Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2004., 16:23   #21
situacija 1: zamislite da ste sa zenom koja vec od prije ima dvoje djece. Djeca su dovoljno mala da vas prihvate za roditelja/oca. Zamislite si kakav odnos bi vi mogli izgraditi prema toj djeci.

situacija 2: vi ste genetski roditelj te djece.

Sada usporedite svoj odnos prema djeci u obje situacije.
Mogu ja biti ok koliko hocu i voliti tudje klince, ali ipak ima razlike.

E sad, zajeb je u tome sto ako ti ne znas da klinci nisu tvoji, ti izgradis odnos kao da jesu.

I dobro znas da ce klinci kada jednom odrastu, morati to saznati i da je neminovno da uspostave kontakt sa svojim genetskim roditeljem. Dali ih time gubis?

A vecina od nas ipak hoce u zivotu imati svoje klince, to je instinkt, prirodni nagon da produzimo svoje gene, to stoji iza svega, ljubavi, sexa, ambicija, ...... , zivota.
Iako mislimo da smo mi puno drugaciji od drugih zivih bica, zapravo po evoluciji i nismo, covjek jos uvijek funkcionira na prilicno baznim bioloskim principima, koji se manje vise mogu svesti na produzenje svojih gena. Karikirano, nasi instinkti nas gone da budemo uspjesni, da nadjemo partnera s kojim ce nasi geni imati dobre sanse za buducnost. Dio toga je i ljubav (odabir partnera), i ljubomora (hocemo da se nasi geni razmnozavaju), i ambicije (ako smo uspjesni, vece su sanse da imamo bolji/veci izbor partnera),....


Je, lijepo je to reci da je roditelj onaj koji klince odgoji, a ne onaj koji ih je napravio, to se lijepo uklapa u nase civilizacijske okvire, ali bioloski gledano, to su evolucijski luzeri. Njihovi geni se nece dalje produziti, dakle takva genetska karakteristika je kandidat za izumiranje/nestajenje. Zanimljivo je da se evolucijske norme ne poklapaju sa civilizacijskima. Najvece evolucijske sanse imaju promiskuitetni. Kod muskaraca je to imati sto vise djece sa raznim zenama, a zene, posto im je ipak relativno ograniceno koliko djece mogu imati, ce to biti u vidu paazljivijeg izbora i visih kriterija.

U prirodi imamo svakakvih primjera, koji cak idu u krajnost. Npr, lavovi. Mladi lavovi, braca, kada odrastu napustaju svoje krdo i glavni im je cilj oteti/preuzeti drugo krdo od mozda vec starih i onemocalih lavova. Ako im to uspije, prva stvar koju ce napraviti je ubiti svu mladuncad koju tamo zateknu. Zasto? Zato da se lavice sto prije pocnu sa njima pariti.

Ne kazem da se i covjek treba tako ponasati, ali sve dok se mi razmnozavamo bioloskim putem, ono u velikoj mjeri upravlja nasim postupcima.
ManaraM is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 23:13   #22
Re: Ocinstvo....provjeravati ili ne!!???

Quote:
ManaraM kaže:
Kako daleko ici za istinom?... Dali nam ona bas uvijek treba, ili je nekad bolje ne znati sve, jer ne znaci da cemo biti sretniji ako saznamo istinu??
Jel se mijenja odnos prema klincima koje obozavas, ako se utvrdi da nisu tvoji???
S druge strane, tog crva sumnje se ne da samo tako izbrisati.....


Citao malo o tome, cini mi se da bi se vecina rado vratila u ono stanje neznanja/vjerovanja.


Nije lako.....

Znas, malo je to sve sjebana stvar, u biti ako je necije drugo zacinjeno jos dok je sa tobom u vezi malo je to ... hm.. sjebana stvar, znaci nema se sta raspravljati!

al ako je djete doslo na svijet prije vashe veze.. onda je to druga stvar, djete ko djete bude malo sjebova ( i ja sam dosta citao o tome ) musko ko musko zeli da je njegovo prvo al et.. Naravno dolaskom slijedeceg djeteta to se sve slegne.. Ima dosta i do toga koliko je par star ( mislim ponaosob oboje )
pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 23:29   #23
cek cek malo...


ak sam dobro skuzila dvoje je djece u pitanju, daklem 'prekinuli smo nakon tri mjeseca hodanja pa me nazvala nakon mjesec i pol i rekla da je trudna i sad ne znam jel dijete moje' opcija ne igra igru...


zasto si ti uopche posumnjao da djeca nisu tvoja?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 10:12   #24
Ako sam dobro shvatio post.

Ukoliko postoji "opravdana sumnja" da dijete možda nije moje....npr. znam sigurno da me je prevarila i sl., ja bih osobno napravio DNA test prije nego što bih prihvatio odgovornost za dijete.

U jednom i drugom slučaju nebih bio sa partnericom ( zbog prijevare ) ali sa razlikom da ako se pokaže da je dijete moje snosio bih potpunu odgovornost za njega/nju a ako ne.....vozi!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 11:43   #25
Da pojasnim, bili smo skupa oko godinu i pol, skuzili da ne ide i odlucili prekinuti. Zbog nekih "tehnickih" razloga trebala je ostati jos par tjedana kod mene ( i jest, spavali smo zajedno). U medjuvremenu je bila 10tak dana u svom gradu, i to se otprilike poklapa sa pocetkom trudnoce.
Kako je meni stvar predstavljena da sam ja otac, ja sam to prihvatio i nisam pravio probleme oko toga. Ostali smo zajedno i ozenili se.
Nakon par godina je dosla druga beba, koje li koincidencije pocetak trudnoce pada u vrijeme dok je bila na sl. putu par dana.

Kaze se da djeca dobru vezu nece pokvariti, niti ce losu popraviti, i to je tocno. U mom slucaju se samo desilo da se zbog nekih okolnosti (klinci, posao,...) problemi potisnuli, ali ne i rijesili, pa je dakle bilo samo pitanje vremena kada ce opet isplivati. A s njima i onaj crv sumnje, kojem do sada i nisam pridavao toliku vaznost.

Kada sam poceo ramisljati o provjeri ocinstva, u prvi mah sam pomislio da bi to bilo dio rjesavanja problema izmedju nje i mene. Da je to tako, nebih imao nikakve dileme.
Medjutim, u biti, time (ako se sumnje ispostave tocnima) bi najveci gubitnici bili klinci i ja
I to je ono sto me koci...
ManaraM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 12:24   #26
Meni se čini da tebe to izjeda!!!

Poduzmi bar prve korake....ona stara šema sa krvnom grupom. To doduše nemože dokazati da si otac, ali može dokazati da nisi!!
Provjeri ako ništa to....biče ti lakše kada skužiš da možeš biti otac svojoj djeci.
drugo: jel djeca imalo sliče na tebe ili nekoga od tvojih??

Znam da ovo zvuči užasno ružno, ali taj jebeni crv čete izjedati sve više i više, i čini mi se da bi si olakšao dušu kada bi barem napravio ove prve korake, jer nitko neče ni saznati da si to napravio tako da nema štete...a tebi bi bilo lakše!

A što se tiče klinaca....mislim da bi bilo gore da živiš u sumnji i sumnjičavo ih gledaš nego da znaš načemu si i prilagodiš se situaciji! ( u slučaju najgorega ).
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 16:09   #27
ManaraM, meni je ova tvoja prica suplja da suplja ne moze biti.

Kao, za svih ovih dugih godina, ona s tobom nije bila petnaestak dana sve zajedno, i bas u tih petnaestak dana napravi s nekim drugim(a) ne jedno, nego dvoje djece.

Kad? S kim? Kako tako expressno? Kao da joj je jedino bilo stalo bas da djeca ne budu tvoja, pa ih je u tih nekoliko dana pravila s nekim drugim. Tko su ti drugi? Zasto oni ne traze tu "svoju" djecu? Zasto oni ne traze da naprave DNK test?

Previse slucajnosti, ako mene pitas. I najzalosnije od svega je sto ti nista od ovoga ne bi poduzimao da ti brak stima, ali eto ne stima, pa bi, jelte, mmozda bilo bas zgodno da ni djeca nisu tvoja.

Iskreno, . Ne ljuti se.

Osim toga, sta i cak ako nisu tvoji? Hoces li ih zato prestati voljeti? Varas se ako mislis da hoces.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 16:18   #28
Quote:
Rajna kaže:
ManaraM, meni je ova tvoja prica suplja da suplja ne moze biti.

Kao, za svih ovih dugih godina, ona s tobom nije bila petnaestak dana sve zajedno, i bas u tih petnaestak dana napravi s nekim drugim(a) ne jedno, nego dvoje djece.

Kad? S kim? Kako tako expressno? Kao da joj je jedino bilo stalo bas da djeca ne budu tvoja, pa ih je u tih nekoliko dana pravila s nekim drugim. Tko su ti drugi? Zasto oni ne traze tu "svoju" djecu? Zasto oni ne traze da naprave DNK test?

Previse slucajnosti, ako mene pitas. I najzalosnije od svega je sto ti nista od ovoga ne bi poduzimao da ti brak stima, ali eto ne stima, pa bi, jelte, mmozda bilo bas zgodno da ni djeca nisu tvoja.

Iskreno, . Ne ljuti se.

Osim toga, sta i cak ako nisu tvoji? Hoces li ih zato prestati voljeti? Varas se ako mislis da hoces.
odlicno receno

meni se cini ManaraM da bi ti malo "pik ponove"
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 17:32   #29
Rajna,
Ne kuzim zasto bi prica bila suplja?? Prica je takva kakva je, ovdje mi se ne sudi, ne ocekujem nikakvu podrsku ili nesto takvo da bih htio pricati bajke. Zapravo sam se nadao da ce se javiti netko tko je prosao kroz to.

Rekoh vec, to je bio jedan od problema spremljenih pod tepih, i nazalost, umjesto da su bili rijeseni odmah, sada opet isplivavaju na povrsinu. I ja bih bio najsretniji da sve stima i da ne moram misliti o tome. A to da
"pa bi, jelte, mmozda bilo bas zgodno da ni djeca nisu tvoja"
necu ni komentirati, jer je to tako daleko od onoga sto ja ovdje pricam, da bih ti preporucio da, ako te zanima ova tema, jos jednom procitas moje postove.

Mi za vecinu ljudi koje dobro poznajemo, mozemo pretpostaviti kako bi reagirali u raznim situacijama.
Obzirom na situaciju tada kad smo prekinuli, pretpostavljam da je vrlo vjerovatno spavala bilo sa bivsim deckom ili bivsim ljubavnikom!
Cak nije niti vazno dali je spavala s nekim ili ne, uostalom mi smo prekinuli i mogla je raditi sto hoce. Ali JE bitno dali je pri tome zatrudnila!!

Ona je pametna i vrlo pragmaticna osoba, i AKO bi joj se desilo da ostane trudna, ona bi u datoj situaciji razumom odabrala sto bi za nju bilo naj bolje. Ako je spavala s nekim, mozda cak ni ona sama nezna tko je otac!
Oni "drugi"... poznavajuci nju, vjerovatno nebi ni znali nista o tome. Ona je dovoljno pametna da zna da to nebi vodilo nicemu boljem.

Dakle, ne razmisljam vise o tome dali bi ona to mogla ili ne, dali bi ona to svjesno ili ne, nego samo dali sam ja otac svojih klinaca, sve drugo je daleko manje bitno.

Ona sama nije toliko bitna u ovoj prici, to je samo jedan od nasih problema, koji je, kad se poceo odmotavati, u prvi plan izbacio jedan savim drugi puno vazniji i tezi aspekt: klinci.

Prestati voljeti klince??? Ne mislim da bih prestao voljeti klince, ali kako i sama ljubav ima nijanse, neznam dali bi se i koliko ta ljubav promijenila.

I to je tema ovog topica.

Zadnje uređivanje ManaraM : 08.04.2004. at 18:18.
ManaraM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 19:32   #30
Skuzio sam da sam ovaj topic zapravo trebao staviti na Roditelji i Djeca.
Ovdje se vise potencira odnos mene i nje.
Moderator, mozes li prebaciti.
ManaraM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 01:54   #31
Vjestacka oplodnja resenje i cao
SVETI PEDER is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 14:07   #32
Ej, sveti peder - nick ti je mrak.

tema mi je dosadna
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 17:19   #33
peder i mora bit svet - i to jako da se petlja u pitanje o ocinstvu
nisam siguran da je duh sveti bas tako orijentiran po defaultu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 20:04   #34
Došlo doba da se sin ženi. Nagovara ga majka. Pritiska ga otac.
On kod jedne cure, otac kaže, ne tu sine, tu sam ja dirao, sestra ti je. On kod druge , ne ni tu, treće , ni tu.
Majka tlači. Kaže on , ćale ne da, sestre su mi.


E, kad je tako , jebi sine sve tri, možda on i je otac njima, al tebi nije sigurno...
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 16:26   #35
Quote:
ManaraM kaže:
Skuzio sam da sam ovaj topic zapravo trebao staviti na Roditelji i Djeca.
Ovdje se vise potencira odnos mene i nje.
Moderator, mozes li prebaciti.
Ej, sori, ManaraM, tek sad vidim tvoju poruku. Evo, stavit cu "redirect", iako se ekipa sa RiD-a dobrim dijelom poklapa sa ovdasnjom.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 18:14   #36
Quote:
ManaraM kaže:
Prestati voljeti klince??? Ne mislim da bih prestao voljeti klince, ali kako i sama ljubav ima nijanse, neznam dali bi se i koliko ta ljubav promijenila.

I to je tema ovog topica.
i ja mislim da bi se promijenila
mislim da bi taj crv sumnje koji osjecas, prerastao u azdaju mrznje- prema doticnoj
a djeca bi tu bila kao dokaz tog njenog "grijeha" i tvog "ponizenja", vjerujem da bi se bilo svjesno ili ne to reflektiralo na njih
i da bi im s vremenom okrenuo ledja
i/ili napravo granicu izmedju "tvojeg" i "tudjeg" djeteta ak bi bilo jedno je drugo nije

razmisli jesi li spreman nositi se stim

znas sta kazu
ne postavljaj pitanja za koja ZAISTA ne zelis cuti odgovor
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2004., 23:49   #37
pa ak te muči to pitanje, provjeri, kaj?
to je bila moja prva misao. Ne može svatko podnijeti činjenicu da mu se ne vjeruje. To zapravo mnogi doživljavaju kao uvredu. prema tome, ako postoji način da provjeriš to što te zanima tako da za to ne sazna tvoja žena onda OK. A da li dijete koje nije tvoje možeš jednako voljeti, pa mislim da možeš jednom kad zavoliš neko dijete onda činjenica da je ili nije tvoje ne mijenja stvar, bar ja tako mislim. Naime, ne postoji samo potreba za roditeljem kod djece, nego je normalno da i roditelji imaju potrebu za zadovoljnjem svog roditeljskog nagona, tako da je to zapravo uzajamno koristan odnos, bez obzira na to što su ljudi navikli gledati kroz to tko što i koliko daje, zapravo je potreba za davanjem u nama i bez toga nisi kompletan.

Ali što ćeš učiniti ako otkriješ nije tvoje?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2004., 14:13   #38
Kad zavolis neku osobu, bez obzira bila odrasla ili dijete, tesko da ce genetika promijeniti ista. Ljubav prema djetetu ostaje. Ali mislim da se mijenjaju neke druge stvari.

Zapravo je pitanje koliko je covjeku bitno da ima svoje dijete (bioloski svoje). Dakle, ima hrpa ljudi koji ce posvojiti dijete neznanaca i pruziti mu svu ljubav kao i vlastitoj djeci. Neki nisu takvi.

Ja bih htio imati svoje dijete. Dijete kojemu sam zapravo otac (genetski). Ne zato sto mislim da su moji geni nesto posebno, nego jednostavno to zelim. Dakle, kad bih nakon deset godina saznao da moj sin/kci nije moj/a ne bih promijenio osjecaje prema djetetu, ali bi se uvukla neka tuga u sve to...

Tako bar sad osjecam. Samo se nadam da necu provjeriti istinitost toga.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 09:24   #39
kad sumnjas provjeravaj, krv je krv a duh je duh)
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.