Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2011., 16:48   #81
ajd se malo strpi, sad vise ne mozes nista poduzeti. nisam doma, nista mi nije pri ruci. javim ti se za 2 tjedna kad se docepam mojih knjizica i kolega sljivara da cujem kako, kada, cime i protiv cega tretiraju sljivu pa ti dojavim. moze?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 21:30   #82
Radi se zapravo o štetniku zvanom šljivin savijač, to je leptir a ono unutra je njezina mala gusjenica koja se hrani mesom šljive, s tim da je ono hrđavo njezin tzv. izmet. Nije štetno za ljudski organizam, ali bi svake godine šljivu trebalo tretirati sa insekticidima tipa chromgor, no problem je ako je stablo šljive više od 3 metra.
delamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 21:47   #83
prva slika - radi se o jajašcima vrste kukavičji suznik, vrsta šumskog leptira , a druga prikazuje oštećen list kestena od kestenovog moljca minera.
delamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 22:02   #84
Radi se o vunastoj uši, uništava se mineralnim uljima
delamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 22:34   #85
cekaj, cekaj idem po knjigu zastite.

strucnjaci kazu ovako, primjenjeno u praksi:

30.10.1 MINERALNA ULJA

djeluju na stitaste usi, zimska jaja crvenog pauka, jaja lisnih usi i mrazovca a primijenjeni tijekom vegetacije djeluju na stitaste i lisne usi. rabe se u nasadima; jabuke, kruske,sljiva, maslina, agruma, vinove loze, smokava i oleandra. smjenjuje zarazu virusima na sjem,enskom krumpiru k-42.

pa kaze dalje;

anticocciniglia spray-

djelatna tvar-mineralno rafinirano ulje-primjenjujemo ga na drvenastom i ukrasnom, bilju, unistava stitaste usi i grinje, zimsko tretiranje

-BIJELO ULJE -mineralno rafinirano ulje
3-4% za mirovanja
5% u fenofazi misje usi
1-2% u vegetaciji
10 l/ lisne usi u sjemanskom krumpiru svakih 7 dana

isto vazi i za MINERALNO SVIJETLO ULJE

- PRIMA- ulje uljane repice
-1-2 % jabuke-crveni vocni pauk u vegetaciji


kolicine izrazene u postocima primjenjuju se na povrsini od 1 ha



KOMBINIRANI PRIPRAVCI BAKRA I MINERALNOG ULJA
-upotrebljavaju se kao insekto-akaro-fungicidi za prskanje vocaka i vinove loze u vrijeme mirovanja prije vegetacije
suzbijaju uzrocnike bolesti vocaka koji se suzbijaju plavim prskanjem : stitaste usi,jaja lisnih usi i crvenog pauka te neke druge stetnike koji prezimljuju na vockama i vinovoj loz.

u tu skupinu ulja ubrajamo:
CRVENO ULJE, PLAVO ULJE, MODRO ULJE

[B]ova skupina ulja,crveno, modro i plavo PRIMJENJUJU SE ISKLJUCIVO U FAZI MIROVANJA BILJKE dakle, u rano proljece[B] ( da ne bi kome palo na pamet sada potretirati sa plavim uljem. ili crvenim ne daj boze

izvor; glasnik zastite bilja.

eto, ja sma se potrudila dragi moji sve vam prepisati o mineralnim uljima, koje ja inace koristim kao okvasivac. na atomizer stavim odredjenu kolicinu fungicida, insekticida, dodam bijelo ulje koje sluzi kao ljepilo da se sredstva bolje zaljepe za biljku. atomizer je kapaciteta 1 500 litara.

sve vam pise, ne zelim se natezati sa vama, radite sto hocete, vase biljke, vas novac-vas izbor.

vocarstvom se bavim vec 20 godina, zivim od vocarstva, imam sirok krug prijatelja vocara, poznanika i strucnjaka. za vunastu us doktor krpina kaze da je to vjerovatno krvava us. ako ju jos niti potretirala a lijepo sam ti napisala pirimor, (ako ga nema, mogla sam ti ga ja poslati kad ssam ga jos imala u skladistu) tvoj problem. a vi tretirajte biljke cime god zelite, nemojte poslije doci plakati.

i oprezno s kneralnim uljima i bojom. nemojte da vam u ducanu utrape nesto cime cete napraviti samo stetu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 23:36   #86
Quote:
delamar kaže: Pogledaj post
prva slika - radi se o jajašcima vrste kukavičji suznik, vrsta šumskog leptira , a druga prikazuje oštećen list kestena od kestenovog moljca minera.
miner lisnih mina napada kesten? nisam znala. dee, kad budes u prigodi probaj noktom odlupiti do kraja taj smedji dio. ako je miner u pitanju,bez problema ce se odljepiti. leptirica vise nema, ne mogu napraviti vise nikakvu stetu. opasna je samo prva generacija.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 01:24   #87
chromgor, u istu skupinu dimetoata spadaju jos i calinogor,perfekthion,ritam,rogor,sistemin i zagor se ne preporuca tretiranje u vrijeme cvatnje.

u vocarstvu djeluje na ; 1. generaciju jabucnog savijaca,breskvin savijac,gusjenice lisnih minera i pokretni oblici kalifornijske stitaste usi,vocne i tresnjine muhe, vocne ose, tresnjine buhe, lisne usi pokretni stadiji grinja, resicari, lisni mineri vocaka.
takodjer djeluje na maslininu muhu i maslinin moljac, breskvin i jabucni moljac.

e pa ja nigdje ne vidim da je rogor registriran za sljivu.

i zaboravljeno je napomenuti da se spomenuta sredstva smiju koristiti najvise 2 puta tijekom vegetacije. karenca- 21 dan za kosticave i jezgricave vocke.

izvor; glasnik zastite bilja.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 07:52   #88
Rogor = Chromgor = Zagor.
Aktivna tvar je dimetoat.
Dakle isto te jedno. Savijač je. Trebalo je početkom lipnja i sredinom srpnja tretirati.
Imam šljive pa znam, ak kaj treba pitajte me.
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 14:21   #89
superiska, imamo sljivara. samo kaj je meni zagor-romgor-kromgor na zabranjenoj listi jer sam u integriranoj proizvodnji. nemam pojma zakaj su ga zabranili, lane nisam imala frku sa savijacem koji ove godine konstantno leti. koristim reldan ali kao da prskam sa svetom vodom.

molim te pomozi zeni savjetom jer ja sa sljivom nisam doma. nemam ju.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 19:26   #90
Ljudi , super ste...sve ste tako strćno objasnili..a žao mi je...baš sam se veselila knedlama sa šljivama, šmrc...al neće iduće godine...
callere is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 01:56   #91
a ti fino poberi sljive, rakalaj ih, povadi kostice, valjda imas i zdravih. kontzrola i udri na knedle. ( di si ti ono da dodjem na rucak ? )
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 15:19   #92
Treba mi pomoc oko identifikacije stitaste usi na limunu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	stitasta us99.jpg‎
Views:	51
Size:	9.7 KB
ID:	21675  
galebbelag is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 10:26   #93
Quote:
galebbelag kaže: Pogledaj post
Treba mi pomoc oko identifikacije stitaste usi na limunu
Identificirao si štetnika, štitasta uš.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 10:27   #94
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Identificirao si štetnika, štitasta uš.
pitao sam koja je vrsta stitaste usi, postoji ih vise vrsta...
galebbelag is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 15:37   #95
Quote:
galebbelag kaže: Pogledaj post
pitao sam koja je vrsta stitaste usi, postoji ih vise vrsta...
Pa sad, malo je teže determinirati točnu vrstu. U krajnjem slučaju vrsta je manje bitna jer se sve uništavaju istim sredstvima.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 14:07   #96
Sta je ovo

Https://imgur.com/a/Qa7257i

I kako ih se rijesiti?
two2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 17:23   #97
Quote:
two2 kaže: Pogledaj post
Sta je ovo

Https://imgur.com/a/Qa7257i

I kako ih se rijesiti?
Loša ti je fotografija, ne slikati u svjetlo.
Možda nekakve stjenice. Riješi ih se insekticidom, probaj s ovim
https://www.cortina.hr/hr/mospilan_2..._i_50_g/527/50
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2021., 00:29   #98
Morao sam pospricati bob mospilanom iako je blizu berba. Stanje je bili kaoticno s ušima. Je li netko imao slična iskustva i zanima me zapravo kolika je karenca, 7 ili 14 dana?

Zadnje uređivanje filip1989 : 02.06.2021. at 00:31. Reason: Tipfeler
filip1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2021., 10:18   #99
Quote:
filip1989 kaže: Pogledaj post
Morao sam pospricati bob mospilanom iako je blizu berba. Stanje je bili kaoticno s ušima. Je li netko imao slična iskustva i zanima me zapravo kolika je karenca, 7 ili 14 dana?
Za povrće je karenca 7 dana.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2021., 15:24   #100
Mospilan i maslinova muha

Dali je netko probao špricat masline sa mospilanom?
Dali pomaže za maslinovu muhu?
Hvala
trapula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.