Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2012., 23:24   #21
Najvise boli skoro pa totalna medijska blokada ovog slucaja u Hrvatskoj, i izgleda da cemo opet biti zrtveno janje maticnoj drzavi. Ali nadajmo se najboljem, Herceg Bosna nije zlocinacka, HVO nije zlocinacki niti je Hrvatski vrh planirao ikakvo cjepanje BiH. Pravda ce pobjediti opet.
SinnFein is offline  
Old 17.11.2012., 23:28   #22
Blaškić je osuđen i to je tužiteljstvu dovoljno da traži osudu i za ove.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 17.11.2012., 23:36   #23
Ta dva slucaja nemaju previse veze jedan s drugim.
John_Wayne is offline  
Old 17.11.2012., 23:43   #24
I te kako imaju.Svi su iz HVO-a.Poveznice postoje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 18.11.2012., 11:11   #25
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Najvise boli skoro pa totalna medijska blokada ovog slucaja u Hrvatskoj, i izgleda da cemo opet biti zrtveno janje maticnoj drzavi. Ali nadajmo se najboljem, Herceg Bosna nije zlocinacka, HVO nije zlocinacki niti je Hrvatski vrh planirao ikakvo cjepanje BiH. Pravda ce pobjediti opet.
http://www.dnevno.hr/vijesti/komenta...u/1180146.html

Tko zna, možda stvari počinju od manjih medija pa će polagano doći i do većih

Hrvatska sad ima priliku puno toga promijeniti. Nadam se i Gotovininom te Markačevom angažmanu oko ovog slučaja.
__________________
(P)Impin' ain't easy.
The Imp is offline  
Old 18.11.2012., 11:19   #26
Posto je politika najbitnija, nadajmo se da ce nas i ovaj put USA pripaziti.

Makar da ljudi izadju na slobodu uskoro, ako je oslobadjajuca nemoguca.

Ako su Hrvate priveli u Federaciju da sprijece stvaranje muslimanske drzavice, dajte nam onda malo respekta, gospodo amerikanci.
Schimecki is offline  
Old 18.11.2012., 11:24   #27
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tako je ni ne moraju bit osuđeni po svim točkama ali kazna opet može bit maksimalna tj.velika.Oni su bili bar Prljić politički vođe tako da to dodatno otežava stvar.
opet, ne brkati zapovjednu odgovornost s UZPom.
UZP podrazumijeva postojanje zločinačke namjere (etničko čiščenje) i postojanje kaznenog djela (actus reusa) za izvršenje takve namjere.

u slučaju gotovine sud nije utvrdio postojanje actus reusa i odbacio UZP.

i ovdje sud mora utvrditi oboje: da su planirali i željeli protjerat muslimane, i da su tome doprinosili nekim svojim kaznenim djelima (nije dovoljno samo znati za nju, čermak je oslobođen jer nije značajno doprinio UZPu za koji je prvostupanjsko vijeće tvrdilo da je postojao).

to nije isto što i zapovjedna. za zapovjednu bi ih osudili ko od čeifa, no UZP je složeniji, kao što smo vidjeli. mora biti i dokazana namjera (mens rea) i značajan doprinos ostvarenju namjere putem kaznenog djela (actus reus).

gotovini i markaču actus reus nije dokazan. sud je utvrđivanje mens rea time smatrao irelevantnim (namjera nije kazneno djelo per se, mora biti ostvarena kaznenim djelom), i odbacio UZP.
ja mislim da nema dokaza da su ovi planirali progon muslimana, već naprotiv, mnogo suprotnih, a kontekst u kojem je do njega u nekim djelovima herceg-bosne došao je jako složen.
važno je ne brkati težnju za pripojenjem hrvatskoj s težnjom za progon neke etničke grupe. ovo prvo NIJE mens rea, nije kazneno djelo kojem haag sudi. za mens rea mora postojati neki plan za progon- ne za pripojenje hrvatskoj.

milan martić nije osuđen za pobunu protiv hrvatske, već za etničko čiščenje hrvata iz RSK. ovo prvo u haagu nije kazneno djelo. agresija se tamo NE obrađuje. mislim da je velika šansa u tome što je tužilaštvo i ovdje htjelo suditi politici stvaranja herceg-bosne više nego samim zločinima. a sudci, ako neće biti politikanti ko onaj pocar i govoriti o "osjećaju za pravdu" umjesto o zakonima, mogli bi srušit dio optužnice. jer statut suda ne pokriva osudu neke politike, već ratne zločine.

sud može zaključiti da su svih 6 radili na pripojenju herceg-bosne hrvatskoj i osloboditi ih. jer to nije kazneno djelo kojem se sudi. sudi se za progon i posljedice progona. TO im se mora dokazati.

Zadnje uređivanje divizija : 18.11.2012. at 11:31.
divizija is offline  
Old 18.11.2012., 11:59   #28
nadam se da će presuda našim zatočenicima u hagu biti pravedna poput ove gotovini i markaču i molim za njih
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Old 18.11.2012., 12:01   #29
Haški sud je, presudom Markaču i Gotovini, dokazao svoju pravednost pa nema razloga vjerovati da će i u ovom slučaju donijeti pravednu presudu.
Kakva god ona bila...
PeroOrlić is offline  
Old 18.11.2012., 15:31   #30
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
za svaku presudu je važno utvrditi da su optuženi dijelili zločinačku svrhu (etničko čiščenje) i da su radili na njenom provođenju ili joj doprinosili na neki način.

treba napomenuti da se njima ne sudi za pokušaj pripajanja dijela BIH hrvatskoj, već za etničko čiščenje tog dijela BIH. to je OGROMNA razlika. sud može utvrditi da su oni htjeli pripojiti dio BIH i osloboditi ih, jer to nije djelo za koje su optuženi. optuženi su za etničko čiščenje i njegove posljedice. bez etničkog čiščenja prilikom pokušaja pripajanja nekog teritorija, sud vas ne može osudit. on ne sudi za agresiju.

da bi bili osuđeni, mora im se dokazat da su imali takvu namjeru (etnički čistit) i da su joj doprinjeli nekim djelima. i naravno, na koji sve KONKRETAN način. gotovini i markaču je to bio protupravni topniči napad koji je pao na sudu.

tako da mislim da u cijelosti optužnica neće proći, iako bi neki dijelovi mogli- jer je dio muslimana protjeran. doduše, u okolnostima akd su desetine tisuća hrvatskih izbjeglica zatrpavale herceg-bosnu, što sud može uzet kao olakotnu okolnost.
no sud mora utvrditi jesu li oni doprinosili progonu i na koji način i koliko. mislim da teza da su imali zločinačku svrhu od 1991. neće proći, jer su iznjeli niz dokaza o suradnji i podršci muslimanima u herceg-bosni sve do duboko u 1993., što znači da ih nisu htjeli etnički očistit.
napominjem, zločinačka svrha (mens rea) ovdje NIJE pripajanje hrvatskoj, već etničko čiščenje. a takvu svrhu, po meni, prije 1993. ne možemo nikako ni razmatrat. a za tada, hm....i o tom bi se dalo puno pisat.



Ti ili ne shvaćaš ili zaboravljaš da Haag nije pravosudna institucija, to je politički sud, inkvizicija , to je trgovina u kojoj se vagaju i odvaguju političke reperkusije za svaku optužbu i svaku presudu i osudu. To je milijun puta dokazano, a to je na žalost bio slučaj i sa Gotovinom i Markačem. Iako potpuno nedužni, što je bilo jasno od početka, optuženi su iz političkih razloga, osuđeni iz političkih razloga a onda i oslobođeni zbog nekih političkih razloga.
Zato nisam nimalo optimističan glede ove naše šestorke iz BiH. To je mnogo opasniji proce za Hrvatsku od procesa Gotovini i MArkaču. Teza o dvostrukoj agresiji na BiH je jedan o kamena temeljaca međunarodne politike prema BiH.
ZAto sam uvjeren da će ova oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču naći svoju kompenzaciju u žrtvovanju naše šestorke iz BiH.
Volio bih da se varam i da budem optimističan, ali iskustva nas Hrvata iz BiH mi to nikako ne dopuštaju.
Ringo10 is offline  
Old 18.11.2012., 15:35   #31
Quote:
PeroOrlić kaže: Pogledaj post
Haški sud je, presudom Markaču i Gotovini, dokazao svoju pravednost pa nema razloga vjerovati da će i u ovom slučaju donijeti pravednu presudu.
Kakva god ona bila...

HAški sud je jedno inkvizitorsko sranje iako razumijem sadašnju euforiju, iapk treeba ostati realan. Da je Haški sud pravedan, nikada se ne bi našli na robiji ni Gotovina ni MArkač, i ne samo oni, i ne bi jedan Dario Kordić bio na robiji 25 godina.
Ringo10 is offline  
Old 18.11.2012., 22:06   #32
bojim se da im ne gine drakonska kazna . mislim da smo se prerano poveselili i da će nas kriminalizirat optužbom za agresiju na BIH iako realno koliko vidim nema apsolutno nikakvih osnova. znala pročitati neke izvore koje bi praljak postavio na svoju web stranicu, ali sukladno atmosferi u kojoj protiče suđenje, odnosa hrvatske države naspram njih, sudaca i samog suda, bojim se da neće na dobro.
http://www.hkv.hr/izdvojeno/komentar...ke-na-bih.html
fairydae is offline  
Old 18.11.2012., 22:42   #33
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bojim se da će oni platit ceh i za ovu oslobađajuću presudu, kao truli kompromis, ove smo vam oslobodili, BHovce ćemo vam osuditi, da ne ispadne da imate protekciju.

Treba se žestoko založiti za njih i lobirati na sve moguće i nemoguće strane, da nam ne uvale hipoteku agresora.

Mislim da bi osuđujuća presuda donijela probleme za budućnost same BH, muslimani bi imali papir da su Hrvati krivi i to bi zloupotrebljavali za svoju hegemoniju. U slučaju da mi imamo papir da smo nevini njima bi bilo daleko teže provući hegemoniju. AKO MZ ima pameti neće dopustiti osuđujuću presudu BH šestorki jer bi takva presuda dala hegemonisti a dodatni poticaj što bi na koncu dovelo do eskalacije problema u BH.

kako lobirati kad nam je ministrica vanjskih poslova do pred par godina u Saboru tvrdila da je RH izvršila agresiju na BIH?

što reći? pomoz sirotu na svoju sramotu
fairydae is offline  
Old 18.11.2012., 22:54   #34
Ovaj topic ću morati malo bolje pratiti. Gotovina i Markač su doma, sad treba vratiti i ostale dečke.
__________________
....a sad je na redu general Praljak i ostali....
Weteran is offline  
Old 18.11.2012., 22:56   #35
Quote:
fairydae kaže: Pogledaj post
kako lobirati kad nam je ministrica vanjskih poslova do pred par godina u Saboru tvrdila da je RH izvršila agresiju na BIH?

što reći? pomoz sirotu na svoju sramotu
Haški sud je već u presudi Blaškiću i Kordiću kriminalizirao hrvatsko djelovanje u Bih,a ovde se sude i političari te je u BIH bio i međunarodni sukob.
tuđman se izvukao za Oluju,ali mislim da će ovdje ipak pasti.
Tako će doći do kompenzacije,nismo bili agresor na Srbe,ali jesmo na BIH.
mislim da će tako ispast.
vjerojatno zato i otežu s presudom.
Prvo su oslobodili Gotovinu i Markača,a onda kad prođe euforija uslijedit će hladni tuš iz Haaga.
milanović is offline  
Old 18.11.2012., 23:14   #36
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
tuđman se izvukao za Oluju,ali mislim da će ovdje ipak pasti.
Ako ćemo realno, ne postoji niti jedan dokaz da je Tuđman kriv za nekakvu agresiju na BiH, odnosno ne postoji niti jedan dokaz za tu navodnu agresiju.

Istovremeno postoji milijun dokaza kako je Hrvatska pomagala BiH.

Po svemu, optužba za UZP agresije na BiH, trebala pasti ko kruška.

Ali u konačnici to ne mora biti tako. Haaškom sudu i dalje ne vjerujem.
Razbijač is offline  
Old 18.11.2012., 23:36   #37
Quote:
The Imp kaže: Pogledaj post
Hrvatska sad ima priliku puno toga promijeniti. Nadam se i Gotovininom te Markačevom angažmanu oko ovog slučaja.
A kakav to angažman očekuješ od Gotovine i Markača?
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Old 18.11.2012., 23:38   #38
ovi će popušit, ko da gledam.
bilo bi previše!
i4004 is offline  
Old 18.11.2012., 23:39   #39
Quote:
Razbijač kaže: Pogledaj post
Ako ćemo realno, ne postoji niti jedan dokaz da je Tuđman kriv za nekakvu agresiju na BiH, odnosno ne postoji niti jedan dokaz za tu navodnu agresiju.

Istovremeno postoji milijun dokaza kako je Hrvatska pomagala BiH.

Po svemu, optužba za UZP agresije na BiH, trebala pasti ko kruška.

Ali u konačnici to ne mora biti tako. Haaškom sudu i dalje ne vjerujem.
UZP u slučaju Prlić i ostali bi trebao pasti. Posebice onaj koji govori o umiješanosti RH u podjelu BiH, jer nema nikakvog dokaza, čak naprotv, postoji gomilla dokaza koji govore suprotno. Međutim, UZP, ako ga slože da su se šestorica udružila bi mogao proći. Jer će se uvijek naći dovoljno elemenata da zapovjednike tužiš da su odgovorni zapovjedno. To je najlakše.
__________________
....a sad je na redu general Praljak i ostali....
Weteran is offline  
Old 19.11.2012., 07:34   #40
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
a sudci, ako neće biti politikanti ko onaj pocar i govoriti o "osjećaju za pravdu" umjesto o zakonima, mogli bi srušit dio optužnice. jer statut suda ne pokriva osudu neke politike, već ratne zločine.

sudi se za progon i posljedice progona. TO im se mora dokazati.
Mogli bi bi srušit dio ali dio ostaje.Nisu krivi za to i to ali su krivi za to i to.
Markač i Gotovina za razliku od ovih nisu sudjelovali u izvršnoj Vlasti niti su donosili bilo kakve odluke osim vojnih.I to ih razlikuje od ovih kao što će i suđenje biti.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.