Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2004., 09:28   #21
Ovako nesto si imao na umu???



Topla, vlazna, crvena i mracna tvornica zivota,
pohotno (podvorno,posluzno,pokorno)
hrani svog malog parazita, slobodna od
krivnje buducnosti zbog krajnjeg produkta te
neumorno stvara temelje na kojima ce se prisilno graditi
katovi po trenutnim civilizacijskim normativima, zidovi
od krhke probavljive iluzije,vrata od neutazive(prozdrljive)
gladi za nepotrebnim kao misterioznim pokretacem lazne
evolucije morala povodom kardinalnih pogresaka prilikom
konzumacije (nepotrebnog-za budale) te krov od egoizma u
sluzbi autoprezervacije(autodestrukcije?).

PS.
To sam bio napisao pod speedom i u datom trenu mi se cinilo zgodnim,sad mi djeluje preplitko....
Rock' n 'Troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 14:57   #22
Nije moje, samo citiram kolegu forumasa Sanheriba :

Sanherib (o nacinu funkcioniranja mozga, osjecaja, ljubavi )
No takve stvari ljudi nisu u stanju prepoznati jer većina ljudi nije svijesna svog sustava (ono što se paušalno naziva "nesvjesno") na razini fundamentalnih procesa, već samo na razini određenih POSLJEDIČNIH elicitacija tjelesnih energija (onaj dio "emocija" kojeg je većina ljudi svjesna) koje služe kao motivacijska usmjeravanja ali nisu supstanca procesa sama.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 16:51   #23
jao, jao

Pitam se samo od kud ti ova ideja. Kazem ti, trebaš otići do moje stare na kavu kad se zaletiš do šporkog starog grada, pa će ti ona dati neke novine u kojima sam pisala neke pričice koje imaju dovoljno komlicirano multipleks zavisne recenice, a, uostlom, to ti je i usput ako ćeš s Nikicom na kavu, i, da, preporucujem da ne idete u Baltazara, to je jedna uzasna birtija u kojoj nikad nisam bila, ali i sama Nikica je završila istu elitnu školu koju i ja, tako da dovoljno drži do sebe da te ne vodi tamo, nego ćete vjerojatno otici u Rock, to ti je isto blizu, doduše nešto malo dalje, ali vazno je to da ne pustaju stvari na kakve se hercegovačko susjedstvo pali. Moram ići. Klošar hoće na net. E, a zašto sam ti dala e-maila adresu, nisi mi poslao mail za Uskrs, nego samo dva sms-a. Hm.
__________________
there's a monster hiding under my bed
marla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 10:28   #24
1449 slovnih mjesta

Budući da nikakva tema ovdje nije zadana, a opće je poznato, da ne kažem «notorno», kako je daleko lakše pisati na zadanu temu, nego sastavak po slobodnom izboru, čega se jako dobro sjećamo još iz osnovne i srednje škole, baš kao što je i likovnom umjetniku daleko lakše ispuniti ograničeni prostor papira ili platna, nego što je našemu Stvoritelju bilo ispuniti beskonačni svemirski prostor – u pogledu čega se zapravo još nismo složili, ali to nije ni posebno važno za potrebe ovoga upisa, dakle, kako rekoh, s obzirom na to da nema zadane teme, nalazim se pred teškim izborom, da ne kažem «dvojbom», što je izraz koji obožavam upotrebljavati kao hrvatsku zamjenu za «dilemu», premda to nije baš posve isto, no svakako može poslužiti, dakako, ovisi o kontekstu, a maločas se spomenuta dvojba sastoji u sljedećem: hoću li se baciti na smišljanje teme ili ću kao temu prihvatiti samu činjenicu da je ovakva tema postavljena pa ću larpurlartistički odgovarati na nepostavljeno pitanje i vrtjeti se u beskrajnoj misaonoj zavojnici, poput psa koji sam sebe hvata za rep, a nikada mu se ne zavrti u glavi, onako kako se meni već pomalo počinje vrtjeti, a bome će se zavrtjeti i svima koji ovo pokušaju pročitati ili možda čak i dospiju do kraja pa će možda ipak biti bolje da sada završim rečenicu koja, usput budi rečeno već ima gotovo tri četvrtine autorske kartice, pri čemu dakako ne računam smješkića koji (ili kojeg?) namjeravam staviti na kraju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 00:05   #25
Didi za predsjednicu!
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 13:40   #26
Jedno slovno mjesto više

Fali zarez iza 'usput budi rečeno'.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2004., 20:33   #27
quackbusater --> hrv ?

Trebam prijevod za englesku riječ quackbuster, koja označava čovjeka koj razotkriva ili raskrinkava šarlatane, varalice, prijevare il slično.

Meni treeba prijevod koji ne bi bio duži od dvije riječi, ali nisam još uspio doći do njega, jer ne mogu napraviti imenicu od razotkrivati ili raskrinkavati, ili od neke treće.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 00:44   #28
Razotkrivatelj p'haps?
Grozotny is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 03:09   #29
Goranbo, bi li ti otvorio neki topic na kojem bi mogao postavljati sva ova pitanja o prevođenju, umjesto da svakih par dana otvoriš novi?
Predlažem da ga nazoveš - Pomozite mi prevesti knjigu! (Najuspješnijem plaćam pivu)

Jel može tak nešto?
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 11:02   #30
Quote:
Potala kaže:
Goranbo, bi li ti otvorio neki topic na kojem bi mogao postavljati sva ova pitanja o prevođenju, umjesto da svakih par dana otvoriš novi?
Predlažem da ga nazoveš - Pomozite mi prevesti knjigu! (Najuspješnijem plaćam pivu)

Jel može tak nešto?
A nemam nas tolko stvari, jedino tu, i eventualno još jednu (a možda i sam kasnije dodjem do rješenja)
Quote:
Razotkrivatelj p'haps?
Mislim da ta riječ ne postoji u hrvatskom, no bilo bi super da postoji, postoji samo otkrivatelj ili otkrivač.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 11:52   #31
Imam još nešto za što ne znam ni značenje:

ley lines.


To bi trebalo bit nekakvo znamenje na zemlji ili nešto slično.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 12:18   #32
meni je taj isti termin trebao nedavno...guglanje čuda radi

...

"Watkins chose the word LEY
for its alleged original Saxon meaning of "cleared glade",
which finds its Indo-European comparable
in the actual Latvian word LAUks "field"
and the hypothetical Indo-European term *LEUK.

The Concise Oxford English Dictionary traces the word LEY
to a root of LEA meaning "track of open ground"
and LEA of course was the abbreviation
for a LEAGUE as a distance."


to je termin koji je izmislio spomenuti Watkins...prvi lovac na iste
__________________
copy left all rights reserved
Žuribus Šumasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 06:48   #33
Kratko i jasno

OED

The supposed line of a prehistoric track in a straight line usually from hilltop to hilltop with identifying points such as ponds, mounds, etc., marking its route (see also quot. 1932).

The supposed line of a prehistoric track in a straight line usually from hilltop to hilltop with identifying points such as ponds, mounds, etc., marking its route (see also quot. 1932).

Quot. 1932:
1932 D. Maxwell Detective in Surrey v. 86 A ley..is an invisible and imaginary line, drawn from one point in the landscape to another, mathematically straight... The key positions..are points where two or more leys cross... The crossing places..would be places of meeting.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 09:26   #34
Je je, nasao sam i ja to (nisam se ni sjetio zagooglati prije), no koji bi bio hrvatski izraz za to?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 16:35   #35
Slijedi mali test ograničenosti.
Ne samo foruma.
1 rečenica (k tomu još uvijek - bez kraja i konca)
1482 riječi (proste sam, barem mi se čini, izbacio)
7061 znak (što samo po sebi ništa ne znači)
8543 znaka s praznim prostorima (što i nije baš logično jer je identično zbroju riječi i znakova, kao da je i iza zadnje riječi praznina, a ne tri točkice za nastavak, no možda sam negdje zabunom dva puta mlatnuo po razmaknici)
Ako je Word slagao mene i ja lažem vas.
Ako vam je malo znakova, zamislite smješkiće i zareze gdje god vam bilo drago.
Ako nekom ni to nije dosta, nek nastavi gdje sam stao, a može se i daleko vratiti.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 16:37   #36
Mogao bih vam pričati satima, danima, tjednima, mjesecima, godinama, desetljećima, stoljećima, tisućljećima, eonima i inima, o sebi, o njoj, o njemu, o nama, o vama, o njima i ostalima, a da zapravo nikad ne počnem, a još manje da završim rečenicu, jer riječi same izviru i naviru iz malog mi mozga mojega zbog toga što velikoga, naravno i naravice, kao što je i prirodno mi urođeno, nemam, pa se nadopunjavaju, prepliću i zapliću od svijesti do besvijesti, međusobno se izrugujući i istovremeno potvrđujući jedne drugima, a o nadopunjavanju njihovom da i ne govorim, sve zbog poletnosti i okretnosti njihove, a i moje težnje ka savršenoj i beskorisnoj, a nadasve jednostavnoj, da ne velim prostoj zajebanciji, no ovaj forum ima i nekih ograničenja, pa vam moram odmah naglasiti da i ovo pišem s jednom nogom na kočnici, u stvari s pogledom na statistiku teksta, jer malo odocnih u svezi natječaja javno obznanjenog, pa neki, u stvari neke, napisahu podosta toga o svemu, no niti izbliza ne napisahu sve o tome, te mi ništa drugo ne preostaje nego pokušati sve o svemu napisati, na veselje većine forumaša koji vole čitati svašta, a na ravnodušnost još veće većine forumaša koji ne čitaju ništa, a što je još žalosnije pišu svašta, no ne kazuju ništa, kao što i jeste red u svemu ovome u kojem se samo broje slova, rečenice i postovi u svrhu svakojakih rangiranja, što dovodi do bogatstva utrošenog vremena i siromaštva učinjenih djela, kako bješe od početka, tako i sada i u vijeke vjekova bez amena, dakle bez prestanka, jer svakim novim danom i novi forumaši stižu, a svakim svojim novim postom i gluposti nižu, iako ima i nekih koji nisu baš novi, a sve svoje gluposti su već napisali, pa im ne preostaje ništa drugo nego navlačiti druge na pisanje, tobož određujući pravila, a ne rekavši gotovo ništa, jer da bi se nešto uspoređivalo moraju postojati, da prostite, i nekakva pravila, a mora se i znati koliko puta i da li se uopće smije isti veznik upotrijebiti, koliko puta i da li se uopće smiju nabrajati istoznačne riječi, koliko pitanja smijem postaviti u vezi pravila igre i da li ih uopće smijem postavljati razdvajajući ih samo zarezom, da i ne govorim o primjerima pravila ponašanja u drugim sportovima poput križaljkotvorstva, a o svakom bih mogao bar jednu enormnu rečenicu napisati bez narušavanja smisla rečenice, koja je u stvari mjera u pisanju i mora imati i u globalu, kao i u pojedinim dijelovima kakvog takvog smisla, što pak određuju čitatelji svojim razumijevanjem ili nerazumijevanjem onog što je skriboman želio reći, bez obzira na temu o kojoj je riječ, jer je svima valjda poznato da je nužno s teme na temu skakati ako se želi pratiti život ovoga foruma, a pogotovu ako se želi nekog forumaša ili forumašicu malo bolje upoznati ili čak i spoznati, no kako mi nije cilj, barem ne ovoga momenta, pisati priručnik za upotrebu internet foruma, iako to čak i ne bi bilo tako loše jer bih samo za uvod morao i mogao upotrijebiti barem desetak tisuća riječi bez da stavim točku, a niti točku sa zarezom koju, kao što i sami vidite iz gore napisanoga, baš ne ljubim, tako mi nije niti cilj postavljati neke rekorde koje i sam sutra mogu oboriti, ta nisam ja Sergej Bubka da doziram rekorde samo za velika takmičenja i velike nagrade, onako centimetar po centimetar, pa ću se stoga svega zadovoljiti time da održim moralnu prodiku mnogima, iskoristivši priliku što tekst mora biti dugačak, te ga dotični sigurno neće htjeti čitati, premda i sami pišu enormno dugačke tekstove, koje u stvari samo prepisuju, a krajnje je vrijeme da ih se malo opere, pa bih se zahvalio pokretaču topica na prilici da ih udarim vlastitim im oružjem, iako dobro znam da ću, za razliku od njih, svaku svoju riječ morati sam smisliti i napisati, te da ću morati paziti na smisao cjelovitog teksta, da ne velim rečenice, a jedino što me u cijeloj stvari tješi i podstiče upravo je to da se radi samo o jednoj rečenici, koju sam ionako htio već odavno napisati, a bilo je i puno prilika za takovo što, no gotovo uvijek bi mi rezultat bila prosta rečenica, tek tu i tamo bi bila prostotom proširena, pa bih ili sam obrisao ono što sam napisao ili bi me netko drugi obrisao, kao što je već i običaj forumskog življenja, iako ne samo forumskog, jer i ono stvarno je prilično slično, samo puno bolnije od forumskog koje je, moglo bi se reći, bolesnije pa stoga i podesnije kao primjer za osnovnu mi ideju koja me, evo već neko vrijeme drži, a to je da je cijeli život ljudski samo jedna rečenica koju bi svatko od nas mogao rastegnuti koliko bi mu bilo volja da ne postoje određena pravila, koja nam, naravno, drugi nameću, iako ih se, u biti, ne moramo pridržavati, činimo to, uvijek i iznova u strahu od konačne točke, a točku, koja nije baš točka na slovo "i", uvijek netko, nama nedostupan stavlja, pa svaki čas stavljamo sami nekakve, sasvim nepotrebne točke i gdje treba i gdje ne treba, samo da bismo sami sebe zavarali da smo nekakvo djelo napravili, ne znajući da točka nije znak dovršetka djela nego samo glupo pravilo koje je nametnuo netko kome se nije dalo čitati tuđe beskonačne gluposti, a nije bio u stanju staviti konačnu točku, kao što na koncu konaca, nisam u stanju još uvijek staviti niti sam na ovu svoju glupost, jer glupost u stvari nema kraja, pa ću nastaviti bez obzira na to što ste već mnogi do sada odustali od čitanja, a oni koji to još nisu gluplji su od mene, što je u redu jer bolje je da takvi čitaju tuđe gluposti nego li da ih pišu, čega se ljudi sve manje pridržavaju, pa se ovaj forum širi i širi, a i širiti će se sve dok Sv. Anderlonije ne stavi, po tko zna koji već put, točku na i, no kako on ne zna čitati, ne zna niti što smo mu sve napisali, a okruživši se skribomanima svih vrsta nasjeo je na njihovu samoreklamu, pa im još više širi krila, a oni njemu još više pušu pod rep, te me stoga niti najmanje ne čudi blog eskadrila što se pojavila na ovom našem web nebu, zamračivši sadržaj kao da i do sada nije bio dovoljno mračan, isplevši mrežu masturbacija skribomanske prirode, jer nije dovoljno bilo tekstova na forumu koje su samo autori čitali, pa ih je trebalo dodatno podstaći udijelivši im državne podsticaje u vidu šabloniziranih stranica koje mogu privući samo mazohiste, po mogućnosti bez imalo smisla za kreativnost, te je uzaludno očekivati bilo što u pogledu stvaranja, no u pogledu varanja i samozavaravanja idealno je to, čak bih rekao dobro i za sam forum jer će mnoge plutajuće stvarčice na taj način biti otkanalizirane iz veleumnih i visokociviliziranih rasprava na forumu, koje će, u suglasju sa zadatim pravilima, od sada biti primjer kojim će se i akademske rasprave nadahnjivati, sve u cilju svekolikog napretka čovječanstva za kojeg ne bismo smjeli žaliti impulse, jer što je više impulsa i laži, forum nam je miliji i draži, a i reklame će biti skuplje što će neminovno utjecati na smanjenje i one visokoniske cijene koju nam popupovski uzimajući daje izvjesni provider, uz jednostavnu registraciju kako bi se bolje moglo kanalizirati skribomane, jer svima je dobro, a nekima i još bolje poznato da banane više nisu dovoljno hranjive, pa je potrebna intravenozna akcija za reakciju, jer kakav bi ovo bio internet kad ne bi postojala interakcija, ne bi neki forumaški teoretičari zavjere mogli reći da je Brat poželio narasti, a brat koji nije Veliki Brat, može biti samo mali braco, vreća za udaranje, što naravno niti jedan Veliki Vlasnik ne želi biti, a svaki teži kanalizaciji jer se iz sadržaja njenog može očitati koliko se od proizvođača može gnojiva izvući, sve bez obzira bio taj mesožder, vegetarijanac ili svežder, kanaliziranjem djela njegovoga lakše je nedjelo plasirati na tržište, ta dovoljno je samo pustiti vodu da se stvari same od sebe dalje razvijaju i zlatne ribice same ulete u mrežu kanalizacije, za čije čišćenje i odvajanje zlata od blata ima uvijek spremnih dragovoljaca, kojima je i više nego dovoljna plaća to da im se ime kočoperi iznad nekog podforuma, jer mora se znati tko smije čistiti, a tko smije brat, te jesmo li organizirana banda, koja mora imati i glavu i metlu i rep po kojem se smije mlatiti, ili smo neorganizirana banda u kojoj vlada tamo nekakva demokracija, gdje svatko u svakom momentu može nekog zaklati pozivajući se na svoju slobodu djelovanja, a namjerno ne velim slobodu mišljenja, jer se na takovo što pozivaju samo oni koji ne misle ništa, a mogli bi vam pričati satima, danima, tjednima, mjesecima, godinama, desetljećima, stoljećima, tisućljećima, eonima i inima, o sebi, o njoj, o njemu, o nama, o vama, o njima i ostalima…
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 01:16   #37
Ovaaaaj....








Blago tebi s takvom voljom.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 03:21   #38
Ajme
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 03:39   #39
hmmm.... da
Toi Bao Bao is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 04:21   #40
Re: Tko će napraviti najsloženiju jezično - rečeničnu vratolomiju...

Quote:
obelix kaže:
Baš mi je palo napamet otvorito ovako nešto, jer me živo zanima koliku rečenicu možete napisati, da bude izuzetno duga, ali da ima i jedno pravilo; mora imati glavu i rep - odnosno - mora imati svoj krajnji smisao i logičku konzistentnost. A i čuo sam jednom da se tako vježba jezični izričaj ( ).



Može i mali natječaj, ako Potala i adriatic dopuste malo slobodniji topic.

Dakle, tko će napraviti veću vratolomiju, ali da ne "slomi vrat" na istoj. Tema rečenice na izbor vama.

Iskažite se čitači i jezičari sad!
Pa, prva rečenica Pekićevog "Zlatnog runa" je toliko dugačka i složena, da ne može da stane cela na 1. stranici. Zahteva kondiciju da bi se shvatila.
__________________
FAVORITE EXPRESSIONS:
"Louder!", "Food now!" and "Want Woman!"
LAST BOOK EATEN:
"The Musicians' Guide to Drums, Women & Food"
NEVER LEAVES HOME WITHOUT:
An appetite.
Ко то сече муда нашем добу
И шта нас то држи у колективном трансу
Због чега се костури окрећу у гробу
Ко нам то одузима и последњу шансу?
PETKA 3BEPKA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.