Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2011., 19:58   #21
Znam da su neke cure s Radionice snova učlanjene u udruge i to tako za njih funkcionira. Za kućnu radinost sam tamo pitala i većina ih je rekla da nije isplativo, a zbilja ne znam tko ima toliki promet da registrira obrt.

Imd, ovo što šminkica kaže je istina!
Ja bih se samo nadovezala, ljudi vole kad se na fotkama vidi kako nakit stoji. Ja to baš ne radim za većinu stvari (naušnice i broševi npr.) ali za lančiće, ogrlice, neke tipove narukvica za koje je bitno kako se modeliraju na osobi je to big deal.
Ako nemaš para/ne želiš kupovati pravi stalak u obliku vrata, može se čovjek i drugačije snaći.
Uzmimo za primjer ovu fotku - dakle kao prvo, narukvica zauzima niti petinu površine fotke, kad se skupe svi dijelovi. Kontekst kaktusa nije jasan - nema mi baš neke veze sa temom te određene narukvice. I fotka je malena, 405x405 pixela. Probaj da ti fotke nikad nisu manje od 700x500px, osim ako je riječ o stvarno malenom komadu nakita.
Vidjela sam i lijepo ufotkanih radova sa pozadinom koja nije monotona, ali je nakit u centru pažnje... da izvučem par:
http://www.facebook.com/photo.php?fb...55048244522508
http://www.facebook.com/photo.php?fb...55048244522508
http://www.facebook.com/photo.php?fb...55048244522508
http://imnium.deviantart.com/art/Stingray-129142433
http://annie-jewelry.deviantart.com/...etail-89393534

Zadnje uređivanje morgana le fay : 10.03.2011. at 20:04.
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 12:17   #22
Stvarno ste se raspisale...

Sminkica, kao prvo hvala za kompliment.
Dalje, nisam nikad zapravo razmišljala o tome da bi način fotkanja utjecao na prodaju, malo ste mi skrenule pažnju obje... Nikad nisam bila ljubitelj tih monotonih fotki a kako volim i fotografiju, nekako mi se činilo zabavnim staviti nakit u neki zgodan ambijent i napravit fora slikicu od toga. Ali, shvaćam što mislite, nakit nije u prvom planu!!! Što se veličine fotki tiče, slike su mi zapravo jako velike ali program pomoću kojeg ih slažem u ove kolaže ih automatski smanjuje na tu veličinu, svi kolaži su mi 405x405, malo je bezveze ali drugi program trenutno nemam. Ako slike ostavljam same za sebe onda mi ne dira veličinu. U svakom slučaju, zahvaljujem na savjetima i probat ću to primijeniti odsada.

Što se inspekcije tiče, za sada nisam imala problema ali ipak malo strahujem od toga. Što kaže morgana, ne znam tko može dovoljno zaraditi da se registrira, moj trenutni promet je par stotina kuna mjesečno, s time si ne mogu ni pošteni komad robe kupit a kamoli da mi još uzmu za porez i sl. Trenutno prodajem samo poznanicima pa nekako nisam baš puno o tome za sada razmišljala. Svakako ću se malo raspitati o toj temi pa ako mi prodaja malo krene, morat ću se negdje registrirati, nema mi druge...
__________________
Moje rukotvorine
imd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 12:27   #23
Quote:
imd kaže: Pogledaj post
Zanima me i dal koja od vas šalje poštom u druge gradove, vidim da mnoge cure šalju ali i da svaka ima svoju cijenu poštarine pa me zanima kako to funkcionira...
Cijena poštarina bi trebala biti prema cjeniku hr pošte
Madison Avenue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 13:41   #24
Quote:
Madison Avenue kaže: Pogledaj post
Cijena poštarina bi trebala biti prema cjeniku hr pošte
Ma, skužila sam u međuvremenu da neke šalju obično, neke preporučeno pa se po tome cijena razlikuje... i ako sam shvatila najbolje je ipak preporučeno jer nije skupo a imaš neki dokaz da si poslao paket i može ga se pronaći ako ga pošta izgubi, ispravite me ako se varam...
__________________
Moje rukotvorine
imd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 14:19   #25
Quote:
imd kaže: Pogledaj post
Što se veličine fotki tiče, slike su mi zapravo jako velike ali program pomoću kojeg ih slažem u ove kolaže ih automatski smanjuje na tu veličinu, svi kolaži su mi 405x405, malo je bezveze ali drugi program trenutno nemam. Ako slike ostavljam same za sebe onda mi ne dira veličinu. U svakom slučaju, zahvaljujem na savjetima i probat ću to primijeniti odsada.
jel taj program možda picasa? ako je, objasnit ću ti kako da promjeniš veličinu
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 14:25   #26
Quote:
imd kaže: Pogledaj post
Ma, skužila sam u međuvremenu da neke šalju obično, neke preporučeno pa se po tome cijena razlikuje... i ako sam shvatila najbolje je ipak preporučeno jer nije skupo a imaš neki dokaz da si poslao paket i može ga se pronaći ako ga pošta izgubi, ispravite me ako se varam...
Pa da, ako šalješ obično ne znaš jel se putem izgubilo, jel poštarica u pošti uzela sebi , jel poštar možda ostavio na sandučićima pa netko uzeo, ima svakakvih scenarija

Najbolje preporučeno ili paket
Madison Avenue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 17:54   #27
mislim da svi manje više po fb-u, po forumu objavljuju svoje radove i naravno poznanicima na oči. e sad mene zanima u kojem programu ja mogu recimo da mi pozadina bude u jednoj boji i da mi se vidi samo recimo rajf, jer i ja mislim da puno bolje izgleda nakit gdje je pozadina jednostavna, a ovako imam sve i svačeg doma, onda mi svijetlo ne valja, ima tko kakav savjet? bila bih jako zahvalna i još da nadodam, u zg-u je bilo u 12. mjesecu mislim, nešto kao sajam ručnih radova, ne znam gdje točno , i plaćalo se 50kn. znači prodavač je platio 50kn da može koristit prostor, a ulaz je bio besplatan. mislim da će sad negdje opet biti, ako nije i bio
artemida7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 17:32   #28
Quote:
ruzy kaže: Pogledaj post
jel taj program možda picasa? ako je, objasnit ću ti kako da promjeniš veličinu
nije, radi se o photoscape-u, ali hvala

ma nije toliko ni bitno, budem stavljala slike same za sebe a ne u kolažima, nije bed...
__________________
Moje rukotvorine
imd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:00   #29
baš sam blesava, htjela sam napisat photoscape, al već mi se lagano miksa jer koristim i photoscape i picasu i photoshop

ovak mjenjaš, jako je jednostavno... tamo gdje ti piše size [ispod edita (meni piše 401x401)] iza tog kvadratića imaš ikonicu, meni izgleda kao žir koji ima smajl na licu klikneš na nju i na assign the page size i samo promjeniš dimenzije
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 20:56   #30
Quote:
artemida7 kaže: Pogledaj post
e sad mene zanima u kojem programu ja mogu recimo da mi pozadina bude u jednoj boji i da mi se vidi samo recimo rajf, jer i ja mislim da puno bolje izgleda nakit gdje je pozadina jednostavna, a ovako imam sve i svačeg doma, onda mi svijetlo ne valja, ima tko kakav savjet? bila bih jako zahvalna
Nije toliko teško u Photoshopu izrezati neki objekt i zalijepiti na jednobojnu pozadinu, ali to srediti to da izgleda realno zahtijeva veći trud nego da si jednostavno odmah fotkala stvar kako treba.

Neka pravila:
  • Uvijek fotkaj na jednobojnoj mat pozadini* (bijela, crna ili druga koja paše uz nakit), to može biti komad papira, tkanine, stvarno bilo što.
  • Uvijek fotkaj na danjem svjetlu - ili kad je oblačno ili u sjeni (ne drito na suncu) ili iza bijele zavjese, bijelog kišobrana, tankog bijelog lista papira za pakiranje...
    Alternativa je napraviti svoj lightbox - ja jesam i fotke super ispadaju, ali ne koristim ga uvijek.
  • Bez flasha!
  • Bilo kakav stalak je dobro imati. Ako nemaš pravi stalak, složi ga sama od kutija i knjiga.
  • Bonus trik: Bolje stati malo dalje i zumirati, nego stati bliže jer ti leća iskrivljava stvari s malih udaljenosti.
Ako se držiš toga trebat će ti jako malo korekcije na kompu, samo srediti malo bijelu da bude bijelija, crnu da bude crnija, popraviti boje da budu realnije i to je to.

* Ponekad je bolje fotkati na tijelu ili nekom drugom objektu da se vidi kako nakit izgleda kad se nosi, ovisi o samom komadu nakita.
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 22:54   #31
hvala
artemida7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:59   #32
Quote:
ruzy kaže: Pogledaj post
ovak mjenjaš, jako je jednostavno... tamo gdje ti piše size [ispod edita (meni piše 401x401)] iza tog kvadratića imaš ikonicu, meni izgleda kao žir koji ima smajl na licu klikneš na nju i na assign the page size i samo promjeniš dimenzije
E, hvala ti puno, imam taj program već negdje godinu dana i svašta sam prečačkala, ali nekako nisam došla do tog žira... zapravo sam ga vidjela tamo ali nikad nisam kliknula
__________________
Moje rukotvorine
imd is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 03:22   #33
ajme cure, svašta ste napisale )) pratila sam jedno vrijeme temu, al nije bilo komentara pa sam vec i zaboravila na nju... evo sitni sati, a meni se ne spava pa navratih na forum i imam sta vidjeti!no da ne duljim s uvodom...

najvise me zabrinjava onaj dio o inspekcijama, iako ne kuzim kako bi inspekcija mogla doci do mene preko FB?nemam svoje osobne podatke na profilu...??
a sto se tice prijava "kolegica" tu zaista nemam rijeci

da malo komentiram fotkanje... i ja mislim da je bitno, a i volim se pozabaviti time.no nije ni odlucujuce. normalno da preko FB pratim i druge kreativce pa primjecujem da nekima zaista dobro ide prodaja bezobzira sto se meni ne sviđaju njihove fotke.ne sviđaju mi se ni radovi ponekad, al vecina ljudi ide za nekim trendovima i taj put pali izgleda. ok, ok, o ukusima se ne raspravlja no postoji neko pravilo da sto je nesto originalnije i drugacije privlaci paznju i razumjevanje manjeg broja ljudi...ili se varam??

eto sad cu cesce provjeravat ovu temu i nadam se da ce se rasprava nastaviti )

idem pavat...
__________________
moj nakit
eli'sFantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 12:43   #34
Eli popravi si link u potpisu, meni ne radi kad je na kraju #!/

Mislim da je jedan od problema i cijena. Što je nešto drugačije i originalnije, to je obično i skuplje jer zahtijeva malo više truda oko izrade. Stvari koje su dizajnom vrlo jednostavne je često lakše napraviti, plus zato što su jednostavne ljudima pašu uz njihov osobni stil i tako imaš osobu koja može naštancati 10 komada nakita dnevno i prodati ih po ljudima prihvatljivijoj cijeni, a ako netko utroši 10 i više sati u jedan komad nakita jednostavno ne može cijenom konkurirati.

Nije toliko bitan stil fotke, ali fotka mora zadovoljavati osnovne uvjete: da se na njoj u detalje vidi točno ono što se prodaje i da boje budu vjerne originalu.
Tu onda imamo razine kvalitete i originalnosti, hoćeš li slikati na običnoj pozadini ili u nekoj kompoziciji, ima li fotić otvor blende 4.5 ili manje pa dobiješ efekt zamućenja... stvar osobnog izbora i ne vjerujem da bi to kod mušterije prevagnulo hoće li kupiti ili ne, mada ako ga fotkom uspiješ uvjeriti u opipljivost tog predmeta, kako izgleda dok visi na osobi, to će sigurno na psihološkoj osnovi raditi. Osoba se mora moći zamisliti kako to nosi (ovo ne važi samo za nakit i odjeću nego za sve proizvode i usluge).
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:20   #35
evo popravila sam potpis... mozete skicnuti i komentirati fotke i nakit - bit ce mi drago cuti konstruktivnu kritiku

sa savjetima za fotkanje se slažem...to su i moje neke smjernice, nadam se da su uspješne.

nego, zanima me da li je neka od vas ima otvorenu kućnu radinost?ja sam pričala sa jednom ženom koja izrađuje svoj nakit, a i prodaje ga ljeti po cijeloj obali (razna događanja, gradske fešte...) i ima otvorenu tu kućnu radinost koja joj omogućuje da to sve bude legalno.kaže da plaća paušalni porez od oko 100 kn mjesecno... mislim da cu se malo raspitati o tome, al kad sve to krene malo bolje
__________________
moj nakit
eli'sFantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:25   #36
Quote:
GesGeGis kaže: Pogledaj post
Facebook je definitivno super mjesto za takve stvari. Možda je pametno napraviti baš svoj fan page, pa svako malo šibnuti tamo neku vijest čisto da ljudi non-stop imaju razloga vraćati se tamo i vidjeti ima li nečeg novog.

Btw, Etsy je fora sajt za handmade stvari!
etsy je zakon!pasem oci svaki put kad kad razgledavam.zbilja ima originalnih stvarcica. razmisljam i o otvaranju trgovine na etsy-u, no malo je zafrkancija zbog naplate i slanja poštom...
__________________
moj nakit
eli'sFantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:29   #37
Quote:
morgana le fay kaže: Pogledaj post
Nema pravila :/ znam za neke cure koje rade totalno bezvezan i po ničemu poseban nakit, a vidjela sam ih jednom na lokalnoj televiziji kako hvale facebook i da dobivaju sve narudžbe od tamo.
Postoje facebook oglasi, nisu toliko skupi (ne znam koja je cifra, nisam nikad kupila) ali ako vam baš fali prometa.. ja bih probala s tim.

Isprintani A4 "poster" kao što imaju za instrukcije sa papirićima za otrgnuti na kojima je samo adresa facebook stranice, polijepiti to na stupove u blizini parfumerija, accessorize-a i sličnih dućana, autobusne stanice itd...
Ali onda si obavezno napravi kraći facebook URL, a ne ovaj dugački koji imaš: http://www.facebook.com/username/

Ima ovdje nekih stvari koje možda ne znate: http://www.saetastudio.com/Leslie_Sa...book_Tips.html
imas dobre savjete... zbilja se treba potruditi, ali to ne ide preko noci. slazem se stobom da zbilja neke cure jako dobro prodaju, a nakit im zbilja nije originalan ni po cemu... koji je to fenomen...?
__________________
moj nakit
eli'sFantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:30   #38
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Odlicna tema i super mi je tvoj nakit. Ja sam krenula slicnim vodama, naime dizajn nakita od swarovskog i ceskog stakla, plus dizajn lampi i lustera od slicnih materijala.
Nazalost, nemam jos album, ali cim skuzim kako ga napravit, postat cu ga. Ja se za sada takodjer namjeravam sluziti drustvenim mrezama, a bavim se i idejom da otvorim web page.
Jako mi je zao sto se kod nas (ja sam iz zg-a) jako tesko moze ponuditi svoj proizvod nekim vec postojecim ducanima ili ateljeima nakita. Svi uvoze jeftinocu iz Kine i ne podupiru domace dizajnere. Bilo bi super napraviti neki kolektiv, galerijicu....a mozda tako nesto vec i postoji, pa ja ne znam.
hvala na pohvali sad imam novi link u potpisu i pogledaj ako te zanima - bolje je sređeno i ima puno novih stvari.stavi albumić da vidimo i tvoje
__________________
moj nakit
eli'sFantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:33   #39
Quote:
Madison Avenue kaže: Pogledaj post
Cijena poštarina bi trebala biti prema cjeniku hr pošte
moja poštarina je 10 kn za narudžbe do 50 kn (manja je cifra od stvarne), ako je narudžba veća, poštarina je gratis... evo tako sam ja to nekako smislila, da ipak idem na ruku kupcima, a ipak mi se isplati... moje cijene zaista nisu visoke, i u ova krizna vremena polazim sa svog financijskog gledista ))
__________________
moj nakit
eli'sFantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 17:21   #40
Pratim dosta linkova/podcasta i portala vezanih uz neke od ovih stvari o kojima tu pišemo, ako ste ozbiljni u tome i zbilja želite napraviti nekakav mali biznis onda će vam ove stvari koristiti.
Nije ciljano na handmade stvari, ali dosta primjenjivo.
U vezi "bezveze nakita koji se dobro prodaje", ima puno takvih slučajeva, ima čak slučajeva gdje ljudi prodaju (subjektivno ) ružan nakit ne najbolje kvalitete po brutalnim cijenama, ali po meni to baš nije tema o kojoj vrijedi raspravljati jer osim ako osobno poznaješ takvu osobu, nemaš dovoljno informacija da bi analizirao zašto joj uspijeva, a drugima ne. Ako imate vremena pratiti takve ljude i učiti od njih, kako se reklamiraju, na kakvim događajima sudjeluju, s kime surađuju (hint: neki ljudi, čiji me se nakit ni najmanje nije dojmio, imaju modne revije s nekim dizajnerima, salonima vjenčanica itd.) eto vam zanimacije, ako ne - zaboravite da postoje jer će vas samo frustrirati.
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.