Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2013., 22:03   #1681
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Nisi to dobro slozio (dio oko naplatnog uredjaja).
OZNAKA NAPLATNOG UREDJAJA MOZE BITI SAMO BROJ BEZ VODECIH NULA (pogledaj tehnicku specifikaciju pa ce ti biti jasno)...

Naplatno mjesto (ili kako su ga neki prekrstili u naplatni uredjaj) - samo ime govori da je to mjesto gdje se nesto naplacuje, ja osobno ocekujem da je to nekakva blagajna i to ne moze NIKAKO biti vrsta dokumenta jer ako u ducanu imas 5 blagajni gdje ces upisati oznake tih blagajni ako sve koriste vrstu dokumenta 1 (Racun) u poslovnom prostoru 1 ?
Ne vidim da govorimo nešto različito. Ja sam složio načelnu shemu uspostavljanja neprekinutih nizova brojeva, a nisam govorio o tome kako će konkretno izgledati oznaka naplatnog uređaja. Koliko sam ja čitao, odrednica o broju bez vodećih nula stoji samo za prvu trećinu zapisa, za sam broj računa, a ne odnosi se na oznaku poslovnog prostora i oznaku naplatnog uređaja.

Naplatno mjesto nije naplatni uređaj. Pojam naplatni uređaj, koji se koristi u zakonu, je zbog odredbe o tome da obveznik fiskalizacije sam odlučuje što je to, ustvari fiktivni pojam, fiktivni naplatni uređaj. Kompjuter je fizički naplatni uređaj. U čemu je problem da 5 fizičkih naplatnih uređaja zapisuju račune na šestom (server) i da se on brine o neprekinutom nizu brojeva koji se generiraju na 5 mjesta istovremeno.

Zadnje uređivanje 21cent : 29.01.2013. at 22:18. Reason: dopuna
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:10   #1682
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Zakon su zakomplicirali do boli (bez ikakve potrebe, osim ako nije nekakva urota protiv gradjana ove drzave) , a neka softverska rjesenja su ocito jos dodatno zakomplicirala stvar.
Da, loša softverska rješenja su zakomplicirala stvar. Neka su softverska rješenja koja sam vidio bila već ranije postavljena na principu ovakvih nizova brojeva računa. Ništa nisu morali mijenjati zbog zakona o fiskalizaciji. Sigurno je to njihova urota u suradnji s Linićem.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:22   #1683
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Oni sami po sebi ne spadaju u fiskalizaciju od 1.1., osim ako mjenjač nema još i kavić, hotel ili zadovoljava neki od ostalih kriterija zbog kojeg bi trebao fiskalizirati već sada.
Zakon je na snazi od 01.01 i minimum profesionalnosti bi bio da su ovakva pitanja bila rješena bez obzira da li će ga netko primjenjivati od 01.04, 01.07 ili ga već mora primjenjivati.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:26   #1684
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Da, loša softverska rješenja su zakomplicirala stvar. Neka su softverska rješenja koja sam vidio bila već ranije postavljena na principu ovakvih nizova brojeva računa. Ništa nisu morali mijenjati zbog zakona o fiskalizaciji. Sigurno je to njihova urota u suradnji s Linićem.
Tko je rekao da je netko morao mijenjati nizove ? Ne znam niti jednog kolegu koji je zbog ovoga morao raditi takove zahvate na bazi. A ako Dubo ne moze raditi zbog komplikacije s naplatnim mjestom onda je to tebi dobro ?
Niti ti ljudi cije rjesenje koristi nisu krivi jer su morali u zadnji cas napraviti da korisnici mogu raditi a iz PU su imali 0 (cak niti 0 nego NULL) informacija.
Dobro napisan zakon = vecini je sve jasno (barem struci na koju se odnosi zakon), lose napisan zakon = vecina ne kuzi o cemu se radi, samo oni koji su ga pisali "znaju" da je to dobro + oni koji misle da "znaju" da je to dobro.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:32   #1685
Zanimljivo je da se u bitnim stvarima slažemo a ispada da smo suprostavljeni.

Isto kao i ti mislim da je zakon napisan loše i nepotrebno kompicira stvari. Ali za razliku od tebe mislim da se mogu naći rješenja koja će većina korisnika shvatiti. Cilj nije da shvate profesionalci nego korisnici softvera, obveznici fiskalizacije.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:35   #1686
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Ne vidim da govorimo nešto različito.
Pa napisao sam da mi je jasna poanta, samo sam ispravio netocan navod oko
naplatnog uredjaja. ako si stavio 1/1/R1 i ako je R1 = naplatni uredjaj onda to nije u skladu s tehnickom specifikacijom.

Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Ja sam složio
načelnu shemu uspostavljanja neprekinutih nizova brojeva, a nisam govorio o tome kako će konkretno izgledati oznaka naplatnog uređaja. Koliko sam ja čitao, odrednica o broju bez vodećih nula stoji samo za prvu trećinu zapisa, za sam broj računa, a ne odnosi se na oznaku poslovnog prostora i oznaku naplatnog uređaja.
Da, jesi ali opet napominjem da se po shemi koju si sastavio takav racun ne moze fiskalizirati. Procitaj tehnicku dokumentaciji o polju naplatno mjesto pa ce ti biti jasnije.

Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Ja sam složio
Naplatno mjesto nije naplatni uređaj. Pojam naplatni uređaj, koji se koristi u zakonu, je zbog odredbe o tome da obveznik fiskalizacije sam odlučuje što je to, ustvari fiktivni pojam, fiktivni naplatni uređaj. Kompjuter je fizički naplatni uređaj. U čemu je problem da 5 fizičkih naplatnih uređaja zapisuju račune na šestom (server) i da se on brine o neprekinutom nizu brojeva koji se generiraju na 5 mjesta istovremeno.
Kada tako gledas stvari (tako i ja to vidim) onda nema nikakvog problema,ali kada mi pokusas objasniti da je taj fizicki kompjuter usput i vrsta dokumenta onda vec vidim problem tj. da to moze biti "bilo sto".Onda su to doslovno tako trebali i napisati. Izasao je i Pravilnik pa niti tamo ne vidim "bilo sto".
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:38   #1687
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da se u bitnim stvarima slažemo a ispada da smo suprostavljeni.

Isto kao i ti mislim da je zakon napisan loše i nepotrebno kompicira stvari. Ali za razliku od tebe mislim da se mogu naći rješenja koja će većina korisnika shvatiti. Cilj nije da shvate profesionalci nego korisnici softvera, obveznici fiskalizacije.
Pa kako ce razumjeti obveznici ako ne razumiju profesionalci ? Daj mi to malo elaboriraj Pa na nasoj grbaci je najvise toga. Nas zovu korisnici a ne P.U jer ih ovi uredno otkantaju a na mejlove ne odgovaraju. Ja sam sve razumio i zato govorim to sto govorim , a ocito je i tebi sve jasno samo zarez ili tocka na krivom mjestu mozda dovode do nerazumijevanja.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:44   #1688
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Kada tako gledas stvari (tako i ja to vidim) onda nema nikakvog problema,ali kada mi pokusas objasniti da je taj fizicki kompjuter usput i vrsta dokumenta onda vec vidim problem
Tu se nismo razumjeli i zato repliciramo a ustvari se slažemo. Fizičko naplatno mjesto (kompjuter) ne bi trebao imati nikakve veze sa dokumentom. Teoretski bilo koji kompjuter u mreži može izdati bilo koji dokument (ako je tako pisan softver i ako tako dopušta organizacija posla u forimi).

Pojam fiskalnog naplatnog uređaja se mogao zvati ustvari brojač i mogao je označavati mjesto na serveru gdje se čuva niz brojeva računa. Da je tako formulirano u zakonu bilo bi jednostavnije za shvatiti. Ovako su napisali da obveznik fiskalizacije sam određuje što je naplatni uređaj, pa je sloboda izbora izazvala manje razumjevanje.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:57   #1689
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
ako si stavio 1/1/R1 i ako je R1 = naplatni uredjaj
Nisam stavio tako nego ovako:

1/P1/P1R1 gdje je P1R1 naplatni uređaj, R1 dokument, a P1 poslovni prostor.

Px,Rx shvati kao varijable, načelne oznake.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 02:23   #1690
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Pitanje poslovnog prostora jest: dali je to fizički prostor?? Da, ali mora li biti? Dali mogu u jednome prostoru imati 3 različita skladišta i 3 načina prodaje? Koliko ja mislim - DA. Znači, u prodavaonici može biti i MP (što je prostor 1, pa je račun 1/1/1 - za prvog bolagajnika i prvi račun, a može biti i VP (1/2/1) itd.
Dubo vidim da se mučiš već neko vrijeme...ajde da složimo to ovako:

Maloprodaja:
1/MP/1
2/MP/1...itd

Veleprodaja iz MP:

1/VP/1
2/VP/1 ...itd

Veleprodaja klasična:

1/R1/1
2/R1/1...itd

Znači redni brojevi na sva 3 mjesta idu od 1 na više.
Oznaka poslovnog prostora ti je MP, VP (vp iz mp) i R1 (klasična vp).
Naplatni uređaj je uvijek 1.

Time ćeš rješiti svoj problem, i onda može
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 03:12   #1691
Ma ajte vi brat gljive, mene glava oće da boli! Ubiste me, a nisam ni počeo fiskalisat.

@devilgirl: cijenim tvoj napor da mi utuviš nešto u glavu, ali ova dvojica me ubiše... Ja nisam učio Mandarinski i ne govorim ko mitraljez, a oni navrli.

Zaključak: Ajde molim vas, postavite mi ovako kako je devilgirl krenula, dakle napišite svoju verziju oznaka na dokumentima (BEZ slova, ako se ne varam ide samo brojčano??) i to za ono što meni treba. Kada to moj SW ne pojede, nego ispljune uz bljak, onda ćemo dalje. Već sam se prilično zabavljao, tako da znam da svaki dok traži drugu oznaku naplatnog uređaja.

Pojednostavnimo: ima samo 1 blagajnik. Imaju samo 2 prostora, prvi je MP, a drugi je VP iz MP i VP. Znači sva VP i usluge su iz prostora 2.

- MP (aj, tu je jasno i meni, x/1/1 !!!) i samo taj ide na fiskalizaciju.
- VP iz MP, dakle to traži povrat iz MP u VP, a račun je onda iz VP-skladište 1
- VP iz skladišta koje je samo za VP određene robe, dakle skladište 2
- USLUGE

Vodite računa da imamo:
- račun odnosno 3 vrste računa, iz skladišta 1 i 2 i za usluge
- račun otpremnicu, (2 vrste, nema za usluge) znači opet skladište 1 i 2 (iako bi se za nevolju moglo raditi uvijek samo sa jednom vrstom, recimo pisati otpremnicu, pa račun, ali ide duplo papira)
- odobrenje kupcu - opet 2 vrste za 2 skladišta
- račun za predujam - iz 2 skladišta
- storno računa za predujam (2 skladišta)
- zbrojni račun za period (ja ga ne koristim, ali...)

I SVI oni traže OZNAKU NAPLATNOG UREĐAJA. Znači, minimum mi treba nekih 11-12 oznaka naplatnog uređaja?? Može i 100, ali jadnik koji će se morati snalaziti može lako dobiti napad fiskalitisa!!
@devilgirlogledaj kupus gore skupusan... Lako je kad imaš samo račun, ali kad imaš ovoliko raznoga? Onda razumijem: (citiram zac1608) "Ovo je odlican zakon za pecenjarnicu, fast food ,mali birc, kiosk,neki mali obrt itd "
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 30.01.2013. at 03:18. Reason: Fast food?!?
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 08:46   #1692
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ma ajte vi brat gljive, mene glava oće da boli! Ubiste me, a nisam ni počeo fiskalisat.

@devilgirl: cijenim tvoj napor da mi utuviš nešto u glavu, ali ova dvojica me ubiše... Ja nisam učio Mandarinski i ne govorim ko mitraljez, a oni navrli.

Zaključak: Ajde molim vas, postavite mi ovako kako je devilgirl krenula, dakle napišite svoju verziju oznaka na dokumentima (BEZ slova, ako se ne varam ide samo brojčano??) i to za ono što meni treba. Kada to moj SW ne pojede, nego ispljune uz bljak, onda ćemo dalje. Već sam se prilično zabavljao, tako da znam da svaki dok traži drugu oznaku naplatnog uređaja.

Pojednostavnimo: ima samo 1 blagajnik. Imaju samo 2 prostora, prvi je MP, a drugi je VP iz MP i VP. Znači sva VP i usluge su iz prostora 2.

- MP (aj, tu je jasno i meni, x/1/1 !!!) i samo taj ide na fiskalizaciju.
- VP iz MP, dakle to traži povrat iz MP u VP, a račun je onda iz VP-skladište 1
- VP iz skladišta koje je samo za VP određene robe, dakle skladište 2
- USLUGE

Vodite računa da imamo:
- račun odnosno 3 vrste računa, iz skladišta 1 i 2 i za usluge
- račun otpremnicu, (2 vrste, nema za usluge) znači opet skladište 1 i 2 (iako bi se za nevolju moglo raditi uvijek samo sa jednom vrstom, recimo pisati otpremnicu, pa račun, ali ide duplo papira)
- odobrenje kupcu - opet 2 vrste za 2 skladišta
- račun za predujam - iz 2 skladišta
- storno računa za predujam (2 skladišta)
- zbrojni račun za period (ja ga ne koristim, ali...)

I SVI oni traže OZNAKU NAPLATNOG UREĐAJA. Znači, minimum mi treba nekih 11-12 oznaka naplatnog uređaja?? Može i 100, ali jadnik koji će se morati snalaziti može lako dobiti napad fiskalitisa!!
@devilgirlogledaj kupus gore skupusan... Lako je kad imaš samo račun, ali kad imaš ovoliko raznoga? Onda razumijem: (citiram zac1608) "Ovo je odlican zakon za pecenjarnicu, fast food ,mali birc, kiosk,neki mali obrt itd "
Dubo, ako ti softver zahtijeva oznaku naplatnog uredjaja onda je to tako postavljeno u tome softveru, znaci oznaka naplatnog uredjaja je mozda vrsta dokumenta ili sto vec. devilgirl ti je napisala isto sto sam ti i ja napisao gore samo pojednostavljeno. Tebi treba vise vrsta dokumenata sa skladista 2.
Znaci AKO ti softver omogucuje dodavanje vrste dokumenta u oznaku PP onda ces problem rijesiti lako, ako ne onda se moras muciti s oznakom naplatnog uredjaja.
Evo jos jedanput kako to funkcionira u tvome slucaju.
SKLADISTA: 1 = MALOPRODAJA (i sam si rekao da ti je to jasno jer imas 1 vrstu racuna) 2 = VELEPRODAJA koja ima vise vrsta dokumenata.
Ne znam kako su ti sifrirane vrste dokumenata pa cu koristiti nazive dokumenata za numeraciju.

Znaci cilj je sa skladista 2 moci izdati racun otpremnicu, povrat robe,
racun za isporucenu robu(ono sto naknadno fakturiras a isporucio si otpremnicom), odobrenje (knjizna obavijest) itd.Uvjet da bi ovo radilo ispravno jest da tvoj softver generira redni broj od 1 po kombinaciji godina-vrsta dokumenta-poslovni prostor, a to znaci promjenom bilo
kojeg od ova 3 parametra redni broj krece od sljedeceg rednog broja po toj kombinaciji.

Definiras u internom aktu:
POSLOVNI PROSTORI:

2RACUN OTPREMNICA
2RACUN ZA ISPORUCENU ROBU
2POVRAT ROBE
2ODOBRENJE

NAPLATNO MJESTO: 1 (oznaka naplatnog mjesta je broj 1). Ako imas jos
jedan kompjuter za izdavanje racuna oznacis ga kao naplatno mjesto 2.

Redni brojevi gore navedenih racuna , format ispisa
BROJ - OZNAKA PP - NAPLATNO MJESTO
1-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 1)
1-2RACUN ZA ISPORUCENU ROBU-1 (racun sa skladista 2, redni broj 1)
1-2POVRAT ROBE-1 (povrat robe kupca sa skladista 2, redni broj 1)
1-2ODOBRENJE-1 (odobrenje sa skladista 2, redni broj 1)
2-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 2)
3-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 3)
4-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 4)
5-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 5)
2-2POVRAT ROBE-1 (povrat robe kupca sa skladista 2, redni broj 2)
6-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 6)
7-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 7)
3-2POVRAT ROBE-1 (povrat robe kupca sa skladista 2, redni broj 3)
2-2ODOBRENJE-1 (odobrenje sa skladista 2, redni broj 2)
8-2RACUN OTPREMNICA-1 (racun otpremnica sa skladista 2, redni broj 8)

Evo, jeli sada jasnije ?
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 09:29   #1693
Pozdrav. Isprike ako je već o ovome bilo govora, ali izgubih se u moru postova koji su uglavnom tehničke prirode..
Zanima me, mogu li svom klijentu biti poseban poslovni prostor budući da mu sastavljam par računa mjesečno koji se naplaćuju putem žirca?
Dakle on bi u svoj interni akt kao jedan od poslovnih prostora stavio i knjigovodstveni servis, moju adresu i operater na naplatnom uređaju bih bila ja?
Hvala!
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 14:47   #1694
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Isprike ako je već o ovome bilo govora, ali izgubih se u moru postova koji su uglavnom tehničke prirode..
Zanima me, mogu li svom klijentu biti poseban poslovni prostor budući da mu sastavljam par računa mjesečno koji se naplaćuju putem žirca?
Dakle on bi u svoj interni akt kao jedan od poslovnih prostora stavio i knjigovodstveni servis, moju adresu i operater na naplatnom uređaju bih bila ja?
Hvala!
Da, to moze tako i nema nikakve zapreke glede poslovnog prostora, ali ipak ti pitaj nekog u PU da li tvoj knjigovodstveni servis moze biti u internom aktu i ako moze na koji nacin to mora biti napisano.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 18:37   #1695
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ma ajte vi brat gljive, mene glava oće da boli! ... Ja nisam učio Mandarinski i ne govorim ko mitraljez, a oni navrli.
[/I]"
Gosparu, ne bih htio imati na duši tvoju glavobolju.

zac1608 očito bolje od mene poznaje tvoj program. Zato ću ga dopuniti samo s jednim praktičnim savjetom za tebe. Ako želiš nastaviti izdavati račune na isti način kao do sada, a zapetljaš se u pisanju internog akta, pokušaj se ispetljati na ovakav način:

- pobroji koliko u jednoj godini imaš računa s brojem 1 !
- isto toliko poslovnih prostora moraš imati u internom aktu

*** (ovo vrijedi pod uvijetom da si se opredijelio za prvi od dva ponuđena načina numeriranja računa - po poslovnom prostoru, a ako ... ma neću dalje, jer ću te opet mitraljirati po mandarinski. Ovo je dovoljno)
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 20:25   #1696
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
Gosparu, ne bih htio imati na duši tvoju glavobolju.

zac1608 očito bolje od mene poznaje tvoj program. Zato ću ga dopuniti samo s jednim praktičnim savjetom za tebe. Ako želiš nastaviti izdavati račune na isti način kao do sada, a zapetljaš se u pisanju internog akta, pokušaj se ispetljati na ovakav način:

- pobroji koliko u jednoj godini imaš računa s brojem 1 !
- isto toliko poslovnih prostora moraš imati u internom aktu

*** (ovo vrijedi pod uvijetom da si se opredijelio za prvi od dva ponuđena načina numeriranja računa - po poslovnom prostoru, a ako ... ma neću dalje, jer ću te opet mitraljirati po mandarinski. Ovo je dovoljno)
Ne poznam niti Duba niti njegov program, ali svakako si mu dao dobru ideju kako moze doznati sve sto mu treba - e takve ideje volim , ali mislim da mu je bolje nabaviti neki softver od kojega ga nece boliti glava ili barem udaviti softversku kucu koja mu je to prodala da mu objasne kako stvari funkcioniraju.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 00:36   #1697
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Morat ćeš smisliti bolje opravdanje za bezočnu pljačku i utaju poreza, nešto za što se u civiliziranim državama automatski ide u zatvor.

Haha..nisi ti baš ušao u to. Oni su prijavljivali gubitke. Nitko ih nije ni pitao od čega žive godinama.

A to je skoro jedini posao poreznih uprava drugih zemalja...ispitivanje porijekla imovine. A to se kod nas nikad nije radilo.

Meštre, ja bi se po tvom tonu napada na male poduzetnike zakleja da si zaposlenik porezne ili barem doušnik.

Pljačka,utaja poreza,porijeklo imovine..... a jadni poreznici dobrohotno prihvaćaju aklamacijom svaki napisani gubitak. Možda se nalazimo u različitim svjetovima,jer poreznici nisu jadne naivne male bebe kako ih ti ovdje prezentiraš. Oni koriste različite metode da uberu tko je utajivač,primjerice uporede tvoje rezultate sa X firmi iz iste branše,pri čemu paze i na detalje kao što je pozicija,dakle neće upoređivati dućan u Gajnicama i dućan na Jelačića placu,već frekventno uporedive lokacije,pa ako se rezultati poslovanja drastično razlikuju eto njih kod onoga tko je prikazao manje. Da ne kažem kako bi svaki prikaz gubitka automatski trebao palit sirenu na kompu poreznika,jer tko bi bio toliko lud da godinama financira poslovanje iz vlastitog džepa? Istina je da je nadzor poslovanja u zadnjih 3-4 godine popustio,ali je to posljedica nakaradne vlasti koja je kradući masivne novce puštala stoku sitnog zuba da i ona nešto uštipne,no osnovna potka današnjih vlastodržaca, da će stoka sitnog zuba na svojim leđima iznijeti masne dubioze tranzicijske lupeštine, je jednako nakaradna kao i svih 20+ godina kvazi demokracije. A Linić je ništa više doli petokolonaš poslan da raziebe HR korpus do kostiju.

P.S. Iz principa nikom ne pitam račun osim ako mi ne treba zbog garancije na proizvod, i čekam da napokon zasjedne MMF umjesto ovih redikula,sigurno nam neće bit lošije nego što je sad.

P.P.S. Danas sam prčkao po programu za trgovine, korp.hr, i onak nije loš,a čujem da je licenca prilično jeftina,negdje oko 1000 kn jednokratna. Mjesečno održavanje (za informatički manje pismene) je 70 kn. Ima demo za download,ali dosta brzo bude zblokan (cca nakon 10-20 podizanja),no to je dovoljno za steći uvid. Sve u svemu, palac gore.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 31.01.2013. at 00:41.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 00:51   #1698
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Isprike ako je već o ovome bilo govora, ali izgubih se u moru postova koji su uglavnom tehničke prirode..
Zanima me, mogu li svom klijentu biti poseban poslovni prostor budući da mu sastavljam par računa mjesečno koji se naplaćuju putem žirca?
Dakle on bi u svoj interni akt kao jedan od poslovnih prostora stavio i knjigovodstveni servis, moju adresu i operater na naplatnom uređaju bih bila ja?
Hvala!
Mislim da može, a operater bi trebala biti tvrtka za koju fakturiraš i njihov OIB ako se ne varam (u internom aktu), mada ionako nije bitno ako je sve preko žirca neće se fiskalizirati...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 01:26   #1699
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post

Vodite računa da imamo:
- račun odnosno 3 vrste računa, iz skladišta 1 i 2 i za usluge
- račun otpremnicu, (2 vrste, nema za usluge) znači opet skladište 1 i 2 (iako bi se za nevolju moglo raditi uvijek samo sa jednom vrstom, recimo pisati otpremnicu, pa račun, ali ide duplo papira)
- odobrenje kupcu - opet 2 vrste za 2 skladišta
- račun za predujam - iz 2 skladišta
- storno računa za predujam (2 skladišta)
- zbrojni račun za period (ja ga ne koristim, ali...)
[/I]"
Što se tiče oznake poslovnog prostora ona ne MORA biti numerička, mogu biti i slova, i mislim da je tako i lakše, odmah vidiš jel MP ili VP...na tebi je da odlučiš.

Idemo redom...

MALOPRODAJA:

1. račun ==> 1/MP1/1...2/MP1/1...itd

2. račun otpremnica ==> 1/MP2/1....2/MP2/1...itd

3. predujam ==> 1/MP3/1...2/MP3/1...itd

**odobrenje je račun u minusu (stavka 1)
**povrat robe je račun otpremnica u minusu (2)
**storno predujma je predujam u minusu (3)

VELEPRODAJA:

dokumenti iz skladišta VP direkt

1. račun ==> 1/VP1/1...2/VP1/1...itd

2. račun otpremnica ==> 1/VP2/1...2/VP2/1...itd

3. predujam ==> 1/VP3/1...2/VP3/1...itd

**isto kao i gore

dokumenti za VP iz MP

1. račun ==> 1/MVP1/1...2/MVP1/1...itd

2. račun otpremnica ==> 1/MVP2/1...2/MVP2/1...itd

3. predujam ==> 1/MVP3/1...2/MVP3/1...itd

USLUGE:

1. račun ==> 1/US1/1...2/US1/1...itd

2. predujam ==> 1/US3/1...2/US3/1...itd

Da rezimiramo....SVI naplatni uređaji imaju oznaku 1.
Oznake poslovnih prostora su sve navedene, ali odmah iz njih možeš isčitati slijedeće:

MP = maloprodaja
VP = veleprodaja direkt
MVP = veleprodaja iz maloprodaja
US = usluge

oznake 1 = račun, 2 = račun otpremnica i 3 = predujam.

Mislim da je ovo vrlo jasno i praktično...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 07:07   #1700
Hvala svima na trudu. Da napomenem: Synesis... mnogima će ovo što razglabamo pomoći, nadam se da prate sada, a ne da 25.03. pitaju kako!!

Ono što nisam stavio kao napomenu jest moguća "raščlamba" (the izraz?!?) po poslovnome prostoru, kako reče devilgirl. Neznam zašto, ali nekako zazirem od toga, jednostavno: prostora su fizički 2, pa bi mi bilo draže da imam MP - prvi prostor i sva skladišta su u drugome. Gdje su usluge?? U vreći, za sada. Neka stoje još malo.

Navedeni program ima za svaki od navedenih dokumenata upis u parametre: "oznaka naplatnog uređaja". Dakle dokumenti su određeni tim parametrom u smislu da NE MOŽE biti ista "oznaka naplatnog uređaja" za više različitih dokumenata. Ako je za račun ova oznaka 1, otpremnica-račun mora imati drugi broj i tako za sve dokumente. Prema tome, tih oznaka bit će opet mali milion. Ma neka ih, ako se može snalaziti.

Ovo što kaže devilgirl da može druga oznaka (poslovni prostor) biti slovčana je odlično za smanjenje grešaka, ali onda će biti malo više poslovnih prostora - opet za svaki dokument drugi prostor? VP1, VP2, VP3... Ma dobro, to nije ni strašno. Nisam oduševljen, ali neka bude tako. AKO se smije tako. Ja sam razumio da ne smijem lagati o poslovnom prostoru, imam 2 - znači 1 i 2.

Za sada mi je ovo prihvatljivo i zgodno. Molim kritike... Čini mi se da se svi slažete da se opali po poslovnim prostorima, pa koliko ih bude? "poslovnim prostorima"?!? BudiBogsnama....

@zac: vraga je jasno, ali ima još 2 mjeseca da "sjedne"... Zapravo, jasno je dosta toga, ali je pitanje što će koji SW dozvoliti. A kako život nij estao - računa već ima ispisanih, pa se sada pitam: kako promijeniti?? Zapravo, znam, probao sam, access-om... Kad ne ide milom, udri ga.
I, da, njezino je ljepše prikazano, ali... žensko je i to ne bilo kakvo!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.