Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2007., 22:23   #81
Quote:
tonka15 kaže:
jer sam se navikla da mom psu moze svatko pric,
Pas, svaki pas je ipak životinja. Ni mi kao vlasnici nismo u potpunosti svladali pseći govor, zato nemoj nikad biti sasvim opuštena što se tiće prilaženja stranaca tvom psu.

Ako pitaš mene za nick, nije po uzgajivačnici. Nick je nastao davno, a u principu simbolizira zlatnu suzu.

što sa njom možeš napraviti. nepovjerenje će uvjek biti tu što se tiće nepoznatih muškaraca. to je donekle slično ponašanju nesocijaliziranih pasa spram drugih pasa. međutim ta vrsta nepravilnosti se može ispraviti s vremenom zato što su pripadnici iste vrste - životinjske, a ne ljudske. zato se s vremenom i oni psi koji su bili nepovjerljivi prema drugima psima opuste, no sa ljudima je druga stvar. ona je sigurno doživila neku traumu vezanu za mušku osobu. slično ponašanje imaju i životinje maltretirane od strane djece. bez obzira koje dijete je toj životnji nanijelo bol, životinja će uvjek sa nepovjerenjem nastupati prema svoj drugoj djeci.

gledaj, nemoj se sa tim pretjerano opterećivati. ona neće napasti, niti jedan pas neće napasti ako se ne osjeti ugroženim. a svaka normalna ljudska osoba će kad vidi psa da reži i laje - odstupiti. ja znam da ja bi. onda kad muškarac odstupi, ona će se smiriti. jbg bila je u uzgajivačnici 7 mjeseci. psići se shebu u samo 2 mjeseca, zamislil štetu na njenoj psihi sa 7 mjeseci provedenih tamo.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 00:09   #82
zahvaljujuci vama ja sam danas uocila razliku u lavezu mojeg cucka kad se 'ljuti' na nas jer ga zezamo s lopticom i laveza koji znaci 'bojim se'



hvala svima

edit: ujedno sam shvatila da je malo prase zapravao popilicna kukavica sam se pravi da je
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 00:16   #83
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
zahvaljujuci vama ja sam danas uocila razliku u lavezu mojeg cucka kad se 'ljuti' na nas jer ga zezamo s lopticom i laveza koji znaci 'bojim se'



hvala svima
Bravo.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 08:22   #84
Bravo Atlantis!

Nego, kad malo krenete više se bavit svojim psom i proučavat njegov govor tijela, s vremenom ćete počet shvaćat da zapravo svog ljubimca uopće niste razumjeli ranije. I to je istovremeno tužna, ali lijepa spoznaja jer je pred vama razdoblje razumijevanja i međusobnog shvaćanja (ili, ja bih radije rekla; istinskog kontakta i odnosa).

Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
@ZZ - šetnja,
Može
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 02:14   #85
Pročitala sam većinu postova i želim reći svaka čast!!!
Nego nisam čitala sve, jer su sad tu bile neke rasprave kod kojih ja nemam problem, pa izvinjavam se ako si već odgovorila na ovo pitanje.
Moje pitanje,
1.imam psa (3 godine), mužjak, mješanac škotskog ovčara, uzela sam ga od nekog čovijeka(smatram da nije doživio neku traumu,tamo, jer čovijek je imao stariju ženku, i voli pse,što znači da sam ja negdje pogriješila) kao štene, tada se (kad sam ga uzimala,prvi dan) sakrivao i bio je jako preplašen, to mu je još ostalo, plašljiv je na jače zvukove ma na kihanje se on preplaši,kako da to, da tako kažem, popravim, i odakle taj strah?

2.Veliki problem je,što kad vidi drugog psa odmah leti za njim i napada ga, također bilo koju drugu životinju,npr. moja strina ima kokoši i on čim vidi jednu trči i hoće ju strgat.
Također kad je s nepoznatim ljudima, laje na njih, a dijecu(nepoznatu,naravno) bi čak mogao i napasti,(nije da se to dogodilo,već ima više hrabrosti )

na mojeg mlađeg bratića je lajao i režao, ja sam pazila ne njega(psa) i polako sam ga privikavala na bratića, da bi se on smirio i prestao lajati, režati na njega, i tako je drugi put sve bilo dobro, nije lajao niti režao a bio je i odmah pokraj bratića i kad se bratić pomaknuo, pas je odjednom opet počeo lajati i režati!?

što je uzrok ovim agresijama,i kako da to popravim, dok ne postane gore?!
hvala...
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 02:27   #86
spominjete svi pubertet!?ovaj to je u 2.godini,ili kad?i koliko traje...
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 10:53   #87
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
Moj pas ima jednu lošu naviku da kad vidi nepoznatog psa, i to najčešće na njoj poznatom terenu, da laje na njega sve dok se ne ponjuše i upoznaju. E sad, kad ocijenim da su vlasnik i pas na kojeg laje ok, dozvolim joj da se ponjuši i tu sav njen strah u kombinaciji s agresijom prestaje. Ovakvi se scenariji ponavljaju i na terenima na kojima ona nije "doma", ali nešto rjeđe. Na livadici kraj kuće to joj je praksa.

Ja nastojim to riješiti na način da nepoznatog psa uočim prije moje kujice, skrenem joj pozornost i s nekom nagradicom (najčešće hrenovčicom) njenu pažnju držim fokusiranu na sebe dok pas ne prođe. Mene zanima jeli ovaj način efikasan i ima li dugoročno smisla? Jer ja bih zapravo htjela postići to da ona nepoznate pse u prolazu uopće ne šljivi, a mislim da s ovim načinom to neću postići.
Mislim da dobro radiš. Samo tako i dalje!
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:02   #88
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
Što se tiće pristupa pojedinoj pasmini...S tim da svi psi imaju isti i identični body language, nema razlike između labova, terijera, molosa i sl., svi identično na identičnoj razini komuniciraju, zar ne?

Socializirani da, nesocializirani ne. Mog psa je napao pas koji nije skužio da mu moj pas daje signale smirenja (ili kako se to kaže - calming signals) i da mu je moj pas već na poćetku pokazao da se slaže da ga je onaj drugi dominirao. Neki psi ne znaju (normalno) komunicirati s drugima.

Quote:
Cliker treninzi su jednaki - tj. proces učenja, za sve pse.
I konje, dupine ... Znam i za kozu (neka himalajska pritlikava) koja radi na kliker.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:16   #89
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post

Da bi psa iz njegovog jako visokog emocionalnog stanja u vidu "napada", prebacio u stanje "mirovanja", morate mu spustiti doživljaj. PO meni, ne cukanjem i ne kažnjavanjem, jer psu dodatno dižete agresivnost, već smirivanjem, kao što recimo Billi radi ukoliko se pas boji.
Što se tiće bojanja.
Ako je to kod tvojih pasa upalilo, onda imaš ludu sreću, jer opće je poznato da psi, ukoliko vlasnik pokazuje zanimanje za nešto, onda i oni pokazuju zanimanje. A svaki naš dodir, riječ, osmjeh, pokret ili zvuk usmjerenu put toga što njih interesira u vidu straha ili znatiželje, njima pokazuje da je to o.k., i pas nastavi sa naučenim ponašanjem.

Ja sam isprobala i jedno i drugo. Ignoriranje se pokazalo kao najbolje.

Naravno da je teško psa iz stanja napada, prebaciti u stanje mirovanja. Jedan od lakših načina je da vi stanete ispred svog psa, tako da ono što on gleda i što je njemu izazvalo agresiju, više nije njemu u vidokrugu, kad to napravite, već ste prebacili koncentraciju sa tog nečeg na vas, poslije toga sve je lakše.

Ili ovo:

http://www.crvetcenter.com/bodywrap.htm

Možda se čuje čudno ali koliko sam ja čula, ova varijanta radi.

Ja još nisam probala ali vidim da ga malo smiri i to da mu stavim ruke na leđa, tako da ću sigurno probati i to. Nije to tako teško napraviti. Javit ću vam kako će bit.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:24   #90
Quote:
fischer kaže: Pogledaj post
Sorry ljudi što me nije bilo,previše posla pa nisam stigla ali evo da nadoknadim.Ovdje bih htjela napomenut nešto izrazito važno,a to je uspostava odnosa između psa i djeteta.Svaki roditelj bi trebao imati na umu da djeca nisu u stanju da razumiju znakove koje pas šalje i isto tako pas ne umije komunicirati niti na koji drugi način,osim body languageom.Sad kad znamo ovo,neprilično ponašanje psa naspram djeteta,je isključiva krivnja odraslih,jer su bili u nesposobnosti ili nemogućnosti da prepoznaju i spriječe potencijalne problematične situacije.Isto kako vršite socijalizaciju psa,tako trebate sprovesti i socijalizaciju i pravilan odgoj kod djeteta,znači naučiti dijete,što se sa psom smije,a što ne.Djeca često vole gnjavit psića,dragat ga previše,čupkat,provodit vrijeme u prostoru psa,povlačit,bosti i svašta nešto.E sad pas,ako je pravilno socijaliziran će to tolerirati,do određene granice,kad mu dosadi,on će reagirat i pokazati određene znakove da ga se ostavi na miru,tad roditelj treba nastupit i odvojit dijete od psa,da to ne bi eskaliralo i došlo do situacije koju gore Duchess navodi.Dijete je još malo da bi sve to shvatilo,mi odrasli sa tim imamo probelma,kamoli neće djeca.Ali mi smo odrasli i dijete i pas su naša odgovornost,na nama je da ih pravilno uputimo u onaj predivni odnos koji se zna razviti između djeteta i psa.Zato upamtite koliko god je važno da pravilno odgojite svog psa i socijalizirate,isto toliko je važno da obrazujete svoje dijete o pravilnom ponašanju sa psom.Tada se ovakve situacije neće događat!Duchess u tom natezanju i bacanju igračaka vaša kuja je vjerovatno pokazala da to ne želi više,vi niste to primjetili,niti promptno reagirali i sad imate situaciju gdje vaša kujica ima stalan oprez od male djece,ona štiti svoje područje i sve u njemu,jer je upamtila situaciju od prije.Eto toliko o ovome.
Potpisujem! Ja ne bih dozvolila da neko djete to radi mom psu nego bi sigurno rekla roditeljima ali ako oni ne bi reagirali, onda bi ja.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:27   #91
Quote:
fischer kaže: Pogledaj post
Hm,problem lajanja i naganjanja automobila,motora,ljudi na biciklu i slično je problem teritorijalnosti,"high prey drive" ili je pas jednom u svom životu povezao autombil ili motor sa nečim ugodnim ili lošim,što je opet krivnja vlasnika.
Kod mene je to zadnje. Moj pas se panično bojao motora, danas je mnogo bolje i većinu motora ignorira ali laje na one najglasnije. Ali NISAM JA KRIVA!!!! (u stvari mislim da je vjerovatno imao promjetnu nesreću jer se panično bojao i onog zvuka gume na avtu kad jako zabremzaš)
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:37   #92
Quote:
tonka15 kaže: Pogledaj post
imam labradoricu staru godinu ipo,stvarno je super po svemu,ali imam jedan problem s njom,jako je nesigurna kad su u pitanju muskarci,ne moze ih smislit,ne da uopce da ju pomaze,a ljudi kad je vide svi misle,joj to je labrador,nece ona nista,pa krenu prema njoj,a ja nisam sigurna da li bi ona mogla ugrist ili ne....jer kad krenu prema njoj s rukom ona skoci,pocme lajat i rezat...stvarno uzasno....moje upozorenje ljudima da je ne diraju,ne pali,stvarno,uvijek se nadje netko ko ce ju htjeti pomazit...tako da me stvarno strah da nekoga ne ugrize....

Pa što je ljudima? Pa ne može se samo tako dirati nepoznatog psa! Naša kujica je isto nesigurna i ne dozvoli da je diraju nepoznati ljudi. Ali i ja ljudima zbog toga ne dozvolim da je diraju. Možda je meni malo lakše jer imam dva psa i jer pas voli da se ga mazi i ja to dozvolim.
Ne znam, prvo budi odlučnija i ne dozvoli da ti diraju psa.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 11:42   #93
Quote:
Zum-zum kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, mislim da bi bilo dobro da se neki muškarac (ako imaš dečka, muža, brata...) malo po malo druži s njom i stiče njeno povjerenje. Da se s vremenom ona opusti i na njega prestane režat, lajat i pokazivat zube. Nek joj pristupi polako, bez naglih pokreta, po mogućnosti malo se spusti na njenu razinu (u čučanj), s nekim keksićem i nagradicom. I kad ona više ne bude pokazivala znakove straha (agresivnost je ispoljavanje straha), neka ju nagradi sa poslasticom.
Da, slažem se. Ali moraju to biti POZNATI ljudi.
I nema veze kakav je pas, moraš znati da ljudi nemaju pravu da ti bez pitanja diraju životinju.



Quote:
Nadam se da će nam se GD ipak javiti i da nas nije totalno zaboravila na godišnjem :cool
Ja sam se isto vratila s godišnjeg i nisam vas zaboravila.
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 13:07   #94
Quote:
slovenka25 kaže: Pogledaj post

Ja sam se isto vratila s godišnjeg i nisam vas zaboravila.
Vidim ja da si se raspištoljila ...
Dobro nam došla.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 21:43   #95
Mene nitko ne doživljava..
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 23:40   #96
Sorry. Ja zbilja nisam skužila, ako si na mene mislila.

Quote:
mystery kaže: Pogledaj post
Nego nisam čitala sve,
Bilo bi dobro da zbilja pročitaš sve, jer zato to i pišemo. Puno će ti biti lakše razumjeti neke stvari, nego ovako.


Quote:
mystery kaže: Pogledaj post
1.imam psa (3 godine), mužjak, mješanac škotskog ovčara, uzela sam ga od nekog čovijeka(smatram da nije doživio neku traumu,tamo, jer čovijek je imao stariju ženku, i voli pse,što znači da sam ja negdje pogriješila) kao štene, tada se (kad sam ga uzimala,prvi dan) sakrivao i bio je jako preplašen, to mu je još ostalo, plašljiv je na jače zvukove ma na kihanje se on preplaši,kako da to, da tako kažem, popravim, i odakle taj strah?
Za pse tj., štence je sasvim normalno da kad dođu u novu sredinu budu preplašeni i izgubljeni. Ima i onih koji to nisu, no i jedno i drugo ponašanje je sasvim normalno.

E sad, do problema dolazi kad pas tj., štenac počme upoznavati svijet oko sebe. Probaj zamisliti živo biće koje sa svim što se sreće, to vidi i doživljava po prvi put u svom životu, a ti kao vlasnik si jedina osoba koja to njemu može objasnit. onako kako ti njemu prikažeš stvari, tako će ih on sebi definirati u svojoj glavi. ako se tiće zvukova: grmljavina, sijevanje, sirena od hitne, što god i pas pokaže prve znakove straha, čovjek čini najveću pogrešku, a ta je da psa dodiruje ili mu se obraća nježnim smirujućim glasom. To se sa psima ne radi, jer psi nisu ljudi. nemaju tu inteligenciju da svhate, da vi tako govorite jer ih uvjeravate da će sve biti u redu. To čovjek radi čovjeku. Psu, pokazujete da je sve u redu, i da se nema čega bojati, ignoriranje nastale situacije. Ako vi kao vlasnik ne pokazujete zanimaciju za to nešto, neće ni on.
Ovdje pričam o strahu. znači pas se prepadne i panično počne lajati ili bježati ili se zavlačiti negdje ispod kreveta, ovisno o karakteru. dakle primjećujete strah u njegovim očima i njegovom položaju tijela.

kad pas reagira (trzne se, zalaje...), na glasno smijanje, kašljanje i kihanje, to je sasvim normalno. pa i mi ljudi se prepadnemo kad netko zakašlje, a to nismo očekivali.

E sad, mene interesira što tebi znači da se preplaši? kako on izgleda, kakav je tada i koliko dugo traje njegov strah?

Quote:
mystery kaže: Pogledaj post
2.Veliki problem je,što kad vidi drugog psa odmah leti za njim i napada ga, također bilo koju drugu životinju,npr. moja strina ima kokoši i on čim vidi jednu trči i hoće ju strgat.
Također kad je s nepoznatim ljudima, laje na njih, a dijecu(nepoznatu,naravno) bi čak mogao i napasti,(nije da se to dogodilo,već ima više hrabrosti )
Imaš škotskog ovčara (mješanca). ti psi su stvoreni za stada. ti psi imaju izraženi lovni nagon, no ne u tipu naganjanja i tjeranja mete (pilića, kokica, ptica, djece) negdje prije sam pisala o "pokretnim metama", nego ovčari imaju princip rada okupljanja stada. dakle skupljaju sve na jedno mjesto. često se može vidi škotski ovčar, onaj kojem nije sheban body language, da pokušava druge pse ili tko god se nalazi na livadi okupiti u jedan pravilni oblik. njemu je dosta da se zaleti, zalaje i lagano se očeše od "metu", da bi mislio da okuplja svoje ovce.

Kad kažeš da bi strgao kokicu? Kako to znaš - jel to ikad napravio? dokle dođe do kokice i kako se ponaša prema djeci? kakav je njegov položaj tijela?

Quote:
mystery kaže: Pogledaj post
na mojeg mlađeg bratića je lajao i režao, ja sam pazila ne njega(psa) i polako sam ga privikavala na bratića, da bi se on smirio i prestao lajati, režati na njega, i tako je drugi put sve bilo dobro, nije lajao niti režao a bio je i odmah pokraj bratića i kad se bratić pomaknuo, pas je odjednom opet počeo lajati i režati!?

što je uzrok ovim agresijama,i kako da to popravim, dok ne postane gore?!
hvala...
ovo sa bratićem može biti svašta. ne znam situaciju, a po ovome ne mogu baš nešto pametno zaključiti.
bratić je možda psu nešto jednom napravio, pa je ovaj zapamtio. možda ste totalno krivo pročitali ili protumačili ponašanje psa, pa je to njegovo režanje i lajanje bilo poziv na igru, jer zbilja ima i takvih. ne znam.

No po ovom gore napisanom, ovako otprilike mislim da imate sasvim dobrog psa, sa malo izraženijim lovnim nagonom, u neku ruku i neisugrnog psa.

e sad, što je uzrok toj nesigurnosti ne znam, ali to kako bih mogli to popraviti znam. naravno, trebala bih malo više informacija.

Bottom line, je ta da morate znati čitati body language od psa. on vam svojim tijelom sve govori, on sa vama razgovara. Sve što pas radi - lajanje, valjanje, režanje, trčanje, skakanje i sl., on sa vama razgovara. zato sam i postavila ona pod pitanja da zajedno dođemo do zaključka.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 23:42   #97
O b-že, nisam znala da sam ovoliko napisala.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 02:23   #98
Pročitala sam cijelu prvu stranicu, dalje su bile uglavnom rasprave, pa sam prelistala, i pročitala još po nešto štome zanima, ostalo sam preskočila jer nemam takvih problema...Molim lijepo

Da, pročitala sam to o strahu da se ne smije psa dodirivati, često sam to radila, ali i onda kad nisam, a neki drugi zvuk on se prepadne..
Ovo kad se prepao na kihanje je bilo kad je došao nepoznati čovijek i pas je počeo lajati na njega,kad je čovijek kihnuo ovaj se prepao i prestao lajati!?


Preplaši se tako,kad god čuje nešto što mu valjda smeta,sagne se, koliko zvuk traje toliko traje i njegova reakcija, ako je to nešto poput zvuka petardi onda i bježi...Živim na selu, pa nažalost nije pas u kući već većinu vremena provodi u svom boksu u dvorištu,kad je jača grmljavina i kiša onda uvijek preskoči ogradui dođe pred prag kuće (ako to nešto znači!?)

Da,itekako bi strgao kokoš jer čim ih vidi trči za njima,ganja ih i ugrize ih za vrat, te se negdje sakrije, i zakolje ju(heh) ako ja to ne spriječim,dvaput mu je uspijelo.Nije to bio lijep prizor,i ja ne znam što da radim kad on to napravi,(imam isto dvorište sa strinom,tako da se to događa dosta često).
Također na svakog (mislim da samo na muške pse,jer na ženku koju zna od malena nije) psa kad ga vidi napadne ga, ili ako je na povodcu tada se počme otimati i režati na drugog psa..

Mene je to isto začudilo, jer sam mislila da škotski ovčari više brinu i nastoje okupiti stado na jedno mijesto,a moj mali ih natjerava i želi pojesti,možda ga ne hranim dobro..

Ne, bratić to nije mogao napraviti,jer ga je vidio samo kad sam ja bila s njim(ne živimo blizu),također slično je lajao i režao na moju prijateljicu i nakon kojih sat-2 je prestao smirio se, i poslije napravio isto što i s bratićem.Inače laje na svu dijecu, i kada ga šetam na starije ne laje ako mu nisu jako blizu, dok na djecu čim ih vidi počme se naglo okidat s povodca i laje.


Neizmjerno ti hvala što pomažeš,,Sve informacije koje ti trebaju, pitaj..
Ma jako je on dobar sa nama koje poznaje,ne vijerujem da bi čovijeka ugrizao, možda da ga baš čovijek napadne.Mislim da se ovako više osigurava da mu netko ne bi nešto napravio jer se boji.

Neka, neka, volim ja čitat o onom što me zanima, samo se raspiši...
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 11:43   #99
Quote:
slovenka25 kaže: Pogledaj post
Socializirani da, nesocializirani ne. Mog psa je napao pas koji nije skužio da mu moj pas daje signale smirenja (ili kako se to kaže - calming signals) i da mu je moj pas već na poćetku pokazao da se slaže da ga je onaj drugi dominirao. Neki psi ne znaju (normalno) komunicirati s drugima.
Naravno. U tome leži i najveći problem. Nedovoljno ili uopće ne socijalizirani psi. Još kad tome dodamo ljudski faktor.



Quote:
slovenka25 kaže: Pogledaj post
I konje, dupine ... Znam i za kozu (neka himalajska pritlikava) koja radi na kliker.
Ja znam za kokoš. Sve preko klikera.

__________________________

Evo ekipa pišem nešto manje u zadnje vrime, jer sam na GO-u, pa nastojim što manje vrimena provesti za kompom, a što više vani u horizontali, sa kremom, suncem i suncobranom, naravno i morem. No, nisam vas zaboravila.

Pusa svima koji čitate KLJ-e, te moje topice.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 23:52   #100
Quote:
tonka15 kaže: Pogledaj post
ali sam jucer od brzine zaboravila napisat najvazniju stvar,a to je da se boji nepoznatih muskaraca ....jer mog i sestrinog momka obozava,super se igra s njima,a isto tako se ne boji ni muskih koji imaju pse....

jucer ju je jedan covjek koji obozava labradore 15 min pokusava pomazit,ona se njega jadna toliko bojala,a covjek je cak cucnio i tepao i nista,nema sanse da mu pridje,na kraju je pocela lajat na njega....citala sam da je ne treba kaznit jer ce bit jos gore,ali stvaro ne znam sta je najbolje da napravim u takvoj situaciji....

najgore mi ju je ostavljat samu ispred ducana...a ja sam se stvarno navikla da di god ja idem u vecini slucajeva ide i ona....

ne znam sta se desavalo u toj uzgajivacnici,ali samo znam da kad smo dosli po nju,veterinar nam je rekao da je cijelu kucicu smrvila u boxu od frustracije.....jadan moj pas....
Vidim Tonka da ti su ti Golden i Zum-Zum poprilično objasnile situaciju šta se tiče tvog psa.Slažem se s njima u potpunosti,samo bih htjela naglasiti još dvije važne stvari.

Psi koji su doživjeli nekakvu traumu tokom svog života(u tvom slučaju dok je bio još u uzgajivačnici)pamte to kroz cijeli svoj život.Nekad to povežu sa nesretnim događajem,ali češće sa mirisom osobe koja ih je zlostavljala,ili im učinila nešto nažao.
Može lako biti da tvog psa upravo takvo nešto potiče da reagira agresivno na određenog stranca.Sama si rekla da je ok u odnosu sa drugim muškarcima koji imaju pse i sa tvojim dečkom,što znači da se ne boji baš cijelog muškog roda
Miris kolonjske vode,znoja i slično,može potaknuti psa da se prisjeti nemilog događaja u svom životu i tad reagira pomalo agresivno.Možda je baš taj čovjek,unatoč svojoj dobronamjernosti prema labradorima,imao određen vonj koji je tvog psa prisjetio na nemili događaj.

Drugi slučaj je posebno specifičan i mislim da je većina vlasnika to prošla sa svojim psom,a radi se naime o tome da pas osjeti opasnost.

Postoje razna naklapanja o tome,kako pas takvo nešto može naslutiti,ali mislim da konkretnog objašnjenja nema ni dan danas.Ovakvo ponašanje psa se očituje na dva načina:

ili da pas zaobilazi stranca u velikom krugu
ili da ispoljava agresiju,lavežom i režanjem(najćešće iz straha od neposredne opasnosti)

Često se desi da u šetnji pas vidi određenu osobu i zaobilazi je u širokom krugu,te se vlasnik pita zašto to pas čini - pas osjeti negativnost te osobe spram svog vlasnika,te zaobilaženjem neposredne opasnosti pokušava na to ukazati.
Slučaj je isti kad pas krene lajati i režati na stranca,koliko god se vama taj stranac čini dobronamjeran,pas osjeti da nešto nije u redu i to ispoljava kroz upozorenje.

Tonka ne tvrdim da je ovo slučaj sa tvojim psom,ali mislim da je važno da se i na ovo ukaže,jer mnogi vlasnici koji imaju veoma dobro socijalizirane pse znaju proći kroz ovakvu situaciju koja zbunjuje.

Pokušaj svog psa pomno pratiti i nemoj ga kažnjavati,jer ćeš ga time dovesti u još gore stanje.S vremenom će tvoj pas sve manje i manje pokazivati taj strah od muške osobe,ako se radi o traumi koju je ranije doživio,mislim da nećeš moći ništa učiniti da to skroz izbljedi iz njegovog pamćenja,ali pravilnim ponašanjem prema svom psu možda ćeš moći taj strah donekle umanjiti.Eto toliko o ovome,mislim da sam se malo raspisala,sorry
fischer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:48.