Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Pogledaj rezultate ankete: Treba li se zakon za 102 ks promijeniti?
Da,u potpunosti se slažem. 40 24.39%
Ne,ne slažem se. 44 26.83%
Djelomice se slažem. 20 12.20%
DA! Taj zakon je apsurdan. 60 36.59%
Glasovatelji: 164. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2010., 21:47   #21
Iako se mene ovaj zakon ne tice, niti me se ikad ticao, jer imam kako godina pravih, a i vozackog staza, sa ovim zakonom se nimalo ne slazem.
Postaviti limit od 75kW je komicno, osobito u svjetlu danasnjih (pre)teskih automobila. Nekoc je 100ks bila mala jurilica, tipa suzuki swifta gti iz 91, koji dan-danas moze vozit taj "mladi" vozac i bit brzi od "tenkova" sa duplo vise konja, ali i vise nego dvostruko tezih. U isto vrijeme taj suzuki ne pruza apsolutno nikakvu zastitu svojim putnicima, bas kao i velika vecina (do 100ks) malih autica, osim novih generacija. Cinjenica je da svi ne mogu i ne zele imati dva ili vise autica u obitelji, i isto toliko registracija, mjesta za parkiranje itd. A ovim zakonom prisiljavaju roditelje da potpuno ispravno vozilo koje minorno prelazi snagu, a u odnosu na tezinu je primjereno, moraju prodati, zamijeniti, ili kupiti jos jedno da bi mladi vozac zakonski mogao voziti karampanu. Ovaj zakon je samo dokaz da nam sve zakone u drzavi donose ljudi koji sa tematikom bilo kakvog zakona nemaju apsolutno nikakve veze, ali to je prica za sebe. Da nije tako, onda se nebi sigurnost u prometu provodila mjerenjem brzine na pravcu sa 3 trake u svakom smjeru i uz ogranicenje od 60 i slicnim primjerima.
Iskreno se nadam radi buducih vozaca da ce ovaj zakon pasti bas kao i besmislica o "kvazi" zabrani voznje nasamo od 23-05. I voznja nocu sam je jos jedno iskustvo, i voznja po kisi, snijegu, ledu... sva ta iskustva cine vozaca onim kakav je. Ali bolje da im ne dajem ideje, jer bi mladi vozaci onda po zakonu mogli dobit pratnju ili zabranu kad pada kisa, kada pada snig, kad netko od njih zijeva u saboru...
Ono sto bi preporucio je ipak da svatko prodje trening sigurne voznje, da iskusi ponasanje vlastitog vozila u kriticnim situacijama i u kontroliranim losim uvjetima. Ono sto ne bi "preporucio" je daljnje besmisleno povecanje cijena autoskola, koje apsolutno nista nije donijelo u pogledu kvalitete kandidata po polaganju vozacke, dapace, cini mi se da je svake godine kriterij za postat kako vozac, tako i instruktor sve nizi. Ona parodija "Instruktor" na tv-u, je jos mila majka u odnosu na pravi zivot...
wifi is offline  
Old 20.10.2010., 00:05   #22
Kao čo'ek koji ima vozačku 15+ godina, reći ću:

-Yugo 55 koji sam prvi vozio sam vozio u nekim situacijama brzinama koje danas ne bi ponovio - barem ne s tim drlogom.

-nedugo zatim, par mjeseci, R5 koji je bio za Yugo pila, već je vožen znatno razumnije, iako možda danas s tim krhkim autićem neke brzine i ne bi ponavljao u nekim uvjetima

-već nakon par mjeseci vožnje inteligentan čovjek shvati granice i ostavlja dobre rezerve u vožnji

-brzina i snaga nije sama po sebi opasna, kod iole razumne osobe vrijedi što jači i brži auto - to sigurniji

Naravno, velika većina kojima smeta zakon su upravo mladi vozači koj bi divljali - a ona nekolicina razumnih su žrtve zakona. Zakonodavca za to nije briga.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 20.10.2010., 01:12   #23
Quote:
ludi_bubnjar555 kaže: Pogledaj post

al očito neki ljudi su ovdje slijepi.. PONAVLJAM da nema nikakve veze bio to vozač od 18 ili 24 godine i imao on auto od 102 ili 200 ks...ništa se ne mjenja...ljudi umiru za volanom...i nemojte govoriti tko je više iskusniji tko manje.... jer vidio sam ljude koji voze aute i dođe ti da j**eš mater onome tko mu dao vozačku...nisu godine u pitanju....znate kako se kaže: i najbolji griješe tako da ljudi ovaj zakon je totalni fail promašaj!!
ponavljaj ti koliko god hoćeš...i zovi druge slijepima, ALI...

postoji nešto što se zove STATISTIKA

a,statistika govori da je mladih vozača (do 24 god) svega 13 posto, ali su odgovorni za 23% nesreća (znači otprilike duplo više od ostalih skupina).

ukoliko granicu podigneš na 30 godina, dođeš do zaključka da su vozači do 30 godina skrivili više od 50% nesreća sa smrtnim posljedicama


pa ti i dalje tvrdi da to nema nikakve veze s godinama i traži octaviu od 200 KS
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 01:14   #24
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Kao čo'ek koji ima vozačku 15+ godina, reći ću:

-Yugo 55 koji sam prvi vozio sam vozio u nekim situacijama brzinama koje danas ne bi ponovio - barem ne s tim drlogom.

-nedugo zatim, par mjeseci, R5 koji je bio za Yugo pila, već je vožen znatno razumnije, iako možda danas s tim krhkim autićem neke brzine i ne bi ponavljao u nekim uvjetima

-već nakon par mjeseci vožnje inteligentan čovjek shvati granice i ostavlja dobre rezerve u vožnji

-brzina i snaga nije sama po sebi opasna, kod iole razumne osobe vrijedi što jači i brži auto - to sigurniji

Naravno, velika većina kojima smeta zakon su upravo mladi vozači koj bi divljali - a ona nekolicina razumnih su žrtve zakona. Zakonodavca za to nije briga.
sve potpuno potpisujem...kad se sjetim što sam sa stojadinom radio...jeza me spopadne

sad nema teorije za nečim takvim

i stoga ovaj zakon potpuno podržavam

p.s.
policajci često zaustave mladog vozača za jačim autom i nema neke reakcije...a,pogotovo ne b bilo reakcije ako auto ima 105 KS umjesto 102

ali,kad kerum golobradi nećak zabije u zid ferraria sa pitaj Boga koliko konja...onda bi stvarno reakcije trebalo biti
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 01:24   #25
takoder ima i nesto sto se zove LOGIKA

dakle imamo dobnu skupinu od 18-24 koja je skrivila 23 posto nesreca

postavlja se pitanje dali je to zato sto su to sve agresivni balavci bez mozga ili zato sto vecina ljudi polaze vozacki s 18 godina te se zbog manjka iskustva 'precjene'?

zato smatram da je u potpunosti apsurdno idiotski kretenski (u pomanjkanju bolje rijeci) da se vozaci rangiraju na takav nacin te se treba uvesti ajmo rec iskustveni rok prve 2-3-4 god kolko god ocete bez obzira na broj godina pri polaganju

takoder mnogi govore sjecam se sebe s 18 kako sam vozio, dali je to zbog tih '18' ili je zato sto si tek sjeo za volan i i boze moj eksperimentirao probavao testirao sta ti ja znam, a da si polozio sa 23 odma bi vozio kao i sa 5 godina iskustva

tako da kao i u svemu bitno je ISKUSTVO a sto se tice godina to treba uvaziti al sa zrnom soli

my 2 cents
beosound3200 is offline  
Old 20.10.2010., 02:00   #26
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ponavljaj ti koliko god hoćeš...i zovi druge slijepima, ALI...

postoji nešto što se zove STATISTIKA

a,statistika govori da je mladih vozača (do 24 god) svega 13 posto, ali su odgovorni za 23% nesreća (znači otprilike duplo više od ostalih skupina).

ukoliko granicu podigneš na 30 godina, dođeš do zaključka da su vozači do 30 godina skrivili više od 50% nesreća sa smrtnim posljedicama


pa ti i dalje tvrdi da to nema nikakve veze s godinama i traži octaviu od 200 KS
Malo su ti netocne statistike.

Najveci broj nesreca skrive vozaci starosti između 25 i 29 godina. Iza su vozači 21-24 godine, zatim vozači 30-34, pa 35-39, pa 40-44, 45-49 i tek onda vozači 16-20.

45% nesreca skrive vozaci 0 -30 godina
40% nesreca skrive vozaci 30-60 godina
8% su stariji od 60 godina
7% se ne zna dob

vozaci od 18 do 24 godine skrive 20% nesreca, potpuno jednako koliko i vozaci od 25 do 32 godine.


Sto se tice vozackog staza statistike pokazuju kako je broj nesreca tocno obrnuto proporcionalan broju godina vozackog iskustva. Duplo više nesreca naprave vozaci s iskustvom 1 do 5 godine nego vozaci s iskustvom 5 do 10 godina
Skrewdriver is offline  
Old 20.10.2010., 02:08   #27
Quote:
beosound3200 kaže: Pogledaj post

zato smatram da je u potpunosti apsurdno idiotski kretenski (u pomanjkanju bolje rijeci) da se vozaci rangiraju na takav nacin te se treba uvesti ajmo rec iskustveni rok prve 2-3-4 god kolko god ocete bez obzira na broj godina pri polaganju

takoder mnogi govore sjecam se sebe s 18 kako sam vozio, dali je to zbog tih '18' ili je zato sto si tek sjeo za volan i i boze moj eksperimentirao probavao testirao sta ti ja znam, a da si polozio sa 23 odma bi vozio kao i sa 5 godina iskustva

tako da kao i u svemu bitno je ISKUSTVO a sto se tice godina to treba uvaziti al sa zrnom soli
my 2 cents
ja se slažem s tobom da je iskustvo najbitnije...
ali,mislim da period koliko tko ima vozačku nema nikakvog utjecaja
znam dosta ljudi koji su položili,pa godinama ne voze (igrom slučaja)

kad bi uveo kao kriterij posjedovanje vozačke određen period...svi bi polagali sa 18...pa,kad započnu vozit...dobro započnu...
mislim da se time ne bi ništa riješilo

ali,mislim da i godine imaju utjecaja...zapravo znam...
neki maturant ili brucoš za volanom..sigurno je željan dokazivanja pred ekipom ili curama...to je uvijek bilo tako i biti će
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 02:10   #28
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
Malo su ti netocne statistike.

Najveci broj nesreca skrive vozaci starosti između 25 i 29 godina. Iza su vozači 21-24 godine, zatim vozači 30-34, pa 35-39, pa 40-44, 45-49 i tek onda vozači 16-20.

45% nesreca skrive vozaci 0 -30 godina
40% nesreca skrive vozaci 30-60 godina
8% su stariji od 60 godina
7% se ne zna dob

vozaci od 18 do 24 godine skrive 20% nesreca, potpuno jednako koliko i vozaci od 25 do 32 godine.


Sto se tice vozackog staza statistike pokazuju kako je broj nesreca tocno obrnuto proporcionalan broju godina vozackog iskustva. Duplo više nesreca naprave vozaci s iskustvom 1 do 5 godine nego vozaci s iskustvom 5 do 10 godina
statistika je točna,ali je stara 5 godina..iz vremena kad se taj zakon i dogodio
gle, ako je pao broj nesreća "mladih" vozača...možda je to zbog ovog zakona?

bravo za zakon
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 02:13   #29
btw....moja celica od 100-tinjak KS...na autoputu potegnem 200 kmh (samo par puta...čisto da vidim može li...inače vozim po HR propisima)

i onda dođe neki klinac kojem je to malo i on bi htio nešto od 150 KS

smiješno

Mislim da puno njih ni ne zna baš šta je 100 konja...
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 02:25   #30
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ali,mislim da i godine imaju utjecaja...zapravo znam...
neki maturant ili brucoš za volanom..sigurno je željan dokazivanja pred ekipom ili curama...to je uvijek bilo tako i biti će
da,ali opet godine imaju utjecaja i u drugom smislu,netko kada položi sa 35g sigurno neće naućiti voziti kao netko tko je položio sam 18,znam više poznanika koji su položili sa 40+,voze 2-3g pa nemaju pojma o vožnji
sale75 is offline  
Old 20.10.2010., 02:49   #31
ali,oni sigurno ne izlaze do 4 ujutro vani, popiju nekoliko piva i onda razvoze ekipu doma

s tim da po mogućnosti i "obriju" nekog na cesti...ono,čisto radi dojma...da ne ispadnu papci
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 02:53   #32
kad smo kod utrkivanja..sjećam se da je neko vrijeme u splitu bio policijski auto (bez oznaka)...da me ubiješ,sad sam zaboravio koji..golf ili BMW..sjećam se samo registracije..slova FZ


i likovi bi znali stati na semaforu pokraj nabrijanih auta...i onda bi turirali..i stali bi se utrkivat...kad ovaj zašlajfa..poleti i prijeđe ograničenje...oni udru po gasu i STOP POLICIJA

nisu bili normalni

stali jednom i pokraj moje celice...ja im zavarija i lagano ih odjeba

da,utrkivat ću se s tobom...yeah right
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Old 20.10.2010., 03:14   #33
Quote:
deri valdez kaže: Pogledaj post
ma ja sam ti malo usporen,slabo kopcam
Deri, stara kuko, ko mi te to ljuti .....
romyo is offline  
Old 20.10.2010., 08:40   #34
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
statistika je točna,ali je stara 5 godina..iz vremena kad se taj zakon i dogodio
gle, ako je pao broj nesreća "mladih" vozača...možda je to zbog ovog zakona?

bravo za zakon
nije "pao"
prije 10 godina je postotak nesreca mladih vozaca bio manji

Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
kad smo kod utrkivanja..sjećam se da je neko vrijeme u splitu bio policijski auto (bez oznaka)...da me ubiješ,sad sam zaboravio koji..golf ili BMW..sjećam se samo registracije..slova FZ


i likovi bi znali stati na semaforu pokraj nabrijanih auta...i onda bi turirali..i stali bi se utrkivat...kad ovaj zašlajfa..poleti i prijeđe ograničenje...oni udru po gasu i STOP POLICIJA

nisu bili normalni

stali jednom i pokraj moje celice...ja im zavarija i lagano ih odjeba

da,utrkivat ću se s tobom...yeah right
nisi nikad cuo za presretace?
Skrewdriver is offline  
Old 20.10.2010., 09:02   #35
Quote:
beosound3200 kaže: Pogledaj post
postavlja se pitanje dali je to zato sto su to sve agresivni balavci bez mozga ili zato sto vecina ljudi polaze vozacki s 18 godina te se zbog manjka iskustva 'precjene'?
Koga briga? Apsolutno je svejedno jel jedno il je drugo.
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
Malo su ti netocne statistike.

Najveci broj nesreca skrive...
Izvor?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Old 20.10.2010., 09:33   #36
Ljudi moji...potpisujem svima odgovore i vaša mišljenja...svaka čast..vidim da ste ozbiljni za razliku od nekih koji počnu j**at mater mladima za volanom,kao npr ja...al gledajte...nije osigurano da čovjek nakon 6 godina ima nekakvog iskustva...iskustvo je kad prođete više od 600 tisuća km po svim uvijetima i cestama ovoga svijeta kao npr moj tata...kolko je puta već "obišao svijet" sa autom i to sa Renault 4 i nikada mu se nije desila neka veća nesreća..eto vidite onda vašu statistiku...ovo znači biti iskusan vozač...

zato čovjek može sjesti za bilo koji auto i napraviti največe sr*nje...i nema veze sa godinama i konjažom...ti se možeš slupati pošteno ako oćeš i sa Četvorkom a i sa ferrarijem kako smo i imali slučajeva....

i još jedna stvar..nije da ja forsiram ovaj zakon...nek ostane..al zašto se neki normalni ljudi moraju osječati diskriminiranima...jer ako ja želim taj auto,meni brani zakon...pa ZAR SMO ONDA SVI TOLKI KRETENI U PROMETU??? I da...po meni trebalo bo se procijenjivati vozač posije vozačke da se vidi od koliko ks može imati auto...jer, naravno nismo svi isti za volanom

Ja znam svoje granice,kad smiješ potegnut a kada ne.
I dajem največe pravo riječi i poštovanje iskusnim vozačima i starijima od mene... pozdrav
ludi_bubnjar555 is offline  
Old 20.10.2010., 09:35   #37
Jesus pa ne opet šetanje kožice o tome...

Ok nadobudni - može da vam skinu limit, na vozačkom dobiješ auto od 300ks sa zadnjim pogonom i bez trakcione i ESPa ako mi prođeš 10 krugova na stazi sa zavojima i prijevojima na kojoj se odsimuliraju svi vremenski uvjeti (voda, snjeg i led, šljunak na cesti) bez da se izvrtiš ili izletiš iz linija dobiješ vozačku bez ograničenja, a ako ne onda 6mj nema ponovnog polaganja...

Kako to zvuči?
yedwy is offline  
Old 20.10.2010., 09:40   #38
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Jesus pa ne opet šetanje kožice o tome...

Ok nadobudni - može da vam skinu limit, na vozačkom dobiješ auto od 300ks sa zadnjim pogonom i bez trakcione i ESPa ako mi prođeš 10 krugova na stazi sa zavojima i prijevojima na kojoj se odsimuliraju svi vremenski uvjeti (voda, snjeg i led, šljunak na cesti) bez da se izvrtiš ili izletiš iz linija dobiješ vozačku bez ograničenja, a ako ne onda 6mj nema ponovnog polaganja...

Kako to zvuči?
ovo zvuči nimalo laganim...ali vjerujem da ima takvih koji će i to proći pa napraviti sranje na cesti (takvi će prvi napraviti)

ja kažem..ne treba sad meni auto od 300 ks meni je dovoljno 150 i manje..al probelm je u tome zašto ja nebi imao taj auto...kuis...jbte..nije sve do snage auta nego i izgleda...mogu ja imati i Ferrarija pa ne potegnut s njime preko 200 km/h...razumiješ?
ludi_bubnjar555 is offline  
Old 20.10.2010., 10:03   #39
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Jesus pa ne opet šetanje kožice o tome...

Ok nadobudni - može da vam skinu limit, na vozačkom dobiješ auto od 300ks sa zadnjim pogonom i bez trakcione i ESPa ako mi prođeš 10 krugova na stazi sa zavojima i prijevojima na kojoj se odsimuliraju svi vremenski uvjeti (voda, snjeg i led, šljunak na cesti) bez da se izvrtiš ili izletiš iz linija dobiješ vozačku bez ograničenja, a ako ne onda 6mj nema ponovnog polaganja...

Kako to zvuči?
Moze!

Oni koji isprobavaju granice vozila i svojih sposobnosti to rade na cesti i imaju dobru sansu da pokupe stup ili nekoga, umjesto da to rade na stazi i zavrse ili na livadi pokraj nje ili u starim gumama.

Oni koji ne isprobavaju, cim auto proklize bi zakocili, a malo je nevjerojatno da bi *uvijek* vozili toliko sporo da ih nista ne moze iznenaditi, bilo los asfalt u zavoju, bilo pas nasred ceste...

Broj mladih vozaca koji su naucili kontrolirati auto na (sigurnoj) stazi uz instruktora profesionalca je uzasno malen: nekolicina kartingasa i jos nekoliko onih koji su platili skolu sigurne voznje. Po meni, svi bi trebali proci tako nesto.
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Old 20.10.2010., 10:03   #40
Da je meni, kad sam imao 18-20 godina, neko dao auto koje sad vozim, Vampira Svetozara danas 100% ne bi bilo.
I onda ne bi ko imao dizat žifce primatima...
Što se možda i ne čini tako loša stvar, ali u stvari je

Taj zakon je okej, ne davati ništa preko 100ks mladuncima, samo je idiotski precizirati točnu konjažu na 102. Ja ne bi dopustio preko 100ks, sa tolerancijom od 5%.
Vampir Svetozar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.