Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2015., 18:40   #1
Hrvatska centar europskog istraživanja svemira

Tvrtka Swiss Space Systems predstavila je projekt kojim Hrvatsku žele pozicionirati kao jednu od strateški najvažnijih zemalja u području istraživanja svemira.

Quote:
Udbina bi mogla postati Centar za svemirska istraživanja. Tvrtka Swiss Space Systems – Croatia u ponedjeljak je predstavila projekt kojim Hrvatsku žele pozicionirati kao jednu od strateški najvažnijih zemalja u području istraživanja svemira i komercijalnih lansiranja u Zemljinu orbitu.
S3 utemeljen je da bi svemir postao dostupan širokim masama, a ne samo odabranima. 'Svemir je za sve', moto je švicarske kompanije. S tom namjerom osnovan je i ogranak S3 Croatia s projektom gradnje Hrvatskog svemirskog centra.
Prvi letovi za svemir iz Hrvatske bi trebali krenuti već 2019. godine. Prve aktivnosti bit će vezane uz letove u bestežinskom stanju koji će se provoditi u prvoj polovici 2016. godine, vjerojatno u Zračnoj luci Pleso. Kroz idućih 10 godina planira se podorbitalni prijevoz putnika i robe
ESA već ima ovakav centar u zemlji trećeg svijeta, što bi se reklo Hrvatska bi mogla postat nova Francuska Gvajana u Europi.. U svakom slučaju, dobra vijest za razvoj Hrvatske.

http://www.24sata.hr/znanost/najavil...ci-2019-406465
__________________
sur l'amour, vous allez perdre votre esprit.

Zadnje uređivanje abdel : 16.02.2015. at 18:45.
abdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 20:31   #2
Do prvog dana travnja ima jos mjesec i nesto dana, netko je dobro uranio.
__________________
"Only puny secrets need protection. Big discoveries are protected by public incredulity."
Marshall McLuhan
nezdravrazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 08:07   #3
when pigs fly... Into space
ciaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 08:12   #4
najveći problem, pored hrvatskog lopovluka i birokracije, bi bili buka i sigurnost, s obzirom na blizinu naselja.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 09:02   #5
Malo sam sinoć proguglao... iznenađujuće, ali vijest je istinita.

Swiss Space Systems
Swiss Space Systems (S3) is a company which plans to provide orbital launches of small satellites and manned suborbital spaceflights. The company is based in Payerne in western Switzerland, near Payerne Air Base, where it plans to build a spaceport in 2015. Suborbital spaceplanes will be launched from an Airbus A300, giving the spacecraft more initial speed and altitude than if it were launched from the ground. The spacecraft, in turn, will release a disposable third stage.
...
S3 was founded in 2012 by Pascal Jaussi, a military pilot and engineer, and joined by astronaut Claude Nicollier. The inauguration was held on 13 March 2013 at Payerne Airport. Initial plans call for the company to open its first spaceport by 2015 and begin test launches by 2015 (Airbus) and 2017 (shuttle).[5] More spaceports are planned for Malaysia, Morocco and North America.

http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Space_Systems
http://www.s-3.ch/en/home


... i nama najzanimljiviji dio:

NEWS AND INFOS...
OFFICIAL INAUGURATIONS OF SWISS SPACE SYSTEMS CROATIA

The company is located in Zagreb and Sladjan Zovko is its General Director. For the S3 Group, this inauguration represents a new important step in its expansion in Europe, as Croatia will play an important role in different parts of the S3 program. First activities of S3 Croatia will be the ZeroG flights, which are taking place in Croatia in the first half of 2016. In the longer term, Croatia is foreseen as an interesting location to operate. S3 Croatia also plans to build a spaceport infrastructure in Ubdina and will be involved in the development work on the upper-stage and its assembly, creating highly skilled jobs in the country. Moreover, S3 Croatia will play a role in Space Research and Education, involving the main universities and research centers from Croatia active in this field.
...
In Europe, S3 already counts on a strong network of industrial and institutional partners from France, Belgium, Italy and Spain. Now, this European network will be extended to Croatia with the inauguration of a daughter company in Zagreb as a first step.

http://www.s-3.ch/en/home/2015/02/16...ystems-croatia


Voditelj domaćeg programa je astrofizičar i predsjednik Hrvatskog astronomskog društva prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac sa instituta Ruđer Bošković.
http://www.obzor2020.hr/userfiles/in..._radionica.pdf


mislim... ni ja ne mogu još povjerovati očima
sve očekujem da priča završi u stilu kao sa Enronom

Zadnje uređivanje haram : 17.02.2015. at 09:13.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 09:19   #6
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
najveći problem, pored hrvatskog lopovluka i birokracije, bi bili buka i sigurnost, s obzirom na blizinu naselja.
Vjerojatno smo zato i počašćeni ovim dijelom projekta.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 10:27   #7
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Vjerojatno smo zato i počašćeni ovim dijelom projekta.
Buka bi bila neizdrživa .Svakodnevno bi lansirali 300 satelita.Udbina sa svojih milijun stanovnika i neboderima uz samu pistu doživjela bi kataklizmu.
morlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 10:54   #8
Evo i ja na brzinu proguglao... Ne znam, ima ona izreka "ako zvuči predobro da bi bilo istinito, onda vjerojatno nije".
Radi se o startupu, mali kapital, ovaj lik Pascal Jaussi koji to vodi nema menadžerskog iskustva, pojavio se niotkud. Privatizirana su dva NASAina projekta, Hermes i X-38, oba odbačena, zbog skupoće, a X-38 i zbog nemogućnosti dostizanja performansi. Trebalo bi dublje uć u to kako su ovi uopće došli do toga i jel to šta vrijedi.
Uopće ne vidim kakva ekipa bi se tu mogla složit da to proradi kako treba, pa tu treba izuzetno kvalitetan i raznovrstan tim, iskusni ljudi, uigrani, pošteni, posvećeni tome, uključujući i lokalce. Puno je tu bombastičnih naslova, ono u dvije godine iz ničega - odjednom sve neki razgovori, dogovori, pregovori te Rusi, te Amerikanci, Španjolci, Malezija, Maroko, Hrvatska vamo tamo... ne može sve to upalit, a moguće i ništa od toga. Ne vidim zasad ništa previše konkretnog, samo memorandumi o suradnji i lijepe želje. Infrastrukture još nema nikakve, o financiranju se može samo nagađat. Iako se radi o perspektivnoj industriji, postoje tu puno jači igrači. A vrijedi napomenut i kolika je uspješnost za ovakvu vrstu kompanija, nekih 2% ili manje. Da ne crnim sad tu s varijantama koje mi padaju na pamet, samo bih rekao da se ne bih zanosio previše ovakvim vijestima, mada ih je užitak čuti. A da sam investitor, morao bih bit jako kockarski raspoložen i možda malo pijan da uložim u ovo.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 10:58   #9
Sad me to sjetilo da sam prije par mjeseci pricao sa starom od frendice o krasnom stanju u drzavi, korupciji i sl., da je cula da su neki Svicarci dosli u Liku sa prijedlogom za neki velki projekt, a ovi iz zupanije su rekli moze, ali prvo uplatite u proracun zupanije tolko i tolko love.
Ak je to to, izgleda da su Svicarci platili.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 11:11   #10
jes jes, a Marka Pinjuha trazi NASA
Aspie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 11:21   #11
Quote:
morlak kaže: Pogledaj post
Buka bi bila neizdrživa .Svakodnevno bi lansirali 300 satelita.Udbina sa svojih milijun stanovnika i neboderima uz samu pistu doživjela bi kataklizmu.
Poanta shvaćena

Quote:
Aspie kaže: Pogledaj post
jes jes, a Marka Pinjuha trazi NASA
Ako malo pažlivije pogledaš linkove, vidjet ćeš da se ovaj puta ne radi o samoreklamiranju nekih pojedinaca ili totalnoj novinarskoj bedastoći.

Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Evo i ja na brzinu proguglao... Ne znam, ima ona izreka "ako zvuči predobro da bi bilo istinito, onda vjerojatno nije"...
(kratim da sad ne razvlačim stranicu)

Istina, mudro zboriš, Frogger.
Sa druge strane, Švicarci su to ipak... koja čuda su recimo napravili počevši samo od džepnog nožića, čokolade, ili sira...
Dobro, za paralelu bi možda prije trebalo uzeti proizvodnju oružja, preciznu mehaniku, medicinsku opremu... bilo šta što uključuje i visoku tehnologiju.

Quote:
A da sam investitor, morao bih bit jako kockarski raspoložen i možda malo pijan da uložim u ovo.
... i napola lud

Najbolji mi je ovaj dio:
Quote:
Prve aktivnosti bit će vezane uz letove u bestežinskom stanju koji će se provoditi u prvoj polovici 2016. godine, vjerojatno u Zračnoj luci Pleso.
ah, koliko optimizma...

Zadnje uređivanje haram : 17.02.2015. at 11:48.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.