Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2010., 14:50   #1
Bitka za Vukovar (nastavak rasprave)

Nastavak rasprave: Bitka za Vukovar.

Originalna rasprava je postala prevelika.
Slobodno se nastavite na teme s te rasprave koje su u skladu s pravilima podforuma.

Povezana rasprava Vukovar iz Domovinskog Rata u Politici danas[/COLOR]
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 18.01.2016. at 10:21.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 15:23   #2
Kutina, znači ovaj video kad drži pušku na ramenu nije snimljen u Vukovaru?

Jesi li poznavao pokojnog Francuza, jer i on je bio u HOS-u, i kojeg je datuma otišao za Vukovar?
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 16:44   #3
Hvala svima za odovore na moje pitanje o "Vukovarskim tenkovima".
Šteta što se uopće nisu do sada nigdje spominjali. Ako još ima neke podatke o njima, bilo mi drago da napiše. Naročito ako ih je netko od vukovarskih branitelja vidio uživo kako djeluju.

Znači do sada smo zaključili da su bila samo dva tenka, a ne tri. Također da smo ih "dobili" zarobljavanjem. Pretpostavljam da su to bili tenkovi T-54 ili T-55?
Streljiva je, hvala Bogu, za njih bilo u izobilju

Nego imam još jedno pitanje. Od jedne moje frendice, Vukovarke, stari je poginuli branitelj Vukovara. Ona i njezina obitelj se nisu više vraćali u Vukovar već su svoje živote započeli u jednom drugom gradu. E sada, kako je meni nekako nezgodno otvarati njezine rane zbog poginulog oca, a pitajući je kako joj je otac poginuo, možda će netko od Vas znati. Prezime mu je bilo Vilner.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 11:24   #4
Nešto o tenkovima u Vukovaru: ima još priča o djelovanju specijalne policije iz Sl. Broda pa koga zanima neka pogleda:
http://broco.blog.hr/2007/11/1623606...rju-pakla.html

HRVATSKI TENKOVI U VUKOVARU

Malo je poznato i rijetko tko spominje prvu tenkovsku bitku za Vukovar koja se odigrala 19. rujna 1991. Tada je pod zapovjedništvom Stipe Vukovića, inače zapovjednika brodske specijalne policije koja je obrani Vukovara bila 45 dana na čelu s legendarnim Šimom Đamićem, pomoću tenkova izvršen proboj srpske blokade.
Prisjećajući se tih dana, Stipa Vuković kaže: - U slavonskobrodski krizni štab stigla je informacija da je Vukovar pod potpunom blokadom srpskih snaga, u okruženju, te da je onemogućen svaki protok ljudi i robe, a iz prepune vukovarske bolnice ne mogu se evakuirati ranjenici. Krizni štab je odlučio da se krene u proboj blokade, te za zapovjednika imenovao mene, a Mesuda Šabanovića za mog pomoćnika. U proboj su bile uključene tenkovska postrojba 108. brodske brigade, pješaštvo 3. brigade i Specijalna policija. Došli smo putem Cerić-Marinci do Bogdanovaca gdje je ta crta bila presječena. Tijekom dana nismo uspjeli probiti neprijateljsku crtu na samom ulazu u Vukovar ali smo u popodnevnim satima 19. rujna 1991. uspjeli sa šest tenkova M-84 i pješaštvom razbiti taj obruč i konvoj uvesti u Vukovar. Evakuirali smo ranjenike iz bolnice, rasteretili ju što je uvelike doprinijelo da se Vukovar i dalje održi - kaže Stjepan Vuković. U tom proboju brodske postrojbe imale su dva poginula vojnika, 14 ranjenih (među njima i i zapovjednici Vuković i Šabanović kojem su amputirane obje noge). No, ponovnim padom Cerića i Marinaca, srpske postrojbe su Vukovar opet blokirale, a u toj blokadi ostao je sve do svoga pada 18. studenoga 1991.
TAZ SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 14:50   #5
Quote:
TAZ SB kaže: Pogledaj post
Nešto o tenkovima u Vukovaru: ima još priča o djelovanju specijalne policije iz Sl. Broda pa koga zanima neka pogleda:
http://broco.blog.hr/2007/11/1623606...rju-pakla.html

HRVATSKI TENKOVI U VUKOVARU

Malo je poznato i rijetko tko spominje prvu tenkovsku bitku za Vukovar koja se odigrala 19. rujna 1991. Tada je pod zapovjedništvom Stipe Vukovića, inače zapovjednika brodske specijalne policije koja je obrani Vukovara bila 45 dana na čelu s legendarnim Šimom Đamićem, pomoću tenkova izvršen proboj srpske blokade.
Prisjećajući se tih dana, Stipa Vuković kaže: - U slavonskobrodski krizni štab stigla je informacija da je Vukovar pod potpunom blokadom srpskih snaga, u okruženju, te da je onemogućen svaki protok ljudi i robe, a iz prepune vukovarske bolnice ne mogu se evakuirati ranjenici. Krizni štab je odlučio da se krene u proboj blokade, te za zapovjednika imenovao mene, a Mesuda Šabanovića za mog pomoćnika. U proboj su bile uključene tenkovska postrojba 108. brodske brigade, pješaštvo 3. brigade i Specijalna policija. Došli smo putem Cerić-Marinci do Bogdanovaca gdje je ta crta bila presječena. Tijekom dana nismo uspjeli probiti neprijateljsku crtu na samom ulazu u Vukovar ali smo u popodnevnim satima 19. rujna 1991. uspjeli sa šest tenkova M-84 i pješaštvom razbiti taj obruč i konvoj uvesti u Vukovar. Evakuirali smo ranjenike iz bolnice, rasteretili ju što je uvelike doprinijelo da se Vukovar i dalje održi - kaže Stjepan Vuković. U tom proboju brodske postrojbe imale su dva poginula vojnika, 14 ranjenih (među njima i i zapovjednici Vuković i Šabanović kojem su amputirane obje noge). No, ponovnim padom Cerića i Marinaca, srpske postrojbe su Vukovar opet blokirale, a u toj blokadi ostao je sve do svoga pada 18. studenoga 1991.
ako si iz sl.broda ,znaš li dečka koji je imao nadimak DaMa?
jelenkoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 15:09   #6
Quote:
jelenkoj kaže: Pogledaj post
ako si iz sl.broda ,znaš li dečka koji je imao nadimak DaMa?
Znam, ali iz viđenja.
TAZ SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 15:23   #7
Quote:
TAZ SB kaže: Pogledaj post
Znam, ali iz viđenja.
mislim da je on bio u ekipi šiminih anđela u vukovaru!
jelenkoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 16:09   #8
Zna li,se igdje točan podatak od kada je Vukovar u totalnom okruženju?
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 16:22   #9
Ord Mantel... ovaj prostor na karti lijevo od Lovačkog doma , piše "Dobra voda" , isto je bio u našim rukama ili ne ?

I da li netko može točno naznačiti gdje je JNA blokirala cestu Sajmište - Bogdanovci... od kud do kud... ?

http://img339.imageshack.us/img339/1484/lovacki.jpg
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 16:23   #10
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Zna li,se igdje točan podatak od kada je Vukovar u totalnom okruženju?
01.10.1991. padom Marinaca...onda je blokiran i kukuruzni put
bobi1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 18:21   #11
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Kutina, znači ovaj video kad drži pušku na ramenu nije snimljen u Vukovaru?

Jesi li poznavao pokojnog Francuza, jer i on je bio u HOS-u, i kojeg je datuma otišao za Vukovar?
Tako je, snimljeno je prije Vukovara. Da, poznavao sam ga, to sam opisao na svom blogu i slike postavio, tako je i i otišlo u svijet. Otišao je u grupi prije mene u Vukovar, bio malo u Bogdanovcima i onda za Vukovar,
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 18:36   #12
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Tako je, snimljeno je prije Vukovara. Da, poznavao sam ga, to sam opisao na svom blogu i slike postavio, tako je i i otišlo u svijet. Otišao je u grupi prije mene u Vukovar, bio malo u Bogdanovcima i onda za Vukovar,
Jel mu tko u obitelji Hrvat?
Bull7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 19:31   #13
Quote:
BULL7 kaže: Pogledaj post
Jel mu tko u obitelji Hrvat?

koliko se sjećam, negdje je bio razgovor s njim,
nije imao veze s Hrvatskom, osim što se zatekao u ljeto 1991. ispred Zagrebačkog kolodvora ( nije jasno zašto, vjerojatno se vraćao s mora ), te mu se učinili OK prekoputa dečki u crnom ( Starćevićev dom )
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 23:33   #14
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
koliko se sjećam, negdje je bio razgovor s njim,
nije imao veze s Hrvatskom, osim što se zatekao u ljeto 1991. ispred Zagrebačkog kolodvora ( nije jasno zašto, vjerojatno se vraćao s mora ), te mu se učinili OK prekoputa dečki u crnom ( Starćevićev dom )
što ti je sudbina...s mora na front...svaka mu čast...pravi Hrvat...i puno veći nego ovi naši pravi hrvati....koji su pobjegli kad je trebalo...
Laki1991 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.12.2010., 09:19   #15
Quote:
BULL7 kaže: Pogledaj post
Jel mu tko u obitelji Hrvat?
Ne, niti je ikad prije bio, nikakve poveznice.
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 09:23   #16
Pisalo se nedavno tu tko je bio gori - JNA ili četnici, pa evo malo o JNA iz knjige Zlatka Šimunovića "Vukovarski dnevnik". DIo koji citiram je tekst koji je 1992. u Zagrebu autoru knjige dao Vukovarac Silvestar Funda (čovjek je opisao svoje viđenje opsade):

"Armija i četnici stigli su 17. studenoga do mjesta udaljenog 200 metara od podruma. Središte grada razrušeno, spaljeno. Petoro ljudi-civila ubijaju pripadnici JNA u središtu grada, ispred Školskog dispanzera. Žena ih preklinje da je poštede. Uzalud. Gledam sve to i pokušavam zapamtiti lica vojnika. Čujem govor: 'Tako to radi pravi četnik iz Valjeva'. Znatiželja i strah. Tjeram dvoje djece koja žele gledati. Čovjek bez glave. Vidim: ženi skidaju nakit. Prevrću pod mrtvima. Novčanik, sat mijenjaju vlasnika. Kažiprst uperen u prsten. 'Ne ide, Milorade! Odsjeci prst. Pečatnjak je moj!' "

Ukratko - jedna te ista banda.
---------
Isti izvor kao moj prethodni post. U dijelu koji citiram Silvestar Funda opisuje ispitivanje svoje i svog prijatelja Zorana Bajića u Veleprometu:

"Sve nas je više. Zorana Bajića odvode na saslušanje. Nakon pet minuta odvode i mene. Čujem Zoranov glas. Počinju me ispitivati. Svako pitanje prati udarac bejzbol palicom po rebrima. Bol i nesvjestica. Nakon tri sata ispitivanja iznose Zorana s prerezanim vratom. Vojnik Stavica Curić iz Vukovara briše nož i glea me: 'Učo, i tebe ću tako'. Znali smo se sva trojica. Do ljetos smo zajedno igrali nogomet. Susjed Đorđe Stojšić također u uniformi JNA u bijesu zabija nož u Zoranov leš."

E pa ovakve stvari NE spadaju pod zakon o oprostu. Pozdravite Stevicu i Đorđa u Zoranovo ime ak ih vidite negdje u VU.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 02.12.2010. at 11:58. Reason: poruke spojene
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 12:12   #17
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
"Sve nas je više. Zorana Bajića odvode na saslušanje. Nakon pet minuta odvode i mene. Čujem Zoranov glas. Počinju me ispitivati. Svako pitanje prati udarac bejzbol palicom po rebrima. Bol i nesvjestica. Nakon tri sata ispitivanja iznose Zorana s prerezanim vratom. Vojnik Stavica Curić iz Vukovara briše nož i glea me: 'Učo, i tebe ću tako'. Znali smo se sva trojica. Do ljetos smo zajedno igrali nogomet. Susjed Đorđe Stojšić također u uniformi JNA u bijesu zabija nož u Zoranov leš."
Mislim da je Curnić dobio 20 godine (tragikomično malo).

Zadnje uređivanje rezon@tor : 02.12.2010. at 12:19. Reason: citat smanjen
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 17:12   #18
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Ne, niti je ikad prije bio, nikakve poveznice.
To je po meni heroj, ne znam koliko bi nas koji bi se slucajno nasli u istoj situaciji ali npr. u Francuskoj ostalo, vecina bi pobjegla glavom bez obzira.
Bull7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 10:06   #19
Quote:
BULL7 kaže: Pogledaj post
To je po meni heroj, ne znam koliko bi nas koji bi se slucajno nasli u istoj situaciji ali npr. u Francuskoj ostalo, vecina bi pobjegla glavom bez obzira.
upravo tako,on je ostao do kraja i nije molio neprijatelja za milost. RIP
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 10:07   #20
U dokumentarcu Zaustavljeni glas onaj deda koji je bio u hangaru na Ovčari pričao je o nekom Kemi ili Kevi koji je tražio Francuza a zatim ga na smrt premlatio nekakvim kablom za struju ili nečim sličnim. Zna li netko od vas tko je taj ljudski izrod, taj Kemo ili kako već i što je s njim? Nadam se da ne živi negdje mirno i ne prima hrvatsku mirovinu.
__________________
Gledam te kako lažes bez stida one sto dalje ne mogu jer su stigli do zida
Jomida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.