Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2004., 14:19   #81
Quote:
Klota kaže:
Dakle ogovor- ja skromnost doživljavam ovako – dobra mi je no name odjeća, ne treba mi auto kao statusni simbol, dovoljan mi je manji, kad mi netko kaže kako sam nešto jako dobro napravila, neću još 10 min pričati o tome i hvaliti samu sebe, nego ću reći hvala (jer znam da sam to jako dobro napravila – ovo je već samouvjerenost – što dokazuje gore spomenuto da samouvjerenost i skromnost itekeko mogu ići zajedno) ne treba mi vikati da sam pametna... evo i svrhe na materijalnom primjeru- neću se uvaliti u dugove radi bijesnog auta a onda ne imati za život, slažeš li se da tu ima neke svrhe?
Meni je neisticanje statusnih simbola nauštrb toga da poslije nemam za život stvar inteligentne financijske procjene, ne skromnosti.
Auto nemam jer mi ne treba, a kad će mi trebat hoću da mi se sviđa Koliko košta i hoće li ga netko percipirat kao statusni simbol nije mi bitno. Neću kupit jeftiniji auto da bih demonstrirala svoju skromnost, ako imam para za pilu.
Jednako, neću si uskratit ništa što mi je financijski dostupno, a veseli me. Takvih stvari je, btw, izuzetno malo. Nemam baš razvijenu potrebu za vlasništvom.

Pohvale, koje se tiču nekog mog razmišljanja ili rada, čak i izgleda, vesele me , ali neću se kačit na njih. Ne doživljavam ih kao pohvale ako dolaze od nekog tko po mojoj prosudbi nije dovoljno upoznat s tim mojim radom kojeg hvali. Takve su pro forma i bespotrebne.
Također, ako sam ponosna na nešto, obavijestit ću sve koji su mi dragi o tome. Mene veseli uspjeh meni dragih ljudi To isto ne brojim u hvalisavost, već vidim kao razmjenu dobara. Nečiji rad je manifestacija njegovog/njenog razmišljanja, dakle sredstvo komunikacije. Ne vidim zašto bih ga skrivala, ili mu umanjivala važnost ako je to meni trenutno najnapetija stvar na svijetu.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2004., 15:11   #82
O čemu se ovdje raspravlja?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2004., 15:31   #83
Quote:
Kesten kaže:
O čemu se ovdje raspravlja?
Prvo se raspravljalo o samouvjernosti ali je rasprava otišla u krivom smjeru.

Rasprava je došla do stadija "jabuke su ukusne, ali najčešće su gljile pa (kao jabuke) nevaljaju"
Mljackavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2004., 15:41   #84
mi lajk silajn
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2004., 16:08   #85
Quote:
Kesten kaže:
O čemu se ovdje raspravlja?


Hvala na upozorenju
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2004., 19:22   #86
Silajn...

PinkPanter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2004., 13:49   #87
Re: Klota

Quote:
Silajn kaže:
Ovo su moji citati, pitanja tebi:

Skromnost? Koja bi joj bila svrha?
Također, koja bi bila svrha toga da tajimo ili umanjujemo neku sposobnost ili znanje? Ja mogu imat neku po drugog zadivljujuću osobinu, dok je meni skroz nevažna, pa bi se moje nereagiranje na pohvalu tog nečeg što je meni defaultna postavka moglo čitat kao skromnost. Ali nije, samo različito mjerimo.

Ok, ajd' mi objasni onda.

Nisi mi odgovorio/la: koja je svrha toga da je netko skroman? Što je točno u tome pozitivno?

Ako ti iz toga čitaš napad, provokaciju, pokušaj manipulacije, želju za konfrontacijom, itd, onda jebiga Silajn voli da priča, da razgovara
Sa tim koliko netko ima postova se ne bavim.
OK, like i said – to je moj doživljaj, drago mi je da nije tako. Vidim da se slažeš da ovo više nema nikakve veze s topicom. I ja tako mislim, pa obzirom da, bez obzira što se možda ne slažemo po pitanju samouvjerenosti, mislim da smo obadvije pametne cure, pa ćemo se složiti da nema smisla više skretati topic s teme!
Klota is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 09:44   #88
Smile Mala pričica

Neki bi rekli o samouvjerenosti, a neki o običnoj ignoranciji. Zbiva se u proljeće de-ve-devedeseta u kupeu 2. razreda nekog vlaka koji prometuje između sjevera i juga Hrvacke u kasniji večernji sat... Dva starija gospona (u USA bi rekli redneck i ne bi reki 'dva gospona') razgovaraju o nadolazećim izborima.

Dakle, gospoda u svojim 50ima - nazovimo ih mlađi i stariji - pričaju o svojim, da prostitete, političkim preferencama. Dakako - ja hvatam samo fragmente konverzacije no jasno je da stariji puše na komunjare i ne bi im živ dao svoga glasa. Mlađi se sa tim protukomunjarskim stavom slaže ali nekako naginje više 'našoj Savki', a Tuđman mu je malo odiozan i općenito sumnjiv i tu se mi uključujemo:

- Pa dobro i Tuđman ti je bio komunist, general JNA! - veli mlađi

- Ma nije! - odgovara stariji

- Pa kako nije čovječe! (mlađi)

- Ma nije, nije! - i tu se umorne oke starijeg sklope i on zadrijema...
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 10:29   #89
Quote:
shipka kaže:
To je taštost. Samouvjeren čovjek može biti skroman, to nisu suprotni pojmovi.
o tome i govorim i izgleda da si ti jedini to donekle shvatio
ove zenske su totalno zabrijale na marketinske spike



moze se biti kvalitetan i samouvjeren na vise nacina
ovisno o vlastitoj sebicnosti/tastini/bahatosti doci ce do razlicitih reakcija okoline


po meni vlastita (ne)sebicnost dominantno odredjuje nekakva socijalna medjudjelovanja
sve druge karakteristike imaju puno manji utjecaj
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 10:39   #90
Quote:
Gospon Pes kaže:
shipka, krivo si skuzio.
Ne mislim zapravo da je skroman covjek sjeban covjek, nego da ovo sto je stagediver stavio kao primjer nije skromnost, nego sjebanost.
nekome je ovo (aksiomatski) sjebanost, a nekome nije
gledaj, jasno je da sam primjerom karikirao
jer se neke stvari tesko mogu izreci

time sto ovo bezrezervno smatras sjebanoscu pokazujes da si bitno drugacijeg svjetonazora od mene

evo ti malo razradjeniji primjer:

dva klinca, poznanici, prijatelji, ne nuzno i najbolji prijatelji
jedan ima novaca za dvije kuglice sladoleda
drugi nema novaca
nema nikakvih socijalnih odrednica po kojima je jedan klinac iz imucne obitelji,a drugi nije
situacija se moze razviti na vise nacina:

1 - klinac kupi dvije kugle sladoleda bez da ponudi ovom drugom jednu
2 - klinac kupi dvije kugle sladoleda nakon sto ponudi ovom drugom jednu i ovaj to odbije
3 - klinac kupi dva puta po jednu kuglu sladoleda nakon sto ponudi ovom drugom jednu i ovaj to odbije
4 - klinac kupi dva puta po jednu kuglu sladoleda nakon sto ponudi ovom drugom jednu i ovaj prihvati
5 - klinac odustane od kupnje sladoleda nakon sto ponudi ovom drugom jednu i ovaj to odbije
6 - klinac skuzi da ovaj drugi nema novaca pa odustane od sladoleda i bez price oko sladoleda

...


znam da ce se nekima ciniti da smo se malo udaljili od teme
ali ovo je u skladu s mojom jednostavnom teorijom

nekome ce neke od gornjih mogucnosti automatski ukazivati na sjebanost
meni nece
to su sve moguce reakcije ljudi, ovisno o stupnju njihove (ne)sebicnosti
nema tocnog rjesenja
ne treba osjecati krivnju ako bi se netko postavio drugacije od tebe u istoj situaciji
to je jednostavno tako - uvijek ce biti ljudi za popuniti svaku od gornjih "grupa"
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 10:46   #91
Quote:
shipka kaže:
Zato ja i ne osuđujem nikakvo isticanje kad je to jedini način za napredak.
nije stvar u osudjivanju
jedna je razina razumski prihvatiti da se u danasnjem svijetu moras boriti da bi "uspio"
druga je razina imati odredjenu emocionalnu reakciju na nacin necije samopromocije (koji opet moze biti jako razlicit i manje ili vise iritantan)

da ne govorim o tome da se moze imati i emocionalna reakcija na ono sto pojedinac zeli
neki zele sve, neki zele jako puno, a neki to mozda ne zele (pa se nekima onda cine aksiomatski sjebanima)
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 10:52   #92
Re: Klota

Quote:
Silajn kaže:
Nisi mi odgovorio/la: koja je svrha toga da je netko skroman? Što je točno u tome pozitivno?
da se malo igramo (priucenih) psihologa
mislis li ti da ima nesto pozitivno u skromnosti?


nema svrhe - neki su ljudi "rodjeni" s tim, drugi nisu
svatko ce izazivati odredjene reakcije kod odredjenih "vrsta" ljudi
nekome ce skromnost biti simpaticna, nekome smijesna
bila je neka poslovica o jatima, ali sam je zaboravio
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 10:59   #93
Quote:
stagediver kaže:
4 - klinac kupi dva puta po jednu kuglu sladoleda nakon sto ponudi ovom drugom jednu i ovaj prihvati

2 - klinac kupi dvije kugle sladoleda nakon sto ponudi ovom drugom jednu i ovaj to odbije
Ja bi' ovak.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 11:32   #94
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ja bi' ovak.
nisam niti sumnjao
kod mene su najvjerojatniji scenariji 3 i 4
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 11:45   #95
3. ne bih. Ako te pitam, a ti nemas samopouzdanja priznati da hoces - tko ti je kriv. Bit ce meni vise. A ako stvarno neces, onda te nece ni smetati da ja jedem dvije.

U medjuvremenu sam prosla i tecaj samouvjerenosti za napredne, pa bih za sebe cak otvoreno trazila jednu kuglicu ako mi ne ponudis sam od sebe.
Dakle, nisam samo neskromna nego i besramna.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 11:53   #96
Quote:
Gospon Pes kaže:
3. ne bih. Ako te pitam, a ti nemas samopouzdanja priznati da hoces - tko ti je kriv. Bit ce meni vise. A ako stvarno neces, onda te nece ni smetati da ja jedem dvije.

U medjuvremenu sam prosla i tecaj samouvjerenosti za napredne, pa bih za sebe cak otvoreno trazila jednu kuglicu ako mi ne ponudis sam od sebe.
Dakle, nisam samo neskromna nego i besramna.
ti bi onda trebala dobro proci u ovom okruzenju postkapitalistickog drustva
ako ti se osobne zelje podudaraju s onim sto nam takvo drustvo namece kao nekakav ideal
sudeci prema tvojim odgovorima na temi, to je vjerojatno i slucaj


3 - razlozi odbijanja mogu biti visestruki, ne mora biti rijec o nesamopouzdanju
neki ljudi su jednostavno samozatajniji od drugih
i pristojno ce odbiti (gotovo) sve sto im se ponudi
ovisno o tome koliko ih dobro poznajete, moze se provesti i scenarij 3 bez opasnosti da se to shvati s bilo kakvom negativnom konotacijom
naravno, treba znati davati na tocno odredjen nacin
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 12:22   #97
Quote:
stagediver kaže:
ti bi onda trebala dobro proci u ovom okruzenju postkapitalistickog drustva
ako ti se osobne zelje podudaraju s onim sto nam takvo drustvo namece kao nekakav ideal
sudeci prema tvojim odgovorima na temi, to je vjerojatno i slucaj
Nije. Moje osobne zelje su najcesce u suprotnosti s onim sto namecu drustvo i mediji.
Ali nije da znam samo traziti sto hocu - triput bolje znam i odbiti sto necu.
Quote:
3 - razlozi odbijanja mogu biti visestruki, ne mora biti rijec o nesamopouzdanju
neki ljudi su jednostavno samozatajniji od drugih
i pristojno ce odbiti (gotovo) sve sto im se ponudi
ovisno o tome koliko ih dobro poznajete, moze se provesti i scenarij 3 bez opasnosti da se to shvati s bilo kakvom negativnom konotacijom
naravno, treba znati davati na tocno odredjen nacin
Zasto ti samozatajne ne bi pustio da se zataje?
Osobno mislim da je to shit, tj. nauceno ponasanje, ne ono sto bi stvarno htjeli (biti ili dobiti).
A ocito to i ti mislis, inace mu ne bi kupio kuglicu sladoleda IAKO je odbio.
I naravno, znam dati na tocno odredjeni nacin. Ako odbijes, velim:"Ne seri, reci koju kuglicu hoces."
Eventualno drugo odbijanje onda "cujem" i kupim sebi dvije, a tebi velim da si budala.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 12:50   #98
Quote:
Gospon Pes kaže:
Zasto ti samozatajne ne bi pustio da se zataje?
neke i pustis, ovisno o tome koliko ih dobro znas
za neke druge postoji i opcija 6
i jos trilijun nenavedenih opcija


Quote:
Gospon Pes kaže:
Osobno mislim da je to shit, tj. nauceno ponasanje, ne ono sto bi stvarno htjeli (biti ili dobiti).
karakter (pa tako i samozatajnost) je po svim teorijama suma naslijedjenog i naucenog
poanta je da su takvi kakvi jesu i da ih ne treba mijenjati, niti ih treba smatrati skurcanima i slicno
jednostavno su razliciti
bez vrijednosnih odrednica
ali uz "dozvoljenu" emocionalnu reakciju, ovisno o vlastitom senzibilitetu

je ga kenjam
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 12:59   #99
Da takve ne trebam mijenjati, s time se slazem, ali da ih ne trebam smatrati skurcanima - s time ne.
Ako nekome sline cure na moj sladoled, a odbio ga je, sto je nego skurcan?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 13:05   #100
Quote:
Gospon Pes kaže:
Da takve ne trebam mijenjati, s time se slazem, ali da ih ne trebam smatrati skurcanima - s time ne.
Ako nekome sline cure na moj sladoled, a odbio ga je, sto je nego skurcan?
ne primaju svi ljudi jednako lako
i ne bih se to usudio nazvati skurcanoscu
mozda bih se slozio s tvrdnjom da ce im biti teze u zivotu
ali skurcan je ipak (pre)negativna ocjena
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.