Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2004., 12:20   #21
Re: Continuum Concept...

Quote:
Superskeptik kaže:
Zhabotinsky i Tufir II, jeste li upoznati sa "The Contiuum Concept" od autorice Jean Liedloff? Želio bih čuti mišljenje nekog "profića" o tome (a da nije moja majka).

Po onome što sam vidio (samo uvod) od Pinkera, izgleda mi da je ona nabasala na isto još prije 28 godina... Možda je čak i Pinker navodi pod literaturom - ne znam jer mi još nije stigla knjiga sa amazona...
Nisam upoznat. O čemu se radi?
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 14:31   #22
Fala Žabotinski.

Ne izgleda mi puno drugačije od ostalih Lakoffljevih knjiga. Što se tiče emodied cognition pristupa (shvaćeno vrlo široko) evo još par linkova na par zanimljivih likova:

Barsalou (Glavna faca iz moje perspektive)

Turner (Ima dobrih linkova)

Zwaan (pogledati pod "downloadable papers": The immersed experiencer, Situation models in language and memory, Discourse comprehension, Embodied cognition...)
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 20:30   #23
Re: Re: Continuum Concept...

Quote:
Tufir II kaže:
Nisam upoznat. O čemu se radi?
Hm. Ukratko to nije lako reći, ali evo. Teta Liedloff je provela neko vrijeme među Yequana indijancima (usred Amazonske džungle) i bilježila svoje opservacije o njihovom životu i razlikama u odnosu na naš civilizirani.

Razlike koje je primijetila je opisala u knjizi "The Continuum Concept - In Search Of Happiness Lost", a govori o svemu i svačemu sa naglaskom na način odgoja djece od malih nogu u plemenu Yequana, te postavlja smjelu teoriju da je konstantni kontakt majke i djeteta kroz prvih godinu dana (ovisno o bebi) glavni uzrok svih frustracija koje vidimo u našem, civiliziranom životu.

"In-arms" faza na početku života - kaže ona - korespondira s ljudskim evolutivnim razvojem od pradavnih vremena, moguće čak do vremena dok se nismo potpuno uspravili.

U knjizi je i najlogičnije objašnjen "pad iz raja", a hrabro postavlja tezu da je nedostatak faze "bebe-stalno-u-rukama" odgovoran i za probleme poput ovisnosti o drogama ili cigaretama, alkoholičara, bogatih radoholičara i svih onih koji imaju neki vid opsesivnog ponašanja...

Najbolja opservacija je da je kod Yequana "sreća normalno ljudsko stanje, a ne cilj koji treba postići ili nešto za čim treba tragati...

Izgleda da u novije vrijeme sličnu tezu fizičkog kontakta zastupa i "attachment parenting".

Eto, nadam se da sam uspio pobuditi interes za knjigu. To je jedina knjiga koju je napisala. Ima je kupiti na Amazonu za cca. 12 $.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 21:10   #24
Quote:
Tufir II kaže:
Barsalou (Glavna faca iz moje perspektive)
Apsolutno se slazem. Neke je stvari dosta tesko citati doduse, barem meni. No, on stvarno pokusava objasniti kognitivne mehanizme iza dosta ovih stvari o kojima govorimo, sto je zapravo dosta tesko.
__________________
teenage dreams/so hard to beat...
zhabotinsky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.