Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2004., 23:38   #21
Quote:
Katatonični_Dabar kaže:
hmmm gle.. objektivno gledajući priroda nije ni okrutna ni poštena... u prirodi se stvari odvijaju svojim tokom i s ciljem da se očuva nekakav sustav. Sad problem nastupa što su ljudi razvili poseban skup vrijednosti gdje svatko ima pravo na preživljavanje a ne samo oni sa najboljim genima i tu nastupa sukob. Ljudi (pogotovo danas, kada su obrazovaniji i senzibilniji nego ikada u povijesti) ne mogu prihvatiti tu indeferentnost koja se odvija oko njih, tako da ne mogu i prihvatiti prirodu kao nekakav uhodani mehanizam (što i je) nego nešto što je usmjereno na njihovo postojanje....


dakle problem je u tome što mi imamo sada drugačija pravila po kojima živimo od onih prirodnih. eto. tako bi ja to opisao




i pametno
Da čovjek nije u skladu sa prirodom to je sasvim izvjesno ali
nisam sigurna da je ta priroda baš neki "mehanizam"...možda prije "organizam" ako ne i nešto "više" od toga,a što bi bilo izvan ove teme i samog foruma psihologije.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 02:01   #22
Pozdrav svima na ovom delu foruma !

Dolazim iz drugih delova foruma. Malo sam se "prosetao" i ugledao ovaj interesantan topic.

Kada pricamo o prirodi, zar se ne slazete da neku od jednostavnijih definicija mozemo pronaci u veoma malim stvarima ?
Na primer, da je priroda esencijalni kvalitet i karakteristika po cemu se nesto prepoznaje (priroda vode je da bude mokra), kausalni "agent" koji kreira i kontrolise stvari u Univerzumu (priroda nam je jasno stavila do znanja da je leopard jaci od macke), kompleks emocionalnih i intelektualnih atributa koji odredjuju karakteristicne akcije i reakcije pojedinca (kada je neko prirodno nadaren za muziku), itd...

Razmatranja zaista mogu ici u raznim pravcima, a sve se moze posmatrati sa jako puno razlicitih tacaka gledista.
Priroda se ne da definisati u jednoj sentenci...ona je kompleksnija od bilo kog (zivog !) jezika.

Greska koja se pojavljuje u novije vreme je nedostatak i raskol izmedju raznih nauka, a pogotovo duhovnih. Primetio sam tvoju recenicu u kojoj si rekla "ako ne i nešto "više" od toga,a što bi bilo izvan ove teme i samog foruma psihologije". Vidite li koliko priroda tezi da ujedini sve te nauke u jednu jedinstvanu ?

Astronom nikada nece spoznati Univerzum, sve dok ne ujedini te, davno "raspadnute" nauke u sebi samom.

__________________
Milan Putnik
Milan93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 09:54   #23
ja ne bi prirodu opisao kao nešto "više", priroda je po meni "sila" koja procese koji nas okružuju usmjerava nekom cilju... neki to zovu Bogom, ali ne vjerujem da je taj nagon posjeduje svijest u bilo kojem obliku


sad smo definitivno zalutali izvan psihologije
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 22:55   #24
Re: slike i prilike užasa

Quote:
Pandora10 kaže:

Vrlo je znakovito da ljudi vole gledati takve sadržaje,da su spremni uživiti se i prikovani za sjedalo pratiti recimo dva sata grozota jezovitosti i užasa...od kojeg bi se i najmanjeg dijela u stvarnosti potpuno sledili i psihički možda potpuno stradali.
ksenofobija i strah od zivotnja se vrlo rano razvije...brijem negdje prije 3. godine zivota...to su urodjeni mehanizmi...a zakaj ljudi gledaju takve filmove...valjda iz istog razloga zasto idu na bungee-jumping
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 01:13   #25
Pa i oduvek je postojala ta doza perverznosti i dekadencije kod coveka. Zamislite samo Olimpijske Igre za vreme Rimskog Carstva ! A to bese tako davno.
__________________
Milan Putnik
Milan93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 00:49   #26
Re: Re: Re: slike i prilike užasa

Quote:
Pandora10 kaže:
slažem se da gledanje nasilja ne potiče na nasilje pa čak mislim da ga na neki način i obuzdava...budući se gledanjem čovjek "uživljava" i tako ga donekle "počini" i donekle "isprazni"..
ali čini mi da je problematično to inzistiranje na postojanju opasnosti pa čak i tamo gdje je nikad ne bi očekivali...
zašto dakle mislimo da je svijet tako strašno opasno mjesto i zašto sa sve većim poznavanjem prirode i društva stvaramo ili "izmišljamo" sve veći broj i uvijek nove opasnosti?
zato sto je zombie zanimljiviji od gledanja jebene sapunice.i sta je lose ako se nek usere u gace od straha??
i sta bi se gledalo kad bi izbacili "slike i prilike uzasa"?
zar te slike ne postoje od postanka ljudi?
otprilike is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 10:05   #27
Re: Re: slike i prilike užasa

Quote:
monolit kaže:
ksenofobija i strah od zivotnja se vrlo rano razvije...brijem negdje prije 3. godine zivota...to su urodjeni mehanizmi...a zakaj ljudi gledaju takve filmove...valjda iz istog razloga zasto idu na bungee-jumping
e..to "zakaj ljudi gledaju takve filmove" pitanje je na koje bi odgovor trebala dat psihologija...jeltako?
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 10:18   #28
Quote:
Katatonični_Dabar kaže:
ja ne bi prirodu opisao kao nešto "više", priroda je po meni "sila" koja procese koji nas okružuju usmjerava nekom cilju... neki to zovu Bogom, ali ne vjerujem da je taj nagon posjeduje svijest u bilo kojem obliku


sad smo definitivno zalutali izvan psihologije
ako čovjek "posjeduje" svijest u nekom obliku onda to samo može značiti da priroda posjeduje svijest u tom obliku...
čovjek nije okružen prirodom ni procesima niti je usmjeren silom,on JEST ta priroda ti procesi i ta sila.
Ako je psihičko u čovjeka djelatno ako čovjeka pokreće i usmjerava "nesvjesno" ako ga "pokreću" strahovi onda je nesvjesno SILA koja određuje ljudsko ponašanje i oblikuje ljudske živote...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 20:54   #29
Baš interesantna tema...

Pošto volim da gledam SF filmove uvek sam se pitala zašto vanzemaljce uglavnom prikazuju kao neka odvratna ljigava krvoločna stvorenja kojima je jedini cilj da zavladaju planetom Zemljom i pojedu njene stanovnike. Pogotovo što ih ja tako ne zamišljam. Možda je odgovor u tome što je duh pećinskog čoveka koji se bori sa raznim opasnostima još uvek jak u mnogima od nas, pa taj isti duh kroz priče i filmove smišlja i prevazilazi sve moguće i nemoguće opasne situacije u kojima se čovek eventualno može naći... Međutim, ima i ljudi koji ne vole nasilne i horor filmove, tako da pretpostavljam da se kod njih duh tog istog pećinskog čoveka uspavao.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 02:41   #30
Re: Re: Re: slike i prilike užasa

Quote:
Pandora10 kaže:
e..to "zakaj ljudi gledaju takve filmove" pitanje je na koje bi odgovor trebala dat psihologija...jeltako?
samo sam ti htio dati bolji model...nemam bas zivaca da razglabam o tome
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 13:28   #31
Ja mislim vako :

Da se djetetu što je tek progledalo pokaže najstrašniji hororac tj. da je prva stvar što u životu ugleda bila ta neka društveno definirana strahota, to dijete ne bi imalo skoro nimalo drugačiju reakciju na gledanje tog hororca u odnosu na to da recimo gleda neki proplanak kroz prozor neke sobe. Naravno, vrijede pretpostavke da se dijete ne stimulira dodatno nikakvim negativnim podražajima (izgladnjivanje, hladnoća, nanošenje boli, pretjerana glasnoća, itd.)
Ako bi dijete ipak nekako uspjelo izvuć neku negativnu emociju iz gledanja filma koji bi strašan bio samo sadržajem, a ne prenaglašenim fizičkim efektima, onda zaista ne znam čemu bi to pripisao osim možda nekom instinktu.

Idemo dalje,
dakle to dijete će daljnjim tijekom svog života se susresti s boli, glađu i drugim neželjenim podražajima koji prvenstveno stimuliraju mali mozak, primozak odnosno famoznu amigdalu dokle frontalni korteks nastupa zadnji. Pri proživljavanju takvih negativnih iskustava, dijete bilježi svaku i najmanju pojedinost takovog događaja i takve informacije se trajno upisuju u djetetovu memoriju.
E sad, ono što hororci "gađaju" je pogađanje bilo kog dijela te pohranjene informacije kako bi izazvali prenaglašenu emotivnu reakciju (adrenalin, kortikosteroidi itd.) za koju je prvenstveno zaslužna amigdala koja iz evolucijskih razloga djeluje znatno brže (potiče razne hormone, i procese na reakciju) nego frontalni korteks (razum, "trezveno razmišljanje").
Najbolja usporedba je PTSP, odnosno ja bi reko da smo svi mi od rođenja prošli kroz čitave nizova "trauma" te oboljeli od posebnog "PTSP-a" za svaku od tih malih "traumi" i mi jednostavno moramo da bi živjeli u skladu i zadaćama s društvenim i inim normama suvrmenog društva u kojem živimo biti u stanju nositi se s tim PTSP-ovima odnosno naučiti kako instinktivne reakcije podrediti misaonima, tj. želimo da naš razum prevlada.
U tu svrhu je jako dobra "terapija" iznova i iznova proživljavat te "traume" i trenirat naš tjelesni sustav, a to među inim se može postići i gledanjem strahota (do mjere koje možemo podnjeti), skakati bungee (ako smatramo da bi to mogli podnjeti) itd...

Zaključak: Gledamo strahote da stavljamo ono "instinktivno" pod naš nadzor, odnosno da se punimo adrenalinom koliko mi to hoćemo!!!!
__________________
Dosta za danas
mafijozo_jozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 13:02   #32
Vidim da se "glavna žila" teme pomalo iscrpila, a i ovaj put se, za divno čudo, slažem s Pandorom (u dijelu koji se tiče teme), a i mafijozo je napisao jako dobar post - pa bih zato dodao samo ... asocijacije na temu i digresije.

Ne smijemo zaboraviti da se, u našem slučaju, radi o fikciji (artizmu, umjetnosti). Ljudi vole gledati i npr. romantične filmove, a neki i sapunice, božemiprosti. Tako da ne postoji u nama samo glad za prizorima strave nego i glad za svim 'nestvarnim' prizorima? Odakle to?

Mašta se, kod homo sapiensa, pretpostavljam razvila sa razvojem planiranog i organiziranog lova. Iz potrebe da se ZAMISLI i 'izmašta' što bi se MOGLO dogoditi. To je postalo evolucijska nužnost. Otišlo je to tako daleko da imamo potrebu da pred-doživimo (unaprijed doživimo) kako bi se pripremili za svaku "eventualiju". Žanrovi npr. filma su se razvili kako bi se svatko pripremio za doživljaj za koji 'misli' da mu treba priprema.

SF se razvio tek kad se osvjestila mogućnost da stvarno stupimo u kontakt sa vanzemaljskim životom. Prije toga nismo znali za postojanje potrebe da se pripremimo za takav događaj. Mislim da su vanzemaljci uglavnom (u fikciji) neprijateljski zato što iz našeg ljudskog iskustva doista znamo da 'jača'/'razvijenija' kultura (civilizacija) uvijek uništi ili asimilira onu 'slabiju'.

BHD
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 13:19   #33
Ja inače ne volim gledati čiste horror (one koji nisu SF-horror ili krimi-horror ili komedija-horror ...) filmove ni čitati takve knjige.
Ja mislim (a možda sam u krivu) da je to zato što su suviše predvidljivi. Postoji ograničen i malen broj trikova, scena, razvoja radnje i užasa kojima se može plašiti ljude. Kao što je Prachett napisao u nekom romanu:

Tama je bila puna nezamislivih užasa. Problem sa 'nezamislivim užasima' je to što ih je vrlo lako zamisliti.

Još jedan razlog zbog kojeg ne volim gledati horror filmove je taj što vrlo teško zaboravljam da se radi o filmu i da je krv tamo samo crveno obojena vodica. Valjda sam gledao previše filmova i previše sam sklon analizi.
BHD
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 23:11   #34
Quote:
Black Hawk Down kaže:
Vidim da se "glavna žila" teme pomalo iscrpila, a i ovaj put se, za divno čudo, slažem s Pandorom (u dijelu koji se tiče teme), a i mafijozo je napisao jako dobar post - pa bih zato dodao samo ... asocijacije na temu i digresije.

Ne smijemo zaboraviti da se, u našem slučaju, radi o fikciji (artizmu, umjetnosti). Ljudi vole gledati i npr. romantične filmove, a neki i sapunice, božemiprosti. Tako da ne postoji u nama samo glad za prizorima strave nego i glad za svim 'nestvarnim' prizorima? Odakle to?

Mašta se, kod homo sapiensa, pretpostavljam razvila sa razvojem planiranog i organiziranog lova. Iz potrebe da se ZAMISLI i 'izmašta' što bi se MOGLO dogoditi. To je postalo evolucijska nužnost. Otišlo je to tako daleko da imamo potrebu da pred-doživimo (unaprijed doživimo) kako bi se pripremili za svaku "eventualiju". Žanrovi npr. filma su se razvili kako bi se svatko pripremio za doživljaj za koji 'misli' da mu treba priprema.

SF se razvio tek kad se osvjestila mogućnost da stvarno stupimo u kontakt sa vanzemaljskim životom. Prije toga nismo znali za postojanje potrebe da se pripremimo za takav događaj. Mislim da su vanzemaljci uglavnom (u fikciji) neprijateljski zato što iz našeg ljudskog iskustva doista znamo da 'jača'/'razvijenija' kultura (civilizacija) uvijek uništi ili asimilira onu 'slabiju'.

BHD
Ajde da sam i ja doživila to čudo..pa šta košta da košta

Mislim ipak da je problem da tako kažem "dublji" i složeniji od potrebe "zamišljanja" ili neke nejasne "evolucijske nužnosti.Sve prikaze i sve predstave i svi u-čini manifestacije su nesvjesnog u podnošljivoj količini i razumljivom obliku...
i sasvim je moguće da se kakva takva realizacija ili očitovanje nesvjesnog doživljava kao ugoda ili "oživljavanje" na što nam ukazuje promućurni MAFIJOZO...

__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2004., 10:36   #35
Quote:
Black Hawk Down kaže:
Tako da ne postoji u nama samo glad za prizorima strave nego i glad za svim 'nestvarnim' prizorima? Odakle to?
Iz nemogućnosti vlastite realizacije u stvarnom svijetu
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 08:34   #36
Quote:
Mljacko kaže:
Iz nemogućnosti vlastite realizacije u stvarnom svijetu
Pa da. I to je (između ostalog) točno. Kultura (u širem smislu) i visokoorganizirana (moglo bi se reći 'preoorganizirana') civilizacija nas tjera da stalno zatomljujemo i potiskujemo svoje izvorne impulse i nakane. Psihološki bi to bilo potiskivanje (u podsvijest). Ta se 'energija' i osujećenost valjda najlakše sublimira 'proživljavanjem' ne-stvarnih prizora i 'događaja'.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 14:41   #37
Mislim da ne vole svi takve filmove.
Voljela bi vjerovati da je taj postotak onih koji vole i koji ne vole ujednačen, ali čini se da je na strani prvih.
Zašto je to bitno?
Jer to znači da to nije nekakva tipična ljudska osobina, tj. to nije prirodno.
Teško je odrediti šta je prirodno, a šta je proizvod čovjeka.
Ja mislim da je svaka naša osobina i svaki naš gen naš izbor i proizvod, al naravno, to ne spada u psihologiju.
No, ja ne mogu razmišljati po područjima, jer ne možemo sagledati neko područje realno ako ne poznamo druga područja, budući je sve isprepleteno.
Da se vratim na temu.

Zašto vole?
ima jedna pjesma... đavo mi je kriv

Mogu reći za sebe. Ja ne volim, ne zato jer se bojim nego jer ne volim destrukciju, mrak, bol niti da tako gledam svijet.
Strah je jedna velika iluzija i zamka i previše mu robujemo.
Da ga odbacimo, da ne vjerujemo u njega samo bi radost bila u nama.
Kao mlađa i manja i ja sam voljela horore.
Ako nam se učine dobri, dižu adrenalin, u tom je valjda njihova čar.
Netko možda nađe i gušta u tome, u nekim groznim prizorima.
Ima toga. A sve je to, po mom mišljenju,

Al ljepota je u tome da i sve što je zamišljeno kao loše (npr. SF horori) može donjet i dosta dobra.
U ovom slučaju to je lagano podsjećanje na stvari koje znamo al smo zaboravili.

Nije točno da mi tako nešto što vidimo u hororima ne doživljavamo.
Sjetite se svojih snova, onih kad je toliko stvarno i grozno.
Male bebe ne poznaju filmove i nisu još u tom kratkom vijeku ružno doživjele pa se znaju budit po noći u plaču.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 14:47   #38
Quote:
crazy child kaže:

Teško je odrediti šta je prirodno, a šta je proizvod čovjeka.
i proizvodi čovjeka su prirodni, jer jedan od načina na koji priroda djeluje je preko čovjeka
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 19:51   #39
upravo tako, kroz medije koji nam pokazuju slike (i prilike) užasa ustavri se podsvjesno suočavamo s vlastitim strahom (strahovima ) i oni kroz njih postaju personalizirani , antropomorfizirani, a lakše se možda suoćiti s nečim što ima neki oblik, nego s nečim što neidentificirano strašno pluta podsvjesnim nam umom... to bi bilo što se tiće privlačnosti horror filmova, literature i sl.

no, druga je ipak mislim stvar s ljudskom pomamom za čitanjem npr crne kronike. to ipak spada u zluradost, prikrivenu sa suosjećanjem - "ah, jadan, ali ipak nisam žrtva bio ja ".
terra incognita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.