Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2008., 13:50   #1
zvijezda repatica

imam jedno pitanje na razini osnovne škole, al' me sram ovo pitati nekog stvarnog, pa ću se ipak malo brukati tu na forumu....

postoji li zvijezda repatica, onakva kakvu je slikaju na čestitkama i sl.?
ako postoji, što je to zapravo?
ako ne postoji onda neka mi netko kaže što sam ja vidjela , a izgledalo je upravo kao ono što visi iznad jaslica....
__________________
Everytime, everywhere, everdawn, everfear
Nothing more, nothing less, all is done, all is said....
Ishtar... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 14:42   #2
Zvijezda repatica je u nacelu kometa. Al s obzirom da trenutno u zemljinom susjedstvu nema nijedne komete koja se golim okom moze vidjeti, vjerojatno si vidjela meteor.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 14:54   #3
Quote:
Ishtar... kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje na razini osnovne škole, al' me sram ovo pitati nekog stvarnog, pa ću se ipak malo brukati tu na forumu....

postoji li zvijezda repatica, onakva kakvu je slikaju na čestitkama i sl.?
ako postoji, što je to zapravo?
ako ne postoji onda neka mi netko kaže što sam ja vidjela , a izgledalo je upravo kao ono što visi iznad jaslica....
Komet


morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 15:10   #4
krivo sam se valjda izrazila... to sam vidjela kad sam išla u osnovnu školu, mislim da je bila 1996., i tada sam mislila da je to normalno ( možda i jest)... u međuvremenu sam na to zaboravila, dok mi danas majka nije spomenula...ona se isto sjeća jer su ona i sestra bile sa mnom tu večer...

to nije izgledalo kao ovi kometi na slici, nego baš kao ona zvijezda sa krakovima i dugačkim repićem iza, i bilo je dosta veliko u usporedbi s običnim zvijezdama.... samo se ne sijećam jel' se to kretalo ili je mirno stajalo, zapamtila sam samo da je nakon što smo je mi vidjele prešao oblak preko ( nije bio još mrak, nego predvečerje, oko 6-7 h)....

ima netko pojma što je to bilo ?
__________________
Everytime, everywhere, everdawn, everfear
Nothing more, nothing less, all is done, all is said....
Ishtar... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 15:59   #5
moguće da je bio bolid, tj meteor koji ima nešto veću masu od "normalnih", i samim time jače svijetli. ovako nešto?
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 16:29   #6
ne baš... baš sam pogledala ove filmiće na youtubeu, ali nije bilo ništa takvo.... nisam sigurna jel' to mirno stajalo ili se kretalo, ali ako se kretalo to onda nije bilo ovakvo brzo padanje kao na ovim filmovima, nego je to bilo toliko mirno ili sporo (ako se kretalo) da su je oni spori oblaci uspjeli prekriti, i onda se još malo nazirao sjaj iza tih oblaka, dok nisu postali skroz gusti....i više je nisam vidjela.
__________________
Everytime, everywhere, everdawn, everfear
Nothing more, nothing less, all is done, all is said....
Ishtar... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 16:56   #7
Quote:
Ishtar... kaže: Pogledaj post
krivo sam se valjda izrazila... to sam vidjela kad sam išla u osnovnu školu, mislim da je bila 1996., i tada sam mislila da je to normalno ( možda i jest)... u međuvremenu sam na to zaboravila, dok mi danas majka nije spomenula...ona se isto sjeća jer su ona i sestra bile sa mnom tu večer...

to nije izgledalo kao ovi kometi na slici, nego baš kao ona zvijezda sa krakovima i dugačkim repićem iza, i bilo je dosta veliko u usporedbi s običnim zvijezdama.... samo se ne sijećam jel' se to kretalo ili je mirno stajalo, zapamtila sam samo da je nakon što smo je mi vidjele prešao oblak preko ( nije bio još mrak, nego predvečerje, oko 6-7 h)....

ima netko pojma što je to bilo ?
Ovo na fotografijama je dobiveno preko teleskopa, nema nikakve šanse da si to vidjela golim okom. Znači, to smanji, boje nisu jasne i ne vidi se kretanje i dobiješ komet.
Hale-Bopp komet se mogao vidjeti 1997. Možda je taj?
Ovo je snimljeno za jako vedrog neba, i u vrijeme kad je bio najsjaniji.


Inače se slabije vide.

Ako se radilo baš o 1996. onda je to mogao biti komet Hyakutake, jer je bio najvidljiviji.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 17:06   #8
Kometa Hale-Bopp je bila vidljiva sa zemlje 1996 godine, to bi moglo biti to. http://en.wikipedia.org/wiki/Comet_Hale-Bopp

Moguce i da je bio komet Hyakutake, on se pojavio 1996 godine, dosta je bio malen ali je prosao jako blizu zemlje. Po slikama bi to mozda moglo biti ono kaj ti opisujes. Gledano sa zemlje, komet se gibao, ali jako sporo (cca jedan radijus mjeseca svakih pola sata). U nacelu taman dovoljno vremena da ga prekrije oblak i da ga iduci dan vise ne vidis.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comet_Hyakutake



enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 20:41   #9
Moguće je da se radilo o Veneri, a rep je tu zato jer imaš nekorigirani astigmatizam. Je li stvar bila sitna?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 23:07   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Moguće je da se radilo o Veneri, a rep je tu zato jer imaš nekorigirani astigmatizam. Je li stvar bila sitna?
Hm, nekako mislim da je to slucaj da bi joj svaki put kad poglea nebo pola zvijezda bile repatice...
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 23:57   #11
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Hm, nekako mislim da je to slucaj da bi joj svaki put kad poglea nebo pola zvijezda bile repatice...
Venera je vrlo blještava. Prosječna zvijezda joj ne bi bila vrlo repata, ali Venera bi. Možda nikada nije promatrala nebo.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 22.12.2008. at 00:03.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 00:08   #12
Quote:
Ishtar... kaže: Pogledaj post
krivo sam se valjda izrazila... to sam vidjela kad sam išla u osnovnu školu, mislim da je bila 1996., i tada sam mislila da je to normalno ( možda i jest)... u međuvremenu sam na to zaboravila, dok mi danas majka nije spomenula...ona se isto sjeća jer su ona i sestra bile sa mnom tu večer...

to nije izgledalo kao ovi kometi na slici, nego baš kao ona zvijezda sa krakovima i dugačkim repićem iza, i bilo je dosta veliko u usporedbi s običnim zvijezdama.... samo se ne sijećam jel' se to kretalo ili je mirno stajalo, zapamtila sam samo da je nakon što smo je mi vidjele prešao oblak preko ( nije bio još mrak, nego predvečerje, oko 6-7 h)....

ima netko pojma što je to bilo ?
to je bio komet Hale-Bopp

ako je izgledalo kao na ovoj slici onda je to to.

Zadnje uređivanje mrgixyz** : 22.12.2008. at 00:21.
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 00:59   #13
LOL, uopće nisam vidio da je spomenula sredinu 90-ih. Onda je definitivno bio Hale-Bopp.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 09:41   #14
Ili Hyakutake. On je bio u skoro isto to vrijeme ali je trajao samo par dana pa nije digao puno prasine...
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 11:21   #15
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Venera je vrlo blještava. Prosječna zvijezda joj ne bi bila vrlo repata, ali Venera bi. Možda nikada nije promatrala nebo.
zanimljiva teorija, ali ipak netočna... kolika je vjerojatnost da sve tri imamo astigmatizam?!

ne znam... po veličini bi odgovaralo onoj slici koju je stavio/la mrgixyz**, ali oblikom baš i ne... pokazala sam sliku i mami ,da se uvjerim da nisam to zamislila tokom godina, i ona je uvjerena da to nije to....
al' nema veze...hvala svejedno
Ishtar... is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 11:39   #16
A jel izgleda ko neka od mojih slika? S tim da uzmi u obzir da je velicina podjednaka i da se na slikama to puno bolje vidi nego u stvarnosti.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 16:19   #17
Quote:
Ishtar... kaže: Pogledaj post
zanimljiva teorija, ali ipak netočna... kolika je vjerojatnost da sve tri imamo astigmatizam?!

ne znam... po veličini bi odgovaralo onoj slici koju je stavio/la mrgixyz**, ali oblikom baš i ne... pokazala sam sliku i mami ,da se uvjerim da nisam to zamislila tokom godina, i ona je uvjerena da to nije to....
al' nema veze...hvala svejedno
Onda je sigurno Hale-Bopp. On je u tom razdoblju zaista bio prekrasno vidljiv.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 23:43   #18
Quote:
Ishtar... kaže: Pogledaj post
zanimljiva teorija, ali ipak netočna... kolika je vjerojatnost da sve tri imamo astigmatizam?!

ne znam... po veličini bi odgovaralo onoj slici koju je stavio/la mrgixyz**, ali oblikom baš i ne... pokazala sam sliku i mami ,da se uvjerim da nisam to zamislila tokom godina, i ona je uvjerena da to nije to....
al' nema veze...hvala svejedno
zamisli bez onog plavog repa dali tako bolje paše jer koliko se ja sječam( imao sam tad 6 godina) baš se i nije vidio taj plavi rep.

zanimljivo je da je jedna vjerska sekta izvršila grupno samoubojstvo zbog tog kometa
http://en.wikipedia.org/wiki/Heaven%...eligious_group)

Zadnje uređivanje mrgixyz** : 24.12.2008. at 23:50.
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 15:47   #19
Quote:
mrgixyz** kaže: Pogledaj post
zamisli bez onog plavog repa dali tako bolje paše jer koliko se ja sječam( imao sam tad 6 godina) baš se i nije vidio taj plavi rep.

zanimljivo je da je jedna vjerska sekta izvršila grupno samoubojstvo zbog tog kometa
http://en.wikipedia.org/wiki/Heaven%...eligious_group)
Sjećam se
Koliko trebaš imati ispran mozak da bi se ubio jer dolazi komet...

morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 20:36   #20
ja sam prošle godine kad sam pješke išao Velikoj Gospi golim okom vidio 10-ak kometa kako padaju
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.