Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 20:46   #8161
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Jesu li ti kod roditelja zvučnuci gurnuti uz zid, na polici? Smještaj zvučnika može puno utjecati na količinu basa. Da li je uključen gumb loudness? I još nešto, pokušaj razlikovati tonove u bas području, traži osjećaj dubine a ne napuhanosti basa, moguće da pioneeri rezoniraju i mute bas i umjetno ga pojačavaju što može zvučati atraktivno početniku neko vrijeme, no na duže staze takav bas počinje smetati i shvatiš da je to velika mana zvučnika a ne prednost... Znači treba direktna usporedba i pažljivo slušanje. Bez obzira što i tvoji i zvučnici od roditelja imaju po specifikacijama isti frekventni opseg na bas području, tj. 45Hz, bitan je i nagib krivulje oko i ispod tog područja jer ako recimo na 45Hz uz 1W proizvedu 84dB spuštanjem do 20Hz moguće da jedni još uvijek daju 75dB a drugi su već ispod 60dB. Razlika 15dB znači da fundamentalni najdublji bas kod jednih postaje čujan recimo pri 1W a kod drugih tek kod 30W. Ovo sam išao u krajnost ali čisto za usporedbu.
Biranje otpora 4, 6 ili 8Ω vjerojatno ne mijenja zvuk nego vjerojatno samo određuješ granicu do koje pojačalo smije ići prije nego se uključi neka zaštita i slično. Na 4Ω se pri manjem naponu postigne puna snaga, osim kod vrhunskih pojačala koja jednako stabilno rade i na 8 i na 4Ω pri čemu daju duplo veću snagu uz isti napon, a ponekad čak i 4x veću na 2Ω.
Kad navineš da te bole uši onda očito dolazi do distorzija i degradacije zvuka, odnosno pretjerao si sa glasnoćom i ušao u područje koje ne mogu dugo trpiti ni pojačalo ni zvučnici a očito ni tvoje uši. Zvuk se pojačava samo dok je potpuno čist bez izobličenja, čim čuješ i manje promjene već si pretjerao. Kad impulsi dostignu nazivnu snagu ti odvrtanjem potenciometra dalje možeš postići još sigurno bar duplo veću glasnoću, odnosno umjesto nazivnih 90W pojačalo pokušava slati impulse koji su 10x jači (jer duplo glasnije traži deseterostruku snagu), znači 900W, budući da pojačalo za to nije sposobno dolazi do rezanja vrhova signala koji se čuju kao izobličenja i oštar zvuk od kojeg bole uši što je posebno opasno za visokotonske zvučnike. Kod mene potenciometar ide od položaja 7 sati pa do 17 a punu snagu dobijem već na nekih 11.
Moram priznati da izraz "kada sistem radi na leru" ne pamtim da sam ikad čuo. To na leru bi u stvari trebalo biti upaljeno pojačalo i zvučnici dok rade bez ikakvog signala, znači samo šum elektronike pojačala.
hehe, to kad kazem na leru onda mislim da kad radim nesto u kuci ili kad zena kuha, a otvoreni na tiho pjevusi u pozadini, pa kad naidje dobra pjesma das malo gasa, a kad ponovno pocnu pricati ili kad su vjesti smanjis opet na ler... eto, vjerovatno nije neki hifi rijecnik, samo sam malo htjeo docarati...

ovi pioneer zvucnici kod staraca su na podu, inace to kod njih samo skuplja prasinu, danas kad sam ih isao isprobati skuzio sam da je jedan odspojen pozada jedna zica iscupana, i oni to naravno nisu ni skuzili oni samo slusaju ponekad radio preko njega, samo za to sluzi, ali ipak poprilicno ugodno radi...

loudness, nisam siguran ima li ga taj technics, mislim cak da nema, morat cu ga prekopat malo da vidim, ovaj onkyio nema... valjda nema...

kuzim to sa krivuljama i svime time, ali nemogu ti pioneer zvucnici ni po kojem kriteriju radit bolje od ovih jamo koji ipak kostaju skoro 3000 kn a ovi pioneer 1000kn, odnosno ni ne rade bolje, ali ostavljaju dojam da zvuk ima vise volumena, makar on mozda bio i mutan, sto vjerovatno i je... zasto bi onda prosjecan kupac platio 3000 za zvucnike ako ce mu ovi od 1000 zvucat bolje...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:57   #8162
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Ruzni?

A ridikul.

No s njima ne trebas sub (mozes zivjeti bez)

Daj si u google ubaci model i pogledaj slike.
Ovog velikog nisam uzivo vidio, ali mali su predivni uzivo.
pogledao sam, ok, nisu bas tako ruzni... a kvaliteta im se vidi na oko, trebaju vjerovatno dvojica da ga nose....

ali ipak kod ljepote jamo s 628.... ako je estetika ispred zvuka, odnosno ovi bi trebali biti kompromis izmedju jednog i drugog...
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:35   #8163
Vjeruj mi S 628 ne bi im bi!i dovoljno dobri na za satelite (zadnje)
A ti prednji su zapravo najbitniji.
Najvise utjecu na zvuk sistema.
A ja sam i gori od tebe sto se tice ljepote i kvalitete zvuka.

Od srca preporucam sta sam ti preporucio.
Old Jučer, 22:57   #8164
Quote:
SPOLJC kaže: Pogledaj post
pogledao sam, ok, nisu bas tako ruzni... a kvaliteta im se vidi na oko, trebaju vjerovatno dvojica da ga nose....

ali ipak kod ljepote jamo s 628.... ako je estetika ispred zvuka, odnosno ovi bi trebali biti kompromis izmedju jednog i drugog...
Jedna bitna stvar (iako mislim da su šanse male isplati se provjeriti) ako su zvučnici greškom spojeni u protufazu lijevi od desnog onda dolazi do poništavanja basova. Samo zamjeni na jednom zvučniku plus i minus na kabelu i čut ćeš. Ako zvuk postanje tanji i nedefiniranog položaja odakle dolazi znači da su bili ispravno spojeni pa vrati kako je bilo. Razlika je velika pa nije problem čuti promjenu.
Ako zvuk postane puniji sa više basa i s mogućnošću lociranja izvora zvuka znači da su bili krivo spojeni pa si riješio problem. Kažem ne vjerujem da su bili krivo spojeni ali nije veliki posao pa se isplati provjeriti..
tutek is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:12   #8165
Da, kolega @Spoljc je potrošio skoro 5.000 kn ( novo) za stereo receiver i zvučnike.

Kada bi sada ja ( ili netko od kolega) s njuškala predložio komponente u Budgetu, koje bi (vjerojarno) bitno uvjerljivije kod raznih glasnoća upotpunile sobu zvukom......
....bilo bi to možda nepravedno....
Ali, ne bi to bilo ništa čudno niti novo....

Jer, sumnjam da se kolega kod izbora amplifikacije baš nešto posavjetovao s nekim iskusnim.
Jer za 55 kvadrata sobe bi ( ako je budget ograničen) dobio savjet da to bude rabljeno i da bude stereo pojačalo ( receiveri tu ne drže vodu previše).

Jer, stvarnost je tu neumoljiva.
Za ispuniti takvu sobu kvalitetnim zvukom, treba potentno i kvalitetno pojačalo i trosistemski samostojeći zvučnici (solidnog odziva u basu).
I naravno, pojačalo je tu, ono; koje drži zvučnike za jajca, a ne obrnuto....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:57.