Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2016., 18:41   #1641
....i opet drenažu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 20:15   #1642
Kako bi ona točno trebala izgledati? Zašto se bez nje jednostavno voda ne skuplja na dnu, već ulazi u cijev, peć...?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 21:17   #1643
http://www.ikoma.hr/hr/dimnjaci-schi...at-fi-18-2752/
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 21:29   #1644
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ali opet ce mu se stvarat kondenzacija, jedino ako uvali cijev sa izolacijom ali opet ta izolacija ne moze biti deblja od 4cm sto je za moj pojam malo tanasna.
Ugradnja drenaze dimnjaka nece pomoci jer koliko sam ja skuzio njega njemu se stopa dimnjak tj.stvara mu se katran i to na gornjem dijelu dimnjaka.
Ova ideja sa inox cijevi mi se svida jedino da je na nju stavljena 4cm kamene vune, onda ce stvar funkcionirat. Prakticki moze uvaliti cijev u postojeci ulozak.
Moram te ispraviti, barem malo.

Imam dimnjak Shiedel promjera 20 cm, u koji sam nakon promjene energenta ugradio prokrom cijev fi 160 mm. Grijanje je na gusnatu peč CTC i plinski plamenik. Povremeno se iscijedi vode u posudu ali to je zanemarivo.

Uža cijev ipak pomaže i bez izolacije, ali sa kondenzatom ipak treba računati u manjoj kolićini.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 08:50   #1645
Tako je, majstor piše dobro. Ubaciti inox cijev adekvatnog promjera za peć. Ona ima tanku stijenku, (da ne spominjem glatkoću) i gotovo bez ikakve izolacije će doć do brzog zagrijavanja višljih dijelova, a da ne pričam da više ikad neće imat problema sa cugom. Ima dosta firmi koje to rade i po meni jedino kvalitetno i trajno rješenje, a da se ne mora previše prtljat oko dimnjaka.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 23:03   #1646
Mi smo imali na početku probleme sa loženjem.Kod nas je bio problem dimljenja i kondenzata.
Rješavali smo dio po dio, dok sve nije profunkcioniralo.

Najbolja su drva od predhodne godine i bukova. Mislim da bagrem može stvoriti visoku temperaturu.
Možda prve vatre ložiti prošlogodišnjim drvetom, a dalje od ove godine. Ložiti sa dosta potpale i kockom, sam papir je mala maza.
Ne znam bi li ugalj pomogao da se održi topao dimnjak i smijeli se to?
Ja kod loženja napravim u peći pravu lomaču.

Zatvorili smo cijev koja odvodi kondenzat u septičku, to je najgluplja stvar koja samo može stvoriti probleme.
Zatvorili smo sve ulaze koji mogu propuštati zrak, tj zalijepila sam trakom da ne može cirkulirati zrak. A imaju 3 dodatna ulaza, dva na dnu i jedan u potkrovlju za čišćenje.

Visina dimnjaka koliko se sjećam je ona od mjesta gdje ulazi rorna cijev od peći pa do vrha. Mi smo povisili dimnjak sa izoliranom inox cijevi.
Kako je ulaz kod naše peći 2 metra od temelja, a visina dimnjaka je 7 metara od temelja, tako nam visina dimnjaka nije bila 7 nego 5 metara.
Kroz neke tekstove na netu sam vidjela da za našu peć za etažno grijanje treba biti dimnjak 7 metara, ali od mjesta ulaza rorne cijevi. Dim ne ide dodirnuti temelj kuće.
Ako imaš kapu na dimnjaku to ti može stvarati velike probleme. Kod nas je izdignuta da manje blokira dim. Imamo puno kiše, a ako niste kritična zona nikakva ti kapa ne treba.
KAd počinješ ložiti napravi propuh.
Ovisi i od položaja dimnjaka, vremena, vjetra. Bar kod mene.

Ali mi smo uspejeli srediti stvar i sve funkcionira. KAd je prvi put naloženo dim mi je išao u prostoriju.

Peć nam je 23kw i dimnjak 160. Tako da je najbolje sa inoks cijevi smanjiti promjer dimnjaka. Nama je majstor koji je radio grijanje predložio fi 160 .
A izolirati djelove dimnjaka koji prolaze kroz kuću sa vanjske strane dimnjaka. A van kuće bi trebala ta izolirana inoks cijev, a može se i sam dimljak podebljati sa vanjske strane. Vjerojatno je to bolje raditi sa mineralnom vunom.
Stavi mu šal.
Kod mene se evo loži vani je 14 stupnjeva, dnevna temperatura je bila oko 21. Sezona počinje.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 14:59   #1647
imam dimnjak koji je star 40g. i probio je osjeti se miris i izbija čađa po zidovima.. moram ga rušiti i raditi novi ,,, do sada je bila kaljeva pec ali ona je uzidana u zid tako da i ona sada mora van.. mene zanima koji promjer cijevi staviti da ne pogrešim pošto se još nisam odlučio za peć a do zime mi dimnjak mora biti gotov.. dimnjak se nalazi na katu u unutrašnjosti kuće i prolazi kroz tavan na krov.. duzina cca 5-5,5m do vrha dimnjaka .. dvoumim se peleti ili drva a druga je dvojba centralno grijanje ili ne.. ne znam kako bi mi bilo sa centralnim kad mi se peć nalazi u dnevnom.. može neki savjet, što bi po vama bilo najbolje, jer stvarno sam neodlučan..
ajeto1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 22:18   #1648
Mi smo se dvoumili na palete ili drva. Na kraju je odlučeno na drva.

Drva su dostupnija i za nedaj Bože krize možeš u šumu po grane. Palete u Hr su sumnjive kvalitete.
Oni njihove primjeri kako je jeftino na palete kad sve pročotaš je da okačiš mačku o rep.
Ne prikazuju realno jer uvaljuju tu vrstu grijanja.

Koliko sam čula počesto treba majstor kod problema, a evo da kucnem u drvo sa etažnim centralnim na drva nikakvi problemi. I nebi dugo ni trebali biti. Bitno je da dobar majstor to uvodi, svašta se desi na tržištu.

Ako je izolacija dobra onda je i potrošnja manja. Mi drva uzmemo gotova cjepana, samo složiti. To je kao neki fitnes u ljeto.

Promjer cijevi bi trebalo pitati onog tko uvodi grijanje ili ako je obična peć za grijati, raspitati kod distributera peći što i kako. To je najsigurnije. Dimnjak mora odgovarati peći. A kako vidim fi 160 je najbolji.

Kakve veze ima što je u dnevnom peć. Kod mene je u centru kuće između dnevnog i niše-kuhinje. Predviđen je za kuhanje i pečenje, ali ne koristimo jer bi trebala velika temperatura. MOžda ako nadodamo koji radijator u potkrovlje.

Centralno grijanje na drva je najbolja investicija. Dobijaš komfor i zdravlja bez gljivica po zidovima. Nešto malo veća potrošnja drveta, ali zanemariva ako ima izolacija.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:50   #1649
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post

Kakve veze ima što je u dnevnom peć. Kod mene je u centru kuće između dnevnog i niše-kuhinje. Predviđen je za kuhanje i pečenje, ali ne koristimo jer bi trebala velika temperatura. MOžda ako nadodamo koji radijator u potkrovlje.

.
pa ne znam kako ce mi to izgledati estetski sve te cijevi u dnevnom i pumpe, ventili i jos nemam dovod vode u blzini.. stvarno ne znam za što se odlučiti.. za promjer dimnjaka nitko ništa neće da kaže.. pitam prodavača on kaže pitaj dimnjačara, pitaš dimnjačara onda to mora biti specificirano kod proizvođača..
ajeto1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 16:21   #1650
Ugradi fifi 160 mm! I kad već radiš, "povuci" dimnjak iz prizemlja.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 22:48   #1651
Quote:
ajeto1 kaže: Pogledaj post
pa ne znam kako ce mi to izgledati estetski sve te cijevi u dnevnom i pumpe, ventili i jos nemam dovod vode u blzini.. stvarno ne znam za što se odlučiti.. za promjer dimnjaka nitko ništa neće da kaže.. pitam prodavača on kaže pitaj dimnjačara, pitaš dimnjačara onda to mora biti specificirano kod proizvođača..
Prodavač mora imati upute za peći. Ako je recimo centrometal kao moja zoveš direkt njih. Naći onog tko distribuira te peći, mora znati što radi.
Nacrtat cijelu situaciju i poslati upit onome čiju peć budete željeli.

A onaj tko prebacuje loptu pojma nema što radi i bježi od takvih.
Moj majstor je rekao što je po njemu optimalno. I bio je među najskupljim, inače je njemačka škola. U slučaju da sistem ne radi dobro rješava besplatno problem. Imamo garanciju 5 godina, a mislim da neće trebati ako se ispravno rukuje.

Kod mene cijevi idu kroz pod i plastične su bijele. Planirano je u toku gradnje i položaj vodovodnih cijevi.
A tu ti dovod nije bitan jer se tekućina nasipa posebno i nemora biti direkt dovod. Jedino kad se nadopunjava kad su cijevi sa malo zraka. A možda to može i bez durekt dovoda.
U kupatilu su ti neki ventili, kojih nema puno. I neka crvena boca od par litara. Centralno grije i boiler.

A čuj moraš odvagnuti ljepota ili konfor. Meni nisu ružne cijevi, ako se mora mora.

Treba znati da i svaki zglob kroz koji prolazi dim traži metar viši dimnjak, tako da je najbolje što manje krivina. I u nekim krajevima je bitna visina i strana kuće, i položaj na krovu dimnjaka.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 08:26   #1652
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Promjer cijevi bi trebalo pitati onog tko uvodi grijanje ili ako je obična peć za grijati, raspitati kod distributera peći što i kako. To je najsigurnije. Dimnjak mora odgovarati peći. A kako vidim fi 160 je najbolji.
Fi dimnjaka ovisi isključivo o jačini ložišta plus visini dimnjaka. U pravilu se ne preporuča manja debljina od izvoda na peći. Ne može se reći generalno "fi 160 je najbolji", postoje točni dijagrami za izvod. Npr kaminska ložišta nominalne snage 12kW u 90% proizvođača preporučaju minimum 20cm unutarnji promjer, a recimo ako je ispod 4,5 m duljina od ulaza na cijev od peći onda i fi 25. Sve preko cca 18ak kW traži min promjer 25. To je npr za kaminska ložišta, klasična i za klasično centralno se malo razlikuju, no uvijek jačina ložišta određuje i povećava potreban promjer dimnjaka.


@ajeto - prvo definirati način grijanja i okvirno peć (čak i proizvođača jer ponekad isti kapaciteti traže drukčiji fi dimnjaka), a tek onda u potragu za dimnjakom. Sve ostalo je rizik i moguće veliko sranje.
Niste napisali koja površina se zagrijava i kakav je razmještaj prostorija, etaža, dali uopće ima potrebe za centralnim ako je do sada bila dovoljna kaljeva peć pretpostavljam uz otvorena vrata drugih prostorija.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 16:20   #1653
Pitanje...planiram sad ove dane dozidati dimnjak, dici ga za 1,5m pa da bude iznad sljemena krova...cesto kod niskog tlaka dim se spusti bas na susjedovo dvoriste, a i kotao mi zadimi kod otvaranja.
Dimnjak je schiedel, fi20, cca 8m.
Kapa koja je prije bila na dimnjaku je skinuta i situacija se popravila al jos uvijek ovi problemi gore navedeni.
Onaj konusni metalni zavrsetak dimnjaka, ima li uopce kakve koristi od njega ili stvarno doslovno samo ostaviti rupu bez icega kako je i sada...hvala
__________________
Varaždin
branee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 17:31   #1654
Quote:
branee kaže: Pogledaj post
Pitanje...planiram sad ove dane dozidati dimnjak, dici ga za 1,5m pa da bude iznad sljemena krova...cesto kod niskog tlaka dim se spusti bas na susjedovo dvoriste, a i kotao mi zadimi kod otvaranja.
Dimnjak je schiedel, fi20, cca 8m.
Kapa koja je prije bila na dimnjaku je skinuta i situacija se popravila al jos uvijek ovi problemi gore navedeni.
Onaj konusni metalni zavrsetak dimnjaka, ima li uopce kakve koristi od njega ili stvarno doslovno samo ostaviti rupu bez icega kako je i sada...hvala

E da, da se quotam, kotao je upiknut u dimnjak na cca 2m visine, znaci korisna duzina je nekih 6m, nedovoljno za kotao koji inace trazi 8m.
Vrlo bi rado da mi dimnjak "preskoci" susjedovo dvoriste..jel moguce da sa tih 2 dodatna metra se popravi situacija?
Konusna metalna kapa zavrsetak, ima li kakvu drugu funkciju osim estetske
__________________
Varaždin
branee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 19:08   #1655
Ne kompliciraj! Dimnjak je dovoljan. Računa se od dimovodnog kanala kotla pa do vrha dimnjaka. A zadimi kad otvoriš vrata jer moraš najprije malo otvoriti, za prst i onda skroz.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 21:00   #1656
onaj konusni zavrsetak sprecava vodi da ude izmedu vanjskog bloka i samotne cijevi i natopi izolaciju, unutarnja cijev mora bit slobodna od dna do zavrsetka dimnjaka
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 10:36   #1657
No, pa naravno da se zna kak se vrata na kotlu otvaraju, nismo od jucer, zadimi uvijek i svaki put bio dimnjak i kotao frisko ociscen ili ne. Jedan od razloga su i turbolatori u prolazima.
Zahvaljujem na informaciji o ovom konusnom zavrsetku, nisam ga imal nikad u rukama
__________________
Varaždin
branee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 00:35   #1658
Kako ugraditi ukrasnu rozetu na schiedel-ov ili pgm-ov izolirani montažni dimnjak?
Uputstva su potpuno nejasna, imam keramičku cijev (element za priključak) fi200 i rozetu fi200, ne kontam kako to spojiti kad su jednakog promjera??
Ako zasjecem rozetu pa nabijam u keramički priključak onda ce se promjer smanjiti pa ne znam da li cu moci ugurati dimovodnu cijev u rozetu, a keramicku cijev se bojim prosirivati, ako probam nasloniti rozetu na keramicku cijev pa lijepiti spoj niti to mi ne izgleda kao dobro rjesenje.
Mozda ima nekakva posebna rozeta za ovakve dimnjake, ali je ja nisam nasao?
Ima li tko kakav savjet??
Hvala
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 08:09   #1659
Mislim da rozeta ne dolazi na keramičku cijev, već na čeličnu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 11:34   #1660
Konusni završetak nije ni predviđen za šamotni dimnjak, već keramički. Uni plus, ne uni sc. Pgm u pravilu po trgovinama prodaje samo šamotne cijevi, jedino protect serija ima keramičku, neš slično schiedelovoj advance seriji. Na šamotni schiedelov ide samo rozeta i završna ploča, na keramički opciono ploča plus konus koji se brtvi na ploču ili samo diletacijska rozeta i na nju ploča. No unatoč tome trebao bi pasati konus ili rozeta. Imate li možda pomiješane elemente pgm-a i schiedela?

Zapravo dali pričamo o rozeti ili o konusu? Rozeta ni ne služi (bar od schiedela) za estetiku, već diletaciju/fiksiranje dimovodne cijevi i dodatnu zaštitu izolacije. Schiedelov konus košta par stotina kuna..
samting is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.