Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2010., 03:29   #1
Brunost- smeđi sir

Muž ga je donio iz Norveške (nikad ga prije nisam jela), i zaljubila se...
Može li se kupiti negdje u Zg?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 12:44   #2
Imaš neku fotku, ime, nešto?


(ne mislim tvoje ime, haha, nego ime sira, op. a.)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 13:03   #3
jel svježi ili tvrdi?
sa nekim dodatkom koji mu daje smeđu boju?
ili je samo dimljeni pa mu je kora smeđa?

daj malo podataka
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 13:32   #4
brunost?
božur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 13:38   #5
hmm, zanimljivo zvuči i izgleda po slikama...Prvi put čujem za ovaj sir
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 14:37   #6
Quote:
božur kaže: Pogledaj post
Da, brunost. Nije tvrd - vrlo čvrste i kompaktne strukture, ali recimo tvrdoće podravca, možda nešto tvrđi...
Proizvodi se od kozjeg (original) ili mješavine kozje/kravljeg mlijeka, specifičnom metodom. Boju dobije kad se mliječna kiselina iz mlijeka prilikom kuhanja na vatri počne karamelizirati. To mu daje specifičan i zbilja poseban nježno-slatkasto-karamelasti okus... Predobro!

Nadam se da ima još ljubitelja na gastronomiji koji su informiraniji od mene o tome ima li ga gdje u Zg... Anyone?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 08:52   #7
Baš je zanimljiv za vidit, virujem i za okusit. Volim dobre sireve..volio bi probat.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 23:15   #8
Ja mislio da se to zove tost. Toga sam dosta jeo u Švedskoj. A možda je tost švedsko ime, a brunost norveško?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 11:25   #9
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
.....

Nadam se da ima još ljubitelja na gastronomiji koji su informiraniji od mene o tome ima li ga gdje u Zg... Anyone?
ne znam jel ga ima u zagrebu, no mogu ti organizirati dostavu za desetak dana
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 12:02   #10
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ja mislio da se to zove tost. Toga sam dosta jeo u Švedskoj. A možda je tost švedsko ime, a brunost norveško?
Ovako kažu...
Quote:
Brunost or mussmør (Norwegian), mesost (Swedish), mysuostur (Icelandic) or myseost (Danish) is a brown Scandinavian whey cheese
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:12   #11
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Ovako kažu...
Nikad čuo. Ali, taj 'pečeni' ili kuhani ili već kakav sir -- uglavnom termički obrađen i parcijalno karameliziran -- su moji južnošveđani zvali tost. I na paketu u dućanu je pisalo tost (i još puno tog drugoga). Možda je mesost jednostavno neka specifična podvrsta tosta.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 19:44   #12
Dakle, ovo ljeto sam imala priliku nekoliko mjeseci provesti u Norveškoj i svako jutro za doručak jesi Brunost! To je najnajnajfinija stvar na svijetu! Ima vrlo neobičan okus, ali kada se naviknete na njega ne možete ne voljeti brunost!
Također, postoji namaz koji je namjenjen djeci na bazi brunosta. :dilišs

Ja sam ga jela sa pekmezom od malina ili jagoda. I predobro je! Patim sto ga ne mogu naću u HRV. I ne mogu dočekati Božić i paketić u kojem će stići brunost
Najdraža reklama : http://www.youtube.com/watch?v=dcIojJvYCS8
lovenorway is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 13:59   #13
Meni je brunost previše jak i pomalo premasan, tako da jako jako doziram količinu. Ali slažem se - riječ je o nečem prefinom.

Probala sam raditi američki mac&cheese, prvi i zadnji put, i to drito s tim sirom jer sam ga imala previše. Predobro je.

Inače kupujem ga (ili dobijem) isključivo u Norveškoj. Koliko znam ovdje ga nigdje nema.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 15:31   #14
vebšop koji ga dostavlja u kroaciju
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 16:03   #15
samo kaj je skuplji nego u norge
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 17:19   #16
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Ovako kažu...
trebao si još samo citirat i kraj tog odlomka pa je onda jasnije otkud tost, jer kažu geitost je na norveškom kozji sir od "geit" koza i "ost" sir, a ta varijanta smeđeg sira radi se onda sa mješavinom kozjeg i kravljeg ako nije kažu naveden kao "eckte geitost" tj. čisti kozji.

Another variant, made using goat milk, is referred to and sold as geitost (Norwegian for "goat cheese") or sometimes elsewhere as gjetost (an older Dano-Norwegian spelling no longer used in Norway). Geitost is made from a mixture of goat's and cow's milk, and ekte geitost (real geitost) is made with goat's milk only.


ne bi možda bilo loše potražit dobar kućni recept, jer ako već možemo lako napravit Dulce de leche onda bi i ovo moglo bit relativno jednostavno, barem za mazivu varijantu, jer kažu ako kuhamo kraće vrijeme dok još nije sva voda isparila onda dobijemo mazivu varijantu sličnu dulce de lecheu, sve što izgleda trebamo je sirovo kozje mlijeko i surutku te vrhnje od kravljeg.

http://www.youtube.com/watch?v=mrkQZSrZopk

jedna kućna verzija za koju pod " about" autor kaže da mu nakon 24 sata stajanja nije možda toliko intenzivan okus kao odstajalom al ostavlja sličan dojam u ustima.

http://www.youtube.com/watch?v=HEqM2W26zvs

obzirom je kaloričan kao dulce de leche ili mliječna čokolada treba pripazit koliko ga se uništava na dnevnoj bazi ili ubit dvije muhe odjednom i npr. napravit sladoled

http://www.nordicnibbler.com/2010/10...heese-ice.html

Zadnje uređivanje ursamajor : 30.10.2013. at 18:48.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 13:46   #17
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
vebšop koji ga dostavlja u kroaciju
Nisam našao podatke o dostavi za Hrvatsku..a ako i ima bit će skupo
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 13:12   #18
Baš je maloprije u odličnom njemačkom dokumentarcu 'Na vodenome putu: Fjord Sogne' (odabrao Đelo Hadžiselimović ) spominjan brunost kao vrhunski specijalitet.
Zanimljiv je način na koji se pravi. Ne siri se klasično nit se stavlja u tvorilo, već se puni u kalupe. Kad se puni izgleda kao kakva kruta pasta.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2013., 14:59   #19
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Baš je maloprije u odličnom njemačkom dokumentarcu 'Na vodenome putu: Fjord Sogne' (odabrao Đelo Hadžiselimović ) spominjan brunost kao vrhunski specijalitet.
Zanimljiv je način na koji se pravi. Ne siri se klasično nit se stavlja u tvorilo, već se puni u kalupe. Kad se puni izgleda kao kakva kruta pasta.
Gledali istu stvar. Super dok.

Meni dazgle ko oni vulgaris sapuni.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 15:56   #20
Pa da ponovimo pitanje: ima li ga mozda sada kod nas? Vidjela u nekom dokumentarcu, preslasno izgleda, pogotovo dok je jos u obliku paste.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.