Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2013., 13:36   #3681
Na f. Mihaljevicu sam radila test na neurotropne viruse i nešto mi Nije jasno na nalazu:

HSV IgM Pozitivno
HSV1 IgG negativno
HSV IgG WB negativno
HSV2 IgG negativno
HSV2 IgG WB negativno

koliko sam skužila ako je IgM pozitivno to znači da je infekcija u tijeku a ako je IGg pozitivno to znači da imamo antitjela ili smo nekoć bili u kontaktu sa ovim virusom. Hsv1 je herpes na ustima a hsv 2 je genitalni.

ono što me zanima je slijedeće kod ovog pozitivnog HSV Igm ne piše koji je to HSV 1 ili 2 ili može biti neki treći oblik herpesa?. Zašto ne piše? (nemam simptome ni jednog ni drugog!)
i da li to može značiti da to može biti i trenutna infekcija sa varicella zoster, cytomegalovirus ili epsteinbarrov virus. (koliko kužim i oni spadaju pod HSV ili se varam?)

ujedno referentne vrijednosti za ovaj HSV IgM su poz ako je veće od 1.1 negativno ako je manje od 0.9. u mojim rezultatima ne piše kolike su te vrijednosti nego samo piše: INDEX. Šta to znači?


ujedno piše : "tumaaenje nalaza se temelji na parnim uzorcima" Šta to znači?

Čak na dnu nalaza kemijskom olovkom piše : Hsv?

Može li mi netko protumacit ovaj nalaz?

Zadnje uređivanje mandolina2013 : 04.11.2013. at 14:47.
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 15:22   #3682
u međuvremenu uspjela sam nači samo ovo:

Latentne
– herpesvirusi
HSV  latencija u senzornim ganglijima
• HSV-1  infekcija oka i lica
– latentan u trigeminalnom živcu
• HSV-2  infekcije genitalnih organa
– latentan u lumbalnim i sakralnim ganglijima


šta god to značilo
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 15:33   #3683
Dakle, u osmom mjesecu vađen alt i ast. Minimalna odstupanja. Na nagovor opće prakse nalaz ponovljen danas tek i vrijednosti AST 88, ALT 96. Također, u zadnje vrijeme bol u području jetre. Može li to ikako biti od jako puno čokolade ili je to definitivno znak da je neki upalni proces u tijeku? Osim toga u osmom mj. kolesterol 2, sad 7. Trigliceridi 0,39, HDL 2,64, a LDL 4,4. Dakle, LDL i ukupni kol su koma. Ono wtf. Je da jedem puno čololade, ali se i puno vozim na bicu. Koje je vaše mišljenje? Je li moguće od te dvije stavke toliko povećanje jetrenih enzima?
__________________
Moje stvari

Zadnje uređivanje lijepa alma : 04.11.2013. at 15:41.
lijepa alma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 16:34   #3684
Molim vas da mi pomognete u tumacenju nalaza urina (napisati cu sve sto pise u rezultatima):

izgled: zamucen
boja: zutA
ph: kis
specificna tezina: (ne mogu najbolje procitati) - mozda m. vrim (tako nesto)
proteini: opet ne mogu procitati (izrazito los rukopis) - nesto na slovo lo..
krv secer aceton bilirubin su negativni, urabilinogen je normalan
sediment: E 1-2, L 3-5, sluz ima, epitel 123vm ( mislim da tako pise), bakterije : nesto, cilindri soli i gljivice nema
ninaK2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 23:21   #3685
Povišeni alt i ast kod djeteta

Pozdrav. Radi se o mom sinu koji ima skoro 9 godina. Krajem ljeta završio je u bolnici zbog lijevostrane bronhopneumonije. Radili su mu i pretrage za tuberkulozu i to sljedeće: PPD 2 jedinice- negativan. Quantiferon TB test-pozitivan, Iskašljaj na BK 3x- mikroskopski neg. kultura neg. Također urađen je RTG srca i pluća: vidi se inhomogeno zasjenjenje u projekciji srednjeg i donjeg plućnog polja, lijevo, što govori u prilog svježih infiltrativnih promjena. Kupole ošita pravilne, desna oštrih kontura, dok je lijeva dijelom neoštrih kontura. Lateralni fc. sinusi dobro diferencirani, slobodni. Hilovaskularni crtež primjeren. Sjena srca primjerena.
Kontrolni RTG: i nadalje se vidi inhomogeno infiltrativno zasjenjenje u srednjem i donjem plućnom polju lijevo, koje pokazuje znake regresije.

Uglavnom, zaključak na kontroli je sljedeći: Dijagnoza: latentna tuberkulozna infekcija, Rhinitis acuta, St. post. bronhopneumoniam lat. sin.
Terapija: ISOZID 1x150 mg/ 2 mj
Kontrola AST i ALT 2x mjesečno

1. kontrola= AST 58,( ref. int. 14-39), ALT 36, (ref int. 11-37)
2. kontrola= AST 96, ALT 94



Ovo zadnje me užasnulo. Zvala sam dr. nakon prve kontrole, kaže sve ok nek nastavi piti

Mislim sutra zvati zbog ove druge jer po meni je 96 daleko izvan referentnih vrijednosti, zar ne????

Molim ako netko nešto zna, odgovorite....
__________________
Wanting something is not enough. You must hunger for it. Your motivation must be absolutely compelling in order to overcome the obstacles that will invariably come your way..
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 10:07   #3686
jeli zeljezo 109 dovoljno "nisko" da se bebi od 4 mj (prematurus 35 tj. rodjena) s profilakse prijedje na vise doze zeljeza? Beba je zdrava, bucmasta,doji se i dohranjuje po potrebi Humanom,al pedica nije zadovoljna s tih 109. Maloj dosta tesko zeljezo pada,muci je zatvor i zna se zbljuckati.
S prvim djetetom isto prematurusom zeljezo je bilo nesto ispod 100 pa mi je hematologica prof. na Rebru savjetovala da ipak ne dajem zeljezo jer se pocelo i s dohranom povrcem,a s ovim djetetom cuvjerovatno s dohranom krenuti kroz mj. dana. Dal da nastavim s profilaksom ili ipak dignem dozu?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 07:23   #3687
Pitanje za doktore:

da li hashimoto (jako povišen Anti tpo i Anti tgo) može utjecati na povećanje ANE? (napominjem nema simptoma drugih autoimunih bolesti)


jedan dio literature kaže ne, ali na dosta mjesta u stranoj literaturi nalazim potvrdan odgovor
škarpinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 14:38   #3688
bok, može mi netko pomoći oko ovog nalaza?
radi se o starijoj ženskoj osobi bez naročitih tegoba.
jel treba poduzeti nešto po pitanju ovih sniženih / povišenih parametara?

HEMATOLOGIJA

parametar NALAZ
vrijednost grafički prikaz jedinice referentni interval
(vK) eritrociti * 4.50 ( o ) 10e12/L 3.86 - 5.08
(vK) hemoglobin * 135 ( o ) g/L ž 119 - 157
(vK) hematokrit * 0.401 ( o ) 0.350 - 0.470
(vK) MCV * 89.1 ( o ) fL 83.0 - 97.0
(vK) MCH * 30.0 ( o ) pg 27.4 - 33.9
(vK) MCHC * 337 ( o ) g/L 320 - 345
(vK) distr. eritro. * 14.3 ( o) % 9.0 - 15.0
(vK) trombociti * 137 < ( ) 10e9/L 158 - 424
(vK) MPV * 10.9 ( ) > fL 6.8 - 10.4
(vK) leukociti * 5.1 ( o ) 10e9/L 3.4 - 9.7
(vK) neutrofili * 77.5 ( ) > % 44.0 - 72.0
(vK) # 3.93 ( o ) 10e9/L 2.06 - 6.49
(vK) limfociti * 16.2 < ( ) % 20.0 - 46.0
(vK) # 0.82 < ( ) 10e9/L 1.19 - 3.35
(vK) monociti * 5.3 ( o ) % 2.0-12.0
(vK) # 0.27 ( o ) 10e9/L 0.12 - 0.84
(vK) eozinofili * 0.8 (o ) % 0.0-7.0
(vK) # 0.04 (o ) 10e9/L 0.00 - 0.43
(vK) bazofili * 0.2 (o ) % 0.0-1.0
(vK) # 0.01 (o ) 10e9/L 0.00 - 0.06

nadam se da se sve dobro vidi, nalaz je kopipejstan iz pdf-a, pa
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 17:04   #3689
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
bok, može mi netko pomoći oko ovog nalaza?
radi se o starijoj ženskoj osobi bez naročitih tegoba.
jel treba poduzeti nešto po pitanju ovih sniženih / povišenih parametara?

HEMATOLOGIJA

parametar NALAZ
vrijednost grafički prikaz jedinice referentni interval
(vK) eritrociti * 4.50 ( o ) 10e12/L 3.86 - 5.08
(vK) hemoglobin * 135 ( o ) g/L ž 119 - 157
(vK) hematokrit * 0.401 ( o ) 0.350 - 0.470
(vK) MCV * 89.1 ( o ) fL 83.0 - 97.0
(vK) MCH * 30.0 ( o ) pg 27.4 - 33.9
(vK) MCHC * 337 ( o ) g/L 320 - 345
(vK) distr. eritro. * 14.3 ( o) % 9.0 - 15.0
(vK) trombociti * 137 < ( ) 10e9/L 158 - 424
(vK) MPV * 10.9 ( ) > fL 6.8 - 10.4
(vK) leukociti * 5.1 ( o ) 10e9/L 3.4 - 9.7
(vK) neutrofili * 77.5 ( ) > % 44.0 - 72.0
(vK) # 3.93 ( o ) 10e9/L 2.06 - 6.49
(vK) limfociti * 16.2 < ( ) % 20.0 - 46.0
(vK) # 0.82 < ( ) 10e9/L 1.19 - 3.35
(vK) monociti * 5.3 ( o ) % 2.0-12.0
(vK) # 0.27 ( o ) 10e9/L 0.12 - 0.84
(vK) eozinofili * 0.8 (o ) % 0.0-7.0
(vK) # 0.04 (o ) 10e9/L 0.00 - 0.43
(vK) bazofili * 0.2 (o ) % 0.0-1.0
(vK) # 0.01 (o ) 10e9/L 0.00 - 0.06

nadam se da se sve dobro vidi, nalaz je kopipejstan iz pdf-a, pa
Svaki je nalaz nužno tumačiti u skladu sa kliničkom slikom.
No,kad bi napravili vitium artis, ovaj nalaz bi mogli proglasiti nealarmantnim, bez osobitog razloga za uznemiravanje.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 17:18   #3690
Može li netko protumačiti je li ovaj nalaz za zabrinuti se, s obzirom da sam u 35. tjednu trudnoće:
Metabolizam željeza
Željezo 12,9 (8-30)
UIBC 70 (26-59) H
TIBC 82,4 (49-75) H
Fe- saturacija 15,5 (15-50)

Crvena krvna slika
Eritrociti 3,6 (3,86-5,08) L
Hemoglobin 112 (119-157) L
Hematokrit 0,328 (0,356-0,47) L
MCV 92,4 (83-97,2)
MCH 31,7 (27,4-33,9)
MCHC 342 (230-345)
RDW 12,6 (9-13,8)

DKS
Leukociti 12,7 (3,4-9,7) H
Segmentirani neutrofilni granulociti 9,10 (2,06- 6,49) H
Segmentirani neutrofilni granulociti (%) 72,0 (44-72)
Limfociti 2,60 (1,19-3,35)
Monociti 0,70 (0,12-0,84)
Eozinofilni granulociti 0,10 (do 0,7)
Bazofilni granulociti 0,00 (do 0,08)

Trombociti 226 (158-424)
MPV 10,4 (6,8-10,4)
Sediment urina nije rađen već sam odmah radila UK zbog prijašnjeg nalaza na kojem je utvrđena e. coli.
Da li se mogu nadati da ipak nemam bakterijsku infekciju, unatoč ovim leukocitima?
Da li se može potvrditi anemija, s obzirom da mi željezo nije nisko?
Zaboravih napomenuti da je razlog pretraga praćenje trudnoće, nemam posebne indikacije, tu i tamo neki bolovi u trbuhu koji se pripisuju normalnoj trudnoći, tegobe s mokrenjem nemam osim pritiska na mjehur, ali pretpostavljam da je to od bebe.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 17:19   #3691
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Svaki je nalaz nužno tumačiti u skladu sa kliničkom slikom.
No,kad bi napravili vitium artis, ovaj nalaz bi mogli proglasiti nealarmantnim, bez osobitog razloga za uznemiravanje.
fala

rađeni su i neki drugi parametri (kolesterol, trig & co, jetrene probe, K, GUK, krea, urati, bilir., urin) i sve je ok.
radi se o generalno zaista zdravoj 80 i nešto godišnjakinji , a s obzirom da je krv vađena u privatnom labosu, zanimalo me treba li nalaz vidjeti i njena dr OP.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 17:33   #3692
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
fala

rađeni su i neki drugi parametri (kolesterol, trig & co, jetrene probe, K, GUK, krea, urati, bilir., urin) i sve je ok.
radi se o generalno zaista zdravoj 80 i nešto godišnjakinji , a s obzirom da je krv vađena u privatnom labosu, zanimalo me treba li nalaz vidjeti i njena dr OP.
Apsolutno i neizostavno TREBA.
No, po predočenim nalazima nema razloga za zabrinutost
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 17:47   #3693
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Apsolutno i neizostavno TREBA.
No, po predočenim nalazima nema razloga za zabrinutost
dobro, šefe!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 18:10   #3694
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
dobro, šefe!
Bakice moramo maziti&paziti...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 09:20   #3695
Quote:
lijepa alma kaže: Pogledaj post
Dakle, u osmom mjesecu vađen alt i ast. Minimalna odstupanja. Na nagovor opće prakse nalaz ponovljen danas tek i vrijednosti AST 88, ALT 96. Također, u zadnje vrijeme bol u području jetre. Može li to ikako biti od jako puno čokolade ili je to definitivno znak da je neki upalni proces u tijeku? Osim toga u osmom mj. kolesterol 2, sad 7. Trigliceridi 0,39, HDL 2,64, a LDL 4,4. Dakle, LDL i ukupni kol su koma. Ono wtf. Je da jedem puno čololade, ali se i puno vozim na bicu. Koje je vaše mišljenje? Je li moguće od te dvije stavke toliko povećanje jetrenih enzima?
Možda masna jetra.
~*MiSs-AnDy*~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 17:38   #3696
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
El Gato Felix - Ako ukupni bilirubin varira a imam povećanu jetru koje su moguće bolesti ili poremećaji? Na Gilbertov sindrom doktorica sumnja (ali onda nije znala da imam povećanu jetru), nije mi još ništa dijagnosticirano.
Poštovani,

raspon dijagnoza je relativno velik i samo na temelju podataka koji ste dali nije moguće precizirati o čemu se radi.

Morat ćete biti strpljivi. Važan je također i nalaz UZV jetre.

No, ponekad je biopsija jetre jedini način dolaska do dijagnoze.

Lijep pozdrav.
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
Na f. Mihaljevicu sam radila test na neurotropne viruse i nešto mi Nije jasno na nalazu:

HSV IgM Pozitivno
HSV1 IgG negativno
HSV IgG WB negativno
HSV2 IgG negativno
HSV2 IgG WB negativno
Poštovana,

HSV-1 i HSV-2 imaju neke zajedničke epitope (hajdemo to tako reći, "mjesta" na površini virusa koja "privlače" protutijela) i zbog toga može doći do tzv. križne reaktivnosti, a to je pojava da i jedan i drugi virus uzrokuju stvaranje istih protutijela.

Ukratko, očito se radi o vrsti testa (za IgM) koji ne razlikuje jesu li ta IgM protutijela nastala na HSV-1 ili HSV-2.

Nadalje, tumačenje serologije na HSV općenito je dosta teško i zapravo pouzdano samo kod primarnih infekcija (dakle, kada prvi put dođemo u kontakt i inficiramo se virusom).

Analiza se vrši na parnom titru, kako je i navedeno, a to znači da jedan uzorak krvi nije dovoljan nego se moraju uzeti dva uzorka krvi u određenom vremenskom razmaku i onda usporediti visine protutijela da bi se nešto suvislije moglo reći.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 17:51   #3697
Quote:
~*MiSs-AnDy*~ kaže: Pogledaj post
Možda masna jetra.
Bi li se to vidjelo na uzv? Radila sam ga i ništa se ne vidi.
__________________
Moje stvari
lijepa alma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 18:10   #3698
Quote:
lijepa alma kaže: Pogledaj post
Je li moguće od te dvije stavke toliko povećanje jetrenih enzima?
Poštovana,

nije potpuno jasan dio pitanja u kojem spominjete nagovaranje obiteljske liječnice da ponovi nalaze jetrenih enzima, tj. zašto su prvotno isti određivani, koje su točno bile vrijednosti, imate li kakvih tegoba, uzimate li kakve lijekove?

Uistinu, vidi se dosta veliki skok u vrijednostima lipida, da.

Vjerojatno će se liječnica odlučiti na daljnju obradu (gastroenterolog), odnosno na UZV trbuha, a nakon toga moguće i na serološke testove.
Quote:
ninaK2 kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi pomognete u tumacenju nalaza urina (napisati cu sve sto pise u rezultatima):

izgled: zamucen
boja: zutA
ph: kis
specificna tezina: (ne mogu najbolje procitati) - mozda m. vrim (tako nesto)
proteini: opet ne mogu procitati (izrazito los rukopis) - nesto na slovo lo..
krv secer aceton bilirubin su negativni, urabilinogen je normalan
sediment: E 1-2, L 3-5, sluz ima, epitel 123vm ( mislim da tako pise), bakterije : nesto, cilindri soli i gljivice nema
Ajoj, puno je tu "ne mogu pročitati vrijednosti", no koliko vidim, sediment je relativno miran. Ako ima dosta epitelnih stanica, moguće je da uzorak urina nije ispravno uzet.

Ako imate simptome infekcije mokraćnog sustava, trebalo bi učiniti urinokulturu s antibiogramom i onda vidjeti što i kako dalje.

Lijep pozdrav.
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post
Kontrola AST i ALT 2x mjesečno

1. kontrola= AST 58,( ref. int. 14-39), ALT 36, (ref int. 11-37)
2. kontrola= AST 96, ALT 94
Poštovana,

izonijazid može prolazno povisiti vrijednosti jetrenih proba.

Važno je redovito pratiti kretanje vrijednosti istih.

Ne mogu Vam sa sigurnošću reći, no neke općenite smjernice (za odrasle bolesnike) jesu da se prekine s lijekom ako transaminaze porastu više od 5 puta bez simptoma ili više od 3 puta od gornje granice sa simptomima oštećenja jetre.

U Vašeg djeteta pretpostavljam da nema nikakvih tegoba, a nalaz pokazuje porast od oko 2,5 puta iznad gornje granice normale.

To jest blaži porast.

S obzirom da nisam pedijatar, nisam kompetentan tvrditi Vam bilo što, no čini mi se da taj porast još nije dramatičan.

No, ako imate bilo kakvih nedoumica (a imate), obratite se pedijatru u primarnoj zdravstvenoj zaštiti a on će već znati ili odgovor na pitanje ili kome Vas uputiti da mirno spavate.

Na svoju ruku ne činite ništa jer prekid terapije prije vremena, a koji nema čvrstog razloga, može donijeti više štete nego koristi.

Lijep pozdrav.

Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
jeli zeljezo 109 dovoljno "nisko" da se bebi od 4 mj (prematurus 35 tj. rodjena) s profilakse prijedje na vise doze zeljeza?
Draga Ivanice,

željezo je 109? U kojim jedinicama?

Ili je to hemoglobin?

A što je s TIBC, UIBC?

Još neki parametri jesu li rađeni?

Odmah ću Vam reći kako nema jedinstvenog konsenzusa kod koje točno vrijednosti treba započeti terapiju i u kojoj dozi.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 18:14   #3699
Quote:
škarpinaa kaže: Pogledaj post
Pitanje za doktore:

da li hashimoto (jako povišen Anti tpo i Anti tgo) može utjecati na povećanje ANE? (napominjem nema simptoma drugih autoimunih bolesti)
A koliki je titar ANA (ANF)?

I sasvim zdravi ljudi mogu imati (manje) povišen titar ANA (pozitivan) i općenito je preporuka da se ANA ne radi ako ne postoji stvarna sumnja na sustavnu autoimunu bolest jer nastaju zavrzlame i panika koje nije lako razriješiti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 20:00   #3700
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
A koliki je titar ANA (ANF)?

I sasvim zdravi ljudi mogu imati (manje) povišen titar ANA (pozitivan) i općenito je preporuka da se ANA ne radi ako ne postoji stvarna sumnja na sustavnu autoimunu bolest jer nastaju zavrzlame i panika koje nije lako razriješiti.
nije u titru nego u jedinicama
ANA je 99 U/ml a ref. vrijednosti od 0-55

nemam pojima jel to veliko odskakanje jel kad sam vadila Anti tpo (za štitnjaču) onda su mi ona bila preko 1000 a referentna je vrijednost do 70...
škarpinaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.