupim da kupim što manje domaćeg,mada to i nije baš teško jer ga niti nemamo puno
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:53   #50
Malo da se uključim, bio sam u Petak u Italiji, Gorizia, 1 kg Barilla-fusilli 1,49 € !!!
Što se tiče kartica, kada plaćate Maestrom, 100 kn nije 100 kn. Kartičarske kuće uzimaju do 1,5 % proviziju. U Europi je to 0,1 do max 0,5 %. Zbog toga trgovcima nije isto platili karticom ili gotovinom. Naročito kada se radi o većim iznosima, npr. tehnika, namještaj i sl.
nema predaje 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:59   #51
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
ja sam i zaboravio kad sam zadnji put vidio koga da u dućanu plaća sa gotovinom osim mene,hebem ti kupce koji za cifru od 30 kn vade karticu i onda ih poredaju njih par jer neke od njih ne prolaze,šta oni misle da kartične kuče dragovoljni plačaju njihove račune,ljudi kupe štrucu kruva i plačaju na karticu
sta je to tako lose, ja cesto olatim racune i ispod 10 eur karticom, jednostavno mi banka nije usput nikako,a da podizem na automatu druge banke i da placam proviziju od 5 eur, to necu. to ne znaci da nemam love.

a ducanu je u interesu da omugucava takve stvari, da zadrzi musterije ,jer drugi put cu kupit stvari za 100 eur
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 16:04   #52
naj jeftinije plaćanje je gotovinom kako za kupca tako i za prodavača ali državi i bankama to nije u interesu,zato se na sva zvona nastoji ljudima usaditi u glavu da su kartice zakon.
Država jer na taj način lako možeš odrediti što češ njoj dati
Banke jer one stoje iza kartičnog poslovanja i normalno da se usluga mora naplatiti.

zašto jednostavno nebi bilo da kupiš onoliko koliko imaš gotovine i to je to,ali ne ljudi su nestrpljivi tili bi sve priko noć i zato jesmo tu di jesmo(ja nisam,nemam nijednu karticu)
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 16:32   #53
Gotovina je zakon, i još k tome treba ići u "sivu zonu". Samo da Vam pojasnim moć gotovine u zadnjih mjesec-dva. PVC stolarija faktura 16.800, 00 za gotovinu bez računa 13.000,00 kn, auspuh komplet 2.000 kn za gotovinu bez računa 1.500,00, letci 1.800 / 1.200, plakati 1.200/ 800,00, zimske gume 1.100 / 850,00, mehaničar za kombi 3.200 / 2.800 ....ima toga još. E, sada pitanje svih pitanja, je li to moralno ?? Odgovoriti ću protupitanjem, jel moralno od države uzimati toliko od plaće, naplaćivati PDV od 23 %, naplaćivati energente po enormnim cijenama, trošarine na sve moguće, koliko samo naplaćuju razne usluge administracije, dozvolili su bankama da rade što hoće, vodne naknade, cijene vrtića, spomeničke rente, komorski doprinosi, samo plaćaj i ne pitaj. Što su samo napravili vozačima koji se voze na plin ?
Stoga i ja se slažem, nije lako ali odbacite kartice, neka budu samo za "teške" slučajeve i uđite u "sivu zonu" gdje Vaš novac vrijedi više.
nema predaje 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 16:41   #54
Quote:
nema predaje 13 kaže: Pogledaj post
Gotovina je zakon, i još k tome treba ići u "sivu zonu". Samo da Vam pojasnim moć gotovine u zadnjih mjesec-dva. PVC stolarija faktura 16.800, 00 za gotovinu bez računa 13.000,00 kn, auspuh komplet 2.000 kn za gotovinu bez računa 1.500,00, letci 1.800 / 1.200, plakati 1.200/ 800,00, zimske gume 1.100 / 850,00, mehaničar za kombi 3.200 / 2.800 ....ima toga još. E, sada pitanje svih pitanja, je li to moralno ?? Odgovoriti ću protupitanjem, jel moralno od države uzimati toliko od plaće, naplaćivati PDV od 23 %, naplaćivati energente po enormnim cijenama, trošarine na sve moguće, koliko samo naplaćuju razne usluge administracije, dozvolili su bankama da rade što hoće, vodne naknade, cijene vrtića, spomeničke rente, komorski doprinosi, samo plaćaj i ne pitaj. Što su samo napravili vozačima koji se voze na plin ?
Stoga i ja se slažem, nije lako ali odbacite kartice, neka budu samo za "teške" slučajeve i uđite u "sivu zonu" gdje Vaš novac vrijedi više.
Upravo tako ,hebiga keš je zakon,ako država krade svoje građane pa i ti građani imaju pravo da uzvrate istom mjerom a upravo gotovina to omogučava za razliku od kartica,pa zato svugi i nastoje pričati bajke o karticama,pa ja kad bi išao u USA kao turist ponio bi keš i to sve od 100$ i vjerojatno kod plaćanja bi zvali policiju jer odkud meni gotovina i to novčanica od 100$.

Svi prigovaraju ,bake su u vlasništvu stranaca ovo ono,pa upravo plačanjem gotovinom im koliko toliko pokazuješ zube ali ne (PSI KOJI LAJU NE GRIZU)
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 16:51   #55
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
i ne samo to gotovinsko plačanje je najskuplje plaćanje . moraš ga brojat ,evidentirat ,plaćat zaštitarsku službu da ga otpremi dok kod kartice svega toga nema.
Zavisi za koga je skuplje,
Govoriš li ti to da kartične kuće rade bez provizije i zarade
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 16:58   #56
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Upravo tako ,hebiga keš je zakon,ako država krade svoje građane pa i ti građani imaju pravo da uzvrate istom mjerom a upravo gotovina to omogučava za razliku od kartica,pa zato svugi i nastoje pričati bajke o karticama,pa ja kad bi išao u USA kao turist ponio bi keš i to sve od 100$ i vjerojatno kod plaćanja bi zvali policiju jer odkud meni gotovina i to novčanica od 100$.

Svi prigovaraju ,bake su u vlasništvu stranaca ovo ono,pa upravo plačanjem gotovinom im koliko toliko pokazuješ zube ali ne (PSI KOJI LAJU NE GRIZU)
Nemoraš krasti državu ako plačaš gotovinom.
U niz trgovina na gotovinsko plaćanje daju popust od 5-10 % ako se radi o malo većem iznosu.
Ćesto kao obrtnik to koristim , uz uredan R-1 račun i prijavu tog računa u poslovanje.
Kad sam bio u USA, nosio sam sa sobom nekoliko tisuća dolara u apoenima od 100 i nitko mi nije pravio nikakakv problem kod gotovinskog plaćanja ili promjenje novćanice od 100 $
Ni kod njih nije u potpunosti prihvaćeno bezgotovinsko plaćanje i mnogi to ne koriste i plaćaju gotovinom.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 17:03   #57
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
ja sam i zaboravio kad sam zadnji put vidio koga da u dućanu plaća sa gotovinom osim mene,hebem ti kupce koji za cifru od 30 kn vade karticu i onda ih poredaju njih par jer neke od njih ne prolaze,šta oni misle da kartične kuče dragovoljni plačaju njihove račune,ljudi kupe štrucu kruva i plačaju na karticu
Ja sve placam s karticom, bio racun mali ili veliki.

Ne zelim imati hrpu kovanica po djepovima
e88e92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 17:45   #58
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Poduzeća kupuju ribu, povrće, ulje i ostalo jeftino u inozemstvu, prepakiraju u Hrvatskoj i onda prodaju po duploj cijeni. Još uključe u akciju "Kupujmo Hrvatsko". Čast izuzecima, ali dosta na toj akciji uopće nema hrvatsko porijeklo. Pozivaju na ozdravljenje nacionalne ekonomije, a usput skupo prodaju uvozni šljam. Čista demagogija.
Osobno, uvijek preferiram PRAVE hrvatske proizvode. Naše voće i povrće daleko je superiornije po kvaliteti od uvoznog.
Reci nam ti zasto se onda ne vrsi redovita kontrola kvaliteta od strane drzavnih institucija koje su zaduzene? Kako to da je u opticaju povrce i voce iz doline Neretve, za koju dolinu inozemni strucnjaci odavno govore da je treba zatvoriti za produkciju hrane kao opasnu po zivot? Da li ti znas kolika je koncetracija nitrita, insekticida i herbicita u tom tlu i jos nekim? Niko to ovdje ne kontrolira.
Ljudi vrecama sibaju pa sta ostne na zemlji ostane.
U EU oni stede i na tome pa je aparat izbazdaren(kod neorganskog uzgoja) da baci samo koliko treba a tamo imate i radnje koje nude robu iz organskog uzgoja.
Gdje su atesti o kemijskoj, bakterioloskoj i drugoj ispravnosti hrane, povrca i voca na hrvatskim prozvodima?
U zadnje vrijeme vise ne mozete saznati ni u kojem mjestu povrce raste vec samo navedu adresu otkupljivaca u Zg a ostalo.................

Kako se mozegovoriti o kvaliteti bilo kojih proizvoda kada nema dobre kontrole?
Ako smatrate da ima, zato nema pismenih atesta na vidjivim mjestima. Nije samo vazna sanitarna knjizica i cistoca radnje, vazno je sto mi to kupujemo od hrane i kvakva je kontrola?

Uvjerili smose kod trovanja pored pivovarinog potoka (Karlov.pivo) kako se nisu u stanju dobiti nalazimjesecima.
Ako je tako i sa nasom hranom, Boze dragi, pomozi nam d bar prije udjemo u EU pa cemo moci kupovati inarucivati odakle hocemo, zar ne?
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 17:55   #59
Quote:
strelnikov kaže: Pogledaj post
Pa jasno da su propali kad su fiktivno skupi, kao jeftiniji supermarketi imaju jeftiniju robu tu robu pojedinac recimo kupuje zadužujući se na kreditnu karticu pa u konačnici te pitam ja šta je jeftinije kupovat za keš ili iluzorno jeftiniji proizvod koji te kasnije košta skuplje kad platiš kamatu na karticu??
Tak da su supermarketi samo obmana u službi bogaćenja banaka i kapitala.
Svak sa svojom bankom ima ugovor za paket koji mu se svidja. Ja samo na jednoj kupovini isplatim ugovoreni iznos kamata koji mjesecno ide za pola godine.
Dakle, gratis mi je da kupim kada je akcija ikada znam sto kupujem. Koliko smo skupi da je isplativije dici gotovinu sa kreditne iotici vani ako se mora pa platiti eurima.
Cijene su 50% manje pa tako na 3500 kn ili cca 500 eura imate ogromne ustede i jos kupite ono sto ste htjeli a ne kupili jer niste imali gdje sto ste htjeli.
Supermarketi mogu sebi dozvoliti akcije u svako doba jer iza njih stoje firme koje posluju sa ogromnim brojkama.
Male rdnje mogle bi opstati samo radi kucnih dostava ili ne znam cega....
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 17:58   #60
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
ja sam i zaboravio kad sam zadnji put vidio koga da u dućanu plaća sa gotovinom osim mene,hebem ti kupce koji za cifru od 30 kn vade karticu i onda ih poredaju njih par jer neke od njih ne prolaze,šta oni misle da kartične kuče dragovoljni plačaju njihove račune,ljudi kupe štrucu kruva i plačaju na karticu
Prosla su vremena stekanja gotovine i ispracaj kupca bez racuna.
Sada preko OIB i drugih elektr.evidencija zna se i kada ko sto kupuje, upisuje u vlasnicki list, sklapa podstanarski sporazum, kupuje, prodaje, radja se, umire, necu reci kada pljuje..........
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.