Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2010., 17:50   #2381
poz

Kako da saznam porijeklo svog prezimena??? Prezime je Berić, porijeklo, gdje se spominje i tako, inače sam iz Slavonije i želio bih znati odakle sam podrijetlom, pa ako bi mi itko mogao pomoći, bio bih veoma zahvalan
bero113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 23:30   #2382
Ako netko zna molio bi da mi napiše nešto o prezimenima milutinović,ivanović,dujmović i stijepović u okolici Dubrovnika ako netko zna bio bi jako zahvalan.
Sherlock Holmes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 03:43   #2383
Quote:
Sherlock Holmes kaže: Pogledaj post
Ako netko zna molio bi da mi napiše nešto o prezimenima milutinović,ivanović,dujmović i stijepović u okolici Dubrovnika ako netko zna bio bi jako zahvalan.
Evo knjiga. Porijeklo porodica dubrovackog kraja: http://www.scribd.com/doc/31339177/I...vnik-i-Okolina
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 09:42   #2384
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Evo knjiga. Porijeklo porodica dubrovackog kraja: http://www.scribd.com/doc/31339177/I...vnik-i-Okolina
Budući da je na ćirilici, nadam se da to nije napisao još jedan 'istoričar' koji Dubrovnik smatra 'vekovnim srpskim gradom'
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 14:56   #2385
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Evo knjiga. Porijeklo porodica dubrovackog kraja: http://www.scribd.com/doc/31339177/I...vnik-i-Okolina
hvala, ali pošto neznam ćirilicu ima li što na hrvatskom.
Sherlock Holmes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:30   #2386
evo samo da generalno odgovorim svima, tu se pitaju porijekla prezimena pa ću generalno odgovoriti. Sva prezimena koja završavaju na ić su prezimena koja potiču od kmetova. U samim počecima feudalizma kod nas feudalci su prisilili kmetove ali i siromašnije građane da svoja prezimena umanje (ić je zapravo sufiks za umanjenice) i time ih zapravo ponizili ali i napravili jasnu distinkciju da se zna ko je ko (evo ja se naprimjer dan danas klonim kmetova). Da se nebi mešali kmetovi i plemstvo.

Prezime u večine hrvatskih kontinentalnih plemenitaških familija završava na -in (zagorje, slovenija), kadkad an (više slavonija) a u dalmaciji plemenitaška prezimena završavaju na -ov, još neki primjeri za plemstvo su -ski, rijetko -an. svi drugi su ili kmetovija ili stranci.

Evo sad par primjera, npr Petrović. Dakle prvo je bio neki Petar, onda je taj Petar imao obitelj i ta je obitelj kroz nekih parsto godina postala plemenitaška obitelj. Svi njegovi potomci uzeli su prezime Petrov jer su oni zapravo Petrovi potomci. No nakon recimo 100 godina familija je propala, izgubili su svu zemlju i postali kmetovi i tada su morali umanjiti prezime u petrović.

Isto je i na kontinentu npr Petar, Petrin, Petrinić

najjača plemenitaška prezimena su na -ski i ona se uvijek formiraju po lokaciji a ne po imenu predka. npr moje prezime Bistra - Bistranski, i to zapravo označava da je cjela Bistra nekada bila u posjedu mojih predaka.

No međutim imamo i lažna -ski prezimena. Anomalija jse očituje kod -ski prezimena formiranih na imenu pretka. Ta prezimena su zapravo bila prezimena pseudo kmetstva pa su oni sufiks nadodavali na uobičajeni plemićki ili su gubili sufiks -ski u potpunosti ako su postali kmetovi

npr Npr Petar, Petrin/Petrov, Petrovski/petrinski , ako bi takav pseudo-plemić izgubio status plemića i postao kmet, najčešće bi postao Petrić

Dakle ako vidite da se neko preziva na ić znate da je potomak kmetova, a ako je na, -an, -in ili -ov kadkad i -ski onda se radi o potomku plemstva.
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:36   #2387
A na -eš, -aš. -in, -an?
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:39   #2388
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
A na -eš, -aš. -in, -an?
pa napisao sam -in, an su plemstvo

a eš i aš (istina zaboravio sam) su u kategoriji kao i kolar npr. dakle zanatska
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:43   #2389
ec je kontinentalna inačica od ić isto umanjenica, npr. Polančec jer isto što i Polančić
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:53   #2390
Quote:
JožaBistranski kaže: Pogledaj post
evo samo da generalno odgovorim svima, tu se pitaju porijekla prezimena pa ću generalno odgovoriti. Sva prezimena koja završavaju na ić su prezimena koja potiču od kmetova. U samim počecima feudalizma kod nas feudalci su prisilili kmetove ali i siromašnije građane da svoja prezimena umanje (ić je zapravo sufiks za umanjenice) i time ih zapravo ponizili ali i napravili jasnu distinkciju da se zna ko je ko (evo ja se naprimjer dan danas klonim kmetova). Da se nebi mešali kmetovi i plemstvo.

Prezime u večine hrvatskih kontinentalnih plemenitaških familija završava na -in (zagorje, slovenija), kadkad an (više slavonija) a u dalmaciji plemenitaška prezimena završavaju na -ov, još neki primjeri za plemstvo su -ski, rijetko -an. svi drugi su ili kmetovija ili stranci.

Evo sad par primjera, npr Petrović. Dakle prvo je bio neki Petar, onda je taj Petar imao obitelj i ta je obitelj kroz nekih parsto godina postala plemenitaška obitelj. Svi njegovi potomci uzeli su prezime Petrov jer su oni zapravo Petrovi potomci. No nakon recimo 100 godina familija je propala, izgubili su svu zemlju i postali kmetovi i tada su morali umanjiti prezime u petrović.

Isto je i na kontinentu npr Petar, Petrin, Petrinić

najjača plemenitaška prezimena su na -ski i ona se uvijek formiraju po lokaciji a ne po imenu predka. npr moje prezime Bistra - Bistranski, i to zapravo označava da je cjela Bistra nekada bila u posjedu mojih predaka.

No međutim imamo i lažna -ski prezimena. Anomalija jse očituje kod -ski prezimena formiranih na imenu pretka. Ta prezimena su zapravo bila prezimena pseudo kmetstva pa su oni sufiks nadodavali na uobičajeni plemićki ili su gubili sufiks -ski u potpunosti ako su postali kmetovi

npr Npr Petar, Petrin/Petrov, Petrovski/petrinski , ako bi takav pseudo-plemić izgubio status plemića i postao kmet, najčešće bi postao Petrić

Dakle ako vidite da se neko preziva na ić znate da je potomak kmetova, a ako je na, -an, -in ili -ov kadkad i -ski onda se radi o potomku plemstva.
Drašković, Jelačić, Keglević, Patačić, Kačić-Miočić, Šubić, Vlatković, Babonić, Berislavić, Zoranić, Gusić, Hrvatinić, Karlović, Kotromanić, Pejačević, Šokčević...

sve kmet do kmeta...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 16:06   #2391
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Drašković, Jelačić, Keglević, Patačić, Kačić-Miočić, Šubić, Vlatković, Babonić, Berislavić, Zoranić, Gusić, Hrvatinić, Karlović, Kotromanić, Pejačević, Šokčević...

sve kmet do kmeta...
__________________
Honores mutant mores.
CrystalCore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 16:07   #2392
Quote:
franst kaže: Pogledaj post
zanima me ako netko zna otkud potječe to prezime,kako je nastalo,da li su svi Hrvati jer sam čuo neke priče da su od Livna,znam samo da ga u Jajcu i Šibeniku i njegovom zaleđu ima najviše.Ako netko nešto zna molio bi da mi odgovori jer sam tog prezimena i sve me o njemu zanima.Inače sam iz dalmacije
Prezime Štrkalj postoji i u Župi Dubrovačkoj.
__________________
Honores mutant mores.
CrystalCore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 20:44   #2393
Question

Quote:
CrystalCore kaže: Pogledaj post
Prezime Štrkalj postoji i u Župi Dubrovačkoj.
Za to nisam znao.Znam da nas ima dosta u okolici Šibenika i Zadra te u Jajcu , a u Livnu ga navodno nema od kud su došli u Dalmaciju.Da li su i ti u Župi Dubrovačkoj Hrvati i da li su i oni ako znaš tu došli iz Livna ili iz sjeverne Dalmacije.
franst is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 01:33   #2394
Svi postavljamo pitanja, a nitko ne daje odgovore

Znači nitko ne zna ništa o prezimenu Perković
Krofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 10:12   #2395
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Drašković, Jelačić, Keglević, Patačić, Kačić-Miočić, Šubić, Vlatković, Babonić, Berislavić, Zoranić, Gusić, Hrvatinić, Karlović, Kotromanić, Pejačević, Šokčević...

sve kmet do kmeta...
Alaupović, Blažeković, Franulić, Hadrović,Marulić, Ivanišević........................................

Pa onda sam i ja valjda plemićkog roda.

Prezime je BALAIĆ i stvarno neznam ništ o njemu a htel bi znati sve
Pa Vas molim pomoć
Atomant is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 15:47   #2396
Prezime Štimac? čitam da su iz Gorskog Kotara, čak možda Kranjci porijeklom...Odakle onda Štimci kod Metkovića??
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 22:41   #2397
da... nitko nezna ništa o berić?
bero113 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 15:06   #2398
Zna li netko nešto o prezimenu Dimović? Meni na pamet padaju samo dimnjačari.
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 15:48   #2399
A zna li itko išta o ovim prezimenima...

Periš
Lugnan
Latinac
Parać
Bakota
Doktor Niksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 19:05   #2400
Quote:
franst kaže: Pogledaj post
Za to nisam znao.Znam da nas ima dosta u okolici Šibenika i Zadra te u Jajcu , a u Livnu ga navodno nema od kud su došli u Dalmaciju.Da li su i ti u Župi Dubrovačkoj Hrvati i da li su i oni ako znaš tu došli iz Livna ili iz sjeverne Dalmacije.
Hrvati su,a odakle su točno došli ne znam.Pitat ću tatu.Inače žive u istom selu odakle ja potječem u Župi dubrovačkoj: (Prezivam se Zec,staro župsko prezime,u ovom slučaju katoličko.Bilo bi mi drago da netko napiše nešto o njemu iako već dosta znam,ali možda ima još koja pikanterija koju ne znam)

Pozdrav,CC
__________________
Honores mutant mores.
CrystalCore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.