Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2015., 10:18   #1
Hoće li se ikad moć kupit novi auto za <5000€ u Hrvatskoj?

Molim sve pametne ljude koji se dobro razumiju u tehniku,a ovdje ih ima zbilja dosta,da mi objasne da li bi tehnički bilo moguće napraviti automobil tipa Škoda Citigo ili Citroen C1(Peugeot 108),dakle da zadovoljava prije svega sigurnosne crash-test standarde,udobnost tipa klime,5 vrata sa time da se stakla ne moraju spuštati na stražnjim vratima,bez serva,kodiranih ključeva,putnih računala i sl. "igrački" za poskupljivanje prometnog sredstva. Naravno,sa preformansama da može "potegnut" nekih 120-130 km/h. Npr.nešto ovakvo:
•658 CC MPFI Petrol Engine
•3 Cylinder / 4 Valves per cylinder engine
•Max Power 54 BHP @ 6500 rpm
•Max Torque 64 Nm @ 3500 rpm
•Length : 3395 mm
•Width : 1475 mm
•Height : 1535 mm
•Wheelbase : 2360 mm
•Wight : 790 Kg
•13 Inches Wheels
•30 Liter Fuel Tank
•5 Speed Manual Transmission
Dakle,koliko bi bilo to teško napraviti i zašto konačno ne naprave takav auto?
Da li je to zbog straha da bi zarada na ostalim modelima bitno pala? Hoće li Kinezi to napraviti? Koliko bi se uopće takav auto prodavao i na kojim tržištima? Bi li bilo moguće dogovoriti da ima takvu cijenu(manju od 5000€) u npr. svim zemljama EU obzirom na različite poreze,trošarine i sl.
Molim vas da me ne popljuvate previše. Ja sam samo jedan od onih kojima treba auto za vožnju,kome je dosta traženja i kupovanja rabljenih,kojima ne treba neznam kaj nego"samo od točke A do točke B". Također,zanima me ako se već priča o zagađivanju zar ne bi bilo jeftinije i logičnije da se prije skupih hybrida i e-automobila počnu prodavati auti sa manje PS i kubika?
Možemo li tako nešto očekivati za kojih 5-10 godina ili u Europi auti nikad neće biti za sirotinju?
morsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 10:28   #2
nedavno sam u servisu gdje je žena kupila svoj twingo vidio takav testni 2015god. registriran za 7800€...
e sad da je neki socijalni bez ikakve opreme(igrački tipa bord comp itd) mogao bi koštati barem još 1000€ manje, pa da se prodavači odreknu dijela svoje marže i država barem dijela svojih velikih potraživanja i eto nas ubrzo na cifri oko 5000€
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 10:31   #3
Stari moj sa 700 kg vage je teško zadovoljit EU propise o sigurnosti. Ili trebaš egzotične materijale. Koji nisu jeftini.

Dakle u trokutu lagan-jeftin-siguran možeš odabrat samo dvije stavke.

A s druge strane i Panda i Abortus trojac se na kojekakvim akcijama mogu dobiti za 6-7.000 €
Samo je oprema goli kurac.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 10:59   #4
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Stari moj sa 700 kg vage je teško zadovoljit EU propise o sigurnosti. Ili trebaš egzotične materijale. Koji nisu jeftini.

Dakle u trokutu lagan-jeftin-siguran možeš odabrat samo dvije stavke.

A s druge strane i Panda i Abortus trojac se na kojekakvim akcijama mogu dobiti za 6-7.000 €
Samo je oprema goli kurac.
Da li se ukupna težina auta može smanjiti motorom sa manje kubika? Nije mi jasno zašto japanci rade npr. Suzuki Jimny sa 700 ccm a u EU se prodaje sa 1400 ccm?
morsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 11:17   #5
Propisi, propisi, propisi.

Nitko ne moze napravit auto za 5.000 eura.

Moze ga napravit ali ce njegova maloprodajna cijena biti najmanje 8-9.000 eura.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 11:36   #6
http://www.bilepatrade.com/index.php...1#!prettyPhoto[gallery3f345df53c]/1/

ovakvi po splitu vozaju goste hotela i kafica, i sve skupa uopce nisu nista sporiji od 90% debila koji sparaju dva deca goriva po gradu...

s obzirom na receno, rado bi ga vozia do posla i okolice, tim vise sto bi ga ima di punit...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 11:37   #7
Quote:
morsky kaže: Pogledaj post
Da li se ukupna težina auta može smanjiti motorom sa manje kubika? Nije mi jasno zašto japanci rade npr. Suzuki Jimny sa 700 ccm a u EU se prodaje sa 1400 ccm?
Jasno da može samo pogledaj koji su propisi za Kei-car u Japanu a koji za "normalne".

Ovo što ti predlažeš bi spadalo u teške kvadricikle ... i oni su tu negdje s cijenom. Samo im je sigurnost slaba pa su brzinom ograničeni.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 11:48   #8
Pa imaš Renault Kwid,samo ne za EU nego za manje zahtjevno tržište. Cijena-3800€ ali.....:


"3 razloga zašto je Renault Kwid toliko jeftin


Nakon predstavljanja Renaultovog subkompaktnog SUV-a pod nazivom Kwid svi su pričali samo o jednoj stvari, a to je njegova nevjerojatno niska cijena. Na indijskom tržištu ona će iznositi između 30 i 40 tisuća kuna, što zvuči kao bagatela budući da se kod nas niti Dacia Sandero ne može dobiti za manje od 50 tisuća kuna.

Službene potvrde o dolasku Kwida u Europu još uvijek nema, no logika nalaže da će Renault popustiti ako se automobil pokaže uspješnim. Dolaskom u europske salone pod Dacijinim imenom cijena Kwida bez sumnje bi porasla, ali poznavajući rumunjsku tvrtku i dalje bi bila njegov glavni adut. Razmotrimo kako je Renault uspio ponuditi ovaj povišeni crossover za tako male novce.

> Najavljuje li Renault Kwid novi model Dacije? <

1. nova CMF-A platforma

CMF (Common Module Family) modularna struktura proizvod je Renault-Nissan alijanse i zapravo obuhvaća nekoliko različitih platformi: CMF-CD za veća i srednja vozila, CMF-B za subkompaktna i jako mala vozila i CMF-A za manja vozila. Renault Kwid prvi je automobil izgrađen na ovoj posljednjoj. Arhitektura se sastoji od pet grupa modula koji se međusobno mogu izmjenjivati, a uključuju motorni prostor, kabinu, prednje podvozje, stražnje podvozje i elektroniku. Jedan modul može se koristiti za više platformi, a zahvaljujući standardiziranim komponentama mnogo različitih vozila koja proizvode Renault, Nissan, Dacia, Datsun i drugi pripadnici grupe mogu koristiti mnogo jednakih dijelova, što u konačnici smanjuje troškove proizvodnje.

2. iz Indije za Indiju

Kako je Renault Kwid namijenjen prvenstveno indijskom tržištu, logično je da se proizvodni pogoni smjeste tamo, što je Renault i učinio. Međutim, otišao je korak dalje i osigurao da je čak 97 posto dijelova lokalne proizvodnje, a samo se klipnjače, senzori detonacija i brizgaljke goriva uvoze iz drugih zemalja. Glavni izvršni direktor alijanse Carlos Ghosn izjavio je kako je to za sada moguće provesti isključivo u Indiji, hvaleći pritom indijsku kreativnost i inženjerstvo. Veliki dio razvojnog tima Kwida također je bio smješten u Indiji kako bi osmislili optimalan automobil za to tržište.

3. uštede na svakom koraku

Prva dva razloga zbog kojih je Renault Kwid tako jeftin nisu vidljiva golim okom, no ovaj treći je. Radi se o uštedama koje se mogu pronaći na svakom koraku poput samo jednog brisača vjetrobranskog stakla ili tri vijka kotača. Interijer je također daleko od luksuznog, pa se tako za otvaranje stražnjih prozora mora koristiti ručica, a pojasevi se ne uvlače samostalno. Ipak, sve to najmanje je bitno u usporedbi s nedostatkom sigurnosnih sustava poput ABS kočnica, dok su zračni jastuci opcija".
Preuzeto sa :http://www.klipmagazin.com/2015/05/3...toliko-jeftin/
altruist12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 11:57   #9
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Jasno da može samo pogledaj koji su propisi za Kei-car u Japanu a koji za "normalne".

Ovo što ti predlažeš bi spadalo u teške kvadricikle ... i oni su tu negdje s cijenom. Samo im je sigurnost slaba pa su brzinom ograničeni.
a kaj je to Kei-car i koja je fakat razlika u propisima i sl.? U biti,zašto nitko ne uvozi aute sa tim motorima? Nekad si mogao kupiti Suzuki Jeep sa 800 ccm u Njemačkoj i voziti ga bez problema. Vozio sam malu mrcinu,ide kroz sve moguće grabe a snaga je mislim nekih 40 konja,ako
altruist12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 12:04   #10
Prijatelj rumunj je prije 6-7 godina, dobio kao poklon za vjenčanje od roditelj Daciu. Točno 5000 eura ali u Rumunjskoj.
Dobio je bukvalno 4 gume, karoseriju i upravljač. Ništa, ama baš ništa nije imao na struju, bez serva također, bez klime...bez ičega.
Stavio je plin unutra i deri.
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 12:06   #11
Kei car je posebna kategorija vozila u Japanu, najviše liče na naše "teške" kvadricikle.
No nisam siguran da su street-legal u Europi, zato ih ni ne uvoze.

Baci pogled na wikipediu, ima dobro objašnjeno.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 12:41   #12
u europi najveci problem su propisi o sigunosti... abs, esp, zračni jastuci itd itd... ono za indiju sto ide nista od toga nema
kad bi smjeli napraviti auto i mogli da zadovolji sigurnost po pitanju samo abs i 1zracni jastuk, sigurnost u sudaru koliko toliko, + klima za 5000e mislim da bi to bio pun pogodak
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 13:06   #13
Kei aute u japanu kupuju jer za njega ne moras imati osigurano parking mjesto kao za normalni auto.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 14:21   #14
Takav auto što morsky spominje na početku uopće nije bitan, bilo bi puno bolje pitati se kad će Hrvat za 10-tak prosječnih plaća moći kupiti pravi auto a ne takvog kepeca?
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 14:49   #15
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Kei car je posebna kategorija vozila u Japanu, najviše liče na naše "teške" kvadricikle.
No nisam siguran da su street-legal u Europi, zato ih ni ne uvoze.

Baci pogled na wikipediu, ima dobro objašnjeno.
Jesu legalni, najviše ih ima po GB....jer se rade RHD....u DE je Daihatsu Copen prodao svega 120 komada, ali sa jačim motorom pa je cijena dostigla 18.000€ ...

Suzuki cappuchino....sa klimom ...itd no problem, no nitko ih ne gleda ovdje!

A meni su slatki mali zvrndavi tutači...poanta je da u Japanu nesmiju imat više od 660ccm i 64 KS.....tog ograničenja u EU nema....tu bi to bile male špriherice ko nekad Abarth fićeki! A za tu lovu bi si drage volje priuštio jednog pa ga onako s guštom obradio ...i onda ratni poklič ....GERONIIIIIIMOOOOO! Ili bi prikladnije bilo.....BANZAAAAIIIII


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 14:49   #16
Ako je Daihatsu mogao u Evropu dovesti Copen, i drugi bi mogli dovesti druge male aute, ali opet je pitanje cijene.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 14:54   #17
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Takav auto što morsky spominje na početku uopće nije bitan, bilo bi puno bolje pitati se kad će Hrvat za 10-tak prosječnih plaća moći kupiti pravi auto a ne takvog kepeca?
Takav auto osim što je minijaturan i relativno male cijene nije ništa manje vrijedan tehničko, tehnološki i ekološki od recimo jednog fiata 500 ili seicento,

Ima ih sa 4x4 pogonom i svim onim što razmaženo dupe ne može bez toga!
Ali ne idu na njega 17" felge to je problem....za naše bistre glave ...

Za uvoz ionako moraju ispunit uvjete zračni jastuk, abs, esp...klimu imaju...problem je u glavama pojedinaca i za nas u CVH ....i Zubak i ostala gamad


Ovom " klincu" baš ništa ne fali..u svakom slučaju ljepši od novog Smarta ili Twinga!
A rade ih svi, Suzuki, Daihatsu, Subaru, Honda, ...



Jimny je izravan potomak u 80 im ponuđenog LJ 10 koji je u DE koštao manje od 12.000 DM ....ca 6000€....

Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 04.10.2015. at 15:09.
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 17:11   #18
kako francuzi deru svoje micro car,za koje ne moras imat vozacku,ili kad ti je oduzmu onda to vozis.
je da ne ide ni k... ali bar ne kisnes,a za po gradu je milina.
iako bas nisu jeftini.

jedan prigodni
http://www.autoevolution.com/news/ca...33.html#agal_0
gps-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 20:02   #19
Renault Kwid

dužina oko 3700mm

težina oko 660kg

motor 3 cil 800 ccm i 53ks ...max tork oko 73nm i oko 4250 okr znači nema turbo

potrošnja oko 4 litre benzina

visina od tla oko 18cm

to je što sam popamtio ,onak na brzinu...ima tu i netočnih podataka al okvirno je to to

je vidio ko crash test tog uratka?

jer ako uspije dobiti 3 ncap zvjazdica s tako malom masom onda su napravili odličan posao

u indiji s ovim modelom bacaju s trona suziki ,marutija ak se ne varam...
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 22:08   #20
Za po doma sasvim dovoljno, a može se i malo dalje otići, nije od pekmeza
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.