Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 21:27   #41
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nisam se pozivao na egzaktnu znanstvenu utemeljenost jer kod psihijatrije to nije ni moguće u potpunosti. Žao mi je što se nisi osvrnuo na ključan dio mojeg mišljenja gdje govorim o razlici između psihologijskog i religijskog pristupa jer je to suština onog što sam napisao.
Nisam bas sasvim siguran da je ta razlika kjucna. Neki pravci i u psihoterapiji koketiraju sa religijskim i iracionalnim, a to ce jos vise biti slucaj ako jednom transpersonalna postane strukovno priznata, sto nije nemoguce. Mojoj zeni je recimo jedan gestaltovac trubio na veliko o proslim zivotima i citanju tarota

Psihijatrija ima u medicinskom djelu kakvu-takvu utemeljenost,opet u granicama moguceg za stvari koje nisu lako utvrdive organske prirode (svakako manje od egzaktnijih grana medicine), ali nije usporedivo sa ovime.

Psihoterapijski pravci cesto medjutim nemaju apsolutno nikakvu jer se bave terapijskim ucincima vise nego utvrdjivanjem egzaktnosti konceptualnih modela na kojima pocivaju, a sve tri stvari su bitno razlicite pa se malo mjesaju kruske i jabuke. Ako se gvori o psihoterapiji nema smisla ubacivati psihijatriju i psihologiju u pricu i tako setati medju podrucjima i terminima.
Naravno psihijatar ili psiholog mogu zavrsiti psihoterapijsku edukaciju u nekom od gomile pravaca pa to povezati u vlastitoj praksi i stoga moze dolaziti i do mijesanja u percepciji, no to mogu biti sustinski bitno razliciti pristupi.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:42   #42
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Cool je. Samo, bolje bi bilo da je otišao psihosintetičarki.
Asagliolijeve foritze i spadaju u psihoterapiju, a element skupa ne moze biti alternativa vlastitom skupu. Makar bile jedne od ovih rubnijih koje koketiraju sa alternativom.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:44   #43
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Neki su kenjali po Jezuitima no zaboravili su ...

A moje misljenje o tom papi zadrzati cu jer ne bi ionako povjerovali.
Napiši to svoje mišljenje, pa ti možda povjerujem.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:03   #44
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nisam bas sasvim siguran da je ta razlika kjucna. Neki pravci i u psihoterapiji koketiraju sa religijskim i iracionalnim, a to ce jos vise biti slucaj ako jednom transpersonalna postane strukovno priznata, sto nije nemoguce. Mojoj zeni je recimo jedan gestaltovac trubio na veliko o proslim zivotima i citanju tarota
Iracio nije sinonim za religiju već jedan od sinonima ljudske psihe kao što je i racio. Racionalno tretiranje iracia je jedan od temelja psihologije stoga uopće ne razumijem tvoju tvrdnju da "koketiraju sa religijskim i iracionalnim".
Možeš li mi malo bolje pojasniti što si time mislio?

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Psihoterapijski pravci cesto medjutim nemaju apsolutno nikakvu jer se bave terapijskim ucincima vise nego utvrdjivanjem egzaktnosti konceptualnih modela na kojima pocivaju, a sve tri stvari su bitno razlicite pa se malo mjesaju kruske i jabuke. Ako se gvori o psihoterapiji nema smisla ubacivati psihijatriju i psihologiju u pricu i tako setati medju podrucjima i terminima.
Naravno psihijatar ili psiholog mogu zavrsiti psihoterapijsku edukaciju u nekom od gomile pravaca pa to povezati u vlastitoj praksi i stoga moze dolaziti i do mijesanja u percepciji, no to mogu biti sustinski bitno razliciti pristupi.
Izgleda da postoji nesporazum oko korištenja termina "psihoterapija".
Ja taj termin koristim kada se radi o metodama koje svoje uporište imaju u psihologiji.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:40   #45
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Izgleda da postoji nesporazum oko korištenja termina "psihoterapija".
Ja taj termin koristim kada se radi o metodama koje svoje uporište imaju u psihologiji.
U akademskoj psihologiji uporista imaju bihevioralna, kognitivno-bihevioralna i slicne psihoterapijske metode. Metode dubinske psihologije (psihoanaliticka, jungijanska, psihositenticka), dosta humanistickih pravaca itd nemaju jer njihove temeljne postavke nisu u dmeni necega sto je moguce kvantificirati i istrazivati, vise su filozofski nego znanstveni pristup psihologiji.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 23:10   #46
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U akademskoj psihologiji uporista imaju bihevioralna, kognitivno-bihevioralna i slicne psihoterapijske metode. Metode dubinske psihologije (psihoanaliticka, jungijanska, psihositenticka), dosta humanistickih pravaca itd nemaju jer njihove temeljne postavke nisu u dmeni necega sto je moguce kvantificirati i istrazivati, vise su filozofski nego znanstveni pristup psihologiji.
Sve više imam dojam da nemaš pojma o čemu govoriš.
Kakva je to dubinska psihologija? Postoji površinska?
Onda pod sumnjivu kategoriju svrstavaš psihoanalizu kao nekakvu odvojenu kategoriju od psihologije!? Jel ti stvarno misliš da psihoanaliza nije predmet bavljenja psihologije?
Tzv. Jungijanska i psihositentička psihologija nije ništa drugo do new age zlouporabe termina iz područja psihologije. Došli smo do bullshita koji me ne zanima.
Šteta jer je početak bio zanimljiv.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 23:19   #47
Dubinskom psihologijom se generalno nazivaju pravci koji uzroke ponasanjima traze u "dubokim" slojevima psihe (nesvjesno, ceprkanje po djetinjstvu i slicno).
Prilicno standardna terminologija.

Je, psihoanaliza jest sa znanstvenog gledista prilicno sumnjiva. Ta Freud sam je vlastita uvjerenja nazivao dogmama, a bazirana su na introspekciji, filozofiji i anagedotalnim "dokazima". Ne samo da nije bazirano na suvislim istrazivanjima nego to cak niti ne moze biti posto puno tih tvrdnji uopce nije falsifiabilno, odnosno nije ih moguce istrazivati, kako rekoh slicno religiji.
Stovise, sjecam se gledanja predavanja iz osnova psihologije na Yale-u na koja sam svojevremeno naletio (snimke) gdje se Freuda i psihoanalizu uzelo kao primjer ne-znanstvenosti u ranoj psihologiji.

Akademska/znanstvena psihologija je u dobroj mjeri nastala na opreci prema psihoanalizi i slicnim trendovima i de facto je zaceta sa biheviorizmom koji je istoj direktno oponirao i nastojao postaviti stvari na znanstvenijem pristupu i egzaktnijim istrazivanjima.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 00:07   #48
Doktrina kolektivna egregora naspram osobnom egregoru.

Papa stiti interes svoga kolektiva on nema problem da pristupi kolektivnoj psihoterapiji s ostalima preko boga dok ima problem s osobnim bogom pa tako psihoterapija njega osobno ide preko psihica inace bi poceo razvijati osobnog egregora.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 00:44   #49
Izbrisan mi je reply na zadnji post od Beljki i nemam više volje ponavljat ono što sam rekao.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:09   #50
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nisam bas sasvim siguran da je ta razlika kjucna. Neki pravci i u psihoterapiji koketiraju sa religijskim i iracionalnim, a to ce jos vise biti slucaj ako jednom transpersonalna postane strukovno priznata, sto nije nemoguce. Mojoj zeni je recimo jedan gestaltovac trubio na veliko o proslim zivotima i citanju tarota
Time je prekršio psihijatrijsku etiku po kojoj se psihijatar ne smije miješati u vjerski život pacijenta, niti mu nametati svoj (vjerski) svjetonazor.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:14   #51
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Time je prekršio psihijatrijsku etiku po kojoj se psihijatar ne smije miješati u vjerski život pacijenta, niti mu nametati svoj (vjerski) svjetonazor.
Nije to bilo sluzbeno, frendovi su...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:16   #52
ne treba vadit stvari iz vremenskog konteksta u kojemu su se desile.
jer kad se uzme u obzir funkcija koju je francisco obnašao neposredno prije psihoterapije, te kad se zna da je argentinski tzv. prljavi rat (la guerra sucia) već bio počeo, ništa čudno da je trebao psihoterapiju.

a to što putujući cirkusanti smatraju jogu, psihoterapiju i slično nečim lošim je nebitno. jer to je samo cirkus pod krinkom vjere.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:31   #53
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne treba vadit stvari iz vremenskog konteksta u kojemu su se desile.
jer kad se uzme u obzir funkcija koju je francisco obnašao neposredno prije psihoterapije, te kad se zna da je argentinski tzv. prljavi rat (la guerra sucia) već bio počeo, ništa čudno da je trebao psihoterapiju.

a to što putujući cirkusanti smatraju jogu, psihoterapiju i slično nečim lošim je nebitno. jer to je samo cirkus pod krinkom vjere.
Tooooo Antiles! Napokon da se možemo u nečem složit.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:34   #54
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nije to bilo sluzbeno, frendovi su...
Aha. Ako bi ja psihologa/psihijatra upozorio da sam vjernik, ali da nisam Kršćanin, a on mi nametao Bibliju ili štoveć, brzo bi popizdio na tako nešto.

Ono... ako sam ti ukazao povjerenje izvoli postupati po svojem znanju i iskustvu. Da sam htio ići nekom Isusovom svećniku na ispovijedi li drugi oblik duhovne pomoći išao bih k njemu. A ne psihologu/psihijatru.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 17:12   #55
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Tzv. Jungijanska i psihositentička psihologija nije ništa drugo do new age zlouporabe termina iz područja psihologije. Došli smo do bullshita koji me ne zanima.
Šteta jer je početak bio zanimljiv.
Mene pak zanima gdje točno povlačiš crtu između psihologije i njuejđ bulšita. Kod Jungovog raskida s Freudom? Analitičke psihologije? MBTI? Socionika? Arhetipi? Marion Woodman? Clarissa Pinkola Estés? Sensa magazin?.... Nešto devetnaesto?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:46   #56
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mene pak zanima gdje točno povlačiš crtu između psihologije i njuejđ bulšita. Kod Jungovog raskida s Freudom? Analitičke psihologije? MBTI? Socionika? Arhetipi? Marion Woodman? Clarissa Pinkola Estés? Sensa magazin?.... Nešto devetnaesto?
Psihologija se mora temeljiti na znanstvenim principima u pogledu standarda po kojima se vrše ispitivanja i donose zaključci. Standardi se usvajaju konsenzusom struke. Iako u psihologiji postoje i sive zone zbog nepoznatog područja, ona ipak mora djelovati kao konzistentna cjelina koja se razvija.
Svatko može smisliti metodu kopanja po psihi i rješavanja problema pa to nazvati psihoterapijom. Jel je to onda psihoterapija?
Da bi se nešto službeno nazvalo psihoterapijom ono mora proći kroz stručnu provjeru po propisanim standardima.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:56   #57
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Psihologija se mora temeljiti na znanstvenim principima u pogledu standarda po kojima se vrše ispitivanja i donose zaključci. Standardi se usvajaju konsenzusom struke. Iako u psihologiji postoje i sive zone zbog nepoznatog područja, ona ipak mora djelovati kao konzistentna cjelina koja se razvija.
Svatko može smisliti metodu kopanja po psihi i rješavanja problema pa to nazvati psihoterapijom. Jel je to onda psihoterapija?
Da bi se nešto službeno nazvalo psihoterapijom ono mora proći kroz stručnu provjeru po propisanim standardima.
Onda odbacuješ i psihoanalizu, budući da se Freud nije služio znanstvenom metodom nego je tvrdnje izvlačio iz kokainom nafutrane guzice.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 13:18   #58
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Onda odbacuješ i psihoanalizu, budući da se Freud nije služio znanstvenom metodom nego je tvrdnje izvlačio iz kokainom nafutrane guzice.
Nije nikakvo čudo da kokain pridonese mentalnoj lucidnosti. Zato je Wall Street krcat njime.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 13:42   #59
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nije nikakvo čudo da kokain pridonese mentalnoj lucidnosti. Zato je Wall Street krcat njime.
Ja bih pak rekla da pridonosi aktiviranju reptilskih struktura mozga na štetu svega ostalog, ali hej, kad je bal nek jebal.

Ali nebitno sad, nismo se usaglasili oko te zamišljene granice između znanosti i njuejđa. Vjerojatno ni nečemo, ali i dalje me zanima gdje je ti povlačiš.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 14:14   #60
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ja bih pak rekla da pridonosi aktiviranju reptilskih struktura mozga na štetu svega ostalog, ali hej, kad je bal nek jebal.
S vremenom postaje štetan kada se pretjeruje. Svaki moćan moždani stimulans je vrlo opasan i stvara kontra efekt kada se prijeđe peak. To zovu Bell effect.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ali nebitno sad, nismo se usaglasili oko te zamišljene granice između znanosti i njuejđa. Vjerojatno ni nečemo, ali i dalje me zanima gdje je ti povlačiš.
Ja sam napisao što smatram legitimnom psihoterapijom. Dakle ostalo otpada.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.