Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2006., 20:41   #21
Quote:
Numbat kaže:
Mozda sam zaluto' na ovaj podforum al' bi vam dao jedan savjet.
Daj mi samo molim te reci imaš li PRAVOG iskustva s anksioznošću/depresijom?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 20:44   #22
OT - Ja sam ih pila, doktor rekao mjesec-dva a ja sma ih sama bacila nakon dva tjedna. Općenito ne volim nikakve downere, iako su mi u tom periodu bili prijeko potrebni.
Nakon prestanka znala sam samoinicijativno popiti pokoji kada bih osjetila da bi mi trebao. I tako par puta.. Pa onda sve rijeđe. Još su mi eto u ladici, ali mislim da ću ih baciti, ne trebaju mi više
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 21:46   #23
OK, Numbat je malo pojednostavnio pristup, ali u sustini ima pravo. Anksioznost se ne moze rijesiti AD i anksioliticima. Pogledajte malo nova istrazivanja na temu AD. Ljudi se pumpaju tim tabletama dok nema nikakvog znanstvenog dokaza da uistinu imaju poremecene nivoe serotonina. I sve to dok posljedice mogu biti upravo tragicne. Ima i boljih nacina da se covjek rijesi anksioznosti, no kao i svako trajno rjesenje trazi dosta osobnog angazmana, zato je ljepse zveknuti tableticu i misliti da je problem rijesen.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 23:31   #24
Vidi, ja sam se riješila anksioznosti sama, bez tableta i sličnih pizdarija, ali definitivno poludim na ljude koji će tupiti "joj, dajte se trgnite" a sami nikada nisu bili u takvoj situaciji.

Možda su namjere dobre, ali anksioznim pojedincima te riječi ništa ne znače, dapače, samo im otežavaju stanje. Kao da se oni ne bi "skulirali" da mogu. To nije običan pad raspoloženja, to nije običan crni dan ili par njih... malo je zajebanije
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 00:10   #25
Quote:
Numbat kaže:
Mozda sam zaluto' na ovaj podforum al' bi vam dao jedan savjet.....
Jesi, zalutao si.

Slusaj, cijenim pokusaj, al nisam niti procitala do kraja sta si napisao. Jednostavno p-o-si-z-i-m na takve kao ti (ne shvacaj ovo osobno) koji dijele savjete tipa "sve je to u vasoj glavi, bavi se necim neces mislit na to svoje stanje....". Sve je to u redu, savjeti su ok, ali, dragi moj, to NE IDE tako.

Istina je da ljudi koji imaju vise snage i vise optimizma da pobjedjuju lakse to svoje stanje. Al, zapamti, depresija, anksioznost je stanje, bolest kao i svaka druga, pogotovo depresija (a pod tim ne mislim "depra" zbog loseg odabira haljine, ne polozenog ispita) vec na pravu bolest koja se moze i MORA lijecit.
Npr. Ako osoba boluje od srca ili sl. ona ce potrazit pomoc lijecnika, isto tako i ako ima psihickih problema, jednostavno mora to rjesit.

Sta se tice helexa, ja sam ga pila neko vrime. Svi takvi lijekovi moraju se uzimat sa dozom opreza jer svaki, neki manje, neki vise, stvaraju ovisnost. Jedino se AD moraju piti duze vremena (cak i 6 mj. ili godinu dana nakon potpunog ozdravljenja) da se bolest ne bi vratila.
Morska vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 00:30   #26
A zasto stalno trpate u isti kos depresiju i anksioznost? Naime, anksiozna osoba ne mora biti depresivna, kao sto i depresivna ne mora biti i anksiozna. Mozda radi opceg trenda da se anksiozni poremecaj i panicni napadaji tretiraju AD i anksioliticima?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 00:59   #27
Nubat je covjek koji je malo toga iskusio jer ocito ne zna o cemu je rijeć!
Tu nema shvacanja nego samo misljenje a davati svoje misljenje bez vlastitog iskusta sa stavom je suludo!
__________________
Tko kaze da zivis pravi zivot mozda je to samo zabluda...
Opsesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 01:00   #28
Najcesce jedno ide s drugim, al nije pravilo. Ja sam samo govorila o svojim iskustvima i jos nekolicine koje poznajem.
Morska vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 00:26   #29
Numbat - imaš pravo na svoje mišljenje, ali nemaš pravo osuđivati ljude, vezano uz temu o kojoj nemaš pojma. Imam iskustva pa znam o čemu pričam, ali ne bih dublje o tome.


A one nuspojave s Prozacom - povećala mi se razina prolaktina i imala sam mlijeko ko trudnice.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 20:20   #30
Quote:
Tinchi kaže:
Daj mi samo molim te reci imaš li PRAVOG iskustva s anksioznošću/depresijom?

Vidi, ja sam se riješila anksioznosti sama, bez tableta i sličnih pizdarija, ali definitivno poludim na ljude koji će tupiti "joj, dajte se trgnite" a sami nikada nisu bili u takvoj situaciji.

Možda su namjere dobre, ali anksioznim pojedincima te riječi ništa ne znače, dapače, samo im otežavaju stanje. Kao da se oni ne bi "skulirali" da mogu. To nije običan pad raspoloženja, to nije običan crni dan ili par njih... malo je zajebanije
Draga moja Tinchi, definitivno imam PRAVOG iskustva sa takvim stanjima.
Ali im ne pridajem znacaj koji ne zasluzuju (sve je to normalno ak' cemo praf, samo se treba znati s tim nositi), ne dozvoljavam im da dominiraju mojim ponasanjem i procesom donosenjem odluka. U stvari trebao bih govoriti u perfektu jer to je bila ranija situacija, sad sam apsolutno rasterecen problema te vrste. Ti mozes i da se ne slozis sa mojom konstatacijom kak tome ne treba pridavati nepotreban znacaj, tj da ja i nisam svjestan sta sve utice na moje ponasanje i proces odlucivanja. Moguce.
No mislim da je to ipak pravi put kako treba (svojevrsnom ignorancijom i vlastitom akcijom), da izvines 'odhebati' vlastite demone i pokazati im srednji prst.

Ono sto ti nazivas anksioznoscu/depresijom (ne bih puno odvajao ta dva pojma) ja sam dosta intenzivno prosao tokom onih burnih zbivanja u nasim krajevima na prelazu u 90te. Mozda se moji senzori aktiviraju vec pri slabijem nadrazaju pa (nazalost) prerano vidim kako ce se stvari razvijati, ali da sad ne mijesam politiku vidio sam kako nas oni idioti od politicara svih fela uvlace u buduci rat a stoka od naroda nista ne poduzima da se to sprijeci. Rapidno pogorsavanje opce drustvene situacije u tom periodu je naravno negativno uticalo i na moju (kao i mnogih drugih) privatnu/drustvenu/poslovnu situaciju.
E sad, u nemogucnosti da rijesim taj konflikt koji je imao izvore (uglavnom) van mene, definitivno jesam bio u anksiozno/depresivnoj fazi. I to ne u stilu 'crni dan' ili dva nego se proteglo na mjesece.
Da ne ulazim u detalje kao smanjena sposobnost donosenja pravilnih odluka, gubitak koncentracije, (bezrazlozan) osjecaj krivice za sve (pa i za ozonske rupe), nemogucnost zapamcivanja banalnih stvari, poremecaji/nemogucnost spavanja, nemogucnost obavljanja dotad jednostavnih aktivnosti na kvalitetan nacin, definitivan gubitak u kvaliteti tvog vlastitog zivota kao i onih oko sebe, ilustrativan primjer je saobracaj gdje uvidjas da si odjednom opasan po druge sudionike u saobracaju sto ti inace nije bila odlika itd.
Uglavnom, kad sam vidio da ni oni oko mene na poslu/u drustvu ne sijaju od srece i zadovoljstva (da i od njih ponekad netko otkaci) odlucio sam se za radikalnu promjenu - u mom slucaju to je bilo iseljavanje sa onih balkanskih podrucja. Sto se i realiziralo. Postavio sam si cilj, uza familija se slozila i to je bio izlaz iz problema koji su svakim danom sve gorije uticali na kako moju osobnu tako i siru drustvenu situaciju.
Pa valjda covjek treba biti mazohista i trpiti probleme a ne poduzeti nista da ih se rijesi?

Uglavnom, kad si definiras cilj i aktivno radis u pravcu njegovog ostvarenja, tada si vec stvorio/la preduvjet da se izvuces iz krize. Jednostavno das smisao svom zivotu za koji ti se cinilo da se otrgao van tvoje kontrole. I da u stvari netko drugi vuce konce tvog zivota, a ne ti sam(a).
Definirajuci svoj CILJ ti konstantno poduzimas aktivnosti koje dovode do postizanja tog cilja - sto je u stvari najbolja moguca terapija za izlazak iz postojeceg depresivno/anksioznog stanja. Aktivnost.
Da sad ne spominjem da jesam takodjer koristio neke biljne preparate/tablete koje mos kupit u apoteci bez recepta, ali sam ubrzo skontao da od toga nema velike pomoci pa sam to ostavio. Uglavnom, nisam konzultirao doktora u vezi tog stanja niti sam koristio ikakve prepisane medikamente.

I dalje tvrdim da su osmisljene aktivnosti, aktivna socijalizacija, interakcija unutar raznih drustvenih grupa (prijatelji, familija, kolege na poslu itd) plus fizicka aktivnost najbolja vrsta terapije kod depresivno/anksioznih stanja.
U mom slucaju bi se takvo stanje vjerojatno svrstalo u akutno (izazvano vanjskim uticajem u odredjenom vremenu i ne trajno?) za razliku od kronicnih stanja koja se periodicno ponavljaju. Ali opet, bez obzira na kvalifikaciju tog stanja vjerujem da ranije spomenuta aktivna socijalizacija ima pozitivniji ucinak nego medikamenti/tablete. Samo treba uloziti truda u osmisljavanje i aktivno ucestvovanje u takvim aktivnostima, treba prihvatiti odredjeni aktivni rezim zivota. Npr, u dogovoru s drugom osobom tokom cetiri tjedna ustajati ujutro u 5 sati i bez obzira na meteorolosko vrijeme (a jos je noc) sat vremena se baviti trcanjem, gimnastikom, joggingom, u zdravoj prirodi a ne gradskim ulicama. Zar ti treba radikalniji raskid sa ustaljenom svakodnevicom od tog? Nema nista bez slicne sok terapije. A korist je visestruka.

PS nakon prva 4 tjedna, tjedan dana pauze pa zatim sljedeca tura ranog sporta od 4 tjedna. Ako ne vjerujes da je osjecaj izvanredan probaj i ti. Neces pozalit.
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 02:39   #31
Quote:
kikakm kaže:
A one nuspojave s Prozacom - povećala mi se razina prolaktina i imala sam mlijeko ko trudnice.

e ljudi, jel se vi debljate od prozaka? ja nabrala celulita da je to strahota.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 23:23   #32
Numbat, sve pet
Priznajem, i ja sam anksioznosti pokazala srednji prst, samo me gorčina uhvati pri sjećanju na "savjete" drugih u vrijeme kada mi je bilo najgore.

Nažalost, oni koji su mi najviše govorili da pretjerujem, i sami su oboljeli, evo ih - pripisane im tablete Nadam se da će skupiti snage da se otrgnu...

Respect
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 23:13   #33
Quote:
Lindelia kaže:
helex je srodan apaurinu, a apaurin piju trudnice kada čuvaju plod. to mi je danas rekao psihijatar na pitanje izaziva li ovisnost i je li opasan.

znači, ne brini se

ipak, dodala bih, on je kao štaka i bolje je naučiti hodati bez nje

ne bi se bas slozila da je helex srodan apaurinu. ja sam ga pila radi napadaja panike koje sam imal u guzvama, prometnim ili bilo kakvim gdje je bilo brdo ljudi. panike su mi krenule jednostavno nakon jedne traume, koja se takodjer desila na otvorenom i dugo vremena nisam smjela sama izaci van. Onda sam potrazila savjet dr koja mi je rekla da je helex lijek br 1 za takve stavri. On uopce nije antidepresiv, dok recimo apaurin je. ja sam ga koristila prvo tjedan dana kada bi izlazila van, na posao. i to samo po jednu tabl od 0,25 mg, dakle naslabiju, onda sam iduci tjedan pocela i tu malu poloviti i uzimati svaki drugi dan.pila sam ga samo dva tjedna, bilo je to prije 2 godine i dan danas ga nosim u torbici ako mi zatreba. meni je djelovao vrlo brzo po uzimanju, mozda nakon20 minuta, opustao me i jednostavno nisam vise razmisljala sta ce se desiti ako izadjem van. no ono sta mi je u tu svrhu rjesavanja panika najvise pomoglo su homeopatksi pripravci. Inace imam averziju prema kemiji, a homeopatija to ipak nije. Dakle, prije pocetka uzimanja prozaca ili zolofta, ili bilo cega tome slicno, svakako preporucam odlazak homeopatu. danas svaki psihic preporucuje navedene tablete, prepisuju se kao aspirini, sta definitivno nije uredu.

probajte probleme koje imate rjesavati razgovorom i nekim drugim metodama, a kemiju ostavite za kraj, ako bas nema izlaza!
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 01:13   #34
Quote:
me_and_myself kaže:
helex uopce nije antidepresiv, dok recimo apaurin je.
Nije apaurin AD.
Morska vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 02:25   #35
http://www.farmakologija.com/materia/n_c_an.htm !
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 03:01   #36
Preporucite mi tablete od kojih se pouzdano moze crknuti a da se mogu nabaviti bez recepta....
diabolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 20:32   #37
kupi si nešto za odštopavanje wc školjke i to progutaj
eennter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 20:39   #38
Quote:
diabolo kaže:
Preporucite mi tablete od kojih se pouzdano moze crknuti a da se mogu nabaviti bez recepta....
ajmo pričat o ovome. zašto tablete, zašto pouzdano, zašto crknut i zašto bez recepta?
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 21:42   #39
Quote:
tjeskobna pastrva kaže:

Pise i ovde da je Apaurin anksiolitik.
Morska vila is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 10:50   #40
Jel ovo topic za tabletomane?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.