Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2009., 21:01   #81
Quote:
Mr. T kaže: Pogledaj post
Aralicu bi trebalo osuditi kao Ujevića onomad,
zbog kolaboracije s ustašama, je l' tako, Dominicuse?
Da se tebe pita, koliko bi mu ti dao godina zabrane?
Jednu, dvi, tri ... godine ?


Eto vidiš, zabrane su u glavi tebi i takvima tvog mentaliteta u glavi, ne meni. Ne projiciraj. I ne pljuj jedinog velikog ovdasnjeg pjesnika time što ga stavljaš u istu recenicu s Aralicom i aralicama.
Aralica je ustajala provincija, a Ujević kozmos. Pardon, sad sam ih i ja stavio u istu rečenicu. Dakle, ispravak: Aralica - provincija. Ujević - kozmos. Iliti vaseljena.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 21:08   #82
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Zato što to sam hoće, a i opisan je kao takav u Novakovoj "Povijesti hrv. knjiž.", http://www.sveznadar.com/knjiga.aspx?knjiga=63703
A i član je DHK-a:
http://www.dhk.hr/Clanovi/ClanDetaljno.aspx?id=120
Također je i bosanskohercegovački pisac - ili misliš da nije?
Quote:
? Koja logika. Čitao sam "Saru i Serafinu" i "Istočni diwan". Karahasan je možda jedan od 3-5 najboljih ex-yu pisaca, no to nije tema.
Naravno da nije tema kada govorimo o nekome koga Aralica ne može dostići u umijeću pisanja ni da živi još deset života. Kada već generaliziraš "nove" generacije, samo sam htjela navesti adekvatan primjer.

Quote:
Vjerojatno mu to izaziva duboku duševnu bol...
Vjerujem da i Jergoviću i Dežuloviću tvoje mišljenje izaziva ne samo duševnu, već i fizičku bol.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 21:18   #83
Aralicu se, kao i Jergovića, mora promatrati i sa stajališta političko-svjetonazornog habitusa , ali nastave li se ovi nekonstruktivni flejmersko-osobni parovi postova, svi ćete brat kartone.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 21:40   #84
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Eto vidiš, zabrane su u glavi tebi i takvima tvog mentaliteta u glavi, ne meni. Ne projiciraj. I ne pljuj jedinog velikog ovdasnjeg pjesnika time što ga stavljaš u istu recenicu s Aralicom i aralicama.
Aralica je ustajala provincija, a Ujević kozmos. Pardon, sad sam ih i ja stavio u istu rečenicu. Dakle, ispravak: Aralica - provincija. Ujević - kozmos. Iliti vaseljena.
Je, umro je, pa je kozmos.
Ali, prokužio je Ujević dominicuse još za života.
Evo što je piso:

Neugodan suvremenicima. Svakako, slični su kritičari odavno riješili da je i meni i publici mnogo lakše preskočiti njih, nego njima mene, pa kad već ne mogu da preskoče, njima je vrlo probitačno da se mrgode i budu zlovoljni i kičeljavi. Da sam pokojnik, Kršići (dominicusi (op.Mr. T)) bi o meni pisali studije i panegirike i moji bi se rukopisi tražili po arhivima. Danas je mržnja na živoga čovjeka dominantna. Na "savremenika". Ovako, počekajmo, na drugome svijetu neću biti nikome neugodan.

Dominicusi iz dna duše mrze Ujevića. Dominicusi, naime, i sami pišu pjesme, obično nešto kao:

koliko dana koliko noći
čudovište na prozoru
autocesta ima 400 km
kamo se ljubav sakrila?


...

Kako su dominicusi mali pored Ujevića. I pored Aralice, kako su mali...
Mr. T is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.03.2009., 21:58   #85
Quote:
Mr. T kaže: Pogledaj post
Je, umro je, pa je kozmos.
Ali, prokužio je Ujević dominicuse još za života.
Evo što je piso:

Neugodan suvremenicima. Svakako, slični su kritičari odavno riješili da je i meni i publici mnogo lakše preskočiti njih, nego njima mene, pa kad već ne mogu da preskoče, njima je vrlo probitačno da se mrgode i budu zlovoljni i kičeljavi. Da sam pokojnik, Kršići (dominicusi (op.Mr. T)) bi o meni pisali studije i panegirike i moji bi se rukopisi tražili po arhivima. Danas je mržnja na živoga čovjeka dominantna. Na "savremenika". Ovako, počekajmo, na drugome svijetu neću biti nikome neugodan.

Dominicusi iz dna duše mrze Ujevića. Dominicusi, naime, i sami pišu pjesme, obično nešto kao:

koliko dana koliko noći
čudovište na prozoru
autocesta ima 400 km
kamo se ljubav sakrila?


...

Kako su dominicusi mali pored Ujevića. I pored Aralice, kako su mali...
Idi pa se leči, veličino.
I pogledaj u rječnik pod "projekcija". Vi koji mrzite, i na tome zasnivate svoj identitet, projicirate svoju mržnju u druge. Kriva adresa, jer Dominicus ne mrzi niti zna mrziti. Ne treba mu to da bi se ostvario. Da bi bio čovjek, a sekundarno, eventualno, i Hrvat.
Fukara natopljena ambrom. I zaključana, zasvagda.
Pa nek' me se kartonira, ionako odoh odavde.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.03.2009., 23:53   #86
Dosta bezveznih naklapanja. Evo sad sam pogledao malo kod Proserova o "Iljasbegovićima" Šehovića- sav je pun superlativa (str.222-223. 3. dijela onog jeftinoga izdanja "Pov. hrv. knj." "Marjan tiska" za kiosk).

Zašto eto ta Šehovićeva romačina čami (mutno se sjećam da sam za nju čuo, ali mi nije bila pod rukom), čami i čami i nikom ništa ? Ima tih vrijednih stvari- neovisno o naraštaju- koje su gurnute na marginu, ne uspiju se ni dovući do čitateljstva ?

Nije tu mea culpa, rekoh da godinama ne čitam beletristiku (Aralicu sam pročitao jedino zbog nacionalističke motivacije, a i to- osim Fukare- jedva), nego što je s većinskim čitateljstvom koje ni muknuti o tom ? Ima tu i auktora koji mi izgledaju vrijedni- pokojni Dalibor Cvitan, pa ovaj Kovač (pisanje u Fekalu mu veledušno opraštam, ionako je propatio od četnika), onda isto pokojnici Jozo Laušić i Živko Jeličić, ....

Nego nam jugomasonski dripci guraju neke Jergoviće, Dežuloviće, Drakulićke (ova je potonja ispala "ustašica"- hebiga, život piše romane: http://www.politika.rs/rubrike/Kultu...eograd.lt.html , http://www.politika.rs/index.php?lid...t_itemID=76973 ), i to sve njeku boraniju. Stoga, dva pitanja:

a) je li uopće moguć prijegled pripovijedne proze uz iskrivljenu optiku zbog koje brdo romana i knjiga ni ne dođe do potencijalnih čitatelja/ica, nego stalno paradiraju ove jugofilske spodobe ?

b) uz ovu hiperprodukciju- kad i ne bi bilo politiičke dimenzije, može li pojedinac uopće pratiti to brdo knjižurina koje izlaze na hrvatskom, a spadaju pod kategoriju "hrvatski roman" '

That is the question.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 12:16   #87
Da li mi možda netko može objasniti slijedeći fenomen:

Od svih ljudi koji čitaju bilo kojeg autora (bio on dobar, loš, zao, svejedno), ne Aralicu, nitko nema potrebu tako fanatično i gorljivo braniti svog "ljubimca". Ljudi koji čitaju Aralicu (bilo na Forumu, bilo "u pravom životu") svi ga brane kao da im goli život ovisi o obrani Araličine časti.

Opustite se malo, ima ljudi koji nemaju isti ukou kao vi i ništa zato. Kaj se odmah osjećate ugroženo, nitko vam neće odnjeti Aralicu, čak dapače
__________________
Bond: You know, you're cleverer than you look!
Q: Hmm... still, better than looking cleverer than you are.
WesternEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:36   #88
Quote:
WesternEyes kaže: Pogledaj post
Da li mi možda netko može objasniti slijedeći fenomen:

Od svih ljudi koji čitaju bilo kojeg autora (bio on dobar, loš, zao, svejedno), ne Aralicu, nitko nema potrebu tako fanatično i gorljivo braniti svog "ljubimca". Ljudi koji čitaju Aralicu (bilo na Forumu, bilo "u pravom životu") svi ga brane kao da im goli život ovisi o obrani Araličine časti.

Opustite se malo, ima ljudi koji nemaju isti ukou kao vi i ništa zato. Kaj se odmah osjećate ugroženo, nitko vam neće odnjeti Aralicu, čak dapače
O čem ti pričaš, sinko ? Što si ti uopće pročitao od napisanih postova ? Aralica je Hrvatina i vrlo dobar pisac; ako ubrojimo i novoubrojene hrvatske pisce, jedan od 2-4 najživuća narativna prozaika.

Pisac koji ima njekoliko sjajnih djela, bar 5-7 slabih i osrednjih knjiga, i jednu izuzetno lošu. I gdje je tu idolatrija (valjda se na to smjeralo ) ?
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 15:39   #89
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
O čem ti pričaš, sinko ? Što si ti uopće pročitao od napisanih postova ? Aralica je Hrvatina i vrlo dobar pisac; ako ubrojimo i novoubrojene hrvatske pisce, jedan od 2-4 najživuća narativna prozaika.

Pisac koji ima njekoliko sjajnih djela, bar 5-7 slabih i osrednjih knjiga, i jednu izuzetno lošu. I gdje je tu idolatrija (valjda se na to smjeralo ) ?
Ja se u potpunosti slažem da je Aralica značajan pisac. Nisam mislio ništa o njegovoj jednoj ili dvije loše knjige, mislio sam na ljude koji čitaju npr Dostojevskog ali kada im kažeš nešto protiv njega, oni se okrenu i idu dalje. Ljudi koji čitaju npr Faulknera ne osjecaju zvjerski nagon da otvaraju teme o njemu. Kada Aralica-fanu kažeš da ti se on ne sviđa - odmah drvljem, kamenjem i Hrvatinama po siromahu (nešto kao ti sada)! O tome se radi.

I ovo "sinko" je da se upucaš od smijha!
__________________
Bond: You know, you're cleverer than you look!
Q: Hmm... still, better than looking cleverer than you are.
WesternEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 15:53   #90
Quote:
WesternEyes kaže: Pogledaj post
Ja se u potpunosti slažem da je Aralica značajan pisac. Nisam mislio ništa o njegovoj jednoj ili dvije loše knjige, mislio sam na ljude koji čitaju npr Dostojevskog ali kada im kažeš nešto protiv njega, oni se okrenu i idu dalje. Ljudi koji čitaju npr Faulknera ne osjecaju zvjerski nagon da otvaraju teme o njemu. Kada Aralica-fanu kažeš da ti se on ne sviđa - odmah drvljem, kamenjem i Hrvatinama po siromahu (nešto kao ti sada)! O tome se radi.
Ne radi se o Aralica-fanovima, nego Aralicamrscima.

Quote:
I ovo "sinko" je da se upucaš od smijha!
Reci to mom praunuku Metuzalemu.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 15:57   #91
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ne radi se o Aralica-fanovima, nego Aralicamrscima.
Nisam te dobro shvatio, Aralicomrsci gorljivo trate vrijeme/prostor/novac/živce kako bi nas uvjerili da je Aralica u stvari jedini pisac kojeg bi trebali čitati, i kako on nije svjetski priznat samo zbog podmetanja raznih antielemenata - funny!!!

Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Reci to mom praunuku Metuzalemu.
Praunuče Metuzalem - ono "sinko" ti je smiješno
__________________
Bond: You know, you're cleverer than you look!
Q: Hmm... still, better than looking cleverer than you are.
WesternEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 18:06   #92
Quote:
WesternEyes kaže: Pogledaj post
Da li mi možda netko može objasniti slijedeći fenomen:

Od svih ljudi koji čitaju bilo kojeg autora (bio on dobar, loš, zao, svejedno), ne Aralicu, nitko nema potrebu tako fanatično i gorljivo braniti svog "ljubimca". Ljudi koji čitaju Aralicu (bilo na Forumu, bilo "u pravom životu") svi ga brane kao da im goli život ovisi o obrani Araličine časti.

Opustite se malo, ima ljudi koji nemaju isti ukou kao vi i ništa zato. Kaj se odmah osjećate ugroženo, nitko vam neće odnjeti Aralicu, čak dapače
Netko tko čita Dostojevskog ili Faulknera zna da su oni kvalitetni i potvrde toga dolaze sa svih strana. Aralica je nekvalitetan, a njegovi pobornici bi silno htjeli da nije pa navaljuju i ispiru mozak svima koji se nađu na putu.
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 18:42   #93
Quote:
P de la Salunte kaže: Pogledaj post
Netko tko čita Dostojevskog ili Faulknera zna da su oni kvalitetni i potvrde toga dolaze sa svih strana. Aralica je nekvalitetan, a njegovi pobornici bi silno htjeli da nije pa navaljuju i ispiru mozak svima koji se nađu na putu.
Ne bih rekao da je Aralica nekvalitetan. Nisam se susreo sa takvim "ispiračima", nego (konkretan primjer) pročitao sam Fukaru, i nije mi se svidjela, a svim Aralica fanovima kojima to kažem: pa kako? knjiga je zakon? te ovo! te ono! ti nemaš pojma? tvoj ukus je loš...

To je moj ukus, nije isti kao njihov i bok, ja ne vrijeđam njih, oni mene... da.
__________________
Bond: You know, you're cleverer than you look!
Q: Hmm... still, better than looking cleverer than you are.
WesternEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 01:17   #94
iz knjige "Duše robova"

... jer život zahvaćen strahom ne može se nazvati pravim životom.. ne zna se za koliko, ali za koliko god bilo strah je bliži umiranju nego životu.

Sudeći po tome koliko su se ljudi uživjeli u život koji su im drugi namijenili, čovjek je životinja koju je samo pas pretekao u poslušnosti i pokoravanju.

spas od jednog zla, najčešće je robovanje drugom..

...a kako je držao, kao i svi ljudi, da je više dao nego primio, da je većem broju pomogao nego odmogao, da je više hrabrio nego obeshrabrivao...

Kažu da se lagati bez osjećaja grijeha može kad neku ženu želiš namamiti u krevet i kad spašavaš život. U prvi se slučaj i može posumnjati, u drugi ne smije.

Čini se da uljudniji i pitomiji pristup civilizaciji ima divljina nego što ga civilizacija ima prema divljini, jer u prvom slučaju prilazi ravan ravnu, a u drugom nadutost od nadutosti ne može da shvati kako joj jeprirodnost ravna i po obujmu znanja i po moralnim vrijednostima koje u sebi nosi.

..Dobar si ti, Grabovče, mudar si, radin si, ali brate, kad listaš, ti samo cvijetom listaš, gdje su ti bodlje čovječe?!..

Zadnje uređivanje hjurko : 25.06.2010. at 01:29.
hjurko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 01:48   #95
puna knjiga toga i još puno više..
mislim da kod Aralice treba krenuti sa dušom robova ili okvirom za mržnju, tj. obadvije, pa onda krenuti dalje.. i dostojevski ima bolje i lošije uradke.. da nam je za lektiru serviran neki njegov lošiji primjerak -nitko ga ne bi nastavio čitati..

on nije nikakav desničar -to znaju svi koji su pročitali duše robova.. to su ocjene koje su date na temelju Araličinih napada na neke političare koji se u zadnje vrijeme svrstavaju u lijevu opciju, a ni lijevi ni desni na Hrv. političkoj sceni danas ne zaslužuju da se spominju njihova imena- niti su na iti jednoj strani svog naroda - jedina strana kojoj služi današnja Hrvatska politika je strana "zapadnih gospodara", a i tu ima jedan dio iz Araličine knjige koji bi se bez problema mogao precrtati u današnje vrijeme;

.. ništa nakaznije nego kad sluga oponaša gospodarstveni duh svoga gospodara! Ta je ružnoća osnova istini da je sluga najgori gazda. Potkupljiv jer mu od dobiti ovisi društveni ugled, a neumoljiv jer pred nadređenima mora posvjedočiti upravljačku sposobnost, on ne preza ni od čega da bi se s jedne ljestvice sluganstva popeo na drugu, ne mareći što se istovremeno spušta niz ljestvice ljudskih vrijednosti...

Zadnje uređivanje hjurko : 25.06.2010. at 01:55.
hjurko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 14:22   #96
Quote:
hjurko kaže: Pogledaj post
puna knjiga toga i još puno više..
mislim da kod Aralice treba krenuti sa dušom robova ili okvirom za mržnju, tj. obadvije, pa onda krenuti dalje.. i dostojevski ima bolje i lošije uradke.. da nam je za lektiru serviran neki njegov lošiji primjerak -nitko ga ne bi nastavio čitati..

on nije nikakav desničar -to znaju svi koji su pročitali duše robova.. to su ocjene koje su date na temelju Araličinih napada na neke političare koji se u zadnje vrijeme svrstavaju u lijevu opciju, a ni lijevi ni desni na Hrv. političkoj sceni danas ne zaslužuju da se spominju njihova imena- niti su na iti jednoj strani svog naroda - jedina strana kojoj služi današnja Hrvatska politika je strana "zapadnih gospodara", a i tu ima jedan dio iz Araličine knjige koji bi se bez problema mogao precrtati u današnje vrijeme;

.. ništa nakaznije nego kad sluga oponaša gospodarstveni duh svoga gospodara! Ta je ružnoća osnova istini da je sluga najgori gazda. Potkupljiv jer mu od dobiti ovisi društveni ugled, a neumoljiv jer pred nadređenima mora posvjedočiti upravljačku sposobnost, on ne preza ni od čega da bi se s jedne ljestvice sluganstva popeo na drugu, ne mareći što se istovremeno spušta niz ljestvice ljudskih vrijednosti...
Da, to piše tip koji se Krivoustom Predsjedniku godinama uvlačio u određen otvor i napisao dvije debele bljuvotine od knjiga izvlačeći desnu ruku iz tog otvora da bi njome pisao...
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 19:18   #97
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Da, to piše tip koji se Krivoustom Predsjedniku godinama uvlačio u određen otvor i napisao dvije debele bljuvotine od knjiga izvlačeći desnu ruku iz tog otvora da bi njome pisao...
Bolji, a ? Bolji kad te nagazi, da ne kažem- naguzi !
Aralica je u vrjemenu od 1991. napisao dvije sjajne knjige,
"Što sam rekao o Bosni" i "Fukara", a možda i treću.
Valjda ću uhvatiti vrjemena da ju prelistam:
http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac...a__krupni_plan

IVAN ARALICA, ŽIVOT NASTANJEN SJENAMA, ZNANJE, ZAGREB, 2009.

Autobiografija, krupni plan


Djelo se inače sastoji od osam knjiga, datiranih danom i datumom (od petka 4. do petka 11. kolovoza 1995), a svaka knjiga sadrži tri pisma nejednake dužine naslovljena jednom riječju. Tekst je zapravo žanrovski hibrid: s elementima romana u pismima, obiteljske sage, bildungsromana, ratnog, povijesnog i ljubavnog romana, memoaristike.
No u ovoj prozi ipak dominira autobiografski diskurs, u kojem naraciju karakterizira osobnost autora i njegova zapažanja i komentari. Treba dodati da su autor, pripovjedač i glavni lik (ovdje Ivan Aralica) identični te da Araličinu autobiografsku prozu odlikuje visok stupanj literarizacije. Načelno, to podrazumijeva i veću mogućnost selektiranja materijala, pa i prešućivanja ili prikrivanja pune istine. Riječ je o tipu tzv. asocijativne autobiografije s prisjećajućim pripovijedanjem obilježenim sindromom naknadne pameti. Fragmentarnost naracije proizlazi iz činjenice da autor o svom životu (i životu drugih) pripovijeda s određenim vremenskim odmakom, pa vrijeme priče nije identično s vremenom zbivanja: „… idem napreskok (…), idem od zgode do zgode, sve sa ciljem da bih stvorio fresku u kojoj kronologija nije zanemarena nego je podređena priči i smislu“. Govoreći o fresci, drugi put o mozaiku i poliptihu, autor sugerira da tekst postaje „niska na koju su nanizane priče o članovima moje obitelji, uključujući i mene sama“.
................................
http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjig....php?ppar=5930
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 18:30   #98
Počeo sam tu njegovu knjigu "Život nastanjen sjenama", pa, vidjet ćemo. Ne vjerujem da ću ju pročitati od korica do korica, a to je i nepotrjebno jer Aralica piše svoje epistole kronološki razbacano, pa se može čitati napreskokce.

Piše Zlatku Crnkoviću, a tu je nezgodacija jer čitatelj ne zna što je realno, a što fikcija. Mislim da je skoro sve realno, da nije izmišljao dijaloge i t.d. Po obliku, to je njeka epistolarna romanesnka autobiografija-memoar. Više memoar, jer uglavnom piše o vanjskom svijetu, dok osobnih promišljanja i premišljanja baš i nema (ili nisam na njih naišao, još). Likovi dolaze pod pravim imenom, i Araličina rodbina, i Tuđman, Milošević, Carrington, Canjuga,..

Početak je dobar, zove ga Tuđma uoči Oluje i kaže- krećemo; Galbraith u zadnji čas dolazi kao zadnja pizda ne bi li što opstruiraju, a ovi ga gledaju kao lijevo smetalo,... zatim Aralica potone u neke svoje asocijacije. Idemo napreskokce.
Odličan i težak dio- "Svijećnjak". Dokumentaristički ispričan dio o Dinki, koja jedva izbjegla četničko silovanje, a četnik- neki Arkanovac (ironično, arkanovce zovu "dragovoljci") je ubio njezinog oca .metkom u trebuh i onda ga zaklao, te silovao njenu vremešnu majku. Taj je kriminalac, iako pod maskom, prepoznat- neki Janković iz Knina. I danas je tu i kmeči o svojim pravima (em ti hrvatsku državu, to je za eskadron smrti). Kenijci UNPROFORCI samo suradnici Srba, ništa više.
Dobar i predobar dio o Carlu Bildtu.

Onda puno piše o mladosti i općenito o Zagori, pretovareno detaljima o teškom životu i folkloru (kao Raos ili Budak)- ne baš zanimljivo, osim za etnografa.

Za sada- dokumentaristički, nema nešto introspekcije, ima naznaka erosa (vidjet ćemo), dobro je da ne ide u hiperbole i sl., ostavlja dojam trijeznoga realizma ("tako je bilo"). Ako to proguram do kraja, ili bar veći dio, vidjet ću gdje mi stoji između najboljih autobiografija (Herzen, Berdjajev, ..) i memoara (Saint Simon). Ili prema domaćima Bogdanu Radici i Slobodanu Novaku.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 17:28   #99
Prelistah tu knjigu, i :

* teško je govoriti o umjetničkoj kakovosti, jer iako Aralica iznosi niz autobiografskih detalja, ton je skoro uvijek dokumentaristički, memoarski kao da piše političar. Nema "ogoljenja ja", kao u Berdjajeva ili Herzena; sam auktor piše i piše o onom što je vidio i čuo, ali uglavnom s malim digresijama. Tu je razlika u odnosu na povijesne romane i esejističko-satiričke poput "Fukare" i "Puža" -nema sentencioznosti, a u većini, ni strasti.

* strasti ima jedino gdje se u piscu budi gađenje, a to je uglavnom opis UNovskih i drugih hoštaplera i gnjida (Carl Bidlt, Bonano, Andrejev, Galbraith,.., UNPROFORCI). Inače, čak su i četnici u oba rata, 2. svjetskom i Domovinskom, prikazani kao ološ koji ne zavrjeđuje preveliko ulaganje emocija u njih, pa ni mržnje.

* za žaliti je što auktor nije više prostora dao zbivanjima 1990-ih. Nije baš trebao tračati o svem i svakom, ali je mogao više posvetiti stradanju zadarskoga zaleđa. Istina, dao je podroban opis stradanje Promine i svojih zemljaka i rođaka, no sve na nekoj dosta detaširanoj razini. To bi i bi opravi pristup, da je više uložio u to. No, valjda u starosti ljudi više mozgaju o djetinjstvu i mladosti, pa tako i Aralica. Najviše- rekao bih 60-70% materijala iz knjige koja obaseže blizu 1000 stranica- Araličina je evokacija djetinjstva u Promini, mladosti i učiteljevanja po nekim srpskim selima u zabiti (Oćestovo), pa viktorijanski opisi njekih poluerotskih susreta (bio čovjek vjeran budućoj ženi, a živio platonski u jednoj kući dvije godine s kolegicom, nekom Srpkinjom).

Puno je tu potoka, grmlja, koza, ovaca, dida, stričeva, partizana, domobrana, četnika, seljaka, rijeka, komiteta, škola, razgovora iz 1950-ih i 60-ih (skoro preslikanih iz filmova kao "H-8" ili iz ranih radova Borisa Dvornika),... Nema autorovog mentalnog života, a ni, bar naslućenoga, drugih ljudi; nema ocjena i slutnji, što je možda moralno ispravno u delikatnoj situaciji- no opisi su zbog toga dokumentarizma pomalo suhoparni i pješački.

Aralica je dobro pljucnuo na dripce iz Yutarnjeg (Jergović, Tomić, Pavičić,..) da su infantilni u svojim 40+ godinama & da ne rasčlanjuju egzistencijalnu problematiku koja bi se trebala pojaviti u tim tikvama u to doba. Nu, na drugi način, ni Aralica ovdje nije baš ni "egzistencijalan", a ni "spiritualan". Kao da nema ni kristaliziran odnos prema zavičaju (ljubav, mržnja, ljubav-mržnja). Ono što ima, to je nevjerojatno pamćenje za tričarije, pa se na stranicama redaju svakojake trivijalne dogodovštine koje bi bilo najbolje da ih je autor zaboravio. Ima, naravno, i rasvjetljujućih zbivanja, nu ona su relativno rijetka.

Isto, pisac i ne podvlači račune nacionalne, političke i osobne. Samo prikazuje, pa eventualno komentarčić, i ide dalje. Ako je što vidljivo, to je da Hrvati i Srbi na tom području, uz postojanje osobnih gesti, jednostavno ne mogu živjeti u slobodnom društvu, jer to su toliko suprotstavljene skupine, da i nije bilo Miloševića, netrpeljivost je stalno tinjala i bilo je samo pitanje vrjemena kada će doći do "final shootout". Aralica to nije rekao, no mislim da je jasno- Srbi tamo mogu živjeti bez problema kao pojedinci, no kao grupirana manjina, samo su smetnja i kost u grlu.

Ocjena djela bi, mislim, bila- dobro, ne veliko. Inače nemamo sreće s autobiografijama i memoaristikom. Novakove "Protimbe" su politički i nacionalno OK, nu, njegova razmišljanja o ovim ili onim ljudima, o fenomenima kao religija i starenje, o ratu i svijetu.... ima tu dobrih detalja, nu u cjelini je nezadovoljavajuće.
Aralica je pridonio tom glavnom tijeku hrvatske memoaristike- dobrim pisanijama koja ne će ući u kategoriju velikih ostvaraja.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 05:03   #100
Quote:
revolucionar kaže: Pogledaj post
Pošto sam uljudno zamoljen od GOSPODINA ROMPEPE da je neprikladno napadati jednog "enormnog pisca" kao što je Ivan Aralica, samo činjeničnim konstatacijama o njegovoj (ne)pismenosti,prisiljen sam ili uslovljen kako vam drago da kažem da je gospodin Ivan Aralica pisac koji je izgubio svoj "ključ" davnih dana a pogotvo svojom triologijom(naslove znate),vjerovatno smatrajući sebe nekom vrstom balkanskog postkomunističkog Tolkina ali ja opet vama dragi forumljani po naslovu možete vidjeti ipak dajem i drugu opciju.
Dakle šta mislite da li je Ivan Aralica propali pisac koji nikad nije imao "ključ" za pisanje ili je propali pisac koji je u komunizmu izgubio "ključ" za pisanje?
.... ti si takav idiot da je to ruzno....(ne)pismen, a on ti moze biti profesor hrvatskog.....nego nas sta je problem, sto ljudi vole bezveze srati kao što si ti npr.....on se makar ne srami hrvatskog naroda za razliku od tebe......ovakve poserene kretene kao sto si ti, ja bi im zabranio da govore...sto se tice tvog misljenja ja slobodno mogu posuditi rolu papapira od tebe da obrisem dupe sa njom..eto to mislim o tebi.... revolucijaaaaaaaaaa, ali prvo krecemo od tebe......

Zadnje uređivanje kako-2 : 23.07.2010. at 05:11.
kako-2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.