Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2017., 00:18   #21
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Neki ne misle uopće, nego samo slušaju tijelo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Child_of_God

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Mediokritetstvo na kraju dana nije nužno loša stvar i, ako išta, dobra je strategija preživljavanja. Ima nečeg poprilično adolescentskog u naglašavanju vlastite posebnosti kroz (ne-)prakse poput "negledanja televizije".
Točno. Hesse u jednom romanu, koji je bio kultni roman moje generacije, a ja se sada ne sjećam u kojem točno - ali to mora biti ili "Demian" ili "Stepski vuk" govori o sebi (u prvom licu) kao o čovjeku koji praktički žudi za malograđanskim, petit-burgeois životom i to vješto prikriva fasadom haute-intelektualca.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 00:55   #22
Ček Zigi, događa mi se nešto čudno s postovima. Stavio sam jedan duži i postao ga, ali se ne prikazuje pa jedan kraći i kada sam išao re-postati ovaj duži (jedva sam ga "spasio") rekao mi je da duplikat. HM.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 00:56   #23
Da, mada nisam ciljao baš na to.

Nego recimo posao konobara ili kuhara. Ako kuhar ima puno narudžbi, on se ne bi trebao pitati o molekularnom sastavu mrkve i prirodnih biljnih boja, nego biti efikasan u svom poslu. Inače neće dugo zadržati posao. A vjerojatno će i biti i loš kuhar - ne samo u smislu efikasnosti, nego i umijeća.

Dobar rock glazbenik neće razmišljati za vrijeme koncerta o glazbenoj teoriji, nego će se naprosto uživjeti u glazbu. To je razlika između "umjeti" i "znati", onako kako je ja (i ne samo ja) vidim. Imao sam prijatelje koji su rasturali u "glazbenoj teoriji", ali nisu vješto ovladavali instrumentom. Jasno, jedno ne isključuje drugo, ali sámo znanje teorije te neće učiniti dobrim glazbenikom.

O plesu da ne govorimo. Vjerojatno znaš onu priču s više varijacija na temu: stonoga je bila najbolja plesačica u šumi i sve životinje su joj se divile kako pleše. Žaba je bila ljubomorna i išla je kvarno zeznuti stonogu pitajući je naizgled nevino: "Stonogo moja, a kako ti uspjevaš tako lijepo plesati? Da li prvo digneš 25. nogu pa onda 38. i prebaciš se na 97. s koje odeš na 43. ili prvo digneš 48. nogu pa onda 23. pa se prebaciš na 83. s koje skočiš na 47.?" Stonoga naravno nije znala s koje "po redu" noge skače na koju i počela je razmišljati o tome kad je plesala. Nakon toga je postala jako loša u plesu i druge životinje, pa ni ona sama, nisu mogle više uživati u njenom plesu. Žaba je ostvarila svoj prizeman cilj.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Točno. Hesse u jednom romanu, koji je bio kultni roman moje generacije, a ja se sada ne sjećam u kojem točno - ali to mora biti ili "Demian" ili "Stepski vuk" govori o sebi (u prvom licu) kao o čovjeku koji praktički žudi za malograđanskim, petit-burgeois životom i to vješto prikriva fasadom haute-intelektualca.
Da, ni ja se ne sjećam. Meni je trenutno zanimljivija ideja nekog tko je "prikriveni intelektualac", a u društvu se pravi glupljim nego što jest. Ne kažem da ja to radim, ni da ne radim, samo kažem da sam možda ipak više mislio na to (u ovom razgovoru). I tome da prozivanje "mediokriteta" i samo može biti mediokritetski čin. Naročito ako je netko fiksiran na to. To onda znači da mu/joj je jako stalo da ne ispadne mediokritet, dok se onaj tko nije mediokritet ne mora ni aktivno truditi da to ne bude jer već nije. Sve to je previše povezano s tako dosadnim stvarima kao što su "status u očima drugih", dok mi se čini da je ipak daleko važnije stremiti pravim vrijednostima. To u nihilističkom/ciničkom itd. društvu zvuči "otrcano", ali naravno da prave vrijednosti postoje.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 00:56   #24
Quote:
Bijeli-Druid kaže:
Dobar rock glazbenik neće razmišljati za vrijeme koncerta o glazbenoj teoriji, nego će se naprosto uživjeti u glazbu.
Naravno, dobri glazbenici uglavnom u sebi imaju interiorizirane razne ljestvice i sve to, ali oni za vrijeme sviranja neće razmišljati teorijski o tome nego će svoje znanje pretakati u umijeće radi stvaranja određenog efekta, a pritom će nerijetko i sami sebe moći iznenaditi. Prilikom takozvanog jammanja recimo, improvizacije itd. koja se odvija unutar određenih zakonitosti, ali s više nego dovoljno mjesta za ugodna iznenađenja.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 00:57   #25
(Evo, to bi trebalo biti to, mada ne kužim zašto prvi puta nisam vidio svoj duži post čak ni nakon refresha).

Ima li netko ideja?

EDIT: mislim da je sljedeće: kada sam išao citirati sebe, nisam išao na "quote" nego na "edit" slučajno i obrisao sam sve, osim citata (zato je prvo stajalo da Sigmund u quoteu koji je moj, jer je samo taj "tag" postojao) i tada više - logično - nije bilo mog posta, a kada sam nastojao re-postati post, forum mi je javio da je duplikat jer je zapamtio da je isti takav post postan nedavno. Onda sam samo promijenio malo jednu rečenicu i re-postao ga uredno. Sigurno je to, nema što drugo biti. No, nevažno, zanemarite.

Pravi sam jebeni haker.

(morao sam napisati ovaj post da objasnim što se dogodilo ako je Zigi ili netko drugi slučajno bio zbunjen; a i da sebi verbaliziram ; umor radi čuda, događa se i najboljima )
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 13:56   #26
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Meditanti nemaju bolji uvid u mišljenje od onih koji ne meditiraju. Meditanti ostaju sabrani puštajući misli da dođu i odu. Saznaju li time što se zbiva u mišljenju?

Evo jedne usporedbe: netko stane u liječničku ordinaciju i gleda kako pacijenti dolaze, liječnik ih dira nekim instrumentima, nešto im govori, piše na računalu nešto, oni odlaze,... Pri tom promatrač odbija raditi bilo kakve pretpostavke o bolesti ili zdravlju – samo pušta da pacijenti dođu i odu. Je li taj promatrač saznao bitnu stvar o liječništvu? Nije. Dok ne pretpostavi da ima zdravlja a ima i bolesti, i dok ne promatra liječnikovo postupanje u odnosu na tu pretpostavku, ne razumije liječništvo.

Tako je i s mišljenjem: dok meditant pušta misli da dođu i odu, a ne pretpostavlja da ima istinitih i neistinitih misli, ne razumije mišljenje.

To ne znači da nema koristi od meditiranja, nego da što je to mišljenje spoznajemo mišljenjem.
Koliko sam shvatila, meditacija služi tome da se malo odmoriš od mišljenja. Tako da mi nije posve jasna poanta ove teme.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 14:00   #27
Lester Ballard. O, bogovi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 15:54   #28
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatila, meditacija služi tome da se malo odmoriš od mišljenja. Tako da mi nije posve jasna poanta ove teme.
Cak i ako bi suzili meditaciju samo na istocnu religijsku kontemplativnu praksu i dalje ovo ne stoji u potpunosti, kamoli ako bi se prosirilo i na ostale moguce upotrebe datog termina.

Meditacija znaci voljno upravljanje mentalnim procesima koje najcesce ili funkcionira u ili dolazi iz nekih religijskih okvira.

Npr - u Budizmu je s jedne strane svakako izrazena meditativna praksa u skladu sa nekim ovdje navedenim tvrdnjama, iako niti to nije potpuno odvojeno od filozofije (naime, ako se stvari postave pomalo "nminalisticki", odnosno ako se smatra kako nase mentalne formacije i modeliranja zamagljuju direktnu percepciju stvarnosti kakva jeste, nakalemljujuci gomile vrijednosnih sudova i manipulcija idejama koje smo odvojili od direktne okoline onda slijedi da ima smisla teziti dostizanju direktne percepcije bez upliva konceptualizirajuceg uma)

No, to je samo djelic price. Isto je tako vrlo popularna praksa u ranom budizmu bila kontemplacija vlastite smrti, zamisljanje vlastitog tijela kako se raspada i slicno. Ima je i danas, ali sa manje centralnom pozicijom. U Tibetanskom budizmu takodjer ima slicnih rituala i kontemplacija, cini mi se (slabije ga poznam), iako bih pretpostavio (ali sa debelom rezervom i bez konkretnih podataka) da je izvor toga prije u srednjeazijskom samanizmu i nerjetkoj samanistickoj praksi u kojoj bozanstva/demoni/koja vec nadnaravna bica prozdiru tijela inicijanata da bi se stvorilo novo i procisceno bice itd., tako da je priroda istog ipak ponesto drugacija.

Zatim postoje i u tantrickom vadjrajana budizmu i u cistoj zemlji u mahajani i u nekoj mjeri kod pucke prakse u teravadi stovanje raznih religijskih likova i likusa, meditiranja na njih i koristenja mantri i mantrama srodnih litanija...

Stoga ako se ne misli reducirati znacenje meditacije samo na zen, vipassanu i Patanjalia (chitta vritti nirodhah ) nisam siguran da je takvo definiranje iste dovoljno sveobuhvatno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:24   #29
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ima, predmet mišljenja je istina.
Mišljenje nema svoj predmet i zato je "mišljenje". Istina je jako, jako relativan pojam da bi za bilo što bila predmet.
Prave istine jesu, one se ne mogu misliti.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:28   #30
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ne radi se o tome da se izbjegavaju stvari, radi se o tome da se nauči s njima nositi.
Da se stonoga naučila nositi sa žabama onda ne bi nasjela, ali onda možda ne bi naučila ni plesati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:43   #31
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da se stonoga naučila nositi sa žabama onda ne bi nasjela, ali onda možda ne bi naučila ni plesati.
Mislim da nisi shvatio poantu te priče. Poanta je u tome da postoje umijeća kao što su ples, sviranje, kuhanje, itd. u kojima je čovjek bolji kroz godine prakse. Ti ljudi ne intelektualiziraju to čime se bave nego jednostavno to rade. Ako ih pitaš "pa kako to radiš?", odgovor je nemoguće dati. Ako ti nisi dobar kuhar, ja ti mogu dati najbolji recept i ti nećeš napraviti ni približno dobro kao neki kuhar koji ne radi po receptu nego po godinama iskustva, naprosto zna po osjećaju koliko čega treba dodati, kako miješati, itd. Ista je stvar s plesom, dobri plesači ne razmišljaju o koracima jer ih već toliko imaju "u sebi" da ne razmišljaju "sad ova noga tu, sad ona noga tu" kao početnici. Ne znam što nije jasno.

A u onoj priči je stonoga znala plesati prije nego joj se žaba obratila.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 18:29   #32
Mislim da je meditacija pokušaj svijesti da "gleda" unutar "sebe". Pri tom, uopće ne mora misliti. Kao, npr, pokušaj "svjesnog spavanja".
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 18:59   #33
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi shvatio poantu te priče.
Shvatio sam poantu, ali meni je bio zanimljiviji odnos između stonoge i žabe, nego samo stonogino umijeće. Ono što sam htio reći je to da snalaženje u svijetu ("nošenje sa stvarima") može ponekad "ubiti" neke druge sposobnosti koje nosimo u sebi. Teško je tu biti pametan. Zato nisam baš siguran da je bolje izbjegavanje izbjegavanja dosadnih, glupih i odvratnih stvari.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 19:00   #34
Nije li predmet misljenja mozda bitak? I to. a meditacija .... poanta je mentalno zdravlje. Nece time misljenje samo sebe uhvatiti za rep.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 19:35   #35
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
a meditacija .... poanta je mentalno zdravlje.
Ovo su samo sporedni učinci meditacije.
Kao što je sporedan učinak nogometnih utakmica povećana prodaja pića u kafićima.

Čak možemo naći i najminimalniji korist od meditacije na negativan način kako uči Nisargadatta.

On kaže da je većina ljudskih aktivnosti ili glupa, ili nepotrebna ili štetna ili (navedite sami....)

Dakle sjedeći tako ne čineći ništa mi barem izbjegavamo masu štete i sebi i drugima.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 19:43   #36
Međutim, nitko od vas ,pa ni Sigmund ni mravac8 nije se dosjetio najvećeg, najvažnijeg,najbitnijeg, najfilozofičnijeg, najintrigantnijeg pitanja koje treba postaviti Buddhi ili onima koji meditiraju.

E kada se nitko nije dosjetio opet moram ja
===

Sigmund (i svi Sigmundi) bi trebao pitati ovo Buddhu i upitati sebe same ovo:

Zašto bi uopće meditacija tj nekakovo seruckavo i opskurno sjedenje dovelo do tako dramatičnih pomaka i uspjeha i napretka i spoznaje posljednje tajne i dostizanje Nirvane ??

Dakle, zašto Buddha preporučuje meditaciju, a ne čitanje Hegela i Platona , ili gledanje tva ili nogometnih utakmica ili planinarenje ili use nase i podase ...
..

(kako ti to nije palo na pamet, aaaa Sigmunde )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:01   #37
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
[B]Zašto bi uopće meditacija tj nekakovo seruckavo i opskurno sjedenje dovelo do tako dramatičnih pomaka i uspjeha i napretka i spoznaje posljednje tajne i dostizanje Nirvane ??

Dakle, zašto Buddha preporučuje meditaciju, a ne čitanje Hegela i Platona , ili gledanje tva ili nogometnih utakmica ili planinarenje ili use nase i podase ...)
1 - ne moze se dokazati postojanje Nirvane, stoga je rasprava oko toga zasto ju nesto ostvaruje besmisleno.

2 - eventalno se onostrano ponekad objektivno pokusava dokazati nekim cudima isl, ali ni ta cuda nitko nije dokazao van vjere i anegdote, a cesto se dokazalo da su umisljena, dakle oped ad. 1

3 - ljudi dozivljavaju svakakva duhovna iskustva. Mogu ih trigerirati duhovne prakse, halucinogeni i mentalni poremecaji. Koliko se koje iskustvo ozbiljn shvati je vise pitanje percepcije i intelektualnog okvira nego samog iskustav, pa ce isto iskustvo ljudi koji ih dozivljavaju razlicito interpretirati. Narcisoid ce sebe proglasiti prorkom, avatarom itd, deluzirani ce se vidjeti inkarnacijom Isusa il Napoleona,a neki racionalni materijalist ce sve to smatrati kemijskim neuralnim kurslusom i halucinacijom. Ergo to sto je netko dozivio i sto nesto o tom dozivljaju tvrdi ne dokazuje nista - dakle ad 1

4 - kad smo kod mentalnih poremecaja jedna od dosta realnih pretpostavki jest da su asketsko-kontemplativni samostani i redovi, a prije toga u plemenskom drustvu samanizmi, bili utociste neprilagodjenih ljudi i da je natprosjecna zastupljenost sizofrenicara, ljudi psihoticnim poremecajima, sizoida, siziotipa i avoidanta, funkcionalnih autista i inih.

Ergo odgovor je ukratko: votevr.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 15.08.2017. at 20:38.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:22   #38
@parsifal
Pusti sad ti sto tamo neki vivekananda wonabi drobi o meditaciji. Reci ti radije nama sto onay tvoy guru sa spekom na celu i njegova lejdi bathory sestrA rezoniraju o tome. :ceka s nestrpljenjem:
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:28   #39
Bolje da si pitao to na chatu.
Ali mogu kratko ovdje.

Kerum i sestra su vrhunski majstori objektivnog(vanjskog) univerzuma.

Pitanja koja se tiču subjektivnog (unutrašnjeg) univerzuma nisu u njihovoj majstorskoj nadležnosti.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:45   #40
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
1 - ne moze se dokazati postojanje Nirvane, stoga je rasprava oko toga zasto ju nesto ostvaruje besmisleno.

.
1. Nedostatak dokaza nije dokaz nedostatka.

2. Već je vrijeme da se ovdje otvori tema o zloupotrebi i površnoj i ''nefilozofskoj'' i NEOBJEKTIVNOJ upotrebi pojma objektivno i subjektivno.

3. Naime uvriježilo se površno tumačenje da je objektivno nešto što je istinito ,a subjektivno nešto što eto nije istinito i nije u rangu sa objektivnim.

4. Dokaz je koncept koji nije primjenljiv na unutrašnji (subjektivni) univerzum. (SU)

5. Dokaz je koncept koji vrijedi samo u vanjskom (objektivnom univerzumu ) (OU)

6. To nije probem unutrašnjeg univerzuma nego ograničenih mogućnosti termina dokaz i potpune odvojenosti i SUVERENOSTI dva univerzuma (OU i SU)

7. Dakle ne može se dokazati ljubav, bog ,istina ,sreća, vrijednost,etika, moral, vjera ,prosvjetljenje, nirvikalpa samadhi ,Nirvana, kraljevstvo nebesko, duša, karma, reinkarnacija ali to ne znači da ovi koncepti ne postoje ili su ''manje vrijedni'' od toga da možemo dokazati temperaturu mora ili ili koliko je težak slon ili kako poslati raketu na mjesec.

8. Shodno tome nauka nam nikada ne može biti sudac u pitanjima vrijednosti, etike, osobnog izbora, ideja , SVIJESTI I SVJESNOSTI

9. To što se etika ili etično rješenje ''ne može izmjeriti '' i ne može dokazati nije problem etike nego problem koncepta dokaz koji je primjenjiiv u samo jednom univerzumu i to je OU

10. Ili ukratko, ti miješaš razine i kategorije i carstva i u neprimjenjive svrhe koristiš termin ''dokaz'' i ''objektivno'' .

11.
Stoga je tvoja upotreba termina ''objektivno'' -ustvari neobjektivna
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.