Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2017., 10:19   #1441
Ne, trofazno brojilo nema tri nule, već samo jednu nulu. Međutim, svaka faza mora imati ulaz i izlaz, dok nula može imati jednu ili dvije stezaljke. Ako ima dvije, one su u pravilu napravljene iz jednog komada i služe samo za lakše spajanje. Fazna struja prolazi kroz brojilo, dok se nula dovodi samo za mjerenje napona i na njoj kroz brojila nema opterećenja (odnosno, minimalno je).

Iz sheme spajanja (6. slika) se vidi da je jednofazno, kao i iz malog broja priključaka.

Evo dva primjera trofaznih:
- Široko s priključcima s donje strane
- Usko s priključcima s obe strane
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 10:50   #1442
Hvala puno. Naso sam ovo cudo, trebalo bi moci mjeriti dvije tarife.

Malo je skuplje ali cini mi se najbolja opcija za izracunavanje potrosnje za dvije tarife.

Zadnje uređivanje Astral07 : 22.11.2017. at 11:06.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 14:50   #1443
Narucio sam, valjda bude ok...thanks
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 16:09   #1444
To brojilo zahtjeva da mu se dovede napon za nižu tarifu iz MTU/uklopnog sata na jedan od onih gornjih priključaka, tako da ako nema tog kabela u ormaru imaš dodatnog posla.
.Delboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 16:59   #1445
Da, vidiš, to mi nije palo na pamet. Brzinska rješenja:
- mehanički, problem je što stane kad nestane struje
- digitalni, više mjesta uzima, trebalo bi pitati ima li backup bateriju
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 17:06   #1446
Svaki digitalni ima bateriju za uru. Uklop ne radi kad nema vanjskog napona.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 20:36   #1447
Quote:
.Delboy kaže: Pogledaj post
To brojilo zahtjeva da mu se dovede napon za nižu tarifu iz MTU/uklopnog sata na jedan od onih gornjih priključaka, tako da ako nema tog kabela u ormaru imaš dodatnog posla.
Sorry ne kuzim se bas...u kojem ormaru ako nema kabela? Morat cu vuc skroz od glavnog ormara nesto? Ako mu to i ne dovodem oce li mi normalno radit svejedno po principu normalnog jednotarifnog brojila?

Ja sam mislio da mu se jednostavno moze programirat otkad do kad je jeftinija struja pa da ce u to vrijeme povecavat drugo brojilo.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:04   #1448
Ne. Na kleme 10-11 mu se dovodi vanjskih 230V za preklapanje prve/druge tarife.
To možeš riješiti ovakvom digitalnom uklopnom urom, na koju je MrBlc napisal vezu, montiranom pored brojila. Važno je samo pogledati s vremena na vrijeme koliko odstupa od prave uklopne ure i podesiti ju prema njoj.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:06   #1449
Ne, izgleda da nema uklopni sat u sebi, već mu treba vanjski. Bez timera je stalno na skupoj struji.

Ti možeš staviti i običan timer onaj za svjetlo ili navodnjavanje i spojiti ga da uključuje jeftinu struju (to su oni za koje sam ti dao linkove).
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 08:30   #1450
OK znaci treba mi samo taj jedan digitalni timer. Ako nema bateriju to znaci da ce zaboravit postavke svaki put kad nestane struje pa ce ga se morat ponovo podesit jel? A hoce li onaj mjerac glavni zapamtit stanje brojila?

EDIT: Naso sad da pise battery backup 60 days za timer.

EDIT: Pise da ima automatic time correction, jesi na to mislio Zvon?
Narucio sam, jedino problem sto ih ima prakticki samo iz kine pa ce doc za tko zna kolko...

Zadnje uređivanje Astral07 : 23.11.2017. at 08:44.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 12:15   #1451
Jos jedno pitanje, koliko mjesta zauzima brojilo, a koliko timer? Cini mi se da je 4+2 DIN?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 16:53   #1452
Ono brojilo koje si sam našao je 7DIN. Ono uže koje sam gore linkao je 4DIN, ali jednotarifno. Timer mehanički je 1DIN, digitalni 2DIN.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 08:25   #1453
Znaci 9DIN, dobro to mi stane. Hvala
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:11   #1454
Ekipo zanima me vaše mišljenje i prosto objašnjenje zašto se to dešava. Nisam elektro struke iako sam dosta s njome radio itd.
U fazi sam nekakve predpripreme za instalaciju klime i vukao sam instalaciju za napajanje klime. Povukao sam kabel i spojio to na jednu utičnicu koju štiti osigurač od 16A tj.taj osigurač napaja samo 2 utičinice. I ono što sam skužio da kada spustim osigurač u RO i dalje imam nekih 80V napona. Gledao sam i druge strujne krugove ostalih osigurača i neki imaju nakon što se osigurači spuste 40V, neki 80V itd. Neki strujni krugovi su ono po PS-u 0V nakon spuštanja osigurača. Naravno kada spustim fidofku tada svugdje imam 0V.

E sad jel ti to normalno i ako je da li mi netko može onako seljački objasniti zašto se to dešava?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:54   #1455
Kako mjeriš - prema nuli, prema uzemljenju ili prema nekoj trećoj točci? Ako instrument ima iznimno visok ulazni otpor, u teoriji bi mogao biti neki inducirani napon koji pada na nulu čim imaš ikakvo trošilo uključeno, ali bez točnog opisa metode mjerenja se sve svodi na nagađanje.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 13:08   #1456
Mjerim prema nuli i prema uzemljenju i isto je. Prema 3 tocki nisam mjerio no kada sa probir stiftom stavim na fazu on tinja.
Trosilo nije nikakvo ukljuceno, to su 2 uticnice u koje nista nije ukljuceno.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:39   #1457
A s kojim instrumentom mjeriš? Ako je kabel položen u zidu uz drugi kabel, onda nije rijetkost da probir stift tinja ako su oba kraja kabela odspojena. To zna biti problem i kod kupaonskih indikatora ako ti je na bojleru ugašen termostat ili na grijalici prekidač, pa indikator tinja u ugašenom položaju.

Slično je i s instrumentom s visokim unutarnjim otporom.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 20:43   #1458
A mjerim sa multimetrom, neka jeftinjaca ali meni je sluzilo svrsi.
Dakle zelis reci da je taj napon bezazlen, da se ne moze nista desiti?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 21:47   #1459
Gle, svakako bi bilo dobro provjeriti do čega je. Može biti da negdje nešto probija, ali ne mora, već sama blizina kabela pod naponom može inducirati napon na neterminiranom kabelu, a danas i jeftiniji multimetri znaju imati visok ulazni otpor.

Uštekaj najslabije trošilo koje imaš u drugu utičnicu, dok je spušten osigurač i ako napon padne na nulu, vjerojatno nemaš brige.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 09:04   #1460
ekipa..
Za prikljucak kuce ( 5,75 kW ) mi je propisan kabel 3x 10 mmm 2 ,da li je ok da stavim 5x 16 mm 2 ,posto ce biti podzemni prikljucak,ako kasnije zelim uvesti trofazni prikljucak??
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.