Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2017., 14:31   #1
Veze i intelektualni rast

Da li u vezama instistirate i na intelektualnoj komponenti, intelektualnom "su-rastu" s drugom osobom, da li kao partnere ili čak za prijatelje tražite (samo) one uz koje to možete postići? Ili se pak zadovoljavate emocionalnom komponentom ukoliko uvidite da gore pomenuta nedostaje?

Ukoliko je odgovor da, mislite li da takav pristup vezama nosi nešto devijantno, narcisoidno u sebi ili je to tek ljudska priroda?

Fala.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 15:09   #2
meni to nije ili-ili. Mora bit jedno i drugo.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 15:12   #3
ne znam jesam li shvatila. ali ne mogu se uopće zaljubiti u nekoga koga smatram glupim.
a ni za prijatelje ne bih takve birala.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:22   #4
Ne, ne, nikako nisam mislila da je ili-ili, više me je zanimalo koji procenat ljudi ovdje traži i ovo drugo a ne zadovoljava se samo emocionalnom konekcijom.

Na drugom jednom forumu (o psihologiji) se povela diskusija o tome kako tražiti osobine poput visoke inteligencije ili obrazovanosti u drugoj osobi ima puno više veze sa regulisanjem vlastitog samopouzdanja te sa labilnošću vlastitog karaktera a najmanje s ljubavlju.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:46   #5
ne znam kako može biti bez toga. kakav ćeš život voditi s nekim s kim ne možeš naći zajednički jezik, tko ne razumije tvoj način razmišljanja.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:10   #6
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
ne znam kako može biti bez toga. kakav ćeš život voditi s nekim s kim ne možeš naći zajednički jezik, tko ne razumije tvoj način razmišljanja.
Dobro, to je druga krajnost (ili sam ja očito naopako i nepotpuno postavila temu ), recimo da uz pomenutu emocionalnu konekciju ide neki minimum intelektualne, ali gledajući primjere oko sebe, čini mi se da većina odnosa ne nosi sa sobom tu neku mogućnost (obostranog) intelektualnog/osobnog rasta, već da ih svakodnevnica pojede te u tom smislu manje-više stagniraju.
Na to sam zapravo mislila, koliko ljudi ovdje taj kontinuirani intelektualni rast smatra pod muss prilikom biranja veza? Koliko veze ima takav zahtjev sa ljubavlju a koliko sa našim nekim nedostacima?
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 20:50   #7
Ne razumijem temu. Zar nije poanta intelektualnog /osobnog rasta ta da to činiš sam, za svoj gušt, iz vlastite radoznalosti? Zar te strah, recimo, čitati Krležu ako te dečko ne drži za ruku?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 21:17   #8
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne razumijem temu. Zar nije poanta intelektualnog /osobnog rasta ta da to činiš sam, za svoj gušt, iz vlastite radoznalosti? Zar te strah, recimo, čitati Krležu ako te dečko ne drži za ruku?


Priznajem da sam nevješto postavila temu, fali mi 5 stranica diskusije s drugog foruma a koje nisam pejstala te sam pretpostavila da su svi ovdje prisutni ih svjesni.


Na tom drugom forumu sam napisala kako mi je teško zamisliti da budem u odnosu u kojem druga osoba nema slične ili jednake porive za učenjem, spoznajom, intelektualnim razvojem, otkrivanjem stvari bla bla jer to onda bitno utiče na našu vezu a i na mene kao ličnost. Obzirom da sam i ja došla do istog zaključka koji si gore napisala - da je taj proces individualan i nema veze sa drugom osobom - zapitala sam se zašto je meni zapravo toliko bitno da ta osoba ima pomenute osobine (a jeste) te koliko su ovakve (ili možda čak i bilo kakve?) vrste kriterija zapravo egocentrične i koliko malo veze imaju sa drugom osobom (a mnogo sa onim tko ih postavlja) a nerijetko ih se protura pod "potragu za ljubavlju". Tako nekako.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 21:24   #9
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Dobro, to je druga krajnost (ili sam ja očito naopako i nepotpuno postavila temu ), recimo da uz pomenutu emocionalnu konekciju ide neki minimum intelektualne, ali gledajući primjere oko sebe, čini mi se da većina odnosa ne nosi sa sobom tu neku mogućnost (obostranog) intelektualnog/osobnog rasta, već da ih svakodnevnica pojede te u tom smislu manje-više stagniraju.
Na to sam zapravo mislila, koliko ljudi ovdje taj kontinuirani intelektualni rast smatra pod muss prilikom biranja veza? Koliko veze ima takav zahtjev sa ljubavlju a koliko sa našim nekim nedostacima?
ako se pojam intelektualni rast odnosi na zajedničko učenje, bavljenje intelektualnim aktivnostima u paru, onda mi to nije potrebno.
potrebno mi je da nije neka seljačina, nepismen, neobrazovan itd.
a da čitamo iste knjige, ili ne daj bože zajedno, to ne.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 08:52   #10
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne razumijem temu. Zar nije poanta intelektualnog /osobnog rasta ta da to činiš sam, za svoj gušt, iz vlastite radoznalosti? Zar te strah, recimo, čitati Krležu ako te dečko ne drži za ruku?

Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
ako se pojam intelektualni rast odnosi na zajedničko učenje, bavljenje intelektualnim aktivnostima u paru, onda mi to nije potrebno.
potrebno mi je da nije neka seljačina, nepismen, neobrazovan itd.
a da čitamo iste knjige, ili ne daj bože zajedno, to ne.
ovako nekako je i kod mene. raditi to zajedno mi nije potrebno. tj.ako se dogodi, dobro, ali nije nužno.

ali bitno mi je da mogu s tom osobom imat normalan i inteligentan razgovor ili raspravu, da ima neka svoja mišljenja i principe i da od njega mogu učiti na taj način. i on od mene, naravno.
nyssaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:19   #11
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post


Priznajem da sam nevješto postavila temu, fali mi 5 stranica diskusije s drugog foruma a koje nisam pejstala te sam pretpostavila da su svi ovdje prisutni ih svjesni.


Na tom drugom forumu sam napisala kako mi je teško zamisliti da budem u odnosu u kojem druga osoba nema slične ili jednake porive za učenjem, spoznajom, intelektualnim razvojem, otkrivanjem stvari bla bla jer to onda bitno utiče na našu vezu a i na mene kao ličnost. Obzirom da sam i ja došla do istog zaključka koji si gore napisala - da je taj proces individualan i nema veze sa drugom osobom - zapitala sam se zašto je meni zapravo toliko bitno da ta osoba ima pomenute osobine (a jeste) te koliko su ovakve (ili možda čak i bilo kakve?) vrste kriterija zapravo egocentrične i koliko malo veze imaju sa drugom osobom (a mnogo sa onim tko ih postavlja) a nerijetko ih se protura pod "potragu za ljubavlju". Tako nekako.
Mišljenja sam da ne treba pretjerano analizirati baš svaku svoju osobinu, samo tu i tamo provjeriti služi li svrsi. Eto, imaš taj kriterij - je li ti on omogućio sretnu vezu? Je li te potaknuo da izađeš iz veze koja je po nekim drugim kriterijima bila loša? Ako da, super. Ako ne, mijenjaj kriterij. Možemo mi teoretizirati do besvijesti, ali bez konkretnog iskustva to nema previše smisla - ne možeš znati što ti paše a što ne. Neke će žene biti sretne u braku s fah-idiotom ili nekim koga zanima samo nogomet i pivo druge bi uz takvog partnera crkle od dosade. Nema tu nekih pravila.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:00   #12
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Obzirom da sam i ja došla do istog zaključka koji si gore napisala - da je taj proces individualan i nema veze sa drugom osobom - zapitala sam se zašto je meni zapravo toliko bitno da ta osoba ima pomenute osobine (a jeste) te koliko su ovakve (ili možda čak i bilo kakve?) vrste kriterija zapravo egocentrične i koliko malo veze imaju sa drugom osobom (a mnogo sa onim tko ih postavlja) a nerijetko ih se protura pod "potragu za ljubavlju". Tako nekako.
Zato sto je bioloska svrha uparivanja rasplod, a ne zelis spawnat male retajice, a osim toga inteligencija (iako ne mora biti istovjetno ovome o cemu pricamo) je komparativna evolucijska predost koja moze doprinjeti u snalazenju i time odhranjivanju spawnovlja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:45   #13
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zato sto je bioloska svrha uparivanja rasplod, a ne zelis spawnat male retajice, a osim toga inteligencija (iako ne mora biti istovjetno ovome o cemu pricamo) je komparativna evolucijska predost koja moze doprinjeti u snalazenju i time odhranjivanju spawnovlja.
Pa fora je u tome što nije istovjetno. Inteligencija je komparativna prednost, a sklonost 'intelektualnom i osobnom rastu' je... zapravo, nemam pojma što.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:55   #14
zamišljam takve kao ljude koji na zid okače diplomu.
a na vrata stave titulu.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 18:40   #15
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zato sto je bioloska svrha uparivanja rasplod, a ne zelis spawnat male retajice, a osim toga inteligencija (iako ne mora biti istovjetno ovome o cemu pricamo) je komparativna evolucijska predost koja moze doprinjeti u snalazenju i time odhranjivanju spawnovlja.
Ali se navođenje ovakvih kriterija može posmatrati i kao potreba za reguliranjem vlastite vrijednosti i identiteta kroz drugu osobu, kako to ljudi sa recimo codependency, graničnim ili narcisoidnim poremećajem rade.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 19:34   #16
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
zamišljam takve kao ljude koji na zid okače diplomu.
a na vrata stave titulu.

Meni intelektualni rast znači suprotno od toga, diploma ide mačku o rep, to su (meni) ljudi koji su vječito radoznali, u vezi svega.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 20:36   #17
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Da li u vezama instistirate i na intelektualnoj komponenti, intelektualnom "su-rastu" s drugom osobom, da li kao partnere ili čak za prijatelje tražite (samo) one uz koje to možete postići? Ili se pak zadovoljavate emocionalnom komponentom ukoliko uvidite da gore pomenuta nedostaje?

Ukoliko je odgovor da, mislite li da takav pristup vezama nosi nešto devijantno, narcisoidno u sebi ili je to tek ljudska priroda?

Fala.
Da skratim, za uspjeh veze osim kemije i osjećaja presudni su zajednički interesi u dovoljnoj mjeri. Mnogo je pozitivnije da su partneri različiti i da se kroz dnos međusobno razvijaju i rastu. Mislim da je to jako važno, ta raznolikost koja hrani vezu umjesto dosade gledanja vlastitog odraza u ogledalu...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:05   #18
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Meni intelektualni rast znači suprotno od toga, diploma ide mačku o rep, to su (meni) ljudi koji su vječito radoznali, u vezi svega.
Okej, to već jest jasniji kriterij. Nego, koliko si ti radoznala? Jesi li ikada čula priču o Željeznoj Glavi?

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:28   #19
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Meni intelektualni rast znači suprotno od toga, diploma ide mačku o rep, to su (meni) ljudi koji su vječito radoznali, u vezi svega.
rekla bih da su takvi karakteri radoznali i u vezi drugih osoba.

teško mi je zamisliti stabilnu, dugotrajnu vezu takvih dvoje, jer ih stalno nešto novo zanima, rutina im smeta, a vjerojatnost da će se stalno poklapati interesi je mala.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 13:25   #20
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Okej, to već jest jasniji kriterij. Nego, koliko si ti radoznala? Jesi li ikada čula priču o Željeznoj Glavi?


Pa mislim da je moja radoznalost lijepo išla uz radoznalost bivših dečkiju, opsesivno smo gutali sve što se moglo poslušati, pogledati, vidjeti u gradu. Teško mi je opet zamisliti vezu lišenu takve dinamike al' čini se da tako nešto podrazumijeva jako visok procenat zajedničkih interesovanja. Il' da su obje stranke pomalo opsesivne i hiperaktivne?

Ne znam da li je svrha pomena te priče da prikaže kako ipak nisam dovoljno radoznala il' ima svemirsko naravoučenije koje će mi otvoriti oči il' je samo random švrlj al' nisam, ne? Tell, tell. :klap:
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.