Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2006., 22:35   #1
Question Filtar za pročišćavanje vode za piće

U vikendici imam problem pošto nema javnog vodovoda u blizini.Vodu skupljamo u cisternu za vodu (spremnik za oborinsku vodu) pri silasku s krova i kroz žljeb voda skupi prljavštinu.Svake godine čistim cisternu ali se u njoj nakon nekoliko mjeseci skupi mulj na dnu.Ako netko zna kako napraviti mehanički filter koji bi pročišćavao vodu za piće neka ovdje doda savjet.
 
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 11:10   #2
ŽeMske najlon čarape su zakon (ozbiljanski mislim)
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 20:43   #3
Izbetonira se neki mali spremnik iznad razine cisterne u koji se nabaca šljunka, aktivnog ugljena i sl. Kišnica nek prolazi kroz njega u cisternu i to je to.
__________________
Klikajte......
www.promet.tk
azblj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 22:44   #4
Puno hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 10:42   #5
Stani malo...

Bitan ti je redoslijed slojeva. Također preporučujem plastični spremnik umjesto betonjare.
Zatim mrežica, nekoliko: fina (da zadrži pijesak i aktivni ugljen), gruba i čvršća koja služi kao podrška finoj da ne pukne pod masom filtrirajućeg materijala.
Preporučujem da filtracijske slojeve također odjeliš nekakvim materijalom npr. plastčna mrežica (ona zelena anti-buba mrežica za prozore), jako dobro dođe kad ispireš pojedine slojeve.

Ako hoćeš preciznije, javi....
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 13:15   #6
Mogo bi malo preciznije imas vremena pocet cu slagat tek negdje u petak.
 
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 13:18   #7
Quote:
Black fighter kaže:
Mogo bi malo preciznije imas vremena pocet cu slagat tek negdje u petak.

Evo složit ću neku slikicu da bude razumljivo pa ću i textom objasniti....cca 15 min, ako mi ne uleti šefica
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 14:09   #8
Evo ultra tehničkog crteža filtera vode... Sorry ne nosim autocad sa sobom na posao...

Dakle. Prvo izradiš (daš izraditi) od debele plastike (meni najbolji polietilen) posudu koja je praktički cilindar spojen na bazu krnjeg stošca(nadam se da se vidi na slici! Širi dio takve posude predstavlja ulaz sirove kišnice (posuda stoji kao na slici kad se montira).
Na donji uži otvor, najbolje je staviti više mrežica sa različitim otvorima. Sitniji otvori ti sprečavaju prolazak aktivnog ugljena u tank za skladištenje vode. Redoslijed slaganja mrežica: najgornja mrežica ima najmanji otvor, a ove ispod redom imaju sve veći i veći otvor (moj savjet zadnja mrežica neka bude više rešetka nego mrežica jer ona služi kao potporanj za ostale mrežice)
Visina pojedinih slojeva je ovisna o količini smeća kao i porijeklu tako da ćeš to vremenom modificirati. Ono zeleno na slici su plastične mrežice i suže odijeljivanju slojeva i isključivo su tu kako bi lakše ispirao slojeve a da ti se ne pomješaju. Njih također probaj sa par otvora pore, pa koji ti najviše pašu i pokušaj ih nekako fixirati uz rub posude...
Aktivni ugljen biraj prema svojstvima i namjeni. Prodavač će ti preporučiti valjda...
Nadam se da sam ok objasnio...Ak nešto nije jasno, reci...

Aj bok...


E da budući da si napisao voda za piće, donje mrežice bi trebale biti od inoxa, a toplo preporučujem da tank za skladištenje te vode također od PE plastike, jer ne korodira vremenom i relativno su jeftini.

Zadnje uređivanje sibi : 25.01.2007. at 12:16.
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 19:38   #9
Quote:
sibi kaže: Pogledaj post
Evo ultra tehničkog crteža filtera vode... Sorry ne nosim autocad sa sobom na posao...

Dakle. Prvo izradiš (daš izraditi) od debele plastike (meni najbolji polietilen) posudu koja je praktički cilindar spojen na bazu krnjeg stošca(nadam se da se vidi na slici! Širi dio takve posude predstavlja ulaz sirove kišnice (posuda stoji kao na slici kad se montira).
Na donji uži otvor, najbolje je staviti više mrežica sa različitim otvorima. Sitniji otvori ti sprečavaju prolazak aktivnog ugljena u tank za skladištenje vode. Redoslijed slaganja mrežica: najgornja mrežica ima najmanji otvor, a ove ispod redom imaju sve veći i veći otvor (moj savjet zadnja mrežica neka bude više rešetka nego mrežica jer ona služi kao potporanj za ostale mrežice)
Visina pojedinih slojeva je ovisna o količini smeća kao i porijeklu tako da ćeš to vremenom modificirati. Ono zeleno na slici su plastične mrežice i suže odijeljivanju slojeva i isključivo su tu kako bi lakše ispirao slojeve a da ti se ne pomješaju. Njih također probaj sa par otvora pore, pa koji ti najviše pašu i pokušaj ih nekako fixirati uz rub posude...
Aktivni ugljen biraj prema svojstvima i namjeni. Prodavač će ti preporučiti valjda...
Nadam se da sam ok objasnio...Ak nešto nije jasno, reci...

Aj bok...


E da budući da si napisao voda za piće, donje mrežice bi trebale biti od inoxa, a toplo preporučujem da tank za skladištenje te vode također od PE plastike, jer ne korodira vremenom i relativno su jeftini.
Molim te reci mi koliko slojeva treba biti,od čega ih treba napraviti(kamen, ugljen, pijesak) i kolika je debljina tih slojeva?
Hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 11:15   #10
Quote:
Mancos kaže: Pogledaj post
Molim te reci mi koliko slojeva treba biti,od čega ih treba napraviti(kamen, ugljen, pijesak) i kolika je debljina tih slojeva?
Hvala!
Halo!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 09:37   #11
filter

bok,
ako još imaš skicu molim pošalji mi.Može i acad.


Quote:
sibi kaže: Pogledaj post
Evo ultra tehničkog crteža filtera vode... Sorry ne nosim autocad sa sobom na posao...

Dakle. Prvo izradiš (daš izraditi) od debele plastike (meni najbolji polietilen) posudu koja je praktički cilindar spojen na bazu krnjeg stošca(nadam se da se vidi na slici! Širi dio takve posude predstavlja ulaz sirove kišnice (posuda stoji kao na slici kad se montira).
Na donji uži otvor, najbolje je staviti više mrežica sa različitim otvorima. Sitniji otvori ti sprečavaju prolazak aktivnog ugljena u tank za skladištenje vode. Redoslijed slaganja mrežica: najgornja mrežica ima najmanji otvor, a ove ispod redom imaju sve veći i veći otvor (moj savjet zadnja mrežica neka bude više rešetka nego mrežica jer ona služi kao potporanj za ostale mrežice)
Visina pojedinih slojeva je ovisna o količini smeća kao i porijeklu tako da ćeš to vremenom modificirati. Ono zeleno na slici su plastične mrežice i suže odijeljivanju slojeva i isključivo su tu kako bi lakše ispirao slojeve a da ti se ne pomješaju. Njih također probaj sa par otvora pore, pa koji ti najviše pašu i pokušaj ih nekako fixirati uz rub posude...
Aktivni ugljen biraj prema svojstvima i namjeni. Prodavač će ti preporučiti valjda...
Nadam se da sam ok objasnio...Ak nešto nije jasno, reci...

Aj bok...


E da budući da si napisao voda za piće, donje mrežice bi trebale biti od inoxa, a toplo preporučujem da tank za skladištenje te vode također od PE plastike, jer ne korodira vremenom i relativno su jeftini.
matglo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 19:58   #12
gdje se može nabaviti taj ugljen, pretpostavljam da akvarijski nije pretjerano efikasan?
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 09:39   #13
Hvala ti puno ne znam na koji način da ti zahvalim.
Čini mi dobro al rezultate ću vidjet tek za pola godine.
Ak te brine dobro si objasnio.
 
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 12:47   #14
Gdje kupiti aktivni ugljen i kako često ga treba mijenjati?
__________________
U našoj kući moja je uvijek zadnja!
"Da, draga."
zgoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 13:09   #15
Quote:
zgoda kaže:
Gdje kupiti aktivni ugljen i kako često ga treba mijenjati?
nema ih puno u HR. a i ne želim reklamirati te š*upke iako imaju dobar akt. ugljen. probaj guglati malo.
Potrebno je malo se posavjetovati sa prodavačem. Jer za razne vode ima raznih ugljena i ovisi o količini i sastavu vode koja prođe preko njega.
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 09:16   #16
Quote:
zgoda kaže: Pogledaj post
Gdje kupiti aktivni ugljen i kako često ga treba mijenjati?
A kakav? Imaš standardnih uložaka visine 10" ili 20" koji se stavljaju u kućišta i takvi kvalitetni filteri imaju kolosalan kapacitet. Javi ak te zanima više.
Hogar_grrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 09:22   #17
i još malo

Quote:
Black fighter kaže: Pogledaj post
U vikendici imam problem pošto nema javnog vodovoda u blizini.Vodu skupljamo u cisternu za vodu (spremnik za oborinsku vodu) pri silasku s krova i kroz žljeb voda skupi prljavštinu.Svake godine čistim cisternu ali se u njoj nakon nekoliko mjeseci skupi mulj na dnu.Ako netko zna kako napraviti mehanički filter koji bi pročišćavao vodu za piće neka ovdje doda savjet.
Sibi kuži stvar. To definitivno treba tako složiti. Međutim treba razmišljati i o pont-of-use filteru za vodu. Za vikendicu ti ne bi bilo loše postaviti na primjer ultra filtraciju. Postoji filter kapaciteta 9000 l vode, što bi ti trebalo osigurati čistu vodu bez kemikalija i mikroorganizama za 6 mjeseci, koliko je vijek filtera po proizvođačkim specifikacijama.
Hogar_grrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 07:26   #18
Quote:
Hogar_grrr kaže: Pogledaj post
Sibi kuži stvar. To definitivno treba tako složiti. Međutim treba razmišljati i o pont-of-use filteru za vodu. Za vikendicu ti ne bi bilo loše postaviti na primjer ultra filtraciju. Postoji filter kapaciteta 9000 l vode, što bi ti trebalo osigurati čistu vodu bez kemikalija i mikroorganizama za 6 mjeseci, koliko je vijek filtera po proizvođačkim specifikacijama.
Kakvi su to filteri i gdje se mogu nabaviti? Cijene?
Ja planiram hidrofor i opskrbu cijele kuće vodom iz bunara, pa bi rado stavio "nešto" na ulaz, što bi filtriralo sve nepoželjno u vodi.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 08:53   #19
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Kakvi su to filteri i gdje se mogu nabaviti? Cijene?
Ja planiram hidrofor i opskrbu cijele kuće vodom iz bunara, pa bi rado stavio "nešto" na ulaz, što bi filtriralo sve nepoželjno u vodi.
TO ti nije to. Ovdje pričamo o kišnici, koja je bitno čistija od vode iz podzemlja. Prvo trebaš analizirati vodu, pa na temelju toga trebaš odlučiti šta sve trebaš ukloniti iz vode i onda projektirati sustav...


@ Hogar: nije ovo tržnica...
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 22:43   #20
Filter

Sibi,

možeš li mi poslati skicu filtera za vodu za piće, treba mi jer u staru cisternu za vodu na Krku želim dovesti vodu sa krova i naravno trebam napraviti filter-šaht.
absolutee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.