Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2010., 14:40   #81
Quote:
ribica78 kaže: Pogledaj post
Nema nikog


Jucer:
D zobena
M vocni jogurt
R 120 gr fileta oslica + zelena salata + 1 leso krompir (mali,pa nisam vagala)
v rendana jabuka + svjezi sir + 2 zlicice mljevenih badema

pred spavanje casa toplog mlijeka

Danas:

D razena brocna +pasteta od tune (po uzoniranom receptu)
M jogurt
R 90 gr pileceg filea +salata od kupusa,mala jabuka
V neznam jos,bit ce ili pahuljice ili opet jabukau kombinaciji sa sirom
i zadnje casa mlijeka..
ma tu sam ja samo nisam baš kompletno u zoni pa mi je glupo pisati.... ajde danas će toliko koliko biti zona dan..

D: jaje na oko, malo kukuruznog kruha, pršut i nescaffe na mlijeku... to znam da je uzonirano jer sam računala

R: šalša sa kozicama, tijestom i zelenom salatom... ja ću se truditi što manje tijesta jesti....i kockica mikado čokolade sa grožđicama:-)....nakon toga pičimo pješke do maksimira na kavu na vidikovcu.. to je šetnja od pola sata tamo i nazad

V: mislim da će biti zobena kaša a možda pojedem i malo kokica uz film večeras


što se tiče tjedna... doručak je uvijek meni najdraža kaša...gablec, tj. ručak se isto trudim da budeko kompletno zona... kad dođemo doma onda kada jedemo oko 5, pola 6 trudim se da bude u zoni ali ne važem na gram... i trudim se jesti što manje kruha...idem 2 puta tjedno na pilates.. planiram ići pješke na posao kad defintivno zatopli, to mi je onda svako jutro po pola sata hoda i tako....onih dvije kile koje sam skinula u početku nisam dobila nazad a za skidanje dalje se nadam da će me uskoro uhvatiti veća inspiracija
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 14:52   #82
Ja moram priznati da kod mene postoji još nešto što mi otežava zonu, a to su - financije. Zona je ipak malo skuplji način o prehrane. I kad sam u škripcu sa lovom, ja u dučanu jednostavno kupujem ono što je na akciji i sl. U tom trenutku mi je to najbitnije.
Znam da je ovo sad dosta loša reklama za zonu u ovo doba kad ljudi štede i paze da potroše što manje na hranu, režije i sl., ali ja mislim da se u konačnici ipak isplati jer je ta prehrana najbolja za zdravlje, a ne samo vitkost i ljepotu. Jedino, eto, nekad se desi da moram kupovati ipak nešto jeftinije i malo ostavit zonu po strani.
Pa sad mene zanima da mi kažu ljudi koji su (bili) u zoni: imate li vi isto taj dojam i iskustvo da je takva prehrana skuplja? I ako bi mi mogao netko reći usporedbu: koliko je otprilike trošio na prehranu dok se hranio tradicionalno/ uobičajeno/ nezdravo ili kako se već hranio, a koliko troši sad dok se hrani po zoni?
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 12:56   #83
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ja moram priznati da kod mene postoji još nešto što mi otežava zonu, a to su - financije. Zona je ipak malo skuplji način o prehrane. I kad sam u škripcu sa lovom, ja u dučanu jednostavno kupujem ono što je na akciji i sl. U tom trenutku mi je to najbitnije.
Znam da je ovo sad dosta loša reklama za zonu u ovo doba kad ljudi štede i paze da potroše što manje na hranu, režije i sl., ali ja mislim da se u konačnici ipak isplati jer je ta prehrana najbolja za zdravlje, a ne samo vitkost i ljepotu. Jedino, eto, nekad se desi da moram kupovati ipak nešto jeftinije i malo ostavit zonu po strani.
Pa sad mene zanima da mi kažu ljudi koji su (bili) u zoni: imate li vi isto taj dojam i iskustvo da je takva prehrana skuplja? I ako bi mi mogao netko reći usporedbu: koliko je otprilike trošio na prehranu dok se hranio tradicionalno/ uobičajeno/ nezdravo ili kako se već hranio, a koliko troši sad dok se hrani po zoni?
hej.... ovako... ako se držiš po ps-u mislim da je skuplja... ali... imaš u knjizi od dr.Gredelj popis namirnica i koliko koje je jedan blok... znači ja više ne idem po ps-u jer iskreno mi se ne da... ove dvije kile koja sam bila skinula održavam.. a plan mi je kad definitivno zatopli ići barem ujutro pješke na posao.. to je pola sata i idem 2 puta tjedno na pilates (manje više redovno)


ako se držiš načela zone mislim da ne možeš pogriješiti...

ja preko radnog tjedna jedem obavezno kašu za doručak.. tu je najskuplja stavka badem jer ih stavljam unutra ali ako kupuješ rinfuzno nije niti to prestrašno...

na posao nosim i dalje svaki dan ručak.. to bude šunka i sir, malo cherry rajčica.. evo ovaj tjedan nisam stigla kupiti te male rajčice pa sam ručkove nadopunjavala voćem.. znam si i ponijeti ako imam malo pršuta ili pancete... to uzmem ako imam doma... ili kad mi dojadi šunka...
umjesto kruha nosim 2 integralna dvopeka... nikad više od toga....

ako nemam ništa drugog, ponesem malu paštetu od Gavrilovića

za međuobrok bude ili jogurt ili voće... sad mi se u zadnje vrijeme jedu naranče...

doma kada dođemo jedemo isto kao i uvijek, samo se ja trudim uopće ne jesti kruh ili ako jedemo tjesteninu ne pojesti više od tanjura ali da ima više umaka ako je moguće...

puno puno salate uz sve...


u zadnje vrijeme mi se i jede čokolada (nemam pojma zašto), ili kokice... pa to recimo pojedem pola nego što bih inače jela i tako...


znači nema revlucije u mojim kilama ali bar jedem pametnije nego prije...a ako me opet uhvati želja za skinuti još 2 kile znam da se moram vratiti na vaganje namirnica..


e da i je skuplje jer se mora jesti dosta proteina tj. mesa pa onda to bude stvarno veći izdatak.. moram priznati da je i meni to bio razlog da mi je malo entuzijazam splasnuo...to i disciplina koje više nisam baš imala poslije početnog uzleta:-)
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 23:36   #84
Quote:
ankada kaže: Pogledaj post
Ja sam kupila knjigu od one doktorice koja je napisala svoju kuharicu u Zoni prilagodjnu nama.
Mene odbija sto skoro u svakom receptu nudi npr. kod kolaca zelatinu , a nju ne volim nikada u kolacima, onda masline, sir parmezan i sl.
Njezini savjeti mi se cine logicnima, ali kada se sjetim da bih morala krenuti s tim nacinom prehrane nekako odustajem. Mozda kada bih bila bogata, pa da me mjesec dana netko hrani na taj nacin , pa kada bih vidjela rezultate? To bi trebao biti nacin zivota, ne samo pomodarska dijeta.
Mislim da je za prehranu u zoni potrebno cca 2000kn/mj po članu mjesečno samo za hranu. I to onda pomnožite sa 4 (četveročlana obitelj). Paaaa, tko voi - nek izvoli.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:03   #85
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mislim da je za prehranu u zoni potrebno cca 2000kn/mj po članu mjesečno samo za hranu. I to onda pomnožite sa 4 (četveročlana obitelj). Paaaa, tko voi - nek izvoli.
Pa dobro, možda nije baš tol'ko...Jesi si se ti kad hranila po zoni? Ma sve se na kraju svodi na to, kao što je Jesen 82rekla, da i nije tako skupa ako se toga ne držiš baš doslovno. Npr. autor knjige kaže da moramo koristit samo neko super pročišćeno riblje ulje Omega3, ali to je enormno skupo. Pa si ja kupujem kapsule u DM-u koje su puno jeftinije.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:10   #86
stevia

Ako tko treba steviju, neka se javi na mail.
yvanchyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:59   #87
Drago mi je da je ovaj forum malo oživio. O zoni se na žalost puno manje piše nego o ostalim načinima prehrane. Prava šteta. Počela sam se hraniti prema pravilima zone prošlo ljeto i u tri mjeseca skinula 10 kg. A onda su me nekako obaveze odvele i nisam pazila što jedem, pa sam dobila 2 kg natrag. Sad opet pazim. Ja se nisam zone držala doslovno, nisam kupovala ove skupe preparate. Ne mislim da je zona tako skup način prehrane, ako je se ne drži predoslovno. Čak mi nije bio problem ni to što ne jedem meso ni ribu, znači imam manje mogućih izvora proteina. Da se proteini nebi sveli samo na jaja, sir i proteinski prah počela sam sama kod kuće raditi tofu i seitan.
matea2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 01:19   #88
Quote:
matea2 kaže: Pogledaj post
Drago mi je da je ovaj forum malo oživio. O zoni se na žalost puno manje piše nego o ostalim načinima prehrane. Prava šteta. Počela sam se hraniti prema pravilima zone prošlo ljeto i u tri mjeseca skinula 10 kg. A onda su me nekako obaveze odvele i nisam pazila što jedem, pa sam dobila 2 kg natrag. Sad opet pazim. Ja se nisam zone držala doslovno, nisam kupovala ove skupe preparate. Ne mislim da je zona tako skup način prehrane, ako je se ne drži predoslovno. Čak mi nije bio problem ni to što ne jedem meso ni ribu, znači imam manje mogućih izvora proteina. Da se proteini nebi sveli samo na jaja, sir i proteinski prah počela sam sama kod kuće raditi tofu i seitan.
Super! A koliki je omjer proteina i ugljikohidrata u tofuu i seitanu?
I koliko tofua/seitana moraš pojesti da bi pojeo 1 blok proteina?
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 19:33   #89
nicole2007, negdje sam pročitala da seitan mogu računati kao protein (omjere neznam, pogotovo ne za ovaj seitan i tofu koje radim sama, a na kupovnima vjerovatno piše). Seitana uzimam 28 g kao jedan blok proteina. Tofu je kombinirana namirnica tako da na 1 blok proteina, sadrži i oko pola bloka ugljikohidrata. Ja kao 1 blok proteina uzimam 55 g tofua.
matea2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 19:45   #90
Bok svima!
Nakon dugo vremena ponovo bi se htjela pocet hranit prema zoni pa ako neko od vas ima tablicu kolko koja namirnica ima blokova ja bi mu bila zahvalna.
Inace imam 2 knjige o zoni,ali mi je rusvaj u stanu pa ih ne mogu pronac..
lana1804 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:44   #91
Ja nemam neku određenu stranicu na koju uvijek dolazim. Kad me nešto takvo zanima, guglam pa koristim ono što mi se otvori. Ne znam staviti link, ali ima dosta toga po netu.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 16:05   #92
Drage moje,
ja sam pre par godina kupila knjigu Ziveti u zoni gde je covek sve detaljno objasnio. Tada sam bila bolesna i nisam mogla nigde mrdnuti iz kuce pa sam uzela blokove bez fizicke aktivnosti (sedeca) i smrsala za nedelju dana u kukovima oko 5 cm, kg se ne secam, ali drasticno sve smanjeno, pritom bez fizicke aktivnosti. Jako je bitno da proracunate koliko Blokova morate uzimati dnevno (to je individualno i zavisi od trenutne kilaze, obima, visine itd, a menja se naravno tokom vremena kako slabite). Ima i milion tabela, proracuna itd tako da sam danas proracunala da moram pojesti 8 blokova (ni manje ni vise). Pazite samo na tu knjigu gde su verovatno dobri recepti, ali nije za svaku zenu 11 blokova, nije to tako jednostavno i mozda neke od vas koje sporije mrsave moraju uzimati manje Blokova sto opet treba proracunati. Vidim da neke od vas uzimaju uz mleko i bademe (to u originalnoj knjizi ne pise, mleko ili jogurt su kompletni sami po sebi, ne moraju se dodavati blokovi masti). Eto, ako nekome nesto zatreba, mogu posavetovati (teoriju dobro znam, a praksa )) nadam se da ce biti uspesno).
Srecno svima i javljam rezultate. Nadam se da ce mi to postati nacin zivota, a ne dijeta, sto i vama zelim )
Pozdrav
grazia1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 17:03   #93
Bok svima. Evo kao muški zoner osjećam se u manjini na ovom forumu.
Počeo sam sa zonom prije malo više od godinu dana, a imao sam 103 kg i problema sa glavoboljama(migranama), bar jednom tjedno boljela me glava. Odlučio sam rigorozno slijediti zonu i u početku (prvih 6 mjeseci) sam svaki obrok vagao i mjerio.
Kako mi je bezmasna tjelesna težina oko 74 kg, a koeficijent tjelesne aktivnosti oko 0,75 (treniram 5-6 puta tjedno- i prije zone) tako mi je ispalo da moram jesti oko 18 blokova dnevno (inače ne znam otkud ribici78 da svaka žena mora jesti 11 blokova, kao što kaže grazia1 to je jako individualno).
Za nešto manje od 2 mjeseca izgubio sam cca 12 kg čiste masti uz ogromno poboljšanje fizičkih sposobnosti, izostanak umora (nema fjake) i odlična koncentracija. Prvih 6 mjeseci nisam popio ni jednu tabletu protiv glavobolje.
Sad sam na 89 kg sa cca 16% tjelesne masti (prije 28), ne važem svaki obrok ali jako pazim što jedem. Preko vikenda si dozvolim obrok, dva za varanje (kolači, slatkiši itd.) ali me obično nakon toga boli glava.
Zona ne mora uopće biti skupa, samo se treba pametno pristupiti.
Ako netko treba odlične tablice sa popisom namirnica (razdvojeni "dobri" i "loši" ugljikohidrati), tablice za slaganje dnevnih obroka, neka mi se javi na PM.
zoner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 10:35   #94
Zadnjih dana sam dosta citala o prehrani u zoni,i djeluje mi ful zanimljivo, i cak sam po malo počela primjenjivati u obrocima.

No, naisla sam negdje na netu gdje je skupa s Atkinsonovom stavljaju u skupinu nezdravih dijeta, zbog visokog udjela proteina, te smatraju opasnom za jetru i bubrege.
Zna li netko od upućenijih nešto o tome?
Agua De Beber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 00:32   #95
Jel ima ovdje vegetarijanaca u zoni?

Kaj vam je na jelovniku? Ja sam ovako malo kompliciraniji vegetarijanac - jedem sve mliječne prozivode, ribu tako-tako, jaja ne (ne sama, ali u kolačima, palačinkama i sl. može), ali vrlo slabo jedem pravu vegetarijansku hranu (soju, seitane, tofue i sl. - naprosto mi nije fino i iziskuje mi prevelik mentalni napor da to jedem, if you know what I mean..).

Prije par godina sam se kratko hranio u zoni ili barem pokušavao, onda dugo ne i sad sam se opet zagrijao za to, pročitao ponovno knjigu i tak. No, malo mi je problem sad pravit si jelovnik što da jedem za cijeli dan. Vremena imam na pretek tak da to nije problem, više je problem zbog vegetarijanstva i mojih posebnosti u prehrani.

Za ugljikohidrate mi nije nikakvi problem, malo sam samo pogledao koji su povoljniji i to ću lako primjeniti jer jedem gotovo sve povrće, voće i sl. Za masti isto tako. Ali za bjelančevine.. Zasad imam tek nekoliko stvari koje mogu upotrijebiti u tu svrhu, a koje i inače jedem - mozzarella, tunjevina u konzervi, jogurt, mlijeko (P + U). I inače sam dosad koristio proteinski prah (onaj uz dm-a), samo što mi je tu problem što on naravno sam po sebi baš nije fin, a kad ga stavim u manjim količinama (čajnu žličicu ili jušnu žlicu) to teško da može preokrenut neki obrok s puno ugljikohidrata u obrok u zoni. Recimo obično stavljam 1 čajnu žličicu u mlijeko s kakaom i 1 jušnu žlicu u razna variva i sl. ali 1 čajna žličica ima tek 4 grama praha, a jušna žlica 10 grama tako da i da uzmem da je 100% protein u tome to ispadne jako malo proteina u obroku. A više ne bih stavljao jer bi onda sigurno uništilo okus cijeloga jela.

Inače ne krećem se hraniti u zoni da bi smršavio (iako mi se sviđa taj koncept da se mišična masa poveća, a masna masa smanji), već jer mi se takav način prehrane čini zdravijim.
__________________
Svatko ima pravo na krivo mišljenje...
black hole is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:13   #96
ja sam sa prehranom u zoni uspjela u 3 mj skinuti 5 kg. s time da se nisam striktno držala. ručak nikad ne bi jela u zoni, a dosta često su mi se znale zalomiti i stvari iz pekare tipa pizza, lisnato itd..jedino što poslije 7 navečer više nisam jela ništa, eventualno koju voćku. sad sam malo zapela i iako jedem doručak i večeru u zoni, vaga i dalje stoji, a i salo nažalost. pretpostavljam da zato što više ne vježbam. pa tako je moj zaključak da je zonica super, ali bez malo znoja (kao i svaka druga dijeta) i nema pretjeranog učinka
pozz
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 10:24   #97
Smile

Quote:
black hole kaže: Pogledaj post
Jel ima ovdje vegetarijanaca u zoni?
Da, ima ovdje vegetarijanaca u zoni i to savršeno funkcionira. Ja jedem mliječne proizvode, ribu ne jedem, ali tofu i seitan da. Radim ih sama jer su mi preskupi. PP kupujem onaj iz dm-a i nemem dojam da mi pokvari okus jela. Na jelovniku su mi svakakve kombinacije koje mi prije ne bi pale na pamet. Treba probati. Ja sam sa zonom počela u 7. mjesecu prošle godine i u 3 mjeseca skinula 10 kg. Zatim sam prestala paziti i malo se vratilo, ali opet sam u zoni i u 2 mjeseca je otišlo 5 kg. Jela sam 11 blokova. Ona tvrdnja o 8 blokova za ženu je iz starijih izdanja knjige. Dr. Sears je sam sebe ispravio i kaže 11 blokova za prosječnu ženu. Isto tako je sada mrkvu ubrojio među povoljne ugljikohidrate. Što se tiče štetnosti proteina za bubrege i jetru mislim da količine u zoni nisu štetne.
matea2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 18:27   #98
mislim da je teška glupost to što je napisano da je prehrana u zoni iziskuje puno novaca... možda za one koji ne znaju kuhati pa samo piju shake-ove, ali za one koji znaju kako napraviti dobro balansiran obrok u zoni ispada jeftinija prehrana, pogotovo sad u vrijeme kad imamo puno povrća na raspolaganju


npr. veliki obrok 3BL -P UH M

staviti ulja 3BL M

prepržiti malo crvenog luka (manja glavica je veličine oko 50-70g dakle oko 1/2 BL UH)
dodati crvene paprike 220g 1 BL UH
dodati 75g pilećih prsa sjeckanih na kockice 3 BL P
dodati 350g zelenih tikvica 1/2 BL UH
na kraju dodati kukuruzu iz konzerve 60g 1 BL UH

sve skupa obrok je oko 10kn, ako ne i manje od toga ....

međuobroci su mi ili mlijeko ili jogurt, ali manje masni
eventulano ne kuham doručak, tu konzumiram porteinski shake+bademi+sveže voće


u početku kad sam krenila s prehranom u ZONI bilo mi je teško kuhati jer sam se pridržavala kuharice, ali kad sam nakon tjedan dana vidjela princip uopće ne gledam gotove recepte već ih sama smišljam

prezadovoljna sam rezultatima, a često čak i za malo prekoračim dozvoljene blokove
__________________
dormit aliguando ius, moritur nunquam
Bože brani je od zla, Boze, kad ne mogu ja
Salji andjele cuvare svoje jer je dusa duse moje
elpidika is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 18:47   #99
Slažem se u potpunosti da zonska prehrana nije skupa. Zapravo, s obzirom da je potrebno planirati što ćemo jesti, kupujemo planirano.
I stvarno nije komplicirana iako mnogi misle da je. Nakon što se shvati princip sve je jednostavno. Ja isto smišljam recepte, kuharica mi je bila samo baza. Kao vegetarijanka sve recepte koji sadrže meso promijenim tako da umjesto mesa dodam seitan ili sojine odreske, ljuskice, tofu... Eksperimentiram i zadovoljna sam.
matea2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 21:28   #100
Dobro vece Zoneri...pratim vas izvesno vreme..i bas sam zainteresovana za zivot po Zoni...
ima nekih dodira sa ishranom po Montignac dijeti..to se prati glikemijski index...
no tamo nikako ne idu skupa P i U...

Nisam nabavila knjige..to vas molim ako mozete nekako tabele da skenirate i
dostavite mi ovde na pp.. da bih imala zapis i uvid o blokovima za namernice
i kolicine istih...
Pozdrav!
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.