Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2004., 17:43   #41
Quote:
nitko i ništa kaže:
što misliš pod 'idejno otići'?
Da ti organizam moze podnjeti par milijona G i da mozes napraviti takav brod koji ce se pribliziti c-u jako, jako, jako puno. Te naravno usporiti
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 17:57   #42
OK, pa ne vidim u čemu se ne slažemo. Uostalom, nemamo se u čemu ne složiti, to je fizikalna teorija. Ja sam je samo pokušao donekle pojasniti, jer se činilo daneki nisu uspjeli nešto od toga shvatiti.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 08:57   #43
prilicno zanimljiva rasprava, jel ima mozda netko neku web-literaturu po mogucnosti, nisam bas obozavatelj knjiznica .

ako sam dobro skuzio, trebam se samo poceti kretati brzinom svjetlosti i nikada necu ostariti, jel bi islo to tako teoretski???
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 09:39   #44
Quote:
bilde kaže:

...
ako sam dobro skuzio, trebam se samo poceti kretati brzinom svjetlosti i nikada necu ostariti, jel bi islo to tako teoretski???
Naprotiv. Ostarit ćeš sam.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 11:41   #45
Quote:
bilde kaže:
prilicno zanimljiva rasprava, jel ima mozda netko neku web-literaturu po mogucnosti, nisam bas obozavatelj knjiznica .

ako sam dobro skuzio, trebam se samo poceti kretati brzinom svjetlosti i nikada necu ostariti, jel bi islo to tako teoretski???
Ne. Tebi bi vrijeme samo drugačije teklo nego nekome drugome. Ti ne bi primjetio da se išta neobično s tobom događa. Zapravo se ne bi ništa neobično niti događalo.
(Zapravo bi brzina morala biti manja od brzine svjetlosti, jer bi se pri toj brzini raspali i atomi od kojih si načinjen. Ali sve je to daleko od neke ostvarivosti, tako da je ova primjedba vjerojatno suvišna. Uostalom, bolje postavi pitanje na forumu Znanost, tamo bolje znaju o toj teoriji.)
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 12:00   #46
Quote:
djidjimidji kaže:
paradoks? pa čak niti u fizikalnom smislu ne mora biti paradoks. jer ako se svemir (kako kažu) širi brzinom svjetlosti, a mi ne možemo doseći tu brzinu, dakle - svemir je ograničen, ali nama su te granice nedostižne baš kao i da pokušamo trčeći uloviti vlak koji juri 300 km/h... on je za nas konačno daleko - ali je svejedno nedostižan kao da je i u beskonačnosti.

a ima li svemir granica, kakve su one, što je iza te granice itd.... kaj ja znam. mislim da se ne zamaram time... imam nekih bližih problema

Istina
SilentDriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 15:34   #47
pa kako ni covjek ne moze podnjeti vise od 5,6 g snage znaci da covjek nikada nece biti u mogucnosti da 'otputuje' negdje dalje ...cak i kad bi se pronasle neke dimenzionalne 'rupe' nas to organizam ne moze podnjeti....Fuj sto je zivot ogranicen ..necu da se zadovoljim tim..

__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 13:14   #48
Kako s konačnom količinom znanja (naš mozak) shvatiti beskonačan prostor i vrijeme???
-->NIKAKO<--

Naime "ljudi" su izmislili pojam beskonačno kao odgovor svemu što je konačno ali što ne shvaćamo , ubiti beskonačnost doista ne postoji . Što postoji nikad nećemo nikad saznat jel smo ogranićeni.
možda kad umremo, al to je bezveze ! zato uživamo zajedno u svojoj , "ljudskoj gluposti"
__________________
so long suckers...
nobrainatall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 15:42   #49
mi jesmo ograniceni ..ali trentno ograniceni ne konacno...Ni einsteinovi zakoni nisu tocni ...sve ce se to jedom pobiti..a kad se pobije njegov zakon o masi...mozda bude nade za nas..
__________________
I quit therapy because my analyst was trying to help me behind my back.
armix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 14:51   #50
kao umnom biću teško mi je pojmiti da je nešto neograničeno, beskrajno . . .
samo su brojevi beskrajni, ali svemir . . .


pozdrav svima
Sapfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2004., 23:20   #51
armix: Pozdrav...nisam filozof ali me interesuje jedna naizgled nemoguca cinjenica......

....SVEMIR JE OGRANICEN ALI NEMA KRAJA...

dali je moguce..kako bi protumacili taj paradox?

delija mlajsi:
Pa idi na: http://www.e-c-n.com gde bu te morti, delomicno, zadovoljil odgovor kojti se odnosi na tvoje pitanje.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 00:25   #52
Quote:
delija kaže:
armix: Pozdrav...nisam filozof ali me interesuje jedna naizgled nemoguca cinjenica......

....SVEMIR JE OGRANICEN ALI NEMA KRAJA...

dali je moguce..kako bi protumacili taj paradox?

.
- kao mebiusovu traku svijesti

- kao jednazbu 0=2

- kao rjesenje konacne jednadzbe

UNIVERZUM minus UNIVERZUM = TAO


- kao ogledalo cije je lice ovaj svijet ,a nalicje svjesnost
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 07:37   #53
Quote:
Mljacko kaže: Shady, kod vremena i prostora nemreš zdravorazumskom logikom."
Može! Kad se može do Boga logikom, zakaj ne bi moglo i ovdje.
Quote:
Mljacko kaže:Po teoriji relativnosti, kad bi se gibao brzinom svjetlosti svako putovanje bi iz tvog kuta gledišta trajalo 0 sekundi. Dakle, prešo ti 100 metara ili 100 miljardi kilometara uvijek bi ti gibanje trajalo 0 sekundi. to ti je, vidiš, meni totalno nelogično, ali jebiga, Einstein kaže da je tako..."
S pravom ti je nelogično. Radi se o teoriji koja je, davno osporena a u formuli "E=mc na kvadrat", su umetnuti još neki čimbenici.

U svakom slučaju, nesumnjivo je da vrijeme i prostor stoje u tijesnom uzajamnom odnosu, pa je tako i izvjesno Einsteine bio jako blizu... ma da ne može nikako biti da bi (ako bih datom brzinom prešao 1000 milja) vremensko gibanje trajalo 0, jer bi to značilo da sam u isto vrijeme ovdje i 1000 milja dalje. A to ne bi bilo ništa drugo, do "nepostojanje postojanja".
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 09:15   #54
Quote:
Mljacko kaže:
sat kaže da svjetlost ide 300.000 km/s (iz kuta gledišta onoga tko miruje). Opet, da sam ja svjetlost nije tomu tako.
Bravo!

1. Ajnstajn je jednostavno zaboravio jedan bitan faktor, a to je sam Izvor svjetlosti, tj. silovitost potiska kojom izvor istu istu isijava.

2. Postavka o 300.000 km/s ne može biti točna iz jednostavnog razloga što metak ne izlazi jednako brzo iz svake puške, ili što ni svaki auto ne ide 120. km/h.

3. Koliko će brzo svjetlosni fotoni putovati prostorvremenom, ovisi od potisne sile (intenziteta isijavanja) i to se lahko može potvrditi instrumentima.
Primjeri: Svjetlost koju isijava svijeća ne putuje istom brzinom kao svjetlost koju izbacuje sijalica; svjetlost sijalice ne putuje istom brzinom kao svjetlost koju katapultira sunce; a svjetlost Sunca je sporija od svjetlosti milijune puta većih supernove.
___________


Kantu treba priznati da je bio genijalac! Zapanjilo me, recimo, da je, kao desetogodišnjak i to na veoma jednostavan način zaključio da je zemlja okrugla. I to iz šalice kave, posmatrajuči roditelje dok piju.
Ovo nije iz "Einsteina za početnike" već iz njegovih "Memoara" i ako hoćete reći ću vam kako je to zaključio.

Medjutim uprkos njegovoj genijalnosti, na "Teoriji Relativiteta" se ona duboko zaglibila u močvari neostvarljivih snova.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 09:16   #55
Sad bi mi Parsifal mogao predložit, da u SANU oborim Einsteina, nakon Kanta.

Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 11:36   #56
Quote:
Shady kaže:

3. Koliko će brzo svjetlosni fotoni putovati prostorvremenom, ovisi od potisne sile (intenziteta isijavanja) i to se lahko može potvrditi instrumentima.
Primjeri: Svjetlost koju isijava svijeća ne putuje istom brzinom kao svjetlost koju izbacuje sijalica; svjetlost sijalice ne putuje istom brzinom kao svjetlost koju katapultira sunce; a svjetlost Sunca je sporija od svjetlosti milijune puta većih supernove.
A što čekaju s tim nobelom?
Shady, čast mi je da sam bio nazočan u trenutku tvog velikog otkrića.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 11:57   #57
Da netko ne bi pogresno saznao. Ove stvari koje je Shady upravo rekao o "silovitosti potiska" svijetlosti, NE STOJE. Neznam otkud je to iskopao, ali nisam upoznat ni sa jednim eksperimentom koji bi potvrdjivao njegove tvrdnje. Eksperimenti sa superluminalnom svijetlosti nemaju veze sa njegovim tvrdnjama.

Eksperimentalno provjerene cinjenice su:

1. SVIJETLOST SVIJECE i SVIJETLOST SUPER NOVE se za mirnog promatraca krecu istom brzinom u vakumu.

2. vrijeme u sustavu koji se giba protice SPORIJE (koliko god to nelogicno zvucalo).
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 15:28   #58
Stribor cumez: Da netko ne bi pogresno saznao. Ove stvari koje je Shady upravo rekao o "silovitosti potiska" svijetlosti, NE STOJE.

delija:
Da netko ne bi pogresno saznao.
Ove stvari koje je Shady upravo rekao o "silovitosti potiska" svijetlosti, STOJE i to na CVRSTIM NOGAMA.


Shady, sve cestitke na ispravnoj informaciji!

I znaj, jos ima ZNANSTVENIKA koji za to znaju - ali objava u vezi toga ceka svoj trenutak - jer nakon toga ce doci do "rusavaja" u znanstvenim krugovima.

A zasad neka se ''staromodna znanstvena misao sepuri na platou neistine".
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 15:54   #59
Tj. tko vjeruje u objave koje cekaju svoj trenutak, nek vjeruje bilo cemu. Tko smatra da provjerenost informacije ipak daje neku tezinu njenoj kvaliteti, neka se zasada drzi udzbenika koji ipak govore ono sto sam ja napisao. Kad eksperimenti pokazu ono sto tvrde Delija i Shady, promjenice se udzbenici, pa ce i njihova informacija dobiti na tezini.

Iako sam eto svjestan da njih dvojica ipak poznaju fiziku bolje od hrvatskih fizicara, morao sam upozoriti mlade forumase na mogucnost da neko drugi (naravno ne Delija i Shagi) baljezga gluposti, pa je cesto (kad njih dvojica nisu u pitanju) bolje drzati se provjerene informacije (koja barem u okviru neke preciznosti mjerenja ili aproksimacije drzi vodu), nego povjerovati u neprovjerenu koja bi mogla biti i potpuno kriva ili zlonamjerna, ali "intelektualno" zavodljiva.
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:23   #60
Stribor cumez, tekst je potpuno na mjestu!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.