Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2016., 10:12   #1
Odmetanje u šumu

Misao Ernsta Jungera je da samosvjestan pojedinac, suočen sa nihilističkim društvom, odlučuje se na odmetanje u šumu, povratak na mjesto iskonske slobode. Odmetanje je aktivizam, otpor nihilizmu, na koji se odlučuje onaj koji shvati, da je svaki drugi oblik egzistencije nemoguć. Ta želja za slobodom je, iako potisnuta, stalno prisutna. Umjesto ukorijenjenosti, pojedinac čini izbor da iskorači izvan začaranog kruga, a već sam čin izbora, umjesto poslušnosti, je prvi korak prema ozbiljenju odmetnika.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 16:29   #2
danas bi stvarni oblik ''odmetanja'' bio potpuno i neironično zajedništvo i identifikacija s ostalima u svojoj ''grupi'', koja god to nekome bila, sa svjesnim i voljnim prihvačanjem sveg što iz toga proizlazi, pogotovo uključujuči fore kao kompromitiranje osobne slobode, samo-odricanje, pristajanje na strukture organizacije, odgovornosti, autoriteta, prihvačanje funkcije i dezignacije u grupi, drugim rječima samo-organiziran kolektiv, para-društvena organizacija

tek to bi natjeralo postoječi ''nihilističko društvo'' sistem da popizdi pa počne i hapsit ljude

sve drugo bi bilo nastavljanje nekog individualističkog hipsteriranja, pogotovo ''odmetanje u šumu'', osim čisto kao izlet prek vikenda ili malo ''traženja sebe'' na miru

a stvar nije niti neš nova, to e zove ''innawoods'', sam ti trebaju dobre gojze i nož, malo kruha sira, eventualno pvc boca...
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 12:14   #3
ŽIVJETI odmetanje u šumu, povratak na mjesto iskonske slobode.

Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Misao Ernsta Jungera je da samosvjestan pojedinac, suočen sa nihilističkim društvom, odlučuje se na odmetanje u šumu, povratak na mjesto iskonske slobode. Odmetanje je aktivizam, otpor nihilizmu, na koji se odlučuje onaj koji shvati, da je svaki drugi oblik egzistencije nemoguć. Ta želja za slobodom je, iako potisnuta, stalno prisutna. Umjesto ukorijenjenosti, pojedinac čini izbor da iskorači izvan začaranog kruga, a već sam čin izbora, umjesto poslušnosti, je prvi korak prema ozbiljenju odmetnika.
Pretpostavljam da ti nije poznato kako je jedan izuzetno inteligentan pojedinac ,matematički genije , ''unabomber'' Ted Kaczynski

razvio tu misao o otporu Platonovoj pećini tehnokratskog društva do extrema.
On je citiranu filozofiju života doslovno počeo primjenivati i otišao živjeti u šumu i postao je čak i terorist radi citirane misli

pogledajte dokumentarac

https://www.youtube.com/watch?v=o96XsGoWwSM

===========
i njegov čuveni manifesto

http://cyber.eserver.org/unabom.txt

======================================
Upitan da li se boji kako će poludjeti u zatvoru on je dao ovaj dubok odgovor:

When asked if he was afraid of losing his mind in prison, Kaczynski replied:

No, what worries me is that I might in a sense adapt to this environment and come to be comfortable here and not resent it anymore. And I am afraid that as the years go by that I may forget, I may begin to lose my memories of the mountains and the woods and that's what really worries me, that I might lose those memories, and lose that sense of contact with wild nature in general. But I am not afraid they are going to break my spirit

=====
Nama ostalim običnim smrtnicima ostaje upitati se :

ZAŠTO SE NAMA ČINI DA SMO SLOBODNI ,iako unabomber i svojim životom i manifestom DOKAZUJE da nismo i pokušava nas probuditi žrtvujući svoj život ( i stotine drugih pritom. )

Jesmo li mi doista svaki u svojoj Platonovoj pećini vlastite iluzije i života i tamo ćemo i ostati dok se svako od nas ne oslobodi smrću tj ''nasilnim '' prijelazom'' u drugu dimenziju postojanja, u kojoj ćemo MORATI kreirati svoj novi ''minecraft'' svemir onim alatima koje smo prikupili u ovoj dimenziji.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 12:27   #4
Jeste li se zapitali što bi se dogodilo da se svih 7 milijardi ljudi odluči odmetnuti u šumu. odnosno vratiti iskonskoj slobodi?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 12:32   #5
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da ti nije poznato kako je jedan izuzetno inteligentan pojedinac ,matematički genije , ''unabomber'' Ted Kaczynski

razvio tu misao o otporu Platonovoj pećini tehnokratskog društva do extrema.
On je citiranu filozofiju života doslovno počeo primjenivati i otišao živjeti u šumu i postao je čak i terorist radi citirane misli
Imamo mi i jednog hrvata: http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...-slame/465733/
EVJEROJATNA PRIČA
HRVAT ŽIVI SVOJ SAN Tvrtku vrijednu milijune poklonio prijatelju i otišao živjeti u kući od slame


A ima i jedna mala grupa lijepih i mladih cura: http://www.slobodnadalmacija.hr/scen...uzi-koje-musko
Zvali su nas čudakinjama, pa đavlima, ali mi smo ustrajale u svojem životnom projektu daleko od nekadašnjih poslova. Radimo u masliniku, uzgajamo verduru i putujemo po svijetu, poručuju Luce, Mrvica, Gaga i Antonela

U filozofskom smislu je to jako dobro i za našu dušu jako ispunjavajuće.
Sve dok nas ne zaboli zub. A privi je zubar 20 km daleko. A ti nemaš 300 kuna u džepu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 14:15   #6
Oh, jos jedan proolupani znanstvenik kao primjer?

Ne znam kako to dokazuje da nismo slobodni, valjda bi sloboda bila teroriziranje drugih bez posljedica?

Ko bi ga dirao u sumi.

Al dobro, bice kriv onaj profa psihologije koji je provodio ljudske eksperimente. Labila decko, malo predispozicija za kurslus i eto ti...
Dobro je proso, ima srecu da je u visoko civiliziranom drustvu pa ga cak nisu ni ubili sto bi bilo sasim prirodno.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 17:34   #7
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Oh, jos jedan proolupani znanstvenik kao primjer?

Ne znam kako to dokazuje da nismo slobodni, valjda bi sloboda bila teroriziranje drugih bez posljedica?

Ko bi ga dirao u sumi.

Al dobro, bice kriv onaj profa psihologije koji je provodio ljudske eksperimente. Labila decko, malo predispozicija za kurslus i eto ti...
Dobro je proso, ima srecu da je u visoko civiliziranom drustvu pa ga cak nisu ni ubili sto bi bilo sasim prirodno.
http://www.matica.hr/knjige/1032/


Ko bi ga dirao u sumi ?? - Vojna policija da ga mobilizira u I Svj. ratu za carevu vojsku , a u II za hitlerovu vojsku.

A u primitivnom društvu ga ne bi ubili, već bi ga progasili mudracem
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 18:24   #8
Ako sam dobro shvatio zivio je u SAD-u (iako moguce u vrijeme neke od mobilizacija, ne znam je li igralo ikakvu ulogu), a ne u A-U ili Rajhu.

Pitanje je sto bi bilo u primitivnom drustvu, ovisi o lokalnoj im mitologiji i svjetonazoru, mogli bi i ludjakom

Ovaj na lonku se ne cini zagovarateljem proaktivnog teroristickog antisocialnog anarhiza kao onaj ludi matematicar
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 21:26   #9
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Jeste li se zapitali što bi se dogodilo da se svih 7 milijardi ljudi odluči odmetnuti u šumu. odnosno vratiti iskonskoj slobodi?
Ponovo na zelenu granu?!
Bio bi to kraj šuma, as we know it.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 12:34   #10
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
i postao je čak i terorist radi citirane misli
kako je postao terorist?

kako se opcenito postaje terorist?

sta je uplasio druge svojim stilom zivota .. time sto je izabrao slobodu je utjerao strah u kosti drugima?!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:46   #11
Jok, time sto je osudjen za nekoliko ubojstava i jos vise ranjavanja, odnosno zbog bombi
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 13:54   #12
Jedan od drazih filmova a definitivno i soundtrackova - Into the Wild

http://www.imdb.com/title/tt0758758/



https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...rzeENFBsCO0SQw


It's a mystery to me
We have a greed with which we have agreed
You think you have to want more than you need
Until you have it all you won't be free

Society, you're a crazy breed
I hope you're not lonely without me

When you want more than you have
You think you need
And when you think more than you want
Your thoughts begin to bleed

I think I need to find a bigger place
'Cause when you have more than you think
You need more space

Society, you're a crazy breed
I hope you're not lonely without me
Society, crazy indeed
I hope you're not lonely without me

There's those thinking more or less, less is more
But if less is more how're you keeping score?
Means for every point you make your level drops
Kinda like you're starting from the top, you can't do that

Society, you're a crazy breed
I hope you're not lonely without me
Society, crazy indeed
I hope you're not lonely without me

Zadnje uređivanje addx : 05.07.2016. at 14:38.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:22   #13
Meni je to baš ono...izazovno.
Poštujem ljude koji imaju hrabrost za takvo nešto. Zov divljine, apsolutna sloboda, Jack London spika...

Nekoć davno sam poznavao lika, dvadeset i kusur godina je bio onda. Imao je višemjesečne "seanse" po hrvatskim šumama.
Gradio je kolibe, bio je majstor preživljavanja u prirodi. Znao je složiti zammku za svaku živinu u šumi, poznavao bilje, bobice, puževe...

Lik u divljnu nije nosio ništa sa sobom osim lovačkog noža, konopca i šibica.

Poznavao je i zmije, pauke...Lovio ih je, sakupljao i prodavao nekom institutu koji radi protuotrove od otrova.
I dobro je zarađivao od toga.

Lik je bio hm...malo čudan?
Ali opet... ljudina u svakom pogledu.
Horz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:02   #14
Ne mogu vjerovati da nitko nije spomenuo ovog čovjeka: https://hr.wikipedia.org/wiki/Henry_David_Thoreau
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 20:42   #15
Kad se već spominju šume nedavno sam naletio na fascinantan podatak, a to je brojka preostalih stabala u šumama, a ona iznosi 3 trilijuna, što je polovica od svih stabala koja su ikad postojala. Sad kad bi 7 milijardi (tj. sad i više od sedam milijardi) otišlo natrag u šumu, paaaa... valjda bi bilo dovoljno mjesta za sve. Definitivno bi deforestracija prestala
Kad bi već mogo birat u koju šumu bi se odmetno, ja ne bi išo na sibir, nekak mi neizgleda privlačno, bome ni kongo, ni amazona nije da baš nešto pruža dobrodošlicu... Ali ipak mi tu u Hrvatskoj imamo 40% državnog tertiorija pod šumama, tak da se i netreba ići negdje van u šumu da bi se odmetnulo. Naše šume su ok Samo dal bi bilo mjesta za 4 milijuna ljudi
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 22:16   #16
Odmetnistvo je produkt bezuspjesne socijalizacije pojedinca a ne iskoracenje iz "zacaranog kruga". Mislim sve je to romanticno i to. Valpurgine noci sa vjesticama. Samo sto kad se razvije upala pluca? Inace ima taj film "in to the wild", sve po istinitom dogadjaju. Ide otprilike ovako.... klinac je bio odmetnik u prirodu. I tamo je pojeo krive bobice.....tthe end. Isprika na spojleru. inace dobar film.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 23:09   #17
Zvuči ko dobra radnja, bobice... uvijek dobar element zapleta. Ali nemora nužno biti da je odmetništvo=neuspješna socijalizacija.
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 09:53   #18
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Odmetnistvo je produkt bezuspjesne socijalizacije pojedinca a ne iskoracenje iz "zacaranog kruga". Mislim sve je to romanticno i to. Valpurgine noci sa vjesticama. Samo sto kad se razvije upala pluca? Inace ima taj film "in to the wild", sve po istinitom dogadjaju. Ide otprilike ovako.... klinac je bio odmetnik u prirodu. I tamo je pojeo krive bobice.....tthe end. Isprika na spojleru. inace dobar film.
Sigurno je velikim djelom neuspjela socializacija. No, kako je dosta toga sto smo civilizacijski razvili u neskladu sa bioloskom prirodom mogli bi reci da postoji nesto inherentne neprilagodjenosti.

Npr optimalna velicina drustvene sredine je po nekim istrazivanjima jos uvijek ona plemenska, velegradovi nisu prirodno drustveno okruzenje (prije nekakve komune i sela ). Takodjer prebukiranost informacijama ima svoje nuspojave, citah primjere ljudi koji su kratko "pobjegli" u sumu samo da se iskljuce sa infomrezja raznih pa imaju neke zanimljive fidbeke.

Samotnjacki zivot nije "prirodan"* za ljudsko bice, ali to nije niti dominantni suvremeni oblik socialnog zivota pa onda "bjeg" osim nesocializacije moze biti i ekstremna reakcija na opterecenost "neprirodnim" drustvenim okolnostima.

* u ovom kontekstu prirodnost=evolucijska bazdarenost koja se jos nije dovoljno prilagodila novonastalim okolnostima

Zadnje uređivanje Beljki : 12.07.2016. at 12:22.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:09   #19
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Samotnjacki zivot nije "prirodan"* za ljudsko bice, ali to nije niti dominantni suvremeni oblik socialnog zivota pa onda "bjeg" osim nesocializacije moze biti i ekstrena situacija na opterecenost "neprirodnim" drustvenim okolnostima.

* u ovom kontekstu prirodnost=evolucijska bazdarenost koja se jos nije dovoljno prilagodila novonastalim okolnostima
Kako mislis "neprirodnim" drustvenim okolnostima? Pretpostavljam nesto poput zakljucka pojedinca da mu se ne dopada npr plemenski kanibalski lajfstajl pa pobjegne u sumu. Ili nekome se ne dopada drustveni ambijent rh pa ode u shumu. Normalno sr njemacka je racionalnija opcija. Znaci covjek ima opciju izabrati drugo drustvo. Dobro mozda ne u sj koreji ali ovdje raspravljamo o svjesnom izboru usprkos visestrukim opcijama. Tu se kod pojedinca ne gubi samo vjera u aktualne drustvene vrijednosti vec i samu drustvenost kap psihosocijalni i bioloski temelj opstanka i kvalitete zivota pojedinca. Odnosno u kontekstu pobune kao vrijednosnog suda antisocijalizacija je apsurd.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:25   #20
Neovisno o kvaliteti i uredjenosti drustva velike suvremene gradske zajednice jos uvijek nisu u skladu sa nasim evolucijskim kalibracijama, tj nismo se njima jos dovoljno prilagodili, tj za psihicku stabilnost i zdravlje je prema istrazivanjima optimalna mala "svak svakog pozna i podrzava" zajednica plemenskog/seoskog/kmunalnog tipa.

Isto tako kolicina izlozenosti informacijama u suvremenoj "multimedijskoj civilizaciji" je veca od nase sposobnosti procesiranja istih.

Stoga postoji odredjena temeljna neprilagodjenost okolnostim kod vecine neovisno o drugim faktorima.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.