Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2010., 14:14   #81
bila i pitala. samo se prve godine cijepi dvaput s razmakom od 3 tjedna, nakon toga jednom svake godine. no moguće da se to odnosi na odrasle mačke jer je pitala me koliko je mačka stara. nisam stigla pitati za gricka jer joj je zvonio telefon pa nije mogla više razgovarat. bitno da ja ne moram bom bezveze opet tegliti.
za gricka ću pitati jedna dan kad budem s njime pa ako ne bude gužve.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 14:36   #82
Quote:
hellie kaže: Pogledaj post
bila i pitala. samo se prve godine cijepi dvaput s razmakom od 3 tjedna, nakon toga jednom svake godine. no moguće da se to odnosi na odrasle mačke jer je pitala me koliko je mačka stara. nisam stigla pitati za gricka jer joj je zvonio telefon pa nije mogla više razgovarat. bitno da ja ne moram bom bezveze opet tegliti.
za gricka ću pitati jedna dan kad budem s njime pa ako ne bude gužve.
Zar je ispalo da su Gricka bezrazložno dvije godine zaredom cijepili dvaput?
Svašta.

Mislim da se kod skroz malih maca mora više puta ponoviti prvo cjepivo.
__________________
poetis omnia licent
clea... is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 14:55   #83
nadam se da nisu. računam valjda bi mi rekli prošle godine kad je cijepljen drugi put da pripazim na neke nepoželjne simptome jer je cijepljen nepotrebno.
mislim stvarno, zar se ne mogu usuglasiti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 13:05   #84
Da li je netko od vas upoznat sa mogućim sarkomom koji kod mačaka može nastati na mjestu cijepljenja? Imam sada malu macu, 4 mj.staru i još je nisam cjepila. Moja stara maca, koja je uginila sa 16 godina, je cijeli život živila u stanu, nikad nije bila cijepljena i nikad bolesna.
raimunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 14:57   #85
Preporuča se cijepiti zbog raznoraznih "stvarčica" koje dovučeš doma na cipelama a da ni ne znaš. Iako ti maca ne izlazi van iz stana (ne izlaze ni moje).
Nacijepih se mačaka i mačaka, volontirala sam u vet ambulanti, i nisam se iz prve ruke susrela s tim. Da, može nastati, rizik je kod cijepljenja protiv bjesnoće i leukemije - no ti procijeni koliko se isplati riskirati mačkino zdravlje zbog neke blijede šanse. Uvijek postoji rizik, nijedno cjepivo nije bezopasno (pa tako ni kod ljudi, jel').
Napraviš si risk/benefit omjer pa vidi - puno je riskantnije NE cijepiti.
Pogotovo trovalentnim (protiv zaraznih bolesti). Nije kasno za cijepljenje sada.

Učestalost pojavljivanja VAS-a (VAS = vaccine-associated sarcoma)
"The incidence of VAS is between 1 in 1000 to 1 in 10000 vaccinated cats and has been found to be dose-dependent."

Doduše, Ameri po novim protokolima već par godina preporučaju rjeđe cijepljenje (ja svoje cijepim svake 2 do 3 godine, no NE preporučam to nego slušanje veterinara)

"New vaccine protocols have been put forth by the American Association of Feline Practitioners that limit type and frequency of vaccinations given to cats. Specifically, the vaccine for feline leukemia virus should only be given to kittens and high risk cats, and the core vaccines for rabies, feline panleukopenia, feline viral rhinotracheitis, and feline calicivirus should only be given every three years to adult cats. Also, vaccines should be given in areas making removal of VAS easier. A new canarypox vector rabies vaccine is on the market that is non-adjuvanted and creates little inflammation at the injection site. There have been no specific associations between development of VAS and vaccine brand or manufacturer, concurrent infections, history of trauma, or environment."


EDIT: evo par linkova s više info
http://www.avma.org/vafstf/default.asp
http://www.vin.com/VINDBPub/SearchPB...00/PR00109.htm
http://cats.about.com/cs/vaccination...cination_3.htm

Zadnje uređivanje ryell : 12.01.2011. at 15:05.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 15:23   #86
Imao sam prilike dvaput vidjeti.
Obje su mačke bile cijepljene negdje vani. Dobro kaže ryell, vezan je uz cjepivo protiv bjesnoće, a i leukemije. U mom slučaju radilo se o onom protiv bjesnoće, ne znam sad točno kojeg proizvođača. Kod trovalentnih još nikakvih problema

Statistike treba ipak uzeti s dozom opreza jer se večina odnosi na podatke iz SAD-a, a ovdje kod nas se ne vodi sustavna analiza, a vjerujem ni u EU
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 16:09   #87
Iako je virus bjesnoće moguće npr. donijeti i na cipelama, moje su protiv bjesnoće cijepljene pred cca 4 godine zadnji put.
No, da idu van, ne bih razmišljala jer ako se i kojim nesretnim slučajem potrefi da se razvije sarkom, on je ipak često operabilan, dok kod bjesnoće nemaš baš nikakvog izbora.
E sad, na svakome je da procijeni za sebe i svoje živine - ja bih osobno svoje mačke cijepila da izlaze. Iako je i vani (ZG) mala šansa za bjesnoću.
Što se zaraznih tiče (trovalentno cjepivo), UVIJEK bih cijepila, bez razmišljanja.


Corduroy, kao vet, što bi preporučio što se tiče cijepljenja trovalentnim, ako su mačke u stanu?
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 16:25   #88
Da se radi o mojoj mački izabrao bih cijepljenje (trovalentno)
Čisto da svedem rizik na minimum.
Nikad ne znaš, ostaviš otvoren prozor, doneseš novu mačku i sl.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 17:51   #89
Meni je prijateljica rekla da je njoj svojedobno jedan vet objasnio da je mace dovoljno redovno cijepiti prvih par godina života jer da im cijeli život ostane u određenoj mjeri imunitet koji su na taj način stekle. Osim toga, rekao je da su boleštine iz trovalentnog kod starijih maca rjeđe i manje opasne, a ako se i razbole bit će to blagi oblik. Drži li to vodu?
Možda bi bilo ok cijepiti macu redovito prvih par godina pa poslije prorijediti na jednom u dvije godine?
Mislim na trovalentno cjepivo protiv zaraznih.


Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Iako je virus bjesnoće moguće npr. donijeti i na cipelama, moje su protiv bjesnoće cijepljene pred cca 4 godine zadnji put.

Nisam znala da se virus bjesnoće može donijeti na cipelama. Nekako sam bila ziher da se bjesnoća prenosi ugrizom i sl., uglavnom tjelesnim tekućinama.
__________________
poetis omnia licent

Zadnje uređivanje clea... : 12.01.2011. at 18:26.
clea... is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 18:58   #90
ni meni nikad nitko nije rekao da prvo cjepivo treba ponoviti nakon tri tjedna.
prvi put je cijepljena u dobi s 3mj sa Leukocell2 + Felocell CVR; sljedecih godina je to isto samo ponavljano, jednom godisnje.
Ovo mi je sad prvi glas da treba ponoviti nakon tri tjedna? na kraju krajeva, jel ok cijepljena ili nije?
idem procitati temu od pocetka.

edit: vidim sad da se redovito spominje nadocjepljivanje nakon prvog cijepljenja. no sto ako to nadocjepljivanje nije napravljeno?
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 00:24   #91
Ne boj se, nije panika ako je kasnije redovno cijepljena.
Moja crna sotona je cijepljena (+ponovljeno) s 3mj, nakon toga 4 godine zaredom ponavljano, pa rjeđe, sad ju već 2 godine ni nisam cijepila.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 02:43   #92
Quote:
clea... kaže: Pogledaj post

Nisam znala da se virus bjesnoće može donijeti na cipelama. Nekako sam bila ziher da se bjesnoća prenosi ugrizom i sl., uglavnom tjelesnim tekućinama.
ma ne znam di mi je mozak bio kad sam to pisala, jao
ne, bjesnoća NE, sorry zbog konfuzije.
Teoretski možeš se zaraziti ako npr slina zaražene živine dođe u direktan kontakt s otvorenom ranom, očima, sluznicom nosa iako je najčešće direktno ugrizom.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 12:54   #93
Quote:
Meni je prijateljica rekla da je njoj svojedobno jedan vet objasnio da je mace dovoljno redovno cijepiti prvih par godina života jer da im cijeli život ostane u određenoj mjeri imunitet koji su na taj način stekle. Osim toga, rekao je da su boleštine iz trovalentnog kod starijih maca rjeđe i manje opasne, a ako se i razbole bit će to blagi oblik. Drži li to vodu?
sigurno da ih manje "strefi" kad već imaju određenu količinu antitijela na te bolesti u tijelu, ali opet da ih se ne treba više uopće cijepiti mi je malo riskantno. što su starije svi tjelesni proteini intenzivnije propadaju pa tako i antitijela, a obnova nije više toliko uspješna (ipak to i je "fora" u procesu starenja)

a kaj se sarkoma tiče učili smo baš na faxu da je najčešći kod pretjeranog cijepljenja vakcinama protiv bjesnoće. ili prečestim cijepljenjem ili vakcinama s prejakim, atenuiranim (oslabljenim) uzročnicima. bolje su one s inaktiviranim virusom.

a FeLV...dve strane medalje. ak cijepiš ima mogućnost pojave sarkoma, ak ne cijepiš i pobere ima veliku vjerojatnost dobivanja limfoma.

moj mačor je stalno u stanu, cijepim ga redovito trovalentnim i mislim da ću ove godine i FeLv jer smo, s obzirom da je udomljen i bio u kontaktu s hrpom mačaka, radili test i negativan je

Zadnje uređivanje Miss Bathory : 13.01.2011. at 13:00.
Miss Bathory is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:22   #94
Mi smo prošle godine udomili dvije mačke, isto uličarke, cijepili ih i protiv mačjih zaraznih, a nekoliko mjeseci kasnije i protiv bjesnoće (obje idu van).

Mačak je isto cijepljen protiv mačjih zaraznih bolesti, svake godine (sad ima 3,5 godine) i dva puta protiv bjesnoće, sad bismo ga trebali opet odvesti, jer ga prošle godine nismo cijepili. Rekao nam je vet da cjepivo za bjesnoću nije obavezno za mačke, a ako se i cijepe da cjepivo "drži" duže, tj. duže od godine dana i da ih ne treba cijepiti.

Za cjepivo protiv leukemije sam čula tek prije par mjeseci, iako sam bila kod više veterinara i niti jedan nam nije spomenuo mogućnost cijepljenja i za to.

S obzirom da imamo nekastriranog mačka, koji se u fazi hormona, povremeno potuče, mislim da bi bilo pametno cijepiti ga i za to. Što vi mislite?
mai14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:59   #95
Ja bih ga cijepila (mačka). A ostala cjepiva kao i do sada. Pa bih čekala da muž ode na neki put (par dana), i dotle ga kastrirala. Nema šanse da skuži (ni muž, ni mačak)
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:48   #96
jučer smo prvi puta cijepili mačkicu.
danas je sva nikakva, neraspoložena, cijeli dan samo leži i spava.
da li bi trebali biti zabrinuti?

drugo,
vet je rekao da je mora cijepiti 4 puta u prvoj godini. sad čitam po netu i nigdje se to ne navodi. dvaput ok, ali 4??
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:55   #97
normalno je da nekad budu u komi nakon cijepljenja, bitno je samo da se ne produlji takvo ponašanje. a ovo 4x cijepiti. čak i sa cjepivom protiv bjensoće je previše. moguće da se zeznuo.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 21:00   #98
možda vet misli pocijepiti i Felv (panlekuopenija)?
inače ide 2x zaraze i 1xbjesnoća (koja nije potrebna ako nejde van)
Miss Bathory is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 20:04   #99
mica je super, opet juri stonasat, u svim smjerovima.
a za cjepljenje ćemo pitati stričeka što je on time mislio.
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 20:49   #100
Zaboravila pitati veta danas - mom sedammjesečnom sotonskom nakotu ---- pardon, maci - je sad 10 dana od sterilizacije... ne žuri mi se, ali koliko je potrebno čekati za cjepivo protiv bjesnoće? Nije bila na kuri antibiotika - samo 1 injekcija produženog djelovanja.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.