Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2023., 21:11   #1
Totalni nered u glavi

Večer svima.

Ne znam kako definirati naslov, kako definirati svoj problem da bi ga uopće krenuo rješavati.

Probat ću barem,za početak, malo dočarati o čemu se radi pa ako se netko nađe u sličnom problemu ili zna o čemu bi se moglo raditi

Prvo bi krenuo od koncentacije. Jednostavno ne postoji, nikakva koncentriranost,pažnja za išta. I to je užasno. Kada nešto slušam, na poslu, u privatnom životu u 99% slučajeva uopće se ne mogu skoncetrirati da razmišljam o čemu se priča, što treba raditi.

Tipa da mi neki majstor nešto pokazuje, ja bi trebao to razumijeti u svojoj glavi da to ponovim (tako funkcioniram) ali ja njega "slušam" i mislima sam valjda negdje drugdje.

Inače mi je glava puna nepotrebnih informacija koje užasno brzo kupim, kao i overthinkinga.

Ali ne pamtim više ništa bitno, samo neke glupe stvari koje pročitam ovako bezveze,to brzo zapamtim. Ili barem jesam, u zadnjih godinu -dvije i to manje jer nemam uopće volje za čitati išta dugo.

Ikakva pomoć, jer ovo je neizdrživo više
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2023., 21:25   #2
Jel ti kuća/tvoj prostor čist? Jel čistiš? Jel ti radni stol čist?
-Abigail- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2023., 22:23   #3
Ne znam jel ti ova tema može što pomoći.
brunazora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 00:29   #4
Quote:
-Abigail- kaže: Pogledaj post
Jel ti kuća/tvoj prostor čist? Jel čistiš? Jel ti radni stol čist?
Zanemario sam to neko vrijeme,sad baš radim na tome. Iako, moje stanje je u nekim elementima isto odavno, ali sad se zadnjih godinu-dvije pojačalo uslijed raznih loših stvari i opterećenja sa svih strana.

Quote:
brunazora kaže: Pogledaj post
Ne znam jel ti ova tema može što pomoći.
To je prva i jedina tema na koju sam kliknuo prije otvaranja teme.

Maloprije sam išao pročitatiti prvi posti i neke ispod i u nekim stvarima se pronalazim, ali u ne previše.I ti si dala savjet, ako se ne varam, koji je zanimljiv.

Sutra ću malo bolje odgovoriti vezano za to,gdje su sličnosti.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 11:34   #5
Quote:
brunazora kaže: Pogledaj post
Ne znam jel ti ova tema može što pomoći.
Malo mi je krivo,nadam se da se autorica neće ljutiti,ali probati ću na temelju provog njezinog posta navesti gdje vidim sličnosti i gdje ne.



1.)Imam dozu perfekcionizma, imam košmar u glavi ali mislim da on nije izazvan time da mi govori da sve radim loše.Da,jesam dosta samokritičan, nisam uopće sebičan makar bi volio biti bar malo.

2.) Samodestruktivan jesam,ali isključivo radi manjka samopouzdanja, određenih strahova da ću ispasti glup,dosta brinem što će drugi reći. Namjerno se ne sabotiram, bar ne direktno.Indirektno možda da,na način da niti ne pokušam masu stvari,jer nema smisla,a zapravo stojim na mjestu s nekim stvarima umjesto da sam pokušao. Proaktivnost mi nije jača strana.

3.) Također mi je sve teže tako živjeti.

Nakupilo mi se dosta toga pa je samo pojačalo i dovelo do nekih viših razina teprobleme,rekao bi.

I to užasno koči,jedan banalan primjer. Sav popis za trgovinu radim na papiru, ako ga nema ja sam izgubljen.

I tu dolazi jedan od najvećih problema,a to je da zbog stalnih nemirau glavi ja ne mogu napraviti plan za nešto što će biti duže od "jedne rečenice" u smislu da ne znam što kupiti, da ne znam kako posložiti nešto, izgurati recimo neki jači projekt jer nemam plana.

A ne mogu ga napraviti jer ne mogu sjesti i koncentrirati se.Na bilo što.

I kako je forumaš rekao, idem i na čišćenje prostora,ali i ulaganje u smještaj, krevet.
Općenito mi treba za dobar san dosta kisika,i imam ok san 5-6 sati,ali često se probudim kao da sam se nadisao lošeg zraka (možda banalne stvari, loš jastuk,od znoja nekada, vjerovatno loš krevet).
Iako bi rekao da to samo pridonosi svemu i pojačava.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 11:39   #6
Fizički rad

Što se tiče fizičkog rada, koji si spomenula u toj temi.

U razgovoru s nekoliko ljudi koji sjede u uredima, bave se stresnim i iscrpljujućim poslovima vidio sam da se praktički svi bave nekim iscrpljujućim fizičkim aktivnosti (planinarenje, trčanje).
Čak štoviše,jedan je baš s cca 45-50 godina krenuo s jakom fizičkom aktivnošću jer je došao do ruba baš zbog stresa na poslu.

Tako da mi ova tvoja izjava ima smisla, pogotovo jer sam na poslu izložen stresu.

A najveći problem je što sam (tek sam u ranim 30-ima) baš zbog svog karaktera otkad znam za sebe u overthink raspoloženju, stalno vrtim i opterećujem se nekim stvarima, i onim kojima trebam i onima kojima ne trebam i ne mogu promijeniti.

Uz kombinaciju pokušaja formiranja života,traženja sebe, ostalih teških iskušenja vjerovatno je mozak "zakuhao" i došlo je do granice

I kad to pišem,ima smisla.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 11:40   #7
Autore ti kao da si moj brat blizanac. Isto me godinama jebe koncentracija, ali učim se nekako živjet s tim...
Maatt8919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 11:57   #8
Quote:
Maatt8919 kaže: Pogledaj post
Autore ti kao da si moj brat blizanac. Isto me godinama jebe koncentracija, ali učim se nekako živjet s tim...
Kako se učiš i jel ima pomaka nabolje?
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 11:59   #9
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Malo mi je krivo,nadam se da se autorica neće ljutiti,ali probati ću na temelju provog njezinog posta navesti gdje vidim sličnosti i gdje ne.



1.)Imam dozu perfekcionizma, imam košmar u glavi ali mislim da on nije izazvan time da mi govori da sve radim loše.Da,jesam dosta samokritičan, nisam uopće sebičan makar bi volio biti bar malo.

2.) Samodestruktivan jesam,ali isključivo radi manjka samopouzdanja, određenih strahova da ću ispasti glup,dosta brinem što će drugi reći. Namjerno se ne sabotiram, bar ne direktno.Indirektno možda da,na način da niti ne pokušam masu stvari,jer nema smisla,a zapravo stojim na mjestu s nekim stvarima umjesto da sam pokušao. Proaktivnost mi nije jača strana.

3.) Također mi je sve teže tako živjeti.

Nakupilo mi se dosta toga pa je samo pojačalo i dovelo do nekih viših razina teprobleme,rekao bi.

I to užasno koči,jedan banalan primjer. Sav popis za trgovinu radim na papiru, ako ga nema ja sam izgubljen.

I tu dolazi jedan od najvećih problema,a to je da zbog stalnih nemirau glavi ja ne mogu napraviti plan za nešto što će biti duže od "jedne rečenice" u smislu da ne znam što kupiti, da ne znam kako posložiti nešto, izgurati recimo neki jači projekt jer nemam plana.

A ne mogu ga napraviti jer ne mogu sjesti i koncentrirati se.Na bilo što.

I kako je forumaš rekao, idem i na čišćenje prostora,ali i ulaganje u smještaj, krevet.
Općenito mi treba za dobar san dosta kisika,i imam ok san 5-6 sati,ali često se probudim kao da sam se nadisao lošeg zraka (možda banalne stvari, loš jastuk,od znoja nekada, vjerovatno loš krevet).
Iako bi rekao da to samo pridonosi svemu i pojačava.
Mozda mozes otici na terapiju u barokomoru. Moslim da to pruza danas svaka druga poliklinika.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 12:19   #10
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Mozda mozes otici na terapiju u barokomoru. Moslim da to pruza danas svaka druga poliklinika.
Još ću malo proučiti,ali koliko sam malo pročitao,izgleda zanimljivo.

I zbog drugih stvari,mislim da ima veze sa snom i kisikom jer meni je od početka dana tako.

Hvala na ovome,nisam znao za to.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 12:25   #11
Odi nekam u prirodu na par dana, bez mobitela i ikakvih pizdarija.

Glava će ti se posložiti instant.

Imala sličan problem, ošla kod svojih u bosnu na selo. tjedan dana, bez interneta, šuma, krave, kokoši oko mene. nit brige, pameti, samo kako mi je lijepo i uživam u miru, tišini i druženju sa svojima.

Napravim nešto slično svake godine, i kad me obuzme anksioznost, manjak koncentracije samo se vratim tom osjećaju mira da sam negdje izvan tog svega.
Art With Heart is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 12:46   #12
Quote:
Art With Heart kaže: Pogledaj post
Odi nekam u prirodu na par dana, bez mobitela i ikakvih pizdarija. Glava će ti se posložiti instant. Imala sličan problem, ošla kod svojih u bosnu na selo. tjedan dana, bez interneta, šuma, krave, kokoši oko mene. nit brige, pameti, samo kako mi je lijepo i uživam u miru, tišini i druženju sa svojima. Napravim nešto slično svake godine, i kad me obuzme anksioznost, manjak koncentracije samo se vratim tom osjećaju mira da sam negdje izvan tog svega.
Druženje sa svojim, kokošima, kravama?
Istina, treba "nit brige, nit pameti, samo ljepota mirna uživanja u miru, među svojima" otići koji puta.
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 14:02   #13
Quote:
Art With Heart kaže: Pogledaj post
Odi nekam u prirodu na par dana, bez mobitela i ikakvih pizdarija.

Glava će ti se posložiti instant.

Imala sličan problem, ošla kod svojih u bosnu na selo. tjedan dana, bez interneta, šuma, krave, kokoši oko mene. nit brige, pameti, samo kako mi je lijepo i uživam u miru, tišini i druženju sa svojima.

Napravim nešto slično svake godine, i kad me obuzme anksioznost, manjak koncentracije samo se vratim tom osjećaju mira da sam negdje izvan tog svega.
Provodim neko vrijeme u prirodi,ali relativno malo jer ne stignem na duže i više.Ali da, morati ću se maksimalno izolirati od interneta i viška informacija.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 14:29   #14
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Druženje sa svojim, kokošima, kravama?
Istina, treba "nit brige, nit pameti, samo ljepota mirna uživanja u miru, među svojima" otići koji puta.
Sto fali? Mislim, meni je svojevremeno jedna kokos napravila prilican stres. Jednom, kad sam bila kod ujaka na selu, usla sam u kokosinjac da vidim gnijezda, jaja i dozivim atmosferu kokosinjca. E, ali kako nisam zatvorila vrata, jedna kokos avanturističkog duha je iskoristila priliku i pobjegla van. I onda onaj trenutak nedoumice i pomalo panike...sto da radim? Da ostavim otvoren kokosinjac pa da se kokos sama vrati? Ali onda ce mi i druge kokosi izaci van. Uglavnom, zatvorim kokosinjac i krenem u lov na kokos, a kokos trci ko da je na steroidima. Bio je tamo i jedan pas kojem je bilo dosadno pa kad je skuzio da se događa neka akcija sav se zainteresirao, trcao, lajao...
Uglavnom, ulovim ja nju, nikad prije nisam kokos drzala u rukama, i ubacim je nazad. Da, bio je to kraj mog pokusaja druzenja s kokosima...na sve sam racunala, ali da cemo se igrati lovice, e to nisam.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 14:45   #15
Jednom sam se druzila i s prasicima. Dakle, u svinjcu su bila tri ograđena prostora. U jednom su bile velike svinje,u drugom mali prasići i treci je bio prazan. E, sad među tim prasićima je bio jedan mini prasic koji nikako nije uspijevao doci do hrane. Koliko god da sam stavila mljevenog kukuruza, ovi veci bi ga izgurali. I nis, odlucim ja tog malog prasica prebaciti u odjeljak gdje nije bilo nikog. Kad sam ga podigla, derao se ko da ga koljem. A koza mu je bila oblozena centimetrom masti, ruke su mi bile skroz masne od njega. Uglavnom, nahranim ja tu malu svinju, poslije je vratim među njegove, međutim, nisu ga toplo docekale, nego su ga udarale njuskama. Mozda im je mirisao na mene?
Ispricavam se za off topic.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 15:09   #16
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ispricavam se za off topic.
Ako ti je nered u glavi, tada i nije off topic. Odgovaranjem si na pitanja što se desi kada/ako, uredna uređivanja neurednosti uredno neuredne glave radi, sadržaja iste, trebala si možda prasića ubaciti u kokošinjac, a kokoš u svinjac?
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 15:14   #17
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Ako ti je nered u glavi, tada i nije off topic. Odgovaranjem si na pitanja što se desi kada/ako, uredna uređivanja neurednosti uredno neuredne glave radi, sadržaja iste, trebala si možda prasića ubaciti u kokošinjac, a kokoš u svinjac?
Mislim u principu da ima istine u tome da je nered u glavi manji ako dio vremena provedes s kokosima i svinjama, ali moje vrijeme provedeno s tim zivotinjama je bilo prekratko da bih mogla sa sigurnosci tvrditi da je tako.
Zapravo, sudeci po ljudima koji su redovito u kontaktu s tim zivotinjama, to se zapravo i ne bi mogla zakljuciti. Ima na selu ljudi s neredom u glavi bas kao i u gradu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 15:22   #18
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Mislim u principu da ima istine u tome da je nered u glavi manji ako dio vremena provedes s kokosima i svinjama, ali moje vrijeme provedeno s tim zivotinjama je bilo prekratko da bih mogla sa sigurnosci tvrditi da je tako. Zapravo, sudeci po ljudima koji su redovito u kontaktu s tim zivotinjama, to se zapravo i ne bi mogla zakljuciti. Ima na selu ljudi s neredom u glavi bas kao i u gradu.
Nereda moguće svugdje, no kako su gradovi velike košnice emocionalno vibrantnih, neurednih ljudi, dok su sela manje, tako je u gradovima potrebno više "headshrinker" stručnjaka, više klinika, više programa, više bolnica... dok je "zatukao ga i/ili ju sjekirom" u "svak zna svakoga" (manjim, mirnijim mjestima) selima, tek koja ambulanta dostatna. Moguće posve jednak broj neurednih, bez obzira s kojim životinjama se kako i koliko druže. Valjalo bi negdje pronaći neku statistiku, te na temelju iste pokušati primijetiti u kojim slučajevima, kakvim okolnostima, kada je gdje život kako uredniji, u selu ili gradovima.
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 16:14   #19
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Kako se učiš i jel ima pomaka nabolje?
Pa vjerojatno ima malo. Išao sam na psihoterapije, trudim se biti što više fizički aktivan i jednostavno se borim da se što bolje koncentriram...
Maatt8919 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2023., 20:22   #20
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Nereda moguće svugdje, no kako su gradovi velike košnice emocionalno vibrantnih, neurednih ljudi, dok su sela manje, tako je u gradovima potrebno više "headshrinker" stručnjaka, više klinika, više programa, više bolnica... dok je "zatukao ga i/ili ju sjekirom" u "svak zna svakoga" (manjim, mirnijim mjestima) selima, tek koja ambulanta dostatna. Moguće posve jednak broj neurednih, bez obzira s kojim životinjama se kako i koliko druže. Valjalo bi negdje pronaći neku statistiku, te na temelju iste pokušati primijetiti u kojim slučajevima, kakvim okolnostima, kada je gdje život kako uredniji, u selu ili gradovima.
Insinuiraš da se ljudi više kolju na selima nego gradovima?
To što imaš više klinika u gradovima je posljedica veće koncentracije potrebitih ljudi za istima. Klinike neće izliječiti "nered" već su za stavljanje flastera na već kritične slučajeve.

Napisao si takvu glupost, ne znam zašto se trudiš zvučat tako uzvišeno i pametno, a besmislene zaključke pretpostavljaš kad čovjek bolje pročita

Ako ćemo već pričati gdje je život "uredniji" daleko u nekom manjom mjestu, bez previše prometa, gdje moraš pentrat sat vremena do posla, pa čekat vlak da krene, neko sranje na stanici, presjedat, vidjet xyz beskućnika, drogeraša, policije (Živim u Frankfurtu, preselila iz Zagreba, odrasla u manjem gradiću)
I tako svako jebeni dan. To nije normalno stanje za čovjeka. Vidjeti toliko lica kroz dan + internet i društvene mreže.

Na selu nemaš te otuđenosti od svijeta kao u većim gradovima. Moraš se otuđiti jer inače se ne možeš nositi sa tim, sa toliko informacija i strke, to nije prirodno stanje čovjeka.
Art With Heart is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.