Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2017., 07:59   #41
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako je taj priglupi Hitler uspio za samo godinu dana izvuci Njemacku iz dugogodisnje krize i siromastva? Nakon godine dana otkako je zauzeo vlast, zaposlio je preko 6 mil ljudi. Ekonomija je krenula strelovito prema gore. Gradile su se tvornice, privreda je ojacala... standard stanovnistva je bio puno, puno bolje nego godinama unazad. Gradila su se odmaralista za radnike itd.

Prema kakvom receptu je to izvedeno? Postoji li neki slican primjer uspjesnosti? A mozda je i sve propaganda, i sve ovo sto navodim je neistina?
Njemačka je u prijeratnome razdoblju započela sa podizanje ogromnih kredita sa kojima je finacirala izgradnju industrije naoružanja. Problem nastaje 1939. godine, kada većina kredita dolaz na naplatu.
Schlange86 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:01   #42
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako je taj priglupi Hitler uspio za samo godinu dana izvuci Njemacku iz dugogodisnje krize i siromastva? Nakon godine dana otkako je zauzeo vlast, zaposlio je preko 6 mil ljudi. Ekonomija je krenula strelovito prema gore. Gradile su se tvornice, privreda je ojacala... standard stanovnistva je bio puno, puno bolje nego godinama unazad. Gradila su se odmaralista za radnike itd.

Prema kakvom receptu je to izvedeno? Postoji li neki slican primjer uspjesnosti? A mozda je i sve propaganda, i sve ovo sto navodim je neistina?
Eto sad. Priglup - izraz koji si ti koristio i "ne odviše inteligentan" - što imputira da baš nije bio neka superiorna inteligencija, nego prosječna, se uvelike razlikuju.

Nije ne znam kakva genijalnost bila pokreniti ogromnu proizvodnju u ratne svrhe, privatizaciju "državne industrije" (kao što rekoh, eto ti crony kapitalizma i lopovluka te tajkuna), nametnuti uvozne carine za sve robe koje nisu u svrhu ratne industrije i ogromnu emisiju državnih obveznica koje su dolazile na naplatu u zanimljivo vrijeme, kada je već pokrenut ratni stroj.

A vanjskotrgovinska politika je lako išla sa slabijim "uplašenim" partnerima, pa pljačka OGROMNE židovske imovine, pa ratna pljačka, pa "robovska" radna snaga...
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 15:21   #43
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Eto sad. Priglup - izraz koji si ti koristio i "ne odviše inteligentan" - što imputira da baš nije bio neka superiorna inteligencija, nego prosječna, se uvelike razlikuju.

Nije ne znam kakva genijalnost bila pokreniti ogromnu proizvodnju u ratne svrhe, privatizaciju "državne industrije" (kao što rekoh, eto ti crony kapitalizma i lopovluka te tajkuna), nametnuti uvozne carine za sve robe koje nisu u svrhu ratne industrije i ogromnu emisiju državnih obveznica koje su dolazile na naplatu u zanimljivo vrijeme, kada je već pokrenut ratni stroj.

A vanjskotrgovinska politika je lako išla sa slabijim "uplašenim" partnerima, pa pljačka OGROMNE židovske imovine, pa ratna pljačka, pa "robovska" radna snaga...
Ali cinjenica je da je odmah u prvoj godini njegove vladavine ekonomija pocela postizati jako dobre rezultate. Preko 6 mil ljudi je zaposleno u prvih 10 mjeseci... U svemu tome nije bilo nikakvih ratnih pljacki ili robovske radne snage. Od 1934 do 1938 nema nikakve uporabe vojne masinerije ili ratnih "pljacki".

Da Njemacka nije uvucena u rat, da se nije dogodio rat. Bil se ta ekonomija i dalje razvijala ili bi se strmoglavila pocetkom ili sredinom 40-ih? To me zanima, na kakvim temeljima je ona zasnovana i koliko bi bila uspjesna da nije zaustavljena i unistena.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 15:41   #44
A sto je sa danasnjom Irskom? Ta zemlja je stoljecima bila teska sirotinja. I tako sve do pocetkom 90-ih godina. Sto se to tamo promijenilo? Otkud sad to da su toliko ojacali preko noci? Na cemu se bazira ta ekonomija? Nikad nista Irsko nisam kupio kao i vecina ljudi. Jedino Kina i Njemacka imaju proizvodnju. U cemo je stvar oko Irske? Jel to sve nsto fingirano? Netko je odlucio vi cete biti bogati, a vi cete biti konobari i sirotinja'
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 16:51   #45
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
A sto je sa danasnjom Irskom? Ta zemlja je stoljecima bila teska sirotinja. I tako sve do pocetkom 90-ih godina. Sto se to tamo promijenilo? Otkud sad to da su toliko ojacali preko noci? Na cemu se bazira ta ekonomija? Nikad nista Irsko nisam kupio kao i vecina ljudi. Jedino Kina i Njemacka imaju proizvodnju. U cemo je stvar oko Irske? Jel to sve nsto fingirano? Netko je odlucio vi cete biti bogati, a vi cete biti konobari i sirotinja'
irska godišnje izveze lijekova u vrijednosti 10 hrvatskih turizama...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 19:52   #46
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Ali cinjenica je da je odmah u prvoj godini njegove vladavine ekonomija pocela postizati jako dobre rezultate. Preko 6 mil ljudi je zaposleno u prvih 10 mjeseci...
Napisao sam KAKO. Ogromna emisija državnih obveznica, prodaja državnih firmi bogatim pojedincima i ciljana RATNA proizvodnja. Uz dizanje carina na uvoz skoro svega što nije interesantno za ratnu mašineriju.

Quote:
U svemu tome nije bilo nikakvih ratnih pljacki ili robovske radne snage. Od 1934 do 1938 nema nikakve uporabe vojne masinerije ili ratnih "pljacki".
Zato ih ima kada su obveznice dolazile na naplatu...

Quote:
Da Njemacka nije uvucena u rat, da se nije dogodio rat. Bil se ta ekonomija i dalje razvijala ili bi se strmoglavila pocetkom ili sredinom 40-ih? To me zanima, na kakvim temeljima je ona zasnovana i koliko bi bila uspjesna da nije zaustavljena i unistena.
UVUČENA????

Pa kako, kada ekonomija nije bila ništa nego ratna proizvodnja?? Pa čak je i Volkswagen stopiran kao projekt "jeftinog narodnog automobila" jer je proizvodnja preorjentirana na ratnu.

Pa da, da je dragi čika Adolf počeo prodavati svoje oružje okolo
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 21:36   #47
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Napisao sam KAKO. Ogromna emisija državnih obveznica, prodaja državnih firmi bogatim pojedincima i ciljana RATNA proizvodnja. Uz dizanje carina na uvoz skoro svega što nije interesantno za ratnu mašineriju.


Zato ih ima kada su obveznice dolazile na naplatu...


UVUČENA????

Pa kako, kada ekonomija nije bila ništa nego ratna proizvodnja?? Pa čak je i Volkswagen stopiran kao projekt "jeftinog narodnog automobila" jer je proizvodnja preorjentirana na ratnu.

Pa da, da je dragi čika Adolf počeo prodavati svoje oružje okolo
Ovo je kompleksna tema. I trebalo bi pronaci strucnjaka koji je to podrucje istrazivao bez predrasuda. Ja nisam strucnjak i mozda grijesim, ali ne vjerujem da bi im ekonomija propala da nije bilo navodno sve usmjereno na nekakvu gradnju vojne sile. To su odgovori sa raznih History kanala i sl. To nije znanost. Francuska je imala jacu armiju od Njemacke 1940. Ljudi misle da je Njemacka napravila oruzja vise nego cijela Europa zajedno. Da se tu radi o nekim cudesima. To jednostavno nije tocno.

Po tome bi u Engleskoj trebalo biti blagostanje u to doba. Ta Engleska je nastampala puno vise vojne masinerije nego Njemacka. Pa tko moze tvrditi da je u Engleskoj bilo bolje ekonomsko stanje?

Sigurno se Nijemac bolje razumije u ekonomiju nego Balkanac bravar ili coban. Cinjenica je da je Njemacka ekonomija procvjetala u kratkom vremenu. Da je znatno porastao zivotni standard. I sigurno nije razlog nekakvo stancanje oruzja. Nesto drugo je tu po srijedi ali mi to neznamo.

Koliko oruzja je SSSR nastampao? A cijeli period ekonomija je bila u rasulu. Narod gladan kruva, a nastampalo se ratne tehnike vise nego sto je ima cijela Europa.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 11:54   #48
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Ovo je kompleksna tema.
Uopće nije.
Quote:
I trebalo bi pronaci strucnjaka koji je to podrucje istrazivao bez predrasuda. Ja nisam strucnjak i mozda grijesim, ali ne vjerujem da bi im ekonomija propala da nije bilo navodno sve usmjereno na nekakvu gradnju vojne sile.
Pa ja nemam predrasude, ali ih ti imaš. Nitko ne kaže da bi im ekonomija propala, ali bi se puno sporije pomaknula s točke u kojoj je bila.
Ne znam kakvu bi proizvodnju bilo smisleno i profitabilno pokrenuti u onim uvjetima - ako nije sigurna prodaja. Ovako ti je naručitelj država i jedini cilj je naoružavanje. To je realno balon koji je morao puknuti, osam ako se to oružje ne bi počelo prodavati okolo.

Quote:
Sigurno se Nijemac bolje razumije u ekonomiju nego Balkanac bravar ili coban. Cinjenica je da je Njemacka ekonomija procvjetala u kratkom vremenu. Da je znatno porastao zivotni standard. I sigurno nije razlog nekakvo stancanje oruzja. Nesto drugo je tu po srijedi ali mi to neznamo.
Balkanac "bravar" je radio kao inžinjer u zapadnim firmama.

A taj Švaba je bio soboslikar.

Ali da, možda je Hitler u fušu okrečio pola Njemačke pa sam dig'o ekonomiju za 200%....


Quote:
Koliko oruzja je SSSR nastampao? A cijeli period ekonomija je bila u rasulu. Narod gladan kruva, a nastampalo se ratne tehnike vise nego sto je ima cijela Europa.
Nije ti poznata činjenica da se Rusija morla naoružati i pripremiti za nacistički napad, a divni saveznici su od Staljina tražili ŽITO u zamjenu za sirovine? Nisu prihvaćali ni rusko zlato, nego su BAŠ ŽITO zahtjevali?
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:08   #49
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Uopće nije.

Pa ja nemam predrasude, ali ih ti imaš. Nitko ne kaže da bi im ekonomija propala, ali bi se puno sporije pomaknula s točke u kojoj je bila.
Ne znam kakvu bi proizvodnju bilo smisleno i profitabilno pokrenuti u onim uvjetima - ako nije sigurna prodaja. Ovako ti je naručitelj država i jedini cilj je naoružavanje. To je realno balon koji je morao puknuti, osam ako se to oružje ne bi počelo prodavati okolo.

Balkanac "bravar" je radio kao inžinjer u zapadnim firmama.

A taj Švaba je bio soboslikar.

Ali da, možda je Hitler u fušu okrečio pola Njemačke pa sam dig'o ekonomiju za 200%....
Ne vode poglavari drzava ekonomiju...

Quote:
Nije ti poznata činjenica da se Rusija morla naoružati i pripremiti za nacistički napad, a divni saveznici su od Staljina tražili ŽITO u zamjenu za sirovine? Nisu prihvaćali ni rusko zlato, nego su BAŠ ŽITO zahtjevali?
A sto je sa SSSR-om nakon 1945? Proizvodili su oruzja vise nego Hitler, eng kraljica, Francuska, Poljska, Ruminjska, Jugoslavija... zajedno. A ekonomija SSSR teska banana. Odnosno standard gradjana. Tople vode nisu imali do 1995.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:19   #50
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post



Tople vode nisu imali do 1995.

nije im trebala ....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:41   #51
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Ne vode poglavari drzava ekonomiju...
Pa jel onda ima Hitler veze s "ogromnim gospodarskim rastom" Njemačke ili ne?

Quote:
A sto je sa SSSR-om nakon 1945? Proizvodili su oruzja vise nego Hitler, eng kraljica, Francuska, Poljska, Ruminjska, Jugoslavija... zajedno. A ekonomija SSSR teska banana. Odnosno standard gradjana. Tople vode nisu imali do 1995.
A proizvodnja oružja NATO pakta? A planiranje saveznika za osvajanje SSSRa još prije samog kraja WW2? A sustavna pljačka zemalja 3. svijeta od strane amerikanaca, petrol dolari? Pa Rusija je kasnila u razvoju više stoljeća za razvijenim zapadom koji su bili kolonijalne sile i razvijale se uz pomoć robovske radne snage.

Topla voda....

Vidi kako jadno izgleda planski gradić od 50.ak 000 stanovnika, šta je sve imao prije Černobilske katastrofe.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pripyat
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:46   #52
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Pa jel onda ima Hitler veze s "ogromnim gospodarskim rastom" Njemačke ili ne?


A proizvodnja oružja NATO pakta? A planiranje saveznika za osvajanje SSSRa još prije samog kraja WW2? A sustavna pljačka zemalja 3. svijeta od strane amerikanaca, petrol dolari? Pa Rusija je kasnila u razvoju više stoljeća za razvijenim zapadom koji su bili kolonijalne sile i razvijale se uz pomoć robovske radne snage.

Topla voda....

Vidi kako jadno izgleda planski gradić od 50.ak 000 stanovnika, šta je sve imao prije Černobilske katastrofe.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pripyat
I SSSR se je razvijao uz pomoc robovske radne snage.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 17:52   #53
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
I SSSR se je razvijao uz pomoc robovske radne snage.
Nije. Tko su njima bili robovi? Ili ne razlikuješ robove i zatvorenike?
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 21:22   #54
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Pa jel onda ima Hitler veze s "ogromnim gospodarskim rastom" Njemačke ili ne?
Ma hebes Hitlera nije on vodio ekonomiju. Nego strucnjaci, ekonomisti u tom sistemu. Nije Tito vodio ekonomiju u SFRJ.

Quote:
A proizvodnja oružja NATO pakta? A planiranje saveznika za osvajanje SSSRa još prije samog kraja WW2? A sustavna pljačka zemalja 3. svijeta od strane amerikanaca, petrol dolari? Pa Rusija je kasnila u razvoju više stoljeća za razvijenim zapadom koji su bili kolonijalne sile i razvijale se uz pomoć robovske radne snage.
Vise je SSSR proizvodio oruzja i kako se to na njihovu ekonomiju odrazilo? Govorim od 1945 na dalje. Teska bijeda i sirotinja je bio narod usprkos proizvodnji naoruzanja. A proizveli su ga vise nego cijela Europa x 5
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 14:20   #55
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Ma hebes Hitlera nije on vodio ekonomiju. Nego strucnjaci, ekonomisti u tom sistemu. Nije Tito vodio ekonomiju u SFRJ.
Da su ju vodili "stručnjaci", ne bi cijeli rast bio baziran na proizvodnji oružja.

Tito se itekako razumio u ekonomiju. Pa sam se bunio devalvaciji dinara 1979, kao riješenju za "vanjskotrgovinsku bilancu" riječima: "to zna svaka budala napraviti".

Quote:
Vise je SSSR proizvodio oruzja i kako se to na njihovu ekonomiju odrazilo? Govorim od 1945 na dalje. Teska bijeda i sirotinja je bio narod usprkos proizvodnji naoruzanja. A proizveli su ga vise nego cijela Europa x 5
Ako želiš raspravu, onda mi nemoj tu ignorirati šta pišem i tupiti po svom.

Ako hoćeš usporediti SSSR, onda ga usporedi s cijelim NATOm, a ne Europom.

Ignoriraš šta sam ti napisao kako je izgledao običan gradić u SSSR? Ma naravno....

Pa dovoljno je pogledati jednu epizodu Miami Vice, pa vidiš kako je bogati Miami izgledao kada se malo makne iz bogatijeg dijela.....

Ne tvrdim da je istočni blok bio bogat, sam sam naveo kritike i greške koji su radili u njemu. Ali neki ljudi pasu prozapadnjačku propagandu da je to nenormalno.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 08:00   #56
Da. Pogotovo pod Austrijom. Da nije bilo Austrijanaca na ovim prostorima bili bi u rangu Moldove ili Albanije u najboljem slučaju.
JoJoWhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 08:46   #57
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Nije. Tko su njima bili robovi? Ili ne razlikuješ robove i zatvorenike?
Ne brkam. Sto je tvoja definicija roba u kolonijalnom sistemu?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 12:23   #58
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ne brkam. Sto je tvoja definicija roba u kolonijalnom sistemu?
Kolinijalni sistem prije ili nakon ukidanja robstva_

Pitanje roblja je zanimljivo, iako je robstvo ukinuto ipak mozemo raspravljat o njemu. Cak mozemo reci da u danasnjoj Hrvatskoj imamo roblje!!!

U SSSR nije postojalp ropstvo ali zatvorenici su morali ici na radove bez nadoknade, to se smatralo vra'anjem duga drustvu....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 12:28   #59
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ne brkam. Sto je tvoja definicija roba u kolonijalnom sistemu?
Onda objasni tko je bio rob u SSSRu.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 20:14   #60
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Onda objasni tko je bio rob u SSSRu.
Verovatno se misli na zarobljenike, pripadnike Vermahta, potom na Italijane,Mađare,Rumune,Hrvate,Slovake i druge, koji su se borili za fašističku Nemačku i zarobljeni na Istočnom frontu. Na stotine hiljada ih je robovalo i dosta pomrlo, dok se manjina vratila kućama tek negde 50-tih.

Da, bili su roblje u pravom smisku te reči. Verovatno su "zadužili" građane SSSR-a, svojim ponašanjem na Istočnom frontu.
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.