Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2013., 18:33   #1
Udaljenost u svjetlosnim godinama?

Imam jedno pitanje.........jasno mi je da je svjetlosna godina mjera za udaljenost i jasno mi je što znači da je neka zvijezda ili galaksija udaljena X svjetlosnih godina od zemlje.......ali nije mi jasno odkud odnosno kako mi to znamo.
Npr. proxima centauri je udaljena 4.2 svj.godine od zemlje ali kako smo došli do tog računa,mislim kako mi znamo da je ta svjetlost putovala 4.2 s.g ?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 17:37   #2
Bliža nebeska tijela, pomoću paralakse.Prividan pomak položaja nebeskog tijela opažan iz dvaju različitih smjerova.
Najjednostavnije - uzmi jedno slovo na monitoru i naizmjenično ga gledaj jednim pa drugim okom, vidjećeš da se pojavljuje razlika u kutovima, to je paralaksa.
Što je nebesko tijelo dalje, to je kut manji a za najdalja tijela nema smisla tako mjeriti udaljenost.
Najdalja tijela koja se mogu tako mjeriti su udaljena 46 parseka (1 parsek je 3,26 sv.godina).
Udaljenost veće od 50-tak parseka se računaju pomoći Hertzsprung-Russellovog dijagrama.
Pošto većina zvijezda sjaji zbog nuklearne fuzije vodika u helij, možemo izmjeriti prividni sjaj.Ako je zvijezda veća, veći su i pritisci pa je izgaranje jače, tim je sjaj i temperatura veći.
HR dijagram nam pomaže da izmjerimo razliku između prividnog i apsolutnog sjaja.
Kao početna točka apsolutnog sjaja nam služe supernove.Standardna svijeća.

Kroz Dopplerov efekt možemo vidjeti da li se pojedine zvijezde(češće sazviježđa)udaljuju ili približavaju.
Približavanje - plavi pomak.
Udaljavanje - crveni pomak.
Hubble je svojevremeno dokazao da se udaljena nebeska tijela udaljavaju i to brže nego nekada.
Svemir se nakon otprilike 7 milijardi godina starosti naglo počeo širiti.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 12:42   #3
Dobro pitanje. Mjerenje paralakse jedini je direktan način mjerenja udaljenosti. Sve ostalo računa se po već poznatom sjaju nekog objekta i činjenici da taj sjaj opada što je veća udaljenost. Apsolutnu magnitudu je teško odrediti. Za to se koriste posebne vrste zvijezda kao recimo crveni divovi RR Lyrae i cefeide, te supernove u udaljenim galaksijama. Tek za vrlo udaljene galaksije koristi se crveni pomak (redshift) koji pokazuje koliko se galaksija udaljava od nas. To je efekt sličan zvuku jurećeg auta - dok prilazi ima viši ton, a dok odlazi dublji. Tako i udaljene galaksije imaju toliku brzinu udaljavaja da se njihova svjetlost pomiče u crveni dio spektra.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:42   #4
Da, postavio sam ovo pitanje relativno davno,pa sam u međuvremenu i proučio to sve malo detaljnije............zanima me ta paralaksa,jeli moguće na primjer na taj način izračunati neku malu udaljenost,npr. stavim bocu ispred sebe,a iza je slika,zatvorim i otvorim naizmjenice jedno pa drugo oko i čini mi se da se boca miče,sad povučem pravce iz oba oka tako da se oni sjeku negdje u boci,ako znam udaljenost od jednoga do drugog oka i kut pod kojim se moja dva pravca sijeku,kako da izračunam udaljenost od oka do boce?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 20:06   #5
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Da, postavio sam ovo pitanje relativno davno,pa sam u međuvremenu i proučio to sve malo detaljnije............zanima me ta paralaksa,jeli moguće na primjer na taj način izračunati neku malu udaljenost,npr. stavim bocu ispred sebe,a iza je slika,zatvorim i otvorim naizmjenice jedno pa drugo oko i čini mi se da se boca miče,sad povučem pravce iz oba oka tako da se oni sjeku negdje u boci,ako znam udaljenost od jednoga do drugog oka i kut pod kojim se moja dva pravca sijeku,kako da izračunam udaljenost od oka do boce?
Udaljenost od nosa do boce, pod uvijetom da ti je nos na sredini izmedu ociju, ces lako izracunati.
Neka je a razmak izmedu ociju.
Neka je alfa kut izmedu d i pravca od oke prema boci.

onda ti je udaljenost od nosa do boce a/2 puta tangens od alfa.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.