Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2008., 20:42   #21
Quote:
rasko kaže: Pogledaj post
Da. Savremeni Hrvati su srbofoni katolicki konglomerat raznih balkanskih i srednjoevropskih naroda.

To je lijepo vidi iz hrvatskih prezimena.

Ne postoji kontinuitet izmedju istorijskih (srednjovjekovnih) i novovjekovnih Hrvata.
Tko ce o cemu, nego o kurva o postenju.
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:01   #22
ja imam talijansko podrijetlo, i osjećam se dijelom kao talijan... ne potpuno...
a kod mene se svi srbi farbaju da su talijani(jovanovich, dzokich, petrovich...)
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:02   #23
Quote:
chickeneye kaže: Pogledaj post
imam ja
al ga nisam luda napisat
dobro si mu rekla
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:03   #24
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
Ovu temu sam otvorio vidjevsi temu:Turska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju tursko porijeklo?

Koja su sve talijanska prezimena koja se mogu naci u Hrvatskoj?
evo ti činjenice: musollini je dao preimenovat cijelu istru, npr augustinčić-aogostini
pa se talijanska prezimena mogu gledat kao potalijančena. stvarnih talijana gotovo i nema
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:10   #25
sicam se da sam u jednom starom auto klubu cita clanak di je pisalo kako je obitelj andretti (poznati vozaci indy cara i formule 1 mario i michael) iz motovuna i kako im je prominjeno prezime iz andretić u andretti.. bila je i kopija te povelje kojom se vrsi ta promjena prezimena.

p.s. evo pogleda sam pod "andretti" na wikipediji, pise ovo: "In 1928, his family surname was changed from Andretich to Andretti."
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 06:17   #26
Legenda nogometnog kluba Napolija nekadašnji talijanski reprezentativac Antonio Vogliani, se rodio kao Antonio Vojak u Puli.

http://en.wikipedia.org/wiki/Antonio_Vojak
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 15:17   #27
Znam za dva slučaja kada su likovi Hrvati:
Lucianno Del Bianco, bivši gradolnačelnik Pule-Hrvat

Giovanni Rosso-zapravo naš Hercegovac Đovani Roso...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 10:19   #28
Molio bih pojasnjenje za prezime SORAVIA iz kojeg je dijela Italije.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 14:47   #29
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
Ovu temu sam otvorio vidjevsi temu:Turska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju tursko porijeklo?

Koja su sve talijanska prezimena koja se mogu naci u Hrvatskoj?
U dolini Neretve postoji prezime Barbir, koje je tipicno porjeklom iz Italije,premda se moze naci i u Francuskoj.U tim zemljama se pise Barbier.Navodno su preci Barbira dosli u te krajeve za vrijeme Mlecana i tu se nastanili i danas ih ima u velikom broju i svi su Hrvati.Sa Italijom ih veze samo prezime njihovih predaka.
Slicno je i prezime poznatog splitskog pisca Veljka Barbieri-a,koje takoder vuce korijene iz Italije.
baklanland is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 16:05   #30
Meni hercegovačka prezimena jako vuku na talijanska,tj.romanska.Markota,Soldo,Dragota,Ćubel a,Đula...zbilja sumnjivo.a tko zna koliko je slaveniziranih,izvorno romansko-zvučećih prezimena.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 16:20   #31
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
Ovu temu sam otvorio vidjevsi temu:Turska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju tursko porijeklo?

Koja su sve talijanska prezimena koja se mogu naci u Hrvatskoj?
Meni baka i dida talijani, u Dalmaciji toga ima puno puno... zato ja uvijek tvrdim da smo posebni... Ne u smislu da smo bolji ili lošiji od kontinentalne Hrvatske, nego u smislu da smo drukcijeg mentaliteta i kulture... ako bolje pogledamo dalmatinske primorske gradove nije teško zakljuciti cija je to arhitektura starih četvrti... nije ni Grčka, ni Slavenska, ni Germanska... hm... cija bi mogla biti
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 20:13   #32
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Meni baka i dida talijani, u Dalmaciji toga ima puno puno... zato ja uvijek tvrdim da smo posebni... Ne u smislu da smo bolji ili lošiji od kontinentalne Hrvatske, nego u smislu da smo drukcijeg mentaliteta i kulture... ako bolje pogledamo dalmatinske primorske gradove nije teško zakljuciti cija je to arhitektura starih četvrti... nije ni Grčka, ni Slavenska, ni Germanska... hm... cija bi mogla biti
ne znam da li to vrijedi za ove gradove koji su bili i duže pod Turcima nego Mlečanima,kao Makarska,Sinj?
Inače,kod mene u Požeškom kraju ima jako puno Talijana.naravno,za hrvatske standarde,nećemo se s Istrom uspoređivat...ali začuđujuće,valjda ih privlači 'Vallis Aurea'
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'

Zadnje uređivanje Passenger_57 : 05.01.2009. at 20:20.
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 21:39   #33
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ne znam da li to vrijedi za ove gradove koji su bili i duže pod Turcima nego Mlečanima,kao Makarska,Sinj?
Inače,kod mene u Požeškom kraju ima jako puno Talijana.naravno,za hrvatske standarde,nećemo se s Istrom uspoređivat...ali začuđujuće,valjda ih privlači 'Vallis Aurea'
Ne nisam pricao o Sinju nego dalmatinskim priobalnim gradovima.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 21:53   #34
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ne nisam pricao o Sinju nego dalmatinskim priobalnim gradovima.
da,ali ja sam mislio općenito na područje Dalmacije koje nije toliko bilo pod talijanskim/mletačkim utjecajem,bez obzira jel primorsko,otočko ili iz zaleđa,pa sam naveo Sinj i Makarsku
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 01:56   #35
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
da,ali ja sam mislio općenito na područje Dalmacije koje nije toliko bilo pod talijanskim/mletačkim utjecajem,bez obzira jel primorsko,otočko ili iz zaleđa,pa sam naveo Sinj i Makarsku
Pa gle... ono sto ja samo zelim istaknuti i sto nitko od vas ovdje nemože pobiti jest NEPOBITAN utjecaj Italije kao zemlje i kulture na Dalmaciju... gledano sa strane mentaliteta ljudi, posuđenica u dalmatinskom dijalektu, pa cak igranje na karte Trešete i Briškula (Kao u Istri i Rijeci)... Dalmacija je nekad davno bio puno šiti pojam od danasnje Dalmacije, no pricamo o danasnjoj Dalmaciji i ja se baziram na priobalnim gradovima kao i otocima, da je Talijanski utjecaj tu nepobitan i samo slijepa osoba bi to negirala pa sad ako to nekome ne odgovara, neka poruši sve dalmatinske stare četvrti u Zadru,Splitu... (Što je nemoguće) ... Ja osobno sam ponosan sto zivim u upravo takvoj sredini a ne negdje na sjeveru, svatko voli svoje a ja osobno nikad neku povezanost sa Zagrebom nisam osjecao osim u trenucima kad sam bio djete i rata protiv Srba (Zajednickog neprijatelja )

Pozdrav svima
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 03:06   #36
da,znam.no to nema toliko veze s morem,koliko s bivanjem pod talijanima.stoga mislim da se ne može staviti znak jednakosti obala=talijanizacija.jedna makarska je bila duže pod turcima nego sinj,da ne govorim o klisu ili poljičkoj kneževini,koje se kao 'vlaje' pogrdno naziva 'turcima',a to ustvari nema veze s pristupom moru nego o konkretnim povijesnim okolnostima.i tamo je bio dosta velik talijanski utjecaj.najmanji je bio u imotskom i dubrovniku,po meni.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 03:18   #37
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
da,znam.no to nema toliko veze s morem,koliko s bivanjem pod talijanima.stoga mislim da se ne može staviti znak jednakosti obala=talijanizacija.jedna makarska je bila duže pod turcima nego sinj,da ne govorim o klisu ili poljičkoj kneževini,koje se kao 'vlaje' pogrdno naziva 'turcima',a to ustvari nema veze s pristupom moru nego o konkretnim povijesnim okolnostima.i tamo je bio dosta velik talijanski utjecaj.najmanji je bio u imotskom i dubrovniku,po meni.
Slažem se... ma ajde, kakvi Turski utjecaj Gradovi poput Sinja, Šibenika, Makarske, Dubrovnika su mi specificni dosta jer nemaju tu crtu doticanja sa talijanima kao npr. Split a ponajvise Zadar u Dalmaciji, razvili su svoju osobitu mediteransku klimu na Hrv način... Da ne ispadne da su Zadrani patnici za Italijom... ne, nego you get the point valjda

Pozdrav
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 03:57   #38
To sa prezimenima pravo zajebana stvar,evo moje prezime se moze nac meduosancima,Makedoncima,Slovacima,Jevrejima,Ita lijanima,madzarima,holandanima,Albancima,Ukrajinci ma,Francuzima!Pa ti sad nemozes znat da pokupis svu pamet ovog svijeta!
HidzretskaGod is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 10:18   #39
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Meni baka i dida talijani, u Dalmaciji toga ima puno puno... zato ja uvijek tvrdim da smo posebni... Ne u smislu da smo bolji ili lošiji od kontinentalne Hrvatske, nego u smislu da smo drukcijeg mentaliteta i kulture... ako bolje pogledamo dalmatinske primorske gradove nije teško zakljuciti cija je to arhitektura starih četvrti... nije ni Grčka, ni Slavenska, ni Germanska... hm... cija bi mogla biti
zar nije ista kao i na korzici i francuskom priobalju? ...čak ima slicnosti i u španjolskoj,jer arhitektura za razliku od danasnje uklapa se u okolinu pa je sama po sebi slična...a sad raspravljati npr o Rijeci koja je samo 20 godina bila pod talijanskom vlascu u zadnjih 200 godina...jer koliko je to područje bilo pod vlasti italije?ne rimskog carstva niti mletacke republike...
pulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 13:45   #40
da Recimo Dalmacija koliko je bila pod Talijanima,a koliko opet Rijeka...a čini mi se da kod mene na Braču ima puno manje Talijana nego u Rijeci.
Supetarr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.