Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2008., 20:15   #1
Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju

"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.

Ovo su Isusove riječi iz Mateja 10:34

Čemu ovakve riječi od proroka ljubavi.
Što je njegova poruka?

Poziv na rat?

Krist je došao donijeti ne mir nego rat?

Što mislite, što je mislio s tom izjavom?
Zaratiti nas?

Vaše mišljenje?
Vilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 20:27   #2
Kako ne kužiš da je sve u bibliji što govori o ubijanju, silovanju, infanticidu alegorija...


Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 20:59   #3
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.

Ovo su Isusove riječi iz Mateja 10:34
Solovjevu su bile drage te riječi, a ovo ti je njegovo tumačenje:

G.Z.: Između svih zvijezda koje se dižu na intelektualnom obzorju čovjeka, koji pozorno čita naše svete knjige, nema, ja mislim, sjajnije ni čudesnije od one koja treperi u evanđeoskoj riječi: "Mislite li vi da sam Ja došao donijeti mir na zemlju? Ne, kažem vam, nego podjelu". On je došao donijeti na zemlju istinu, a ona, kao i dobro, prije svega razdvaja.
DAMA: To valja objasniti. I zašto se Krist naziva prince de la paix, i zašto je On rekao da će sinovi Božji ukoriti mirotvorce?
G. Z.: A vi ste tako dobri da želite da i ja dobijem visoko priznanje tako što ću pomiriti proturječne tekstove?
DAMA: Baš to.
G. Z.: Uočite da ih je moguće pomiriti samo podjelom na dobar i istinski svijet i na svijet zao i lažan. I na tu je podjelu pozorio On koji je donio istinski mir i dobro neprijateljstvo: "Ostavljam vam mir, Svoj mir dajem vama: ne onako kako svijet daje, Ja vam dajem". Postoji, dakle, dobar Kristov mir, koji je utemeljen na toj podjeli koju je Krist donio na zemlju, upravo podjeli između dobra i zla, između istine i laži. Postoji drugi, svjetski mir, utemeljen na pomiješanosti ili na izvanjskom ujedinjavanju onoga što je u nutrini međusobno suprotstavljeno.
DAMA: Kako ćete pokazati razliku između dobrog i zlog svijeta?
G. Z.: Gotovo jednako kao stoje to učinio trećega dana general, kada je u šali rekao kako postoji dobar mir, primjerice Nystadski ili Kučuk-Kajnardžijski. Iza te se šale krije širi i dublji smisao. I u duhovnoj borbi, kao i u političkoj, dobar je mir onaj koji se sklapa tek onda kada je postignut cilj rata.
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:07   #4
Quote:
napoleonbonaparte kaže: Pogledaj post
Kako ne kužiš da je sve u bibliji što govori o ubijanju, silovanju, infanticidu alegorija...


Alegorija?

Ne bih rekao.

Ove stvari koje si nabrojio su nažalost dio sadašnje ljudske prirode.
I neporeciv dio naše povijesti.

Bez obzira što Bog govorio, mi se ubijamo.
Tako kad govori Biblija o tim stvarima, govori na realističan način.
Pokušaj genocida očito nije izum prošlog stoljeća.

Pokušaj da se to pretvori u alegorijske pričice je možda odraz našeg zgražanja i neprihvaćanja da bi Bog mogao tražiti takve stvari od ljudi.

Mi odlučujemo da to nije dobro.
Ne Bog.
Na taj način simbolično opet jedemo sa Drveta spoznaje dobra i zla.

Zato nam je možda i mrska misao da će se oni koji odluče slijediti Krista, sukobiti sa svojim bližnjima.
Opet to je naša procjena.
Vilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:11   #5
Možda je to Isusovo proročanstvo u kojem navječćuje progone heretika?

Ako ništa, ostvarilo se
Kada će mo vidjeti taj argument upotrebljen od strane vjernika kao dokaz
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:18   #6
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
Postoji drugi, svjetski mir, utemeljen na pomiješanosti ili na izvanjskom ujedinjavanju onoga što je u nutrini međusobno suprotstavljeno.
To bi bio današnji mir koji se miri sa činjenicom da smo svi pod okupacijom beskrupuloznih, gladnih moći pojedinaca i interesnih grupa.
Iako vidimo da je taj svijet okrutan i nepošten.Dok nas ne diraju osobno podržavamo taj mir.Ako nekoga i ubijaju pokraj nas odabrat ćemo mir i okrenuti glavu.To je takav mir.

Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
. I u duhovnoj borbi, kao i u političkoj, dobar je mir onaj koji se sklapa tek onda kada je postignut cilj rata.[/COLOR][/INDENT]
I to mi je logično jer će pravi mir doći tek kad Krist zavlada.
Vilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:26   #7
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.

Ovo su Isusove riječi iz Mateja 10:34

Čemu ovakve riječi od proroka ljubavi.
Što je njegova poruka?

Poziv na rat?

Krist je došao donijeti ne mir nego rat?

Što mislite, što je mislio s tom izjavom?
Zaratiti nas?

Vaše mišljenje?
Pogledajmo kontekst tog stiha:

(Mt 10:16-33): "Evo, ja vas šaljem kao ovce među vukove. Budite dakle mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi! Čuvajte se ljudi, jer će vas predavati vijećima i po svojim će vas sinagogama bičevati. Pred upravitelje i kraljeve vodit će vas poradi mene, za svjedočanstvo njima i poganima. Kad vas predadu, ne budite zabrinuti kako ili što ćete govoriti. Dat će vam se u onaj čas što ćete govoriti. Ta ne govorite to vi, nego Duh Oca vašega govori u vama!" "Brat će brata predavati na smrt i otac dijete. Djeca će ustajati na roditelje i ubijati ih. Svi će vas zamrziti zbog imena moga. Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen." "Kad vas stanu progoniti u jednom gradu, bježite u drugi. Zaista, kažem vam, nećete obići gradova izraelskih prije nego što dođe Sin Čovječji." "Nije učenik nad učiteljem niti sluga nad gospodarom svojim. Dosta je da učenik bude kao njegov učitelj i sluga kao njegov gospodar. Ako su domaćina Beelzebulom nazvali, koliko će više njegove ukućane?" Propovijedati treba otvoreno i smjelo "Ne bojte ih se dakle. Ta ništa nije skriveno što se neće otkriti ni tajno što se neće doznati. Što vam govorim u tami, recite na svjetlu; i što na uho čujete, propovijedajte na krovovima." "Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu." "Ne prodaju li se dva vrapca za novčić? Pa ipak ni jedan od njih ne pada na zemlju bez Oca vašega. A vama su i vlasi na glavi sve izbrojene. Ne bojte se dakle! Vredniji ste nego mnogo vrabaca." "Tko god se, dakle, prizna mojim pred ljudima, priznat ću se i ja njegovim pred Ocem, koji je na nebesima. A tko se odreče mene pred ljudima, odreći ću se i ja njega pred svojim Ocem, koji je na nebesima."

Daleko od promoviranja nasilja, Isus ovdje predviđa da Kršćani će biti žrtve nasilja. Progonitelji će koristiti mačeve i postati neprijatelji. Drugim riječima, Isus govori o onome što mi imamo: religija će postati isprika na nehumanost.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:30   #8
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.

Ovo su Isusove riječi iz Mateja 10:34

Čemu ovakve riječi od proroka ljubavi.
Što je njegova poruka?

Poziv na rat?

Krist je došao donijeti ne mir nego rat?

Što mislite, što je mislio s tom izjavom?
Zaratiti nas?

Vaše mišljenje?
to je izvučeno iz konteksta..ne govori Isus "ljudi ratujte, to je super, ubijajte se..."...pročitaj kompletni tekst, a ne na osnovu jedne rečenice zaključivati..
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:31   #9
Quote:
Chomsky2093 kaže: Pogledaj post
Pogledajmo kontekst tog stiha:

(Mt 10:16-33): "Evo, ja vas šaljem kao ovce među vukove. Budite dakle mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi! Čuvajte se ljudi, jer će vasvas Kad vas predadu, ne budite zabrinuti kako ili što ćete govoriti. Dat će vam se u onaj čas što ćete govoriti. poradi mene, za svjedočanstvo njima i poganima. Ta ne govorite to vi, nego Duh Oca vašega govori u vama!" "Brat će brata predavati na smrt i otac dijete. Djeca će ustajati na roditelje i ubijati ih. Svi će vas zamrziti zbog imena moga. Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen." "Kad vas vas stanu progoniti u jednom gradu, bježite u drugi. Zaista, kažem vam, nećete obići gradova izraelskih prije nego što dođe Sin Čovječji." "Nije učenik nad učiteljem niti sluga nad gospodarom svojim. Dosta je da učenik bude kao njegov učitelj i sluga kao njegov gospodar. Ako su domaćina Beelzebulom nazvali, koliko će više njegove ukućane?" Propovijedati treba otvoreno i smjelo "Ne bojte ih se dakle. Ta ništa nije skriveno što se neće otkriti ni tajno što se neće doznati. Što vam govorim u tami, recite na svjetlu; i što na uho čujete, propovijedajte na krovovima." "Ne prodaju li se dva vrapca za novčić? Pa ipak ni jedan od njih ne pada na zemlju bez Oca vašega. stanu progoniti u jednom gradu, bježite u drugi. Zaista, kažem vam, nećete obići gradova izraelskih prije nego što dođe Sin Čovječji." "Nije učenik nad učiteljem niti sluga nad gospodarom svojim. Dosta je da učenik bude kao njegov učitelj i sluga kao njegov gospodar. Ako su domaćina Beelzebulom nazvali, koliko će više njegove ukućane?" Propovijedati treba otvoreno i smjelo "Ne bojte ih se dakle. Ta ništa nije skriveno što se neće otkriti ni tajno što se neće doznati."Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu."A vama su i vlasi na glavi sve izbrojene. Ne bojte se dakle! Vredniji ste nego mnogo vrabaca." "Tko god se, dakle, prizna mojim pred ljudima, priznat ću se i ja njegovim pred Ocem, koji je na nebesima. A tko se odreče mene pred ljudima, odreći ću se i ja njega pred svojim Ocem, koji je na nebesima."
kako se tumaci boldani dio?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 21:58   #10
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
kako se tumaci boldani dio?
Valjda da se Izrael/židovi neće pokrstiti prije nego što se Isus vrati na zemlju...IMO načekati ćemo se do toga...
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 22:28   #11
Alegorija, kao i sve što ne paše ušima fanatika. Ono što paše, e to je činjenica. Adam i Eva recimo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 00:17   #12
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.

Ovo su Isusove riječi iz Mateja 10:34

Čemu ovakve riječi od proroka ljubavi.
Što je njegova poruka?

Poziv na rat?

Krist je došao donijeti ne mir nego rat?

Što mislite, što je mislio s tom izjavom?
Zaratiti nas?

Vaše mišljenje?
To nisu nikakve riječi "Isusa", jer taj najvjerojatnije nije niti postojao. To su smislili grčki pisci evanđelja, daleko od Izraela, ispunjeni mržnjom protiv Židova.

Uzeli su Židovima njihove spise da bi konstruirali svoga mitskog Junaka. Židovi su to plitko kopiranje ismjehavali, pa je nastala jaka mržnja među tim židovsko-kršćanskim sektama i Židovima. Zato "Isus" kaže da će ih Židovi progoniti po sinagogama. Zato "kaže" da će dovesti razdor u obiteljima - zavaditi ljude poradi vjere u "Krista". Rana kršćanska sekta se nadala da će mnogi Židovi prihvatiti njihovu vjeru u Mesiju, ali do toga nije došlo.

Svako projiciranje tih ratobornih riječi na naše vrijeme ili budućnost (armagedon) su prozirna crkvena apologetika.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 11:56   #13
može li biti da je kontekst ovoga bilo ukazivanje da On nije taj koji donosi mir- nego da će poslije njega doći drugi sa Mirom.

ovo posebno dobija na težina ako znamo za Isusovu borbu sa Antikristom u budućnosti...

a postavlja se pitanje ko je taj koji će doći poslije njega a da donosi mir?

Islam , musliman , Selam

Selam znači Mir, a islam i muslimana su riječi kojem je korijen Selam.

selam je i pozdrav s kojim se pozdravljaju muslimani
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 13:07   #14
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
može li biti da je kontekst ovoga bilo ukazivanje da On nije taj koji donosi mir- nego da će poslije njega doći drugi sa Mirom.

ovo posebno dobija na težina ako znamo za Isusovu borbu sa Antikristom u budućnosti...
a postavlja se pitanje ko je taj koji će doći poslije njega a da donosi mir?
Islam , musliman , Selam
Selam znači Mir, a islam i muslimana su riječi kojem je korijen Selam.
selam je i pozdrav s kojim se pozdravljaju muslimani
Baš je Muhammed tipičan donositelj mira. (pa i kršćani se pozdravljaju s Mir s tobom, Pružite Mir jedni drugima, Mir i dobro, itd. al' od mira ništa)

Čak i Isus, ako je Mesija, prema židovskim "proročanstvima" je morao donijeti mir. To je ujedno, po njima, glavna značajka Mesije tj. Krista - donositelja općega mira - po čemu Židovi i misle prepoznati budućeg Mesiju (kao i još nekim znakovima).

A kršćansko tumačenje da im je Isus donio "neki svoj mir", može se vidjeti i danas. Kršćani baš nisu neka smirena grupa.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 13:19   #15
Ne bi li malo slobodnije tumačenje vodilo ka poznatoj krilatici : tko nije s nama, taj je protiv nas...vječni polaritet, ne između dobra i zla, već između dviju strana, od kojih svaka tvrdi da je ona prava. Primjera ima dovoljno.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 13:52   #16
A koliki 'mir' je donio, vidljivo je....takoder i Muhamedov 'mir' je opipljivo vidljiv...ali su puna usta 'mira i ljubavi'......da ne zaboravimo onog prije, mr. Mosesa - al taj je pak bio nacionalista....

Jednom rijecju puno skupina 'junaka iz Pavlovljeve ulice'....ko je s nama - taj je ok i vise versa....cista surova plemenska politika, eto dogurala i u ovo stoljece...i pokusava pogasiti mukom upaljena svijetla.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 15:40   #17
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.
...

Što mislite, što je mislio s tom izjavom?
Zaratiti nas?

Vaše mišljenje?
da ubrzamo stvari jedno tisuću-dvije godina i pogledamo što kažu na forumu u orbiti oko jupitera.
"mislim da je to krivi prijevod.krist nije mislio na zemlju nego na sunčev sistem".
tj. ubrzajmo stvari još dvadesetak tisuća godina: "krist nije mislio ni na zemlju ni sunčev sistem nego na naše galaktičko jato tj. cijeli materijalni univerzum u koji je njegov tata prije dosta tisuća zemaljskih godina protjerao lucifera i ekipu, samo što smo mi oko alfe centauria uspijeli mahom istrijebit te zloduhe zahvaljujući silasku njegovog posljednjeg glasnika a pred njegov konačni dolazak dok su ih oni u sunčevom sustavu prepuni jer ratuju oko pojasa otkrivenih planeta na rubu sistema već pola tisućljeća.slična stvar je vjerojatno i s civilizacijom iz andromedine galaksije čije signale smo ulovili prije tisuću godina.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 16:06   #18
To je dio evanđelja kojim Isus neviješćuje veliko dijeljenje svijeta,
a u nastavku evanđelja govori zašto će biti progonjeni apostoli.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 16:28   #19
Quote:
..i pokusava pogasiti mukom upaljena svijetla.
jednom sam upoznao nekog lika koji je završio psihologiju a nije znao ko je Jung...

otada volim, ja ih zovem, djelomično pismene intelektualce!

nepoznati,
kršćani nazivaju Mir međutim u imenu njihove vjere nema značenje "mir".

moram priznati da niste fer...
ja i vašem i svom Isusu pristupam s dubokim poštovanjem- zašto vi to ne možete i sa mojim i vašim Muhammedom?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 17:55   #20
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
jednom sam upoznao nekog lika koji je završio psihologiju a nije znao ko je Jung...

otada volim, ja ih zovem, djelomično pismene intelektualce!

nepoznati,
kršćani nazivaju Mir međutim u imenu njihove vjere nema značenje "mir".

moram priznati da niste fer...
ja i vašem i svom Isusu pristupam s dubokim poštovanjem- zašto vi to ne možete i sa mojim i vašim Muhammedom?
Uz dužno poštovanje na osobnoj razini, želio bih podsjetiti da je predzadnji zabilježeni slučaj umiranja u borbi za našu stvar, s nečijim imenom na usnama, bio za vrijeme Staljina. Dugo vremena te pojave nije bilo, sve dok neki ( a nije ih baš malo ), nisu s imenom Allahovim na usnama, bombom raznijeli sebe i nedužnu masu ljudi. Svijet to pamti i onda povezuje s prororkom i s većinom nenasilnih muslimana. Nažalost je tako. Je li to taj mač ?
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.