Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2007., 22:15   #21
Pa pristup je slobodan za sve...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 09:21   #22
tamo se uopce ne mora registrirati.
registar je javna knjiga i svatko ima pristup.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:04   #23
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
tamo se uopce ne mora registrirati.
registar je javna knjiga i svatko ima pristup.
U pravu ste.Zahvaljujem.
vježbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:05   #24
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
tamo se uopce ne mora registrirati.
registar je javna knjiga i svatko ima pristup.
U pravu ste.Zahvaljujem.
vježbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:06   #25
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
tamo se uopce ne mora registrirati.
registar je javna knjiga i svatko ima pristup.
U pravu ste.Zahvaljujem.
vježbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:06   #26
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
tamo se uopce ne mora registrirati.
registar je javna knjiga i svatko ima pristup.
U pravu ste.Zahvaljujem.
vježbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:06   #27
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
tamo se uopce ne mora registrirati.
registar je javna knjiga i svatko ima pristup.
U pravu ste.Zahvaljujem.
vježbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 11:34   #28
odgovornost/neodgovornost direktora

Ima li itko ikakvu ideju kada će nekome od onih koji ili predlažu ili pišu zakone konačno prosvijetlit pa da se više onemogući lopovima i prevarantima da koriste činjenicu da direktor ili vlasnik d.o.o.(najčešće je to jedna osoba) nemaju apsolutno nikakvu odgovornost.

U praski to izgleda ovako: registrijraju d.o.o. sa minimalnim osnivačkim kapitalom (kojeg onda podignu s računa). Obično se registrira više d.o.o. od jednom, pa kako jednu firmu ostavljaju, kreću u prijevaru s drugom, trećom itd. Budući da je poduzetnički svijet prepun konkurencije bilo u smislu roba ili usluga, vrlo je lako naći poslovne partnere koje ćete prevariti na način da im ne platite bilo robu, bilo uslugu. Tako to ide sve dok netko ne tuži (da bi makar izbjegao plaćanje poreza na iznose koje nije nikad naplatio). Tužba je obično riješena u relativno kratkom roku (sada to rade bilježnici) ali na računu nad kojim je ovrha, naravno nema ni lipe, niti firma ima bilo kakvu imovinu. Direktor je zaštićen kao sjeverni medvjed, i nikome ništa, ostaje firma s praznim računom nek si ju nosi doma tko hoće.... papala maca....

A vi kao pošten poduzetnik još ste državi platili i PDV na račune koje ne možete naplatiti jer vam država nije dala pravni okvir da to učinite, silno štiteći i brinući o lopovu i njegovom pravu...

Varijanta 2: kupite d.o.o. koji ima robu u vrijednosti npr. 1 miliju kuna. Tu robu prodate naravno sa obračunatim PDV-om 22%. PDV od 220.000,00 kn spremite u džep umjesto da ga kao odgovorni direktor d.o.o. platite poreznoj upravi. Porezna uprava naravno nakon nekog vremena tuži tu firmu, firma naravno nema ništa na računu, i opet papala maca - nikome ništa. Direktor otšetao sa 220.000,00 kn, odgovornosti nema. I tako jedno 5 puta godišnje.... nije loše, lopovi se smiju....

Onda se još prijave na neke adrese gdje ne u stvari ne žive (tipa; živi u Zagrebu kod roditelja a prijavljen kod bake na Mljetu) pa možete zaboraviti mogućnost dostave... fakat se kod nas taj zakon izigrava kao u cirkusu...

Ali zato, kada malom poštenom poduzetniku koji sve živo plaća makar ne imao za kruh, nađu da mu je nedaj Bože istekao rok produženja požarnog aparata, evo expresne kazne od 5.000,00 kn uz prijetnu tužbe, zapljene imovine itd....

Zbiljam ćemo daleko dogurati, Japan i Švicarska nemaju nikakve šanse protiv nas, što ostavljamo mladim generacijama, koja lakrdija

Varijanta koju neki spominju (kazneni postupak protiv direktora zbor prijevare, zlorabljenja povjerenja itd) apsolutno padaju u vodu, jer ih u pravilu drugi stupanj odbacuje, pozivajući se na "rizik poslovanja".
E-TYPE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 11:40   #29
Quote:
E-TYPE kaže: Pogledaj post
Ima li itko ikakvu ideju kada će nekome od onih koji ili predlažu ili pišu zakone konačno prosvijetlit pa da se više onemogući lopovima i prevarantima da koriste činjenicu da direktor ili vlasnik d.o.o.(najčešće je to jedna osoba) nemaju apsolutno nikakvu odgovornost.

U praski to izgleda ovako: registrijraju d.o.o. sa minimalnim osnivačkim kapitalom (kojeg onda podignu s računa). Obično se registrira više d.o.o. od jednom, pa kako jednu firmu ostavljaju, kreću u prijevaru s drugom, trećom itd. Budući da je poduzetnički svijet prepun konkurencije bilo u smislu roba ili usluga, vrlo je lako naći poslovne partnere koje ćete prevariti na način da im ne platite bilo robu, bilo uslugu. Tako to ide sve dok netko ne tuži (da bi makar izbjegao plaćanje poreza na iznose koje nije nikad naplatio). Tužba je obično riješena u relativno kratkom roku (sada to rade bilježnici) ali na računu nad kojim je ovrha, naravno nema ni lipe, niti firma ima bilo kakvu imovinu. Direktor je zaštićen kao sjeverni medvjed, i nikome ništa, ostaje firma s praznim računom nek si ju nosi doma tko hoće.... papala maca....

A vi kao pošten poduzetnik još ste državi platili i PDV na račune koje ne možete naplatiti jer vam država nije dala pravni okvir da to učinite, silno štiteći i brinući o lopovu i njegovom pravu...

Varijanta 2: kupite d.o.o. koji ima robu u vrijednosti npr. 1 miliju kuna. Tu robu prodate naravno sa obračunatim PDV-om 22%. PDV od 220.000,00 kn spremite u džep umjesto da ga kao odgovorni direktor d.o.o. platite poreznoj upravi. Porezna uprava naravno nakon nekog vremena tuži tu firmu, firma naravno nema ništa na računu, i opet papala maca - nikome ništa. Direktor otšetao sa 220.000,00 kn, odgovornosti nema. I tako jedno 5 puta godišnje.... nije loše, lopovi se smiju....

Onda se još prijave na neke adrese gdje ne u stvari ne žive (tipa; živi u Zagrebu kod roditelja a prijavljen kod bake na Mljetu) pa možete zaboraviti mogućnost dostave... fakat se kod nas taj zakon izigrava kao u cirkusu...

Ali zato, kada malom poštenom poduzetniku koji sve živo plaća makar ne imao za kruh, nađu da mu je nedaj Bože istekao rok produženja požarnog aparata, evo expresne kazne od 5.000,00 kn uz prijetnu tužbe, zapljene imovine itd....

Zbiljam ćemo daleko dogurati, Japan i Švicarska nemaju nikakve šanse protiv nas, što ostavljamo mladim generacijama, koja lakrdija

Varijanta koju neki spominju (kazneni postupak protiv direktora zbor prijevare, zlorabljenja povjerenja itd) apsolutno padaju u vodu, jer ih u pravilu drugi stupanj odbacuje, pozivajući se na "rizik poslovanja".
meni takva zbrka paše. ali tebi za utjehu - 01. travnja 2008 izlazi ti novi zakon o trgovačkim društvima koji ima i predviđa u sebi sankcije i veću odgovornost uprave.

01. 01. 2008 godine ti izlazi zakon o kreditnim institucijama gdje su sužene mogućnosti članova uptrava kreditnih institucija (ako si se na njih napenalio) a vjerojatno k tome uskoro će ići nova novela kaznenog zakona..

jer biti će kolizije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 11:46   #30
Čuo sam nekaj o tome za 2008., vidjet ćemo kak će to izgledati, ali nekak ne očekujem baš previše

Što se tiče ograničenja kod financijskih institucija ili nemogućnosti da registriraju novu firmu ako su sa prethodnom ili par njih u blokadi, to nije baš nikakav problem za zaobilaženje. Naime, takvi likovi ili imaju 20-ak registriranih firmi unaprijed, pa kad je 5 u boladi, još uvijek imaju 15 za krađe i utaje, ili ako nemaju, jednostavno odigraju na neko drugo ime.
E-TYPE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 20:58   #31
Arrow D.o.o. - odgovornosti, profit, otvaranje, zatvaranje Q&A

Kako je u naslovu, isto ime je na obrtu i na novootvorenom d.o.o-u.Obrt je osnovan 2007, a d.o.o 2008. u istoj županiji i s istom djelatnošću.
Sada mene zanima da li ja kao vlasnik obrta imam kakva prava na to ime s obzirom da se radi o istoj djelatnosti. Postoji li mogućnost da ja sudski tražim da on mijenja ime i mogu li ja nekako zaštiti svoj rad (autorska prava ili sl.).
Nešto sam čitala, ali ako mi tko može pojednostavnjeno.

Hvala dobrovoljcima
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 21:16   #32
mislim da nemaš. nisu u istom registru
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 21:40   #33
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
mislim da nemaš. nisu u istom registru
Znam da nisu u istom registru.. ali me zanima da li postoji kakva šansa da mu osporim naziv?
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 22:18   #34
Quote:
Mary Bellows kaže: Pogledaj post
Znam da nisu u istom registru.. ali me zanima da li postoji kakva šansa da mu osporim naziv?
mislim da ne...jer znam slučaj gdje postoji obrt sa određenim nazivom...a vlasniku nedaju da osnuje doo sa istim tim nazivom jer ne udovoljava uvjetima

tak da to njima nema veze jedno s drugim
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 23:00   #35
Quote:
Mary Bellows kaže: Pogledaj post
ali me zanima da li postoji kakva šansa da mu osporim naziv?
Ne, jer u registru vazi nacelo prvenstva. Tko prvi, njemu djevojka, odnosno ime. Poanta je da se u javnosti ne stvara zbrka i da se ne bi netko koristio tudjim ugledom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 07:31   #36
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne, jer u registru vazi nacelo prvenstva. Tko prvi, njemu djevojka, odnosno ime. Poanta je da se u javnosti ne stvara zbrka i da se ne bi netko koristio tudjim ugledom.
Ako vrijedi pravilo prvenstva, onda ja kao obrt registriran 2007 imam pravo na ime, jer je d.o.o. registriran 2008.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 13:28   #37
u cemu je onda problem?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 16:42   #38
Pa nije problem, već dobivam dvosmislene govore sa raznih strana.
Jedni kažu da s obzirom da sam ja obrt, a on d.o.o. to nije bitno tj. da ne mogu tražiti/tužiti promjenu imena bez obzira što je ista županija i ista djelatnost; a neki kažu i da mogu sudski to riješiti.
Pa me zanima što je točno.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.

Zadnje uređivanje Mary Bellows : 25.03.2009. at 17:23.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 19:19   #39
Quote:
Mary Bellows kaže: Pogledaj post
Pa nije problem, već dobivam dvosmislene govore sa raznih strana.
Jedni kažu da s obzirom da sam ja obrt, a on d.o.o. to nije bitno tj. da ne mogu tražiti/tužiti promjenu imena bez obzira što je ista županija i ista djelatnost; a neki kažu i da mogu sudski to riješiti.
Pa me zanima što je točno.
točno ti je slijedeće.
Obzirom da ste u različitim registrima, nemožeš mu osporiti naziv.
Da ste u istim registrima, primjerice obrtnim , opet mu nemožeš osporiti naziv, jer i sama znaš da je službeno samo puni naziv obrta, ili skraćeni naziv obrta.
Ime tu ništa ne znači.
Po toj osnovi dakle zaboravi osporavanje.
No, postoji model kako možeš tražiti zabranu imena.
Probaj zaštiti ime i logo obrta, na osnovu autorskih prava.
Kad dobiješ zaštičeno ime i logo, onda imaš pravo tražiti zabranu imena drugog poslovnog subjekta.
Ako treba plati nekog dizajnera, i napravi to...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 22:55   #40
Quote:
Mary Bellows kaže: Pogledaj post
Kako je u naslovu, isto ime je na obrtu i na novootvorenom d.o.o-u.Obrt je osnovan 2007, a d.o.o 2008. u istoj županiji i s istom djelatnošću.
Sada mene zanima da li ja kao vlasnik obrta imam kakva prava na to ime s obzirom da se radi o istoj djelatnosti. Postoji li mogućnost da ja sudski tražim da on mijenja ime i mogu li ja nekako zaštiti svoj rad (autorska prava ili sl.).
Nešto sam čitala, ali ako mi tko može pojednostavnjeno.
Ajoj, pa za provjerit ime u sudreg.pravosudje.hr ti je bilo dovoljno pola minute posla, usparali bi ste si probleme. Ali to vjerojatno sad i sama znas.

Ukratko - nemas sanse (ima vrlo malo iznimaka).

Ono (skraceno) ime sto navedes kod obrta nema neku veliku pravnu tezinu. Ukoliko obrtnik zeli osporit ime doo-u, to nece ic. Mogao bi ih tuzit za "zavravanje" kupaca ili tako nesto ako bi svjesno odabrali ime kako bi se okoristili tvojim imenom, ali to ovdje nije slucaj. Dakle, to sto ti imas obrt ili si obicna fizicka osoba kojoj se svidja ime neke firme - nije bitno, to sto imas obrt koji se tako zove ti nije nikakva olakotna ni otegodna okolnost.

Ovo da zastitis ime pa onda pokusas "oduzet" ime od te druge firme, to nece ic. Zamisli kako bi to u praksi funkcioniralo, ja bih tako mogao iz puke zajebancije oduzet ime preko 99% firmi. To sto netko nije zastitio ime ne znaci automatski da on nema nikakva prava. Vjerujem da su nasi zakoni kopirani iz Njemackih, sjecam se slucaja kad se desila prakticki ista stvar tamo pa je ta starija firma krenula u "kontraofenzivu" i zatrazila brisanje tog novozasticenog imena iz registra. Dakle cak ako i uspijes zastitit ime, to ne znaci da ti ga netko drugi nece naknadno osporit. U Njemackoj je poznat slucaj TAZa u kojem je doduse presuda bila nesto drugacija ali tamo su i okolnosti bile drugacije (radilo se o logotipu i drugacijim djelatnostima).

Ne znam ti pomoc sa hrvatskim zakonima, ali evo ti 2 relevantna clanka iz njemackog zakona:

http://dejure.org/gesetze/MarkenG/51.html
http://dejure.org/gesetze/MarkenG/55.html

P.S. http://www.legalis.hr/modules/newbb/...21775&forum=22
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:46.