Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2008., 18:07   #141
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
paradoxalno sto se desilo pred nekoliko mjeseci... tip je kupio uredno gradjevinsko zemljiste 1/1 od nekog drugog tipa... napravio kucu... onda se pojavljuje bivsa supruga od prodavaca a on nju navodno nije pitao hoce li prodati zemljiste... u svakom slucaju tip sto je napravio kucu mora napustiti zemljiste...
Mislim da to nije moguće.

Kao prvo, ona može samo tužiti bivšeg zbog kaznenog djela prijevare, ili dovođenja u činjeničnu i pravnu zabludu, te eventualno krivotvorenje papira, no novi vlasnik, ako je sve izvedeno pravno čisto, ne treba snositi posljedice toga.

A i takav parnični spor građanskog prava bi potrajao lako desetak godina, a i duže.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 18:30   #142
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
to su neke teške sive zone...

naime dok teče brakorazvodna parnica, brak bi trebao po nekoj logici još uvijek biti važeći. dakle ako razvod nije nastupio, i ako je tip imao uknjiženo vlasništvo zemlje na sebe, on je imao formalno pravo to prodati. a na njegovoj ženi je dalje da ga tuži za dio u gotovini, odnosno to bi trebao biti predmet podjele imovine, jer je i ta gotovina koju je (bivši sad jelte) muž dobio, zajednička imovina. po meni uknjižba nikako nije smjela biti poništena...
Dobro zboriš - niti po meni!!

Ili tu ima još podosta detalja za koje mi ne znamo, a trebali bi dati svoj laički "pravorijek" na temelju rekla-kazala...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 02:21   #143
evo nakon gotovo pola godine, napokon rješeno...
dvije požurnice slane...
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 09:09   #144
Quote:
Dana2 kaže: Pogledaj post
Banka se ne upisuje kao vlasnik u list B, nego u list C pod terete upisuje svoje založno pravo na nekretnini i taj upis se radi po hitom postupku, jer banka ne isplaćuje kredit dok ne napravi taj upis..
a i ne bi bilo tako kako pišeš. List B je vlastovnica odnosno vlasnički list. a list C je teretovnica.
Ništa se ne radi po hitnom postupku osim sudskih odluka (rješenja, presuda, naloga). teret se upisuje po prijedlogu predlagatelja osiguranja (korisnika kredita - odnosno Bufle)
.[/QUOTE]
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 09:10   #145
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
evo nakon gotovo pola godine, napokon rješeno...
dvije požurnice slane...
to je nažalost inače tako... nebitno je sad... bitno je da si to riješio!!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 06:20   #146
darovanje zemljišta ili kupopradjni ugovor

ovako, ja bih se lagano počeo pripremati za gradnju kuće, za 1-2 god. Brat ima svoju kuću uz cestu, a na njegovoj zemlji s druge strane paralelno s njegovom cestom je još jedna cesta, na koju izlazi njegova zemlja i uz tu cestu bi ja gradio, on bi meni dao pola te zemlje....kako?
neki kupoprodajni ugovor, darovni ili nešto treće, šta nam je najisplativije?

i da, zemlje, tj m2 ima dovoljno i za jednog i drugog
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 13:17   #147
dajte ljudi, pa valjda netko nešto zna.....
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 13:39   #148
Mislim da prvo treba parcelacija zemljista (geodet),pa tek onda darovni ugovor,ako se moze sa brata na brata bez 5%,prouci malo zakon o prometu nekretnina.
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 13:53   #149
plaća se porez između braće

parcelacija ne ide bez dozvole
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 14:11   #150
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
plaća se porez između braće

parcelacija ne ide bez dozvole

onda on meni daruje znači dio zemlje i na to moram platiti porez?
koliko otprilike?
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 15:17   #151
to ti procjenjuje Porezna uprava, imaju neke tamo tablice vrijednosti zemljišta, ne znam točno
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 09:41   #152
Molim da me savjetujete jer po pitanju kupnje zemljišta nisam nisam upoznata sa zakonima. Naime kupila bi zemljište na ppds točnije u GS.Našla sam jedno koje mi se sviđa i tip sad riješava parcelizaciju.Znam da trebam provjerit dali je sve čisto vezano za papire ali me zbunilo kad je tip rekao da ako se zelim upisat kao vlasnik zemlje moram imat idejni projekt? Pa sad molim sve da mi po 100-ti put ponove šta i kako kod kupnje zemljišta i dali mi treba taj idejni projekt da bi se mogla upisat kao vlasnik parcele. kome se oda mjerodavnih institucija mogu obratit za savjet jer stvarno sam neznalica po ovom pitanju. Hvala ljudi!
UMOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 16:12   #153
Poz, ovako, našla sam zemlju koju bih kupila, provjerila sam sve znači građevinsko zemljište u građ.zoni, vlasništvo 1/1, tereta nema, ima čak i lokacijsku dozvolu (do 2.mjeseca važeću) koju je sad dao na produljenje, ima čak i nacrte za budući projekt...pošto mi je to prva nekretnina pretpostavljam da sam oslobođena od poreza, jeli tako? Sad me zanima pošto mi je prvi puta da se susrećem sa time, koliko će me koštati javni bilježnik i svi ti ishodi prije isplate kredita jer uzimam namjenski kredit na 30 god...
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:00   #154
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Poz, ovako, našla sam zemlju koju bih kupila, provjerila sam sve znači građevinsko zemljište u građ.zoni, vlasništvo 1/1, tereta nema, ima čak i lokacijsku dozvolu (do 2.mjeseca važeću) koju je sad dao na produljenje, ima čak i nacrte za budući projekt...pošto mi je to prva nekretnina pretpostavljam da sam oslobođena od poreza, jeli tako? Sad me zanima pošto mi je prvi puta da se susrećem sa time, koliko će me koštati javni bilježnik i svi ti ishodi prije isplate kredita jer uzimam namjenski kredit na 30 god...
Sukladno Zakonu o porezu na promet nekretnina (NN 69/97, 153/02 i Odluka USRH NN 26/00) čl.11 st.11 "Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji kupuju zemljište površine do 600 m2, na kojem će graditi kuću za rješavanje vlastitog stambenog pitanja, uz uvjete iz podtočaka 9.1., 9.5., 9.6. i 9.7. ovoga članka."
Na razliku kvadrata placa se porez u iznosu 5%.
Zemljiste ne smijes prodati 5 godina, kucu moras sagraditi u roku 5 godina.
Pozdrav
Tomica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 12:40   #155
Ok, hvala, a ishodi prije isplate kredita, ovjere, javni bilježnik i to?
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 14:37   #156
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Ok, hvala, a ishodi prije isplate kredita, ovjere, javni bilježnik i to?
U odvjetnistvu (ugovor) i javnobiljeznickom poslu (u ovom slucaju solemnizacija ugovora o kreditu) naknade (nagrade) odredjuju se sukladno "vrijednosti spora" (vrijednost zemljista navedena u ugovoru.
Buduci mi je supruga odvjetnica taj dio nismo placali (vjerujem da je u rangu par tisuca kuna).
Koliko se sjecam solemnizacija stambenog kredita u iznosu cca 45000 Eur prije 5-6 bila je oko 2500 kn. Napominjem da neke banke omogucuju isplatu dijela stambenog kredita (cca 5%) "na ruke" upravo zbog ovakvih troskova (biljeznik, porez, procjena itd).
Pozdrav
Tomislav
Tomica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 23:25   #157
Parcelacija zemljišta i plaćanje komunalija

Zna li netko dali se kod parcelizacije zemljišta komunalije i slivne vode plaćaju prije ili nakon što je parcelacija gotova? hvala
m1001 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.