Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 22:05   #1
Koliko ste novaca davali roditeljima dok ste živjeli s njima?

Tražio sam, no nisam naišao na ovakvu temu, ako je bila, molim da me se uputi. Dakle, ako ste uopće davali, koliko ste novaca doprinijeli ili doprinosite u kućni budžet? Dok sam živio sa svojima, dogovor je bio da sestra i ja plaćamo neke račune i eventualno po potrebi neki određeni iznos, ali nikada nešto što bi ugrozilo naš mjesečni budžet. Nedavno sam pričao s nekim frendovima i nekima su stvarno uzimali harač, a neki nisu davali ništa. Kakva su vaša iskustva?
ksoze zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:46   #2
Nista.
Nisu mi dali ni da spizu kupim.

Ali ja sam zivila s njima dok nisam imala stalne prihode, al da imam posao i zivim s roditeljima,sigurna sam da bi sudjelovala u troskovima
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:06   #3
Cini mi se da sam davala 500. Pocela sam im davati tek kad sam imala stalne prihode. Placa mi je tad bila 4000-4500.

Edit: kad sam dobila povisicu onda sam davala 800.
Edit 3: ali ta inicijativa placanja nije bila od roditelja, ja sam rekla da hocu sudjelovati. I samoinicijatovno je bilo i povecanje iznosa.

Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje Nykas : 06.08.2017. at 13:18.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 16:08   #4
dajem po potrebi kada iskrsne neki veći trošak, neovisno o plaći. tako je bilo i kada sam "radio" za 1600kn i sada kada imam veću plaću. po nekoj mojoj računici, prosjek je oko 1000kn mjesečno.
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 19:18   #5
ne vidim baš nikakav razlog zbog kojeg bi mi djeca davala novac ako žive sa mnom. nisam si ih zato imala. i kad budu imali 100 godina, a ja još (recimo) budem živa (planiram!), to će i dalje biti moji klinci kojima ću pod svaku cijenu htjeti pomoći, biti od koristi, dati koliko mogu!

razumijem to samo u slučaju krajnje neimaštine, ali spasti na to da iskorištavam djecu da bi sebi nešto ušićarila je jadno po mom mišljenju
zvizdaljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 20:24   #6
Ništa!

Moji nisu tražili jer su oboje radili, da nisu možda bi bar spizu kupila ili platila telefon, struju... Odselila sam sa 25.


Ispravite me ako grišim ali po prijateljicama koje su iz ZGa i okolice vidim da su njihovi roditelji od njih tražili novce, i dan danas traže da sudjeluju u troškovima održavanja kuće, jer će kao njima ostati.
U dalmaciji ne vidim puno takvih primjera pa kad sidimo na kavi, i kad se pokrene ta rasprava nas 3-4 ispadamo razmažene. Ne da ne sudjelujemo nego se još ogrebemo, za koju kunu nakon sezone, ručak, ili nešto za klince.
Mentalitet prije nego potreba.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 16:35   #7
Nisam dalmatinka pa uvijek nešto dobijem od roditelja; novac najčešće odbijam, osim u krajnjoj nuždi....no tada se ne libim ni zatražiti. Imamo otvoren odnos i baratamo jedni drugima bez rukavica.

S druge strane, ne razumijem ni razmišljanje koje nam je zviždaljak prezentirala......

Zašto bi bilo ikakvo iskorištavanje ako djeca doprinose zajednici u kojoj žive kada su počela privređivati.

Kod nas je to sve bilo nekako jednostavno. Imali smo onoliko koliko smo imali svi skupa. Kada smo bili klinci , oni su bili ti koji priskrbljuju sve, kada smo počeli raditi a još živjeli s njima, pridodali smo i mi pa smo svi skupa imali više i bilo nam je ležernije .


Evo, posije posla jurim mami, kupila mi je neki vitamin B ( požalila sam se kako mi trnu ruke bla bla.... ) i odmah je rekla da bu mi ona to kupila.....i znam da je kupila neki skuplji preparat....eto, ko da mi je i lovu dala. Pridonosi NAŠEM ( suprugovom i mom ) buđetu a ni ne živi u našoj zajednici.



No, ne; nikada nam nisu odredili nikakvu cifru; i brat i ja smo samovoljno, jer nam je to sasvim u redu , pridonosili kućnom buđetu kada smo radili i živjeli svi skupa.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 11:33   #8
ako me pamćenje dobro služi cca trećinu plaće
ali kad sam rekla da se udajem i selim, i počela kupovati stvari za svoj stan onda više ništa nisam morala davati, cca par mjeseci je to trajalo
iz zagreba sam
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 14:28   #9
ma ja znam primjere gdje su se roditelji hvalili kako su djetetu "zaprijetili" da sada kada ima posao da je vrijeme da nešto doprinese u kućanstvo jer ga oni ne kane više uzdržavati. to je bilo neovisno o financijskom stanju roditelja. čini mi se da se to ovdje (zagreb i šira okolica) podrazumjeva i očekuje. konkretno, ja sam i zadnju kunu od "plaće" od 1600kn te godine utukao u kuću. bez hvala od roditelja. nije me baš veselilo, ali što ćeš.
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 14:32   #10
Quote:
Arcturus kaže: Pogledaj post
ma ja znam primjere gdje su se roditelji hvalili kako su djetetu "zaprijetili" da sada kada ima posao da je vrijeme da nešto doprinese u kućanstvo jer ga oni ne kane više uzdržavati. to je bilo neovisno o financijskom stanju roditelja. čini mi se da se to ovdje (zagreb i šira okolica) podrazumjeva i očekuje. konkretno, ja sam i zadnju kunu od "plaće" od 1600kn te godine utukao u kuću. bez hvala od roditelja. nije me baš veselilo, ali što ćeš.
To je rijetkost da roditelji sve "uzimaju".
A opet, jel ti njima svaki dan govoris hvala na vodi, grijanju, hrani,...to ti kosta puuuuuuno vise od tih 1.600 kn
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 15:40   #11
ništa.
od 16.godine sam radila nekakve sezonske posliće, pa sam si time financirala skoro cijelu godinu, roditelji su mi kupovali samo ono kaj mi treba za školu.
za vrijeme faksa sam isto radila i sve si sama financirala, plus kaj sam kupovala tu i tamo špeceraj a kupila sam i klimu za roditeljski stan.
čim sam dobila stalan posao, odselila sam. mami ne pomažem financijski (to seka radi) a ja joj znam kupiti stvari za kuću (špeceraj, stvari iz dm-a, naručujem joj jajca i sir od moje kumice i tak)
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:26   #12
ja sam svojima pomagala od kak sam počela raditi, bez ikakve prisile, a bil je i jedan period dok sam samo ja radila pa je sve bilo na meni, i režije i hrana i sve ostalo

sve zavisi od odgoja i familije, ima svakakvih ljudi, neko bu iskorištaval starce, neko klince, a neki se budu dogovorili oko svega pa nebu iskorištavanja
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:34   #13
10 god sam imala povelik kredit u odnosu na svoju placu a koji je bio za zajednicke apartmane na moru od kojih sam opet nakon nekoliko godina dobivala lovu

Sad im recimo vise pomazem iako nece uzeti novce al kao kad su mi cesto cuvali maloga zbog bolesti uvalila bi im soma kuna za benzin i tak, pa smo im kupili klimu, pa klimu na moru...
Kad god ulovim priliku da im mogu nekaj kupiti, kupim
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:33   #14
Od kada radim uvijek dam doprinos za režije. Meni je to normalno. Ako odraslo dijete radi fer je da nešto doprinosi u kucanstvu. To je moje misljenje.
Bettinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 09:17   #15
Od kad sam počela raditi, sudjelovala sam i u kućnom budžetu. Samoinicijativno, naravno, moji me nisu ništa tražili. Plaćala sam neke račune svaki mjesec, dok smo špeceraj i ostale stvari za kuću kupovali kak je kome bilo usput.
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.