Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2004., 20:24   #1
Srpska istina o Vukovaru

Quote:
Ironside kaže:
Međunacionalni sukobi eskaliraju, barikade su na sve većem broju cesta, u neka mjesta više nija moguće ući, vojarne JNA se blokiraju, rat je na pomolu.
Zapovjedništvo vojarne JNA u Vukovaru, svjesno toga da bi vojarna mogla biti napadnuta, uvlači u vojarnu taoce (broj se ne zna, barata se brojkom 200-400 ljudi "pokupljenih" s ulica).
Vojarna je blokirana i vlasti ej odbijaju deblokirati. Uskoro slijedi Adžićev ultimatum vlastima u Vukovaru da u 72 sata odblokitraju vojarnu ili "će je JNA odblokirati svim sredstvima". Vlasti se na taj ultimatum oglušuju i nakon isteka roka, datog u ultiomatumu, kolona tenkova JNA kreće u Vukovar. Ti tenkovi bojevo ne djeluju. Kad je Blago Zadro pogodio prvi tenk, pakao se otvorio, smrtna presuda Vukovaru bila je potpisana.
O kasnijem tijeku opsade i o tome jel' se ili nije Vukovar mogao braniti razgovarao sam s više onih koji zaista o tome imaju što reći, dakle od generala Tusa, koji kategorički tvrdi da nije bilo šanse da Hrvatska probije blokadu i obrani Vukovar, pa do B. Borkovića "Mladog jastreba", koji kategorički tvrdi da se Vukovar moglo obraniti.
Osobno mislim da je Tus potpuno u pravu, on naime tvrdi kako bi za proboj blokade i potom održavanje koridora trebalo angažirati sav "oklop" što ga je Hrvatska imala, kao i sve gardijke brigade, s neizvjesnim ishodom a da Hrvatska potuno ostane bez "oklopa", kao i bez dijela najelitnijih jedinica, jer bi gubici u ljudstvu sigurno bili vrlo visoki.
I na kraju kad je kod Tuđmana razgovarano o mogućnosti deblokade i oslobađanja Vukovara, grad je već bio temeljito razoren, Tuđman je tu mogućnost odbio rječima: "Ne dam da ljudi ginu za te ruševine!"
On nikad nije Vukovaru oprostio "izdaju" iz 1990., koja se sastojala u poklanjanju većine glasova SDP-u na prvim slobodnim izborima.
Nadalje, kad je Vukovar u pitanju, onda barem što se srpske strane tiče, teško da se može naći išta racionalnog. Naime, prema službenim hrvatskim tumačenjima, na Vukovaru su "slomljeni zubi JNA" koja tako nije mogla dalje napredovati na zapad, ne pitajući se pritom, da ako je "zapad" bila namjera JNA, zašto Vukovar jednostavno nije zaobišla? I relativno malim snagama ga držala izoliranog?
I na kraju, kad sam pitao sadašnjeg gradonačelnika Vukovara koji je sve vrijeme proveo u gradu pod opsadom i iskusio Stajićevo, jel' se po njegovom mišljenju Vukovar moglo obraniti, odgovorio mi je protupitanjem, imam li ja pojma o tome koja je sila krenula na Vukovar.
Po mojem mišljenju, baš zbog onog iracionalnog u toj priči, a tako svojstvenog srpskom mentalitetu, Srbi bi Vukovar "uzeli" baš da ih je trebalo poginuti 500.000.
Naravno druga je priča jel' se Vukovbar trebao dogoditi i što je pametna politika mogla učiniti.
Zov Velike Hrvatske, čija mu se realizacija činila na dohvat ruke, bio je za Tuđmana toliko jak, da je bio spreman platiti svaku cijenu, a pogotovo ako pritom još može i kazniti "izdaju".
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:28   #2
koje neznanje (naslov)
__________________

rebel yel
WATERMALON is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:32   #3
Quote:
Srpska istina o Vukovaru
Istina je samo jedna. Palac gore za Feniksa(Ironside)
Krcko_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:39   #4
Tko da je pisao ovo nema pojma o Vukovaru
Ne želim sada ulaziti u priču da li se ili nije moglo deblokirati grad
tekst je više nego pretenciozan a to što idioti kao što je Krcko potvrđuju priču osvjedočenog komunjare i antihrvata kao što je Feniks dovoljno govori o njemu samom
VOJARNA U VUKOVARU NIKAD NIJE BILA BLOKIRANA ZATO ŠTO NIJE MOGLA BITI BLOKIRANA JER SE NALAZI U DIJELU GRADA KOJEG SU CUJELO VRIJEME OPSADE DRŽALI SRBI!!
gnom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:45   #5
Naslov bi - u ovom slučaju - trebao biti "Jugofašistička istina o Vukovaru". A ta se "istina" samo u nijansama razlikuje od "(Veliko)Srpske istine o Vukovaru".
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:48   #6
Quote:
Vuco kaže:
Naslov bi - u ovom slučaju - trebao biti "Jugofašistička istina o Vukovaru". A ta se "istina" samo u nijansama razlikuje od "(Veliko)Srpske istine o Vukovaru".
U kojim nijansama se razlikuje ?
Možda sam stavio pre tendenciozan naslov, preciznija bi bila "Velikosrpska istina o Vukovaru"
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:59   #7
PERO S ONOGA SVETA - FERAL TRIBUNE

OPROST DRUGOVA
Petar Luković

...

Ali, onda sam again video TVB-prilog koji sam negde, deceniju, držao zaključanim u sopstveno-mentalno-recycle-binu: kamera, u širokom planu, pokazuje jna-dobrovoljačko-koljačke jedinice, čiji pripadnici, baš svaki od njih, u nekakvom nacionalno-modnom trendu, izgledaju kao seci uši-krpi dupe-vojnici; neki sa šlemovima, neki sa šubarama, neki sa šeširima, svi neobrijani, mnogi s bradama, većina njih u onim vojničkim smb-uniformama od čoje, kratki kaputići, čizme, vidljivo istaknuti noževi i oružje s kojim se maše pred kamerama, visoko uzdignuto, "Vukovar je naš!"

Dok se vije zastava s četiri ocila, vidimo kako Uniformisani zarobljene ljude teraju da na zemlji leže na stomaku, s rukama iznad glave; najmanje njih stotinu ćuti/šuti, jedan od oficira dobacuje u kameru da su ovo "ustaše", naređuje jednom da ustane, on ustaje, kamera zumira, predstavi se: Đuro, kaže on, usne mu drhte, a gde su ti sinovi, Đuro, pita oficir, kamera sve beleži sigurnom rukom snimatelja, ne znam gde su mi sinovi - kaže Đuro, a znaš li ti da ti sinovi kolju Srbe, oficir će onako strogo, po pe-esu; ne znam, mrmlja čovek (zoom in); kako ne znaš, ko ih je vaspitao da kolju Srbe - nastavlja oficir čiji glas čujemo; ja ih nisam tako vaspitao - kaže Đuro, više šapatom nego glasom; Glasnije, naređuje oficir; ja ih nisam tako vaspitao - ponavlja čovek kojem drhti brada; a ko ih je vaspitavao tako - u detalje zalazi oficir; negde sa zemlje, kamera se omakla, čovek se diže i kaže - sinovi su mu u Beogradu; čujemo jauk ali ne vidimo ko ga je udario... čujemo samo "Nemoj da lažeš", kamera švenkuje, nebo olovno nad Vukovarom, tisuće ljudi prolazi u nemoj tišini, opet se kamera zaustavlja na Đuri koji drhti svakim nervom; "Ne znam... ne znam", kaže on... "Šta ne znaš, pizda ti materina", čuje se iz offa, još jednom vidimo ljude na zemlji, kraj priloga, vraćamo se u studio Televizije Bgd odakle se javlja urednik, već famozni Milorad Komrakov koji objavljuje senzacionalnu vest: ubijeno je četrdesetoro srpske dece kojima su iskopane oči i od njih napravljena ogrlica... Vest je istinita, potvrđena, proverena, zar vam nismo mesecima pričali kakvi su, vaistinu, Hrvati?

Naravno da gasim televizor i da osećam mučninu i da se pitam - a ne verujem - da li je Đuro živ? Znam da je Milorad Komrakov u dobroj formi i da se, verovatno, ne seća ogrlice od dečijih očiju, tko da se seti maštovitih izveštaja iz Vukovara 1991., kad smo čitali (pamtim) da su se Hrvati, gle, za ovaj dvoboj pripremali vekovima (!) te su zato još u XVIII. stoleću napravili čitav sistem podzemnih kanala kako bi sjebali nevino-čiste Srbe dva veka docnije; bilo je izveštaja (pamtim) da su delovi Vukovara u kojima žive Srbi imali žutu javnu rasvetu, a dijelovi Vukovara gdje žive Hrvati - zelenkastu, ništa tu nije bilo slučajno, sve se - do poslednje žarulje - stavilo u funkciju antisrpstva!

Između dva lična napada kašlja koji izgledaju kao da je vreme da ćirilicom pišem testament, činjenica da "vukovarska trojka" (Veselin Šljivančanin, Mile Mrkšić, Miroslav Radić) uživa u svojim penzionerskim danima na isti bezbrižan način kao Života Panić - general, građevinac - upravo na desetogodišnjicu "oslobođenja" Vukovara, čini se jednim od onih tipično zločinačkih happeninga čiji ishod (gle!) uopće ne dodiruje Srbiju ili je dodiruje tako da nas za sve boli ona stvar! I tko je, uostalom, Đuro i zbog čega ga Luković toliko pominje?

------------------------------------------------

Nisu svi Srbi u istom điru, definitivno. Onaj goretekst je velikosrpski, a Pero nije s njim.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:05   #8
Berica, pa ferala nam ti čitaš! i citiraš??
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:12   #9
Quote:
revolution kaže:
za prethodnih nekoliko upisa diskutanta Ironside - za istinitost i trud

Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:13   #10
Quote:
Ber kaže:
U kojim nijansama se razlikuje ?

Na primjer u tome da ovi jedni žele JNA prikazati kao jedinu pravednu vojnu silu, koja se postavila između dvije nacionalističke. No, pritom se naravno, hrvatska strana uvijek mora prikazati kao agresorska - da bi eliminirao obrambeni rat, što je i bio - a, to opet ide u prilog velikosrbima i priči o "ugroženom srpskom narodu u Hrvatskoj".
Quote:
Možda sam stavio pre tendenciozan naslov, preciznija bi bila "Velikosrpska istina o Vukovaru"
Da, možda. Samo pitanje je koliko se stvarno razlikuje srpska istina od one velikosrpske. Ako razlika uopće postoji.
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:13   #11
Quote:
Ber kaže:
PERO S ONOGA SVETA - FERAL TRIBUNE

OPROST DRUGOVA
Petar Luković

...

Ali, onda sam again video TVB-prilog koji sam negde, deceniju, držao zaključanim u sopstveno-mentalno-recycle-binu: kamera, u širokom planu, pokazuje jna-dobrovoljačko-koljačke jedinice, čiji pripadnici, baš svaki od njih, u nekakvom nacionalno-modnom trendu, izgledaju kao seci uši-krpi dupe-vojnici; neki sa šlemovima, neki sa šubarama, neki sa šeširima, svi neobrijani, mnogi s bradama, većina njih u onim vojničkim smb-uniformama od čoje, kratki kaputići, čizme, vidljivo istaknuti noževi i oružje s kojim se maše pred kamerama, visoko uzdignuto, "Vukovar je naš!"

Dok se vije zastava s četiri ocila, vidimo kako Uniformisani zarobljene ljude teraju da na zemlji leže na stomaku, s rukama iznad glave; najmanje njih stotinu ćuti/šuti, jedan od oficira dobacuje u kameru da su ovo "ustaše", naređuje jednom da ustane, on ustaje, kamera zumira, predstavi se: Đuro, kaže on, usne mu drhte, a gde su ti sinovi, Đuro, pita oficir, kamera sve beleži sigurnom rukom snimatelja, ne znam gde su mi sinovi - kaže Đuro, a znaš li ti da ti sinovi kolju Srbe, oficir će onako strogo, po pe-esu; ne znam, mrmlja čovek (zoom in); kako ne znaš, ko ih je vaspitao da kolju Srbe - nastavlja oficir čiji glas čujemo; ja ih nisam tako vaspitao - kaže Đuro, više šapatom nego glasom; Glasnije, naređuje oficir; ja ih nisam tako vaspitao - ponavlja čovek kojem drhti brada; a ko ih je vaspitavao tako - u detalje zalazi oficir; negde sa zemlje, kamera se omakla, čovek se diže i kaže - sinovi su mu u Beogradu; čujemo jauk ali ne vidimo ko ga je udario... čujemo samo "Nemoj da lažeš", kamera švenkuje, nebo olovno nad Vukovarom, tisuće ljudi prolazi u nemoj tišini, opet se kamera zaustavlja na Đuri koji drhti svakim nervom; "Ne znam... ne znam", kaže on... "Šta ne znaš, pizda ti materina", čuje se iz offa, još jednom vidimo ljude na zemlji, kraj priloga, vraćamo se u studio Televizije Bgd odakle se javlja urednik, već famozni Milorad Komrakov koji objavljuje senzacionalnu vest: ubijeno je četrdesetoro srpske dece kojima su iskopane oči i od njih napravljena ogrlica... Vest je istinita, potvrđena, proverena, zar vam nismo mesecima pričali kakvi su, vaistinu, Hrvati?

Naravno da gasim televizor i da osećam mučninu i da se pitam - a ne verujem - da li je Đuro živ? Znam da je Milorad Komrakov u dobroj formi i da se, verovatno, ne seća ogrlice od dečijih očiju, tko da se seti maštovitih izveštaja iz Vukovara 1991., kad smo čitali (pamtim) da su se Hrvati, gle, za ovaj dvoboj pripremali vekovima (!) te su zato još u XVIII. stoleću napravili čitav sistem podzemnih kanala kako bi sjebali nevino-čiste Srbe dva veka docnije; bilo je izveštaja (pamtim) da su delovi Vukovara u kojima žive Srbi imali žutu javnu rasvetu, a dijelovi Vukovara gdje žive Hrvati - zelenkastu, ništa tu nije bilo slučajno, sve se - do poslednje žarulje - stavilo u funkciju antisrpstva!

Između dva lična napada kašlja koji izgledaju kao da je vreme da ćirilicom pišem testament, činjenica da "vukovarska trojka" (Veselin Šljivančanin, Mile Mrkšić, Miroslav Radić) uživa u svojim penzionerskim danima na isti bezbrižan način kao Života Panić - general, građevinac - upravo na desetogodišnjicu "oslobođenja" Vukovara, čini se jednim od onih tipično zločinačkih happeninga čiji ishod (gle!) uopće ne dodiruje Srbiju ili je dodiruje tako da nas za sve boli ona stvar! I tko je, uostalom, Đuro i zbog čega ga Luković toliko pominje?

------------------------------------------------

Nisu svi Srbi u istom điru, definitivno. Onaj goretekst je velikosrpski, a Pero nije s njim.
E moj Ber(ija), ovo je opis posljedica, a ne uzroka.

A ovo su uzroci:

Vukovarska tragedija ne počinje pokušajem ulaska tenkovske kolone JNA u Vukovar, ona počinje odmah poslije prvih demokratskih izbora i Tuđmanovog dolaska na vlast.
Naime, pobjedu SDP na izborima u Općini Vukovar, Tuđman, onako pametan, tolerantan i dobrostiv, doživljava kao izdaju. No kako on, a to je kasnije najzornije pokazao na primjeru izbora u Zagrebu, ne može dopustiti nikakvu "oporbenu situaciju", daje nalog lokalnom HDZ-u da iz drugog plana, po potrebi i nasilno, preuzme stvarnu vlast u Vukovaru. Ona tamo ima i izuzetno pogodnu osobu za to, Tomislava Merčepa, predsjednika lokalnog HDZ-a raspoređenog na mjesto sekretara Općinskog sekretarijata za NO.
Legalno uspostavljeni organi vlasti u Vukovaru su potpuno marginalizirani, a sva vlast je u Merčepovim rukama.
Merčep odmah kreće s represijom prema Srbima, ali i prema, doduše malobrojnim Hrvatima, koji su javno iskazali neslaganje s nasiljem prema svojim srpskim susjedima.
Srbi se privode (neovlašteno) u prostorije Sekretarijata za NO ispituju, maltretiraju, premlaćuju i ubijaju. Kuće i gospodarski objekti brojnih Srba lete ui zrak, a policija niti ne dolazi na uviđaj. Što vrijeme više odmiče Merčepova samovolja i nasilje eskaliraju.
Predsjednik SO Vukovar, pokojni S. Doklmanović (Srbin) i predsjednik IV SO, S. Lovrinčević (Hrvat), u ožujku 1991. zajednički pišu dva pisma Tuđmanu, nadležnim ministarstvima i Predsjedništvu SFRJ, tražeći zaštitu i uklanjanje Merčepa. Na prvo pismo nitko ne reagira, a poslije drugog, Tuđamn u potpunosti pokazuje svoju zlu čud, on ne miče Merčepa, nego raspušta legalno izabranu vlast i postavlja Marina Vidića Bilog za povjerenika Vlade RH za Općinu Vukovar.
Marin Vidić Bili ubrzo shvaća da ima silne ovlasti, ali da ga nitko ne sluša, jer je vlast skoncentrirana u Merčepu i njegovim kabadahijama, koji svakim danom sve više teroriziraju Srbe, koji se u sve većem broju počinju iseljavati u strahu za goli život.
U to vrijeme u Vukovaru još nema nikakvih oružanih sukoba!
Sada Marin Vidić Bili piše prvo pismo Tuđmanu u kojem eksplicite zahtijeva micanje Merčepa, odnosno omogućavanje prijenosa vlasti na povjerenika Vlade RH. Kako Merčep neće poslušati nalog, Ferdinad Jukić ga uz pucnjavu uhićuje i odvodi u Zagreb, gdje ga, umjesto da mu se sudi za nedjela koja je počinio u Vukovaru, raspoređuju na mjesto posebnog savjetnika ministra UP. Tad pristupa formiranju "merčepovaca" odnosno po zlu poznate jedinice MUP-a, "Jesenske kiše".
U Vukovaru pak olakšanje, Marin Vidić Bili preuzima vlast, imenuje funkcionare, zapovjednike PP i ZNG-a, situacija se smiruje, progoni prestaju, ali nažalost nakratko, samo do tzv. "imenovanja iz Zagreba", kojima se smjenjuju ljudi koje je imenovao Bili i na njihova mjesta nazad dovode oni koji su s Marčepom "radili reda". To izaziva reakciju Biloga koji ponovno piše pismo Tuđamnu i nadležnim ministarstvima, doslovce opisujući ljude koji su "imenovani iz Zagreba" kao kriminalce, nekompetentne i nedostojne funkcija na koje su raspoređeni. Pa će tako "heroja obrane Vukovara", Blagu Zadru, opisati onakvim što je i kakav je bio, kao običnu ništariju.
Ironside is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:14   #12
Quote:
Ber kaže:
da, ... i???

imam pravo se s nekim slagat u mišljenju, ili moram počekat da dođe ber





nego, otkrij nam taj misterij oko čitanja opskurne tiskovine kao štoje Feral Tribune...

zadaća?

izbor?

dokolica?

....
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:21   #13
Quote:
Ironside kaže:

Legalno uspostavljeni organi vlasti u Vukovaru su potpuno marginalizirani, a sva vlast je u Merčepovim rukama.
Merčep odmah kreće s represijom prema Srbima, ali i prema, doduše malobrojnim Hrvatima, koji su javno iskazali neslaganje s nasiljem prema svojim srpskim susjedima.
Da, ali ako je SDP pobjedio u Vukovaru i ako su tek malobrojni Hrvati iskazivali neslaganje s nasiljem prema svojim srpskim susjedima... znači li to da su i svi oni Hrvati koji su doprinjeli pobjedi SDP-a u Vukovaru krvoločne ustaške zvijeri koje su sudjelovale, aktivno ili pasivno, u nedjelima prema vukovarskim Srbima?
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:24   #14
U Borovu Selu kod Vukovara 2. svibnja su u klopci ubijena dvanaestorica pripadnika hrvatske policije, što je ujedno bio početak oružane pobune u istočnoj Slavoniji. Pobuna se širi i oko Vinkovaca i Osijeka, gdje sela Mirkovci i Tenja pod zaštitom "tampon zona" JNA postaju jaka središta pobune. Stanje se zaoštrava a Štab Vrhovne komande 6. svibnja zapovjeda podizanje borbene spremnosti JNA i mobilizaciju dijela ratnih postrojbi. Dio snaga JNA koristi se po scenariju izvanrednih prilika. U prvim danima svibnja na krizna područje Hrvatske uvedena su tri nova bataljuna. Oklopni u Petrinju, a mehanizirani u Vinkovce i Vukovar. Pokušaj dovođenja oklopnog bataljuna iz Mostara u Split nije uspio pa je bataljun lociran na području Kupresa. Armija posjeda i dva mosta na Dunavu koje osiguravaju kopnene snage i snage Riječne ratne flotile. Tim su potezima stvorene pretpostavke za uvođenje novih snaga JNA u Hrvatsku.
Levat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 22:01   #15
Quote:
Vuco kaže:
Da, ali ako je SDP pobjedio u Vukovaru i ako su tek malobrojni Hrvati iskazivali neslaganje s nasiljem prema svojim srpskim susjedima... znači li to da su i svi oni Hrvati koji su doprinjeli pobjedi SDP-a u Vukovaru krvoločne ustaške zvijeri koje su sudjelovale, aktivno ili pasivno, u nedjelima prema vukovarskim Srbima?
Ne, bauštelac, mnogi Hrvati bili su u paklenskom strahu jednako kao i Srbi.
Ironside is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 22:14   #16
Quote:
Ironside kaže:
Ne, bauštelac, mnogi Hrvati bili su u paklenskom strahu jednako kao i Srbi.
Aha, sad razumijem. No, Bogu hvala, ulaskom oslobodilačke vojske u grad, taj se strah, barem za Hrvate, pokazao sasvim neopravdanim.

Nego, zašto ta tvoja JNA nije zaštitila vukovarske Hrvate? Zašto, za vrijeme tzv. "domovinskog rata" nigdje nije došlo do sukoba između srpske vojske i JNA? Ili Srbi, za razliku od povampirenih ustaških hordi, nigdje nisu provocirali pa nije bila potrebna "intervencija"?
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 22:20   #17
Ovaj tekst je toliko smiješno obojen velikosrpskim pravdanjem fašističkog krvavog pira koji se desio u Istočnoj Slavoniji da uopće ne znam od kuda da krenem demantirati. Bolesna fantazija pravdanja bolesne srpske politike.

Krenuti ću od kraja.
Srbi su definitivno vodili katastrofalno rat i to je jedan od važnih razloga da su ga izgubili. Na West Pointu su proučavali kako je 1600 vrlo slabo naoružanih boraca moglo tako dugo zaustavljati toliko premoćne snage u ljudstvu i tehnici. Vojnom stručnjaku stvarno interesantan predmet promatranja. Evo razloga koje su iznjeli.

Klasično vojno pravilo kaže zaobilazi vojne bunkere (gradove) i zauzimaj prostor te sijeci komunikacije, štedi snage. Logika je tražila da se grad zaokruži i ostavi u izolaciji dok ne "presuši" i ne preda se.
Srpska taktika je bila potpuno suprotna, jurišali su sa otvorenog polja u grad . Kada su već odabrali tu vrlo nepovoljnu i riskantnu taktiku koja nosi sa sobom i sigurne velike gubitke
srpski generali i dalje griješe ko amateri.
- tenkovi uglavnom nemaju klasične borbene rasporede već napadaju cestom u koloni
- strašan srpski problem je nedostatak pješadije koja je morala pratiti tenkove, hrvatski borci naoružani lakim protuoklopnim naoružanjem masakriraju u gradskim ulicama srpski oklop jer nema dovoljno pješadije da ih osigura.
-posade tenkova i općenito srpska vojska je sastavljena o0d rezervista koji nisu obučeni za složenije vojne akcije, niska razina discipline i nizak moral
- zabilježeni su slučajevi da srpska posada tenka namjerno kvari tenk da ne bi morali ići u akciju
Srbi nakon par mjeseci aktivnih napada na Vukovar i nevjerojatnih gubitaka (JNA nikada nije objavila službeni podatak) prelaze na taktiku višednevnih razarajućih bombardiranja kada su ga premoćnom artiljerskom vatrom doslovno sravnili sa zemljom.

Hrvati su bili naoružani lakim oružjem ali im je prednost bila što su imali fanatičan moral, što su Srbi prihvatili borbu u ulicama gdje je pješak jači od tenka i što se srpska JNA pokazala kao indoktrinirani balon koji se u praksi brutalnog rata ispuhao kao balon. Američki vojni stručnjaci se nisu toliko čudili fanatičnoj hrvatskoj gerili već gluposti, neznanju i lošoj pripremljenosti srpske JNA. Oko 1000 mrtvih srpskih vojnika i 150 razorenih srpskih oklopnjaka otklanja sve Ironsidove fantazije o nekim zakulisnim igrama u tom prvom činu Domovinskog rata.
--------------------------------------------------------------------------
Ipak, dalje ćemo o tome tko je počeo sa ubojstvima, paleži i na kraju sa ratom u i oko Vukovara. I nemojte molim vas ponovo početi sa onim jeftinim ljigavim trikom izvlačenja hrvatskog zločina iz konteksta radi dokazivanja da je Hrvatska potakla rat, vodila rat i na kraju krivac za sve a Srbi u toj vašoj priči bili patnici.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 22:22   #18
Quote:
Vuco kaže:
Aha, sad razumijem. No, Bogu hvala, ulaskom oslobodilačke vojske u grad, taj se strah, barem za Hrvate, pokazao sasvim neopravdanim.
Ne razumiješ, nikad nis i nećeš, Hrvati su se bojali onog istog koga su se bojakli i Srbi - Merčepa i njegovih kabadahija.
Ja govorim o vremenu prije rata.

Quote:
Nego, zašto ta tvoja JNA nije zaštitila vukovarske Hrvate? Zašto, za vrijeme tzv. "domovinskog rata" nigdje nije došlo do sukoba između srpske vojske i JNA? Ili Srbi, za razliku od povampirenih ustaških hordi, nigdje nisu provocirali pa nije bila potrebna "intervencija"?
Ta JNA je bila jedanako i tvoja i moja, pardon, tvoja nije, tvoj je Bundeswehr.
Ja nisam kvalificiran odgovoriti na pitanje zašto srpska paravojska nije napadala JNA, a hrvatska jest.
Pa se onda u toj činjenicii valjda krije i tajna zašto JNA nije odgovarala na napade srpske paravojske. Nije ih bilo!
Ironside is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 22:41   #19
Quote:
Ironside kaže:
[B]Ne razumiješ, nikad nis i nećeš, Hrvati su se bojali onog istog koga su se bojakli i Srbi - Merčepa i njegovih kabadahija.
Ja govorim o vremenu prije rata.
[/i]
Da, ispričavam se, pogrešno sam te razumio. Znači, Hrvati i Srbi su se bojali Merčepa, a onda je došla JNA i srušila cijeli grad ne bi li i jedne i druge oslobodila tog straha.
Quote:
Ta JNA je bila jedanako i tvoja i moja, pardon, tvoja nije, tvoj je Bundeswehr.

JNA tvoja jest, a moja je ona koju najviše mrziš. Upravo zbog toga jer ju je porazila i nezapamćenjo u povijesti ratovanja osramotila.
Quote:
Ja nisam kvalificiran odgovoriti na pitanje zašto srpska paravojska nije napadala JNA, a hrvatska jest.
Pa se onda u toj činjenicii valjda krije i tajna zašto JNA nije odgovarala na napade srpske paravojske. Nije ih bilo!
Pa naravno da ih nije bilo. Nije ih bilo, jer su cijelo vrijeme rata surađivali i koordinirali svoje poteze. Jugofašistička JNA i četnici. Jedina stvar u kojoj su bile nesuglasice je u takmičenju tko će poklati što više Hrvata, po mogućnosti civila.
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 22:42   #20
Quote:
Ber kaže:
Ovaj tekst je toliko smiješno obojen velikosrpskim pravdanjem fašističkog krvavog pira koji se desio u Istočnoj Slavoniji da uopće ne znam od kuda da krenem demantirati. Bolesna fantazija pravdanja bolesne srpske politike.
Vidiš Ber(ija), meni nisu trebale američke West Point analize, jer sam napisao, a ti citirao:
Nadalje, kad je Vukovar u pitanju, onda barem što se srpske strane tiče, teško da se može naći išta racionalnog. Naime, prema službenim hrvatskim tumačenjima, na Vukovaru su "slomljeni zubi JNA" koja tako nije mogla dalje napredovati na zapad, ne pitajući se pritom, da ako je "zapad" bila namjera JNA, zašto Vukovar jednostavno nije zaobišla? I relativno malim snagama ga držala izoliranog?
Po mojem mišljenju, baš zbog onog iracionalnog u toj priči, a tako svojstvenog srpskom mentalitetu, Srbi bi Vukovar "uzeli" baš da ih je trebalo poginuti 500.000.

A budući da stručnjaci iz West Pointa pojma nemaju o srpskom mentalitetu, onda se iščuđavaju.

Quote:
Ipak, dalje ćemo o tome tko je počeo sa ubojstvima, paleži i na kraju sa ratom u i oko Vukovara. I nemojte molim vas ponovo početi sa onim jeftinim ljigavim trikom izvlačenja hrvatskog zločina iz konteksta radi dokazivanja da je Hrvatska potakla rat, vodila rat i na kraju krivac za sve a Srbi u toj vašoj priči bili patnici.
To što su hrvatski Srbi instrumentalizirani od srbijanske politike, a sustavno izazivani od hrvatske, bilo je u funkciji fitilja, u funkciji započinjaja rata, a ne nikakva ideja o ostvarivanju Šešeljevih linija K-K-V.

A ti zaista ne znaš ili se praviš lud, što se to sve Srbima obećavalo i radilo od strane Tuđmanove vlasti, od "izgona iz Ustava", izgona s posla, iz stanova i iz života, obećanja da će se "nastaviti tamo gdje su ustaše stali 1945.", obećavanje "vrba" i "preko Drine u tri pičke materine", miniranje kuća i gospodarskih objekata itd. itd.
To je, naravno po tebi, to da "ih ništa nije ugrožavalo"!? A tebi bi bilo svejedno, zabavljalo bi te čak, da ti netko obećava sasvim ozbiljno da će tobom "kititi vrbe". A takvih povjesnih iskustava i sjećanja Srbi u Hrvatskoj nisu imali, pa se i nisu imali čega bojati!?
A oni slični tebi, okićeni ustaškim znakovljem, lunnjaju okolo "za dom spremni" i urlaju "Juru i Bobana" samo radi samokuraže.
Ne biste vi Srbina ni dirnuli! Osim nožem!

Uže vodstvo HDZ-a usvojilo je osnovne postavke ustaškog pokreta što se tiče odnosa prema Srbima u Hrvatskoj, odnosno potrebu etničkog čišćenja hrvatskog državnog teritorija od Srba.
To sam Tuđman najavljuje svojim izjavama da će "nastaviti tamo gdje su ustaše stali 1945. i istjerati Srbe iz Hrvatske" ili onom svojom čuvenom da je "srećan što mu žena nije Srpkinja ni Židovka"
Naravno da je vodstvo HDZ-a svjesno činjenice da je vrijeme drugo i da se taj "problem" ne može riješti masovnim likvidacijama Srba.
Nije da neki u tom vodstvu nisu bili spremni na to, ali su svijesni da to MZ ni pod koju cijenu ne bi dopustila. Zato je odlučeno da se ide na stvaranje atmosfere straha, kroz kontroliranu razinu nasilja, kako bi se nagnalo Srbe da se počnu iseljavati.

Srbe se moglo istjerati samo u uvjetima međuetničkog sukoba, a hrvatske vlasti su činile sve što je bilo u njihovoj moći da se taj sukob izazove i intenzivira, ali uz nadu da će ga uvijek moći imati pod kontrolom.

Ta politika daje rezultate i "uspješno" se provodi u Vukovaru sve do 14. rujna 1991. kad je, nakon blokade, uslijedio napad ZNG-a na vojarnu JNA u Vukovaru, što dovodi do dramatićne eskalcije međuetničkog sukoba.
Taj datum se uzima kao početak stvarnog rata u i oko Vukovara.
Ironside is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.