Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2008., 01:53   #1
Koliko traje zaljubljenost?

Naravno ne postoji precizan odgovor, ali mozemo raspravljati malo na ovu temu
Npr. gledala sam jednu emisiju na tv-u (prije godinu-dvije, ne sjecam se naziva) i spominjali su hormon oksitocin. On se stvara u mozgu kada smo zaljubljeni i daje nam energiju, koja se, ako za to postoje uslovi, moze upotrebiti za stvaranje porodice. Zovu ga i hormon vjernosti Takodje, luci se kad dijete sisa, postoje nevni putevi od dojke do mozga, do mjesta gdje se luci oksitocin. Zato mame tako vole svoje bebe, i tako se raznjeze kad vide bebin osmjeh U pomenutoj emisiji rekli su da je prosjek trajanja zaljubljenosti 3 godine. Poslije toga na scenu stupaju neke druge vrijednosti i ako brak potraje, to znaci ili da se zaljubljenost srecno nastavila u ljubav ili se nasao neki drugi zajednicki jezik, npr. ekonomski, podizanje potomstva, komplementarni poremecaji kao sado-mazo i sl

Ok, to je jedna teorija. Druga je npr. Jungova, o projekciji anime/animusa na voljeno bice. Kad se projekcije povuku ona blazena opijenost prestane jer osobu vidimo onakvu kakva jeste. Nastavak price je kao u pethodnom pasusu

Ako ste nedavno citali o zaljubljenosti kod nekog drugog psihologa/pisca, pisite..Ili svoj dozivljaj naravno
headhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 02:00   #2
Iz prakse,a sklona sam zaljubljivanju,oko mjesec dana histericne zasljepljenosti koja ukljucuje mahnito i ne razumno ponasanje,tipa odselit cu se sa tobom i u Romsko naselje samo me voli,onda par mjeseci stagniras u svojoj ludoj zaljubljenosto,nakon toga dode faza poricanja,ja njega ne volim,to sto mastrubiram na njegovo postojanje se cini nevazno,pa faza mrznje,proklinjem ga,unistavam sve sto me podsjeca na njega i na kraju blazena apatija,sve skupa oko pola godine:Pati draga
__________________
it´s ok
supercunt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:19   #3
7 meseci,po mom licnom iskustvu.
__________________
Pain is an ilusion...
Trent Reznor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:24   #4
3 godine...onda prođu oni leptirići u trbuhu...
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:40   #5
Najkraće godinu dana, a najduže šest godina. A da nije sklopa okolnosti, vjerojatno bi još trajalo... mislim da kod mene to sve zavisi o tome. Al inače puno dečki mi se sviđalo... ali nemrem to nazvati zaljubljenošću.
Pink Freud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:41   #6
Hm,pre kratko,ako se mene pita.
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:42   #7
Hm,ma pre kratko,ako se mene pita.
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 15:31   #8
Quote:
headhunter kaže: Pogledaj post

Ok, to je jedna teorija. Druga je npr. Jungova, o projekciji anime/animusa na voljeno bice. Kad se projekcije povuku ona blazena opijenost prestane jer osobu vidimo onakvu kakva jeste. Nastavak price je kao u pethodnom pasusu
ja sam Junga drugačije shvatila... nije li to prepoznavanje samoga sebe u drugom biću?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 15:45   #9
jeste, ali ipak mi nismo drugo bice
__________________
sve je moguće
headhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 15:52   #10
Quote:
headhunter kaže: Pogledaj post
jeste, ali ipak mi nismo drugo bice
ee, dobro.. sjećame se da je on slike anime/animusa povezivao s roditeljima. odn. Jung je svoju animu prepoznao u ženi koja je imala vrat i kosu sličnu njegovoj majci... dakle ipak mi prepoznajemo nešto poznato iz svojih dosadašnjih iskustava u osobi u koju se zaljubljujemo.

mislim da je bitno shvatiti kako se svi mi reflektiramo u drugima, a zaljubljujući se u druge ljude, zapravo se zaljubljujemo u sebe i svoje uspomene..

ja sam možda ovo preromantizirala, ali ja to tako vidim.

ja sam zeljubljena već godinu dana i ne vidim nigdje kraja dapače, sve je luđe
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 16:00   #11
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
mislim da je bitno shvatiti kako se svi mi reflektiramo u drugima, a zaljubljujući se u druge ljude, zapravo se zaljubljujemo u sebe i svoje uspomene..
Ili npr. u ono najbolje sto ta osoba izvlaci iz nas..Ponekad to sami radimo i ne znajuci i na kraju se razocaramo u partnera kad se oslobodimo iluzija. (slucaj moje drugarice)
__________________
sve je moguće
headhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 16:03   #12
Quote:
headhunter kaže: Pogledaj post
Ako ste nedavno citali o zaljubljenosti kod nekog drugog psihologa/pisca, pisite..Ili svoj dozivljaj naravno
Pa evo, baš čekam da mi doleti u ruke 'Ljubav traje tri godine' od Frédérica Beigbedera, pa da vidimo što ima najpopularniji bobo za reći na tu temu
Navodno i on tu kombinira znanost, i valjda vlastito iskustvo..

Koliko traje zaljubljenost? To je tako individualno iskustvo.. Valjda dok se ne naviknete jedno na drugo, dok si ne postanete kompići
A onda se možete slobodno ženit, pa si postanete ko brat i sestra.. a nakon X godina braka ste ko dvije sestre..
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 16:08   #13
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Pa evo, baš čekam da mi doleti u ruke 'Ljubav traje tri godine' od Frédérica Beigbedera, pa da vidimo što ima najpopularniji bobo za reći na tu temu
Navodno i on tu kombinira znanost, i valjda vlastito iskustvo..
navodno od te knjige treba bježat što dalje jer je napuhano, mondeno iritantna..
ali s obzirom na to da ju nisam čitala, nego ju zaobilazim (vjerujem preporuci), mogu ti samo poručiti da se pripremiš na čitav spektar dojmova, od oduševljenja do razočarenja.


@headhunter, ja sam možda ipak prezaljubljena da bih sada o zaljubljenosti išta suvislo bila u stanju reći, osim da mi je lijepo
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 16:15   #14
3 godine? Nije li to malo puno? Ili malo?
Na primjer, ljubav na prvi pogled uglavnom je neosnovana i plitka, i ako se nešto iz nje rodi, neće dugo, po mom mišljenju, jer je u pitanju fizički izgled, koji i nije uvijek najvjerniji kod upoznavanja.
Kada se zaljubljenost javi kod osoba koje od prije znamo, poznanici / prijatelji, može jako dugo potrajati jer neš ti sreće zaljubiti se u usobu čije mane i vrline već poznaješ, tako da više neće biti razočaranja, očekujemo što znamo.
I uostalom slatko je vidjeti dva prijatelja da se zaljube.
Iako se mnogi tome protive jer ljubav iz prijateljstva slama prijateljstvo, ali ljudi imaju mozak, sve se da okončati bez prašine, ako ne ide.
__________________
U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno.
-- blacky -- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 16:21   #15
Čula sam da zaljubljenost može trajati 2,3 godine a zatim prelazi u ljubav... Ili u ništa
miss baxuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 16:41   #16
zaljubljenost ti je dok imas vremena da se zezas sa njim/njom i onda vam lijepo,
a ljubav kad nemas vremena da nadjes nista bolje...
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:22   #17
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
navodno od te knjige treba bježat što dalje jer je napuhano, mondeno iritantna..
ali s obzirom na to da ju nisam čitala, nego ju zaobilazim (vjerujem preporuci), mogu ti samo poručiti da se pripremiš na čitav spektar dojmova, od oduševljenja do razočarenja.
Au, bez brige, točno znam što mogu očekivati od FB-a
Ali to da se treba bježat od nje.. Teško da će mi francuski mondeni bobo utjecat na poglede po pitanju ljubavi, ma koliko bio sladak..
A ništa, preporučujem ga hrabrima, s čvrsto izgrađenim životnim stavovima, koji ne vjeruju izmišljotini da ljubav traje tri godine
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:27   #18
ja znam za jednu koja traje već 13 godina.
obostrana.
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:44   #19
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
A ništa, preporučujem ga hrabrima, s čvrsto izgrađenim životnim stavovima, koji ne vjeruju izmišljotini da ljubav traje tri godine
Ovo nije tema o ljubavi nego o zaljubljenosti
__________________
sve je moguće
headhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:48   #20
ljubav traje i duže
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.