Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2005., 21:09   #1
Bullying - zlostavljanje u školama

Je li bilo o ovome problemu riječi do sada na forumu?Imate li podijeliti kakva iskustva s tim problemom i kako ga riješiti?
Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2005., 23:52   #2
Nikako. Nažalost. Bullying je produkt društva i perverznog shvaćanja društvenosti. Ispada da je kriv onaj tko se njemu suprotstavlja. Pojedinci koji to trpe uništeni su za cijeli život, a oni koji to čine su velike face. A face koje udaraju zaboravljaju da se i njima može dogoditi da postanu oni koji primaju udarce. To je žrtvama ovakvog nasilja jedina utjeha, ali time je otvorena spirala novog nasilja i natrag više nema. Barem ja ne vidim put.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 00:00   #3
Postoje razne vrste bullyinga: od premlaćivanja u WC-u preko iznuđivanja novca do suptilnog psihološkog terora. Ova zadnja vrsta je najgora, jer se pojedinac od nje ne može obraniti, čak ni nekome potužiti jer se sve svodi na perverzne mentalne igre. Ja to objašnjavam time da se u nekoj dječačkoj dobi javlja potreba za iskazivanjem i stvaranjem hijerarhije moći. Neki kažu da je bullying dio "kaljenja" ličnosti. To je najveća glupost, jer samo vrlo mali postotak se uspije oduprijeti tome, dok ostali osjećaju posljedice cijeli život u obliku manjka samopouzdanja ili težih bolesti poput anksioznosti.

Zasad nema načina da se to riješi, bar ne u našem školskom sustavu. U nekoj strogo kontroliranoj okolini bullying bi se još mogao spriječiti, ali daleko smo mi od toga.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 00:15   #4
Quote:
Planewalker kaže:
Zasad nema načina da se to riješi, bar ne u našem školskom sustavu. U nekoj strogo kontroliranoj okolini bullying bi se još mogao spriječiti, ali daleko smo mi od toga.
Mislim da je bitnija edukacija kod takvih slučajeva nego neka strogo kontrolirana okolina.

Treba nać pravi pristup...
silenT scientisT is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 00:39   #5
Quote:
silenT scientisT kaže:
Mislim da je bitnija edukacija kod takvih slučajeva nego neka strogo kontrolirana okolina.

Treba nać pravi pristup...
Na kakvu edukaciju misliš? Valjda shvaćaš problem koji se tu nameće, a to je da djeca (bullyji) dođu u te godine kad ne mare puno za autoritet učitelja i ne slušaju što im on govori. Tu onda treba biti neka vrhunska pedagogija na djelu.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 03:00   #6
Quote:
silenT scientisT kaže:
Mislim da je bitnija edukacija kod takvih slučajeva nego neka strogo kontrolirana okolina.

Treba nać pravi pristup...
Možda bi više pomogla nekakva "edukacija" za žrtve nasilja, i to takva da znaju da se nekom mogu obratiti s povjerenjem i da zbog toga neće imati još više problema. Oni često zbog straha ni ne pričaju o svojim problemima. To se događa i kod starijih kod raznih zlostavljanja na poslu koja često dolazi baš od strane nadređenog i trebao bi biti netko neovisan koji bi takvoj žrtvi mogao pomoći. Sličan problem je čak bio nedavno i u vojsci kod seksualnog zlostavljanja. Tamo zbog te hijerarhije u kojoj se ne smije obratiti nikom osim svom prvom nadređenom, koji je često upleten u to, se žrtva ne usudi obratiti nikom.
U školama se ne radi o zlostavljanju od strane nadređenog nego o nedovoljnom povjerenju u nadređenog.
Malo sam otišao preširoko, ali sve se svodi na isti problem.
 
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 04:18   #7
Quote:
fa-Q kaže:
Možda bi više pomogla nekakva "edukacija" za žrtve nasilja, i to takva da znaju da se nekom mogu obratiti s povjerenjem i da zbog toga neće imati još više problema. Oni često zbog straha ni ne pričaju o svojim problemima. To se događa i kod starijih kod raznih zlostavljanja na poslu koja često dolazi baš od strane nadređenog i trebao bi biti netko neovisan koji bi takvoj žrtvi mogao pomoći.
prvo treba postojati volja i način da se takve stvari rješavaju, a onda možeš educirati. šta vrijedi što negdje u nekoj zemlji postoji sve riješeno kada ti živiš tu.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 11:49   #8
Postoji Unicefov projekt za suzbijanje bullynga u školama koji se provodi, ali samo u onim školama koje su se za taj projekt prijavile. zapravo mi nije jasno zašto ravnatelji mirno gledaju kako im se u školi događa nasilje, ne samo bullyng, nego i uništavanje školske imovine, alkoholizam, krađe i razne duge stvari, a onda je jedino važno zataškati slučaj umjesto da se problemi rješavaju.
vikiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 12:37   #9
kakva edukacija i za koga?

Djeca su preslika odnosa u svom okruženju....roditelja npr!

Koliko roditelji cijene školu i učitelje, toliko i njihova djeca!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 12:40   #10
Ravnatelji da rješavaju bilo što?

Meni je moja učiteljica (1-4) rekla kad sam već bila u drugom mjestu u V razredu...da smo mi posljednja generacija koja je imala poštovanje prema učitelju! A meni je danas 65 godina!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 12:41   #11
Quote:
Dunj@ kaže:
kakva edukacija i za koga?

Djeca su preslika odnosa u svom okruženju....roditelja npr!

učitelji su također dio te okoline, a ne izdvojeni planet u svemiru
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 12:43   #12
Pa sad računajte od kad se srozava školstvo....i naš odnos....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 12:47   #13
Quote:
Dunj@ kaže:
Ravnatelji da rješavaju bilo što?

Meni je moja učiteljica (1-4) rekla kad sam već bila u drugom mjestu u V razredu...da smo mi posljednja generacija koja je imala poštovanje prema učitelju! A meni je danas 65 godina!
ja itekako imam poštovanja prema dobrim učiteljima, a oni koji očekuju da drhtim pred njima u smrtnom strahu - njih zaobilazim kao blagorečeno agresivne čudake. Nisam primjetila ni ostale da se odnose s nekim posebnim nepošivanjem. Ima onih učenika koji su problematični, ali prenositi to na cijele kolektive je smiješno. Mene zanima kako ti profesori koji se žale na nedostatak poštovanja smatraju da bi ih se trebalo poštovati - čime bi bili zadovoljni. Normalno, danas je nepismenost skoro iskorijenjena, i učiteljica koja podučava djecu abecedu više nije seoski ajnštajn

EDIT: postoji opcija "Uredi" lijevo od dugmića "citat" - to stisneš kada želiš nešto dodati što si zaboravila napisati, ispraviti grešku...
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 14:10   #14
Exclamation

paradox je da oni mirniji učenici stradavaju od sankcija učitelja/profesora/ravnatelja kada naprave neku grešku,
ali bullyiji - nitko niš, oni imaju punu moć i nitko im ništa ne može
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 14:49   #15
Quote:
vikiy kaže:
zapravo mi nije jasno zašto ravnatelji mirno gledaju kako im se u školi događa nasilje, ne samo bullyng, nego i uništavanje školske imovine, alkoholizam, krađe i razne duge stvari, a onda je jedino važno zataškati slučaj umjesto da se problemi rješavaju.
Zato što je to postala stvar uobičajenosti, navike. Štoviše, bullying je odavno posato društveno prihvaćeni način ponašanja.

Quote:
Dunj@:
Meni je moja učiteljica (1-4) rekla kad sam već bila u drugom mjestu u V razredu...da smo mi posljednja generacija koja je imala poštovanje prema učitelju! A meni je danas 65 godina!
I ti si u to povjerovala?! Uz svo dužno poštovanje, ali priče u stilu: "nekada toga nije bilo" su glupost. Ništa osobno, Dunja. Znam da bullying nije od jučer, iako mu je naziv nov, radi se o nasilju koje je na ovaj ili onaj način ukorijenjeno u čovjeku i društvu i uvijek se pokazivalo. Zatim, "poštovanje prema učitelju"? Ovdje citiram tebe, ali to je sintagma koja se često spominje. Poštovanje... A možda se radilo o čistom strahu? Upravo onom strahu koji žrtvu maltretiranja u školi priječi da prijavi nasilnika ili nešto poduzme protiv njega.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 16:06   #16
Quote:
zak fatalist kaže:
I ti si u to povjerovala?!
Jesam i to s razlogom. Učitelj/ica je u to vrijeme bio/bila autoritet inikom ni od učenika ni od roditelja nije padalo na pamet da nju optužuje za bilo što...a tada se dogodilo baš to da je učenik...klinac od 10 godina podigao i ruku i kamen na učiteljicU!


U to moje vrijeme, učiteljica je još bila titulirana Gospojica....iako je službeno bila drugarica. ZA njih...ne i za nas!


Osim što je bila učiteljica, bila je i prosvjetitelj svake vrste... uz ostalo....držala je razne tečajeve, školsku kuhinju i školski vrt...
Šjkolska kuhinja je bila spas za nas siromašnu djecu...a bili smo većina takvih!

Dakle, bila je bez radnog vremena....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 16:55   #17
Quote:
Dunj@ kaže:
Jesam i to s razlogom. Učitelj/ica je u to vrijeme bio/bila autoritet inikom ni od učenika ni od roditelja nije padalo na pamet da nju optužuje za bilo što...a tada se dogodilo baš to da je učenik...klinac od 10 godina podigao i ruku i kamen na učiteljicU!

U to moje vrijeme, učiteljica je još bila titulirana Gospojica....iako je službeno bila drugarica. ZA njih...ne i za nas!
"Autoritet"... "titulirana Gospojica"... "nikom ni od učenika ni od roditelja nije padalo na pamet da nju optužuje za bilo što"...

Strah. Nedemokracija. Zakon šutnje.

Sad znam tko je posijao ono što danas mi jedemo. Sad znam i zašto od toga osjećam toliku mučninu.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 19:21   #18
zar nije to do roditelja koji odgajaju (ili bar pokušavaju ) tu djecu...
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 21:56   #19
Ma ne odgajaju ih. Vecinom samo rade ili su razvedeni i brinu svoje brige, ili neki alkoholičari i socijalni slucajevi, a dijete su prepustili bakama ili cesti, ne bi covjek vjerovao cega sve ima.
Uglavnom skolski sustav je kod nas u kolapsu. U Sloveniji su to sredili, tamo je bozji mir, ucenicima ocjene ne zakljucuje profesor, nego imaju drzavnu maturu pa dobiju ocjenu ovisno o tome kakav su uspjeh postigli na maturi, pa ti profesor dodje kao neki pomagac. Ucenike koji prave probleme se izbacuje bez parodona, ako hoces uciti uci, ako ne zelis ostani budala, ali ne u skoli nego vani. Obzirom da skole dobivaju novac ovisno o uspjehu ucenika, lose đake bas ni ne zele, a ovdje kod nas su skole mjesta gdje su učenici smješteni zato da ne budu na cesti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 09:21   #20
A gdje je korijen Bullyinga?

Ako se ne varam sva ona djeca koja su odrasla da im se sve udovolji imaju predispoziciju da budu veliki bullyiji jer su navikli da sve djeluje kako njima pase, da im je svaki hir ispunjen i da mogu raditi sto zele... Bully nisu samo fizicki jaka djeca, vec cesto i mala bica koja su krivo odgojena.

Dakle roditelji (ili osobe koje odgajaju to dijete od malena) imaju najvecu ulogu u svemu tome...
Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.