Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2009., 23:35   #61
Quote:
čokoladica kaže: Pogledaj post
znam da sam jako zbrčkano sve napisala i da je teško iz ove priče izvući bilo što za što bi netko pomislio - je, pa naravno da je jadna u depresiji kad joj je tak, jer sam s godinama izgubila i smisao za smisleno prepričavanje.

eto, malo sam se izjadala i sad mi se strahovito plače.
Mislim da si napisala savršeno, u smislu da je napisano dosta realno.
Isto mislim da ti se por. razvijao godinama, a financije su bile samo triger.
Tako niti oporavak nikako nemože biti brz. Od početka je tvoja depresija (pročitala sam cijelu temu) pokazivala znakove reaktivne depresije (dobro si rekla da nije klasična, imala si znakove atipične depresije, tako izgleda i reaktivna). Stoga bi imala, veće ili manje koristi i od psihoterapije - i to možda interpersonalne! To bi bilo dobro da probaš, čini mi se. Nažalost, ne znam nikoga konkretno tko se time bavi pa da ti preporučim, sorry. (Pitaj na temi za preporuke.)

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Drago mi je da si ovo napisala. Neću reći znam kako ti je, jer ne znam, nisam odrasla u tvojoj obitelji, no s druge strane znam kako je meni bilo u mojoj. Ono što želim reći - iza skoro svake depresije stoji ovakva ili slična priča pa mi je nelogično pouzdati se samo u tablete. Svi ti biološki psihijatri, tretiraju depresiju i anksioznot kao fiziološki poremećaj, što on u konačnici doista i jest, no iza njega stoje velike emotivne povrede i traume, neprihvaćanje, nedostatak ljubavi, poremećeni odnosi. A nema te tablete na svijetu koja može TO ispraviti. No psihoterapija može - ne promijeniti ljude oko tebe, nego promijeniti i ojačati tebe, tvoj doživljaj života i usmjeriti te prema zdravim vezama i odnosima koji će te ispunjavati.
Samo jedna ispravka - nisu sve depresije jednako uzrokovane, odnosno reaktivne. Neke su zaista, primarno biokemijske. Postoji postporođajna (hormonski disbalans - estrogen utječe na serotonin...), sezonska (deprivacija svjetla), inducirana lijekovima, u nedostatku triptofana (prekursor serotonina) - uslijed pothranjenosti..., nasljedna komponenta kad je jaka... U svim tim depresijama psihoterapija nije baš spektakularno rješenje.
Također, psihoterapija obično ne ide prije nego lijekovi malo "dignu".
Treća stvar je što kad smetnje dugo traju (a to je obično tako), nastaju i doslovno morfološke promijene na mozgu, koje lijekovi ipak dokazano popravljaju - pa je najbolja kombinacija lijekova i psihoterapije, ako je indicirana.
I važna je i motiviranost pacijenta, te njegove karakteristike ličnosti - koje mogu indicirati psihoterapiju, ili biti kontraindicirane.
Itd.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 23:46   #62
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Samo jedna ispravka - nisu sve depresije jednako uzrokovane, odnosno reaktivne. Neke su zaista, primarno biokemijske. Postoji postporođajna (hormonski disbalans - estrogen utječe na serotonin...), sezonska (deprivacija svjetla), inducirana lijekovima, u nedostatku triptofana (prekursor serotonina) - uslijed pothranjenosti..., nasljedna komponenta kad je jaka... U svim tim depresijama psihoterapija nije baš spektakularno rješenje.
Također, psihoterapija obično ne ide prije nego lijekovi malo "dignu".
Treća stvar je što kad smetnje dugo traju (a to je obično tako), nastaju i doslovno morfološke promijene na mozgu, koje lijekovi ipak dokazano popravljaju - pa je najbolja kombinacija lijekova i psihoterapije, ako je indicirana.
I važna je i motiviranost pacijenta, te njegove karakteristike ličnosti - koje mogu indicirati psihoterapiju, ili biti kontraindicirane.
Itd.

Pa da, zato sam rekla "iza SKORO SVAKE"(a ne svake) i da mi je nelogično pouzdati se SAMO u tablete. Te isto tako da to jest, na kraju - očitovano u biokemijskom. Zato tablete služe, da podignu osobu, a terapija da razriješi neke druge stvari. I da, ako je osoba motivirana, voljna i sposobna za istu.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 00:07   #63
Pogrešno je što se AD shvća isključivo kao simptomsku th., što nije u cijelosti točno. "Dizanje" je samo najpopularniji njihov učinak, ne i jedini, čak ne i najvažniji.
A i najteže su one depresije koje nisu uzrokovane stresovima i traumama, pa ih nekako ne treba zaboravljati.

Al' dobro, to sve nije vezano sad uz ovaj slučaj.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 01:15   #64
Quote:
čokoladica kaže: Pogledaj post

naime, prije tjedan dana naglo sam se odluči8la skinuti s halee (zoloft). čitala sam dosta o tome na netu, o skidanju s AD i svugdje više manje piše - ne naglo. a ja upravo to radim. samo sam ga odjednom prestala piti jer mi ga je ponestalo dok sam bila na putu i kad sam se vratila, pomislila sam da je to možda znak da mi to u životu ne treba.

&

no, ono što sam htjela reći i o čemu bih rado da mi date savjet jesu nuspojave (ili kako se to već zove) kroz koje sada prolazim. imam uzasno čudan osjećaj u glavi, kao neki elektricitet, povremeno, pogotovo kad okrenem glavu lijevo-desno, šumove u ušima, vrtoglavice i ponekad osjećaj da ne vladam svojim tijelom, gubitak ravnoteže. danas sam se uzasno uspaničila, išla sam pješke doma i samo odjednom sam se počela zanositi i hodati lelujavo po sredini ceste. koliko god sam se ja htjela natjerati uz rub, noge me nisu slušale.

hvala
bok

imao sam također razjeb..o djetinjstvo i kasnije odrastanje kao i ti. Duga je to priča, ali jako slična tvojoj, u nekim segmentima gotovo jednaka.

Sve je završilo psihoterapijom (xanax, praksici ...) i na kraju vađenjem štitnjače (doživotno osuđen na euthyrox ili letrox koji sada pijem). Da sam onda, '97, imao net i forume i sve znanje koje postoji na netu, nikada ne bi dao da mi uzmu štitnjaču. No očito sam bio pokusni kunić te u osobnom neznanju i to sam im poklonio (mislim da sam bio u tvojim godinama)

Trenutno sam u fazi "novijeg" dvogodišnjeg liječenja kod psihica i odlučio sam u petak, 13.05.2009., prekinuti svaku terapiju i otići na dulje bolovanje da se dotjeram u red (obavijestio sam psihića o tome i nakon pitanja kako se osjećam – rekao sam dobro – kaže mi on samo peri dalje kak si odlučio ). Inače, konzumiram Fevarin 1x150mg navečer (zadnjih 8 mjeseci - prije 100mg navečer) i Misar 0,5mg ujutro i 1mg navečer.
Fevarin i Misar su me stvarno podigli iz „mrtvih“, no osjećam u zadnje vrijeme da mi ne sjedaju baš najbolje (pospanost, napetost, tahikardija itd). Pitanje je bilo: „Ići dalje na nove otrove koji me drže na nogama ili se malo maknuti od svega i posvetiti se više sebi na bilo koji naćin“. To se često pitaš, kada si senzibilna osoba i uvijek pomažeš svima oko sebe a najmanje sebi. Takav sam ja.

Ujedno sam se odlučio i malo pročistiti pa sam na voću i povrću već treći dan (danas, nakon šoka, ipak sam pojeo nešto osim voća i povrća ).

Što da ti kažem.
Danas, peti dan nakon što ne pijem lijekove (pijem samo letrox za štit.), išao sam kod doktora opće med. da mi otvori bolovanje i jedva sam sve to napravio. Užas.
Počelo je ujutro, samim dizanjem. Nervoza, žeđ, "elektrika u glavi", smetnje u doživljavanju zvukova iz vana (baš su kosili travu onako ujutro pod prozorom). Sve me to tjeralo u nervozu. Zatim kada sam izašao van, počela me prati vrtoglavica (inače imam napade panike) svakih min-dvije, pa me pusti. Zatim me zabolila glava kada bi pogledao u kutove vidnog polja. Užas. Pa me malo lupilo gušenje, pa sam imao osjećaj da ne mogu više i da se rušim itd. Sve kako si ti napisala gore. Sva sreća da već duže poznajem napade panike pa ih znam i "nanjušiti". Oni su naravno uvijek pratioci ovakvih situacija, barem kod mene i sve bolje ih uspijevam „otjerati“. Obični luzeri kod mene .

Uz sve to, ja sam ipak odlučio pješke (oko 2km) otići kod doktorice, čekati 3 sata i doći doma. Trebao sam se srušiti barem 100 puta, vertigo me pere još sada, sav sam bio izmućen. No, ništa se specijalno nije dogodilo. Došao sam doma, pojeo nešto lagano, popio hektolitar vode i nažalost trznuo jedan Misar od 0,5. Bio sam smiren u roku 30 minuta. Koje olakšanje. No, tek sam tada skužio da me baš taj „otrov - Misar“ drži ovisnim. Naravno da tu i Fevarin plete svoju mrežu. Ne znam tko koga više mije.

Sada eto surfam bespućima neta i učim kako se bezbolnije skinuti s terapije. S obzirom da sam također prestao pušiti i piti kavu u petak (u PM, jesam se zakinuo na sve strane), mislim da je ovakva reakcija uma i tijela bila za očekivati. Od sutra opet ne uzimam ništa. Pošto sam na BO, koncetracija samo na spavanje, „pametnu prehranu - + vitamini B + lan + čajevi + štošta“ i vožnju bajkom te hodanje. Pobjeđujem lijekove i točka.

Pokušaj što više riješiti trenutne probleme koji te opterećuju ( ja sam se donekle riješio svih aktualnih problema, no podsvijest ipak drži siječanja iz prošlosti u svojoj kući tako da od prošlosti ne mogu pobjeći) i samo naprijed s odvikavanjem. Imat ćeš loših ili boljih dana, ali vjeruj, sve se da pobijediti. Naravno, moram ti dati savjet da se ipak možda javiš psihicu i da mu barem kažeš što radiš, da vidiš što će ti reći. Ja sam se svojem javio i nije mi nikako pomogao, no barem sam miran u svojoj glavi. Vjeruj mi, čovjek može sve, samo treba puno volje i truda.

Sretno

Zadnje uređivanje zbelava : 14.05.2009. at 01:21.
zbelava is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 09:24   #65
Evo i ja sam procitala sad sve ovo, i pitam se sta je uopste depresije, po cemu se primjeti da imas depresiju,
Koji su znakovi za depresiju??
Leonora93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 02:41   #66
Da ti budem iskren, depresija je za mene sve ono sto me cini neprimjerenim u normalnim situacijama. Tu su mi najbolje "pomogli"?! PA (Panic Attacks) koji su mi konacno i dali do znanja da me je stres otjerao u negativu.

Depresija je sve oko nas. Jedino ovisi o osobi samoj kako je konzumira.
Depresija je:
- nezadovoljstvo na poslu
- hebena drzava koja nas tlaci
- nerjeseno stambeno pitanje
- diskusija o smislu zivota
- pretjerano uzivanje u hrani
- pusenje i kava - koji pasu a svjestan si da su zlo
- nepostenje i nepostivanje
- los psihic
- guzva u prometu i voznja do posla
- ... - mogao bi tako do sutra.
zbelava is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 09:28   #67
Quote:
čokoladica kaže: Pogledaj post

eto, malo sam se izjadala i sad mi se strahovito plače.
Neka si se, tako i treba.
Najbitnija stvar u svemu je da si primjetila da ti treba pomoć i da si reagirala. Pri tom ne mislim na moment kad si odlučila tražiti pomoć od liječnika, nego kad si odlučila tražiti pomoć od sebe same.

Iako imamo iste simptome, moj put do njih je potpuno drugačiji. Ja sam jedinica, dijete imućnih roditelja, ali obitljska dijagnoza ne počinje samnom, već sa roditeljima mojih roditelja.. Moja majka je ispala iz nekog čudnog gnjezda, kao psihički jako nestabilna, narcisoidna, suicidalna, depresivna, neurotična, agresivna i koja nas je (mene i oca) cijeli život maltretirala, kontrolirala, ucjenjivala i priređivala nam drame. Destruktivna na svim razinama. Cijeli život za nju su se lijepili problemi.
Znam - nije ona to namjerno radila, ali ona je svoj način ponašanja utkala i u mene.


Ja nikada nisam trošila pretjerano, moj problem je bio promiskuitet, jedna ogromna crna rupa u koju sam bacala svu potrebu za pažnjom, prihvaćanjem, gladna maženja, nježnosti, sigurnosti ja sam se dovodila u nadrealistične situacije nelijepih završetaka, koji su me onda proganjali grižnjom savjesti i tjeskobom kao furijama.

Nisam bila u stanju nikoga voljeti, bila sam poludivlja. To je trajalo više od deset godina. Da, moje najbolje godine progutala je depra.

Uglavnom, sazrijevajući, svoj sam život pretvorila u Odiseju, a čija je krajnja ideja bila ništa drugo nego ravnoteža. Balans. Puno sam studirala, čak sam, na trećoj godini primarnog faksa, upisala studij pedagogije koji je imao opširan pasus dječje psihologije. Tamo sam, kroz rad sa djecom vidjela i naučila svašta. Baš svašta. I tu je započelo. Dug i bolan proces sazrijevanja, odbacivanja starih, već polutrulih ljuski (koncepeta), upoznavanje drugih obitelji, otvaranja prema sebi, spoznavanja i negiranja svojih demona, danas ih čvrsto držim za grkljan i gledam u njihove zakrvavljene oči. Nekad sam ih se plašila toliko da sam se pokrivala s dekicom po glavi i nadala se da će nestat ako ostanem u tami.

Sad znam da je drugačije, njih treba izvest na svjetlo dana, pručit svaku dlakicu i ljuskicu, i u svakom trenu preispitati svoje reakcije. To je pravi način da sebi pokloniš pažnju. Fokusiranje na sebe, ali na pravi način. Strogo i disciplinirano, bez milosti. Kažu: 'kroz trnje do zvijezda.' - pokušaj

Zapitaj se zašto je baš novac taj koji ti je pružao utjehu. Sigurno tu postoji barem jedan dio odgovora na tvoj problem.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 01:08   #68
Evo mene opet.

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Drago mi je da si ovo napisala. Neću reći znam kako ti je, jer ne znam, nisam odrasla u tvojoj obitelji, no s druge strane znam kako je meni bilo u mojoj. Ono što želim reći - iza skoro svake depresije stoji ovakva ili slična priča pa mi je nelogično pouzdati se samo u tablete. Svi ti biološki psihijatri, tretiraju depresiju i anksioznot kao fiziološki poremećaj, što on u konačnici doista i jest, no iza njega stoje velike emotivne povrede i traume, neprihvaćanje, nedostatak ljubavi, poremećeni odnosi. A nema te tablete na svijetu koja može TO ispraviti. No psihoterapija može - ne promijeniti ljude oko tebe, nego promijeniti i ojačati tebe, tvoj doživljaj života i usmjeriti te prema zdravim vezama i odnosima koji će te ispunjavati.
S ovim boldanim se slažem, zapravo, slažem se s cijelim postom. Netko me pitao idem li na psihoterapije. Ne idem. Psihijatrica je mislila da ću ja to vrlo lako riješiti s tabletama. Psihoterapije mi fale, nemam se više kome izjadati jer nemam ni prijatelja, od kada sam u depresiji većina njih se povukla i ne žele se opterećivati osobom poput mene. Ja ih shvaćam. Žele živjeti bezbrižno, bez bojazni da će ih netko nazvati u noći i plakati na telefon.

Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
ideš li na psihoterapije, piješ li AD? ovo je jako teška priča i ti zaista trebaš stručnu pomoć da bi se mogla lakše s time nositi.samo piši kad god osjetiš potrebu.nas ti ima najviše na anksioznosti inače.

Uglavnom, glede psihoterapije, ni jedan psihoterapeut me ne želi primiti dok to ne ordinira psihijatar, tako da za sada ništa od toga, a vjerojatno ni neće biti jer neću više ići kod psihijatrice, barem ne ove. Ne mogu joj doći pred oči i reći da sam ovako naprasno prekinula tablete. Pila sam haleu (zoloft9 gotovo godinu dana i prije nekih dva tjedna sama odlučila prestati.

Quote:
Julianne kaže: Pogledaj post
nevjerojatno. većina nas zaista ima iste priče. možda podloga nije ista (npr.obiteljske priče su uvijek individualne i posebne), ali barem je slična..
Slobodno i ti napiši što te muči, lakše je kad nekome ispričaš, pa makar i na forumu.

Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Mislim da si napisala savršeno, u smislu da je napisano dosta realno.
Isto mislim da ti se por. razvijao godinama, a financije su bile samo triger.
Tako niti oporavak nikako nemože biti brz. Od početka je tvoja depresija (pročitala sam cijelu temu) pokazivala znakove reaktivne depresije (dobro si rekla da nije klasična, imala si znakove atipične depresije, tako izgleda i reaktivna). Stoga bi imala, veće ili manje koristi i od psihoterapije - i to možda interpersonalne! To bi bilo dobro da probaš, čini mi se. Nažalost, ne znam nikoga konkretno tko se time bavi pa da ti preporučim, sorry. (Pitaj na temi za preporuke.) .
Bi li mi htjela malo objasniti ovo što si napisala, kakva je to reaktivna depresija? Od znakova, ajmo reći klasične depresije, imala sam samo umor i nedostatak energije.vjerujem da bi mi psihoterapija pomogla, ali s kvalitetnim psihoterapeutom. Jednom se jedna derala na mene da sam mlada, zgodna, bla bla i kog vraga imam biti u depresiji. Ne moram ni govoriti kako sam tulila cijelim putem do doma koliko me žena rastužila.
[QUOTE=vigilanty;20519422Samo jedna ispravka - nisu sve depresije jednako uzrokovane, odnosno reaktivne. Neke su zaista, primarno biokemijske. Postoji postporođajna (hormonski disbalans - estrogen utječe na serotonin...), sezonska (deprivacija svjetla), inducirana lijekovima, u nedostatku triptofana (prekursor serotonina) - uslijed pothranjenosti..., nasljedna komponenta kad je jaka... U svim tim depresijama psihoterapija nije baš spektakularno rješenje.
Također, psihoterapija obično ne ide prije nego lijekovi malo "dignu".
Treća stvar je što kad smetnje dugo traju (a to je obično tako), nastaju i doslovno morfološke promijene na mozgu, koje lijekovi ipak dokazano popravljaju - pa je najbolja kombinacija lijekova i psihoterapije, ako je indicirana.
I važna je i motiviranost pacijenta, te njegove karakteristike ličnosti - koje mogu indicirati psihoterapiju, ili biti kontraindicirane.
Itd.[/QUOTE]

Ajme, kako to misliš morfološke promjene na mozgu? Pretpostavljam, nešto loše? Ja pak imam osjećaj da su lijekovi ti koji uzrokuju promjene na mozgu…loše.


Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Pa da, zato sam rekla "iza SKORO SVAKE"(a ne svake) i da mi je nelogično pouzdati se SAMO u tablete. Te isto tako da to jest, na kraju - očitovano u biokemijskom. Zato tablete služe, da podignu osobu, a terapija da razriješi neke druge stvari. I da, ako je osoba motivirana, voljna i sposobna za istu.
Slažem se s ovime, od kad nisam na tabletama raspoloženje mi je strašno loše, razdražljiva sam uzasno i samo čekam kad ću opet početi tući ljude oko sebe (događalo se prije no što sam počela s haleom)


Quote:
zbelava kaže: Pogledaj post
bok

imao sam također razjeb..o djetinjstvo i kasnije odrastanje kao i ti. Duga je to priča, ali jako slična tvojoj, u nekim segmentima gotovo jednaka.

Sve je završilo psihoterapijom (xanax, praksici ...) i na kraju vađenjem štitnjače (doživotno osuđen na euthyrox ili letrox koji sada pijem). Da sam onda, '97, imao net i forume i sve znanje koje postoji na netu, nikada ne bi dao da mi uzmu štitnjaču. No očito sam bio pokusni kunić te u osobnom neznanju i to sam im poklonio (mislim da sam bio u tvojim godinama)

Trenutno sam u fazi "novijeg" dvogodišnjeg liječenja kod psihica i odlučio sam u petak, 13.05.2009., prekinuti svaku terapiju i otići na dulje bolovanje da se dotjeram u red (obavijestio sam psihića o tome i nakon pitanja kako se osjećam – rekao sam dobro – kaže mi on samo peri dalje kak si odlučio ). Inače, konzumiram Fevarin 1x150mg navečer (zadnjih 8 mjeseci - prije 100mg navečer) i Misar 0,5mg ujutro i 1mg navečer.
Fevarin i Misar su me stvarno podigli iz „mrtvih“, no osjećam u zadnje vrijeme da mi ne sjedaju baš najbolje (pospanost, napetost, tahikardija itd). Pitanje je bilo: „Ići dalje na nove otrove koji me drže na nogama ili se malo maknuti od svega i posvetiti se više sebi na bilo koji naćin“. To se često pitaš, kada si senzibilna osoba i uvijek pomažeš svima oko sebe a najmanje sebi. Takav sam ja.

Ujedno sam se odlučio i malo pročistiti pa sam na voću i povrću već treći dan (danas, nakon šoka, ipak sam pojeo nešto osim voća i povrća ).

Što da ti kažem.
Danas, peti dan nakon što ne pijem lijekove (pijem samo letrox za štit.), išao sam kod doktora opće med. da mi otvori bolovanje i jedva sam sve to napravio. Užas.
Počelo je ujutro, samim dizanjem. Nervoza, žeđ, "elektrika u glavi", smetnje u doživljavanju zvukova iz vana (baš su kosili travu onako ujutro pod prozorom). Sve me to tjeralo u nervozu. Zatim kada sam izašao van, počela me prati vrtoglavica (inače imam napade panike) svakih min-dvije, pa me pusti. Zatim me zabolila glava kada bi pogledao u kutove vidnog polja. Užas. Pa me malo lupilo gušenje, pa sam imao osjećaj da ne mogu više i da se rušim itd. Sve kako si ti napisala gore. Sva sreća da već duže poznajem napade panike pa ih znam i "nanjušiti". Oni su naravno uvijek pratioci ovakvih situacija, barem kod mene i sve bolje ih uspijevam „otjerati“. Obični luzeri kod mene .

Uz sve to, ja sam ipak odlučio pješke (oko 2km) otići kod doktorice, čekati 3 sata i doći doma. Trebao sam se srušiti barem 100 puta, vertigo me pere još sada, sav sam bio izmućen. No, ništa se specijalno nije dogodilo. Došao sam doma, pojeo nešto lagano, popio hektolitar vode i nažalost trznuo jedan Misar od 0,5. Bio sam smiren u roku 30 minuta. Koje olakšanje. No, tek sam tada skužio da me baš taj „otrov - Misar“ drži ovisnim. Naravno da tu i Fevarin plete svoju mrežu. Ne znam tko koga više mije.

Sada eto surfam bespućima neta i učim kako se bezbolnije skinuti s terapije. S obzirom da sam također prestao pušiti i piti kavu u petak (u PM, jesam se zakinuo na sve strane), mislim da je ovakva reakcija uma i tijela bila za očekivati. Od sutra opet ne uzimam ništa. Pošto sam na BO, koncetracija samo na spavanje, „pametnu prehranu - + vitamini B + lan + čajevi + štošta“ i vožnju bajkom te hodanje. Pobjeđujem lijekove i točka.

Pokušaj što više riješiti trenutne probleme koji te opterećuju ( ja sam se donekle riješio svih aktualnih problema, no podsvijest ipak drži siječanja iz prošlosti u svojoj kući tako da od prošlosti ne mogu pobjeći) i samo naprijed s odvikavanjem. Imat ćeš loših ili boljih dana, ali vjeruj, sve se da pobijediti. Naravno, moram ti dati savjet da se ipak možda javiš psihicu i da mu barem kažeš što radiš, da vidiš što će ti reći. Ja sam se svojem javio i nije mi nikako pomogao, no barem sam miran u svojoj glavi. Vjeruj mi, čovjek može sve, samo treba puno volje i truda.

Sretno
Ja sam pila fevarin još u srednjoj, ali nije mi odgovarao. Ovi simptomi koje opisuješ-imala sam ih do petka, hvala bogu, osjećam da se povlače polagano. Više nemam taj čudan osjećaj u glavi, samo sam strahovito razdražena, planem na svaku sitnicu. Razmišljam da uzmem na svoju ruku neki prirodni lijek za smirenje, tipa persen. Smijem li to sama uzimati?

Problema se pokušavam riješiti, pogotovo ovih financijskih. Ali uvijek više-manje prevlada moja želja za kupovanjem, pa umjesto da stavim 1000kn na neki dug, ja radije platim karticu i opet odem trošiti. Sada mi je to donekle i opravdano jer kad mi je bilo gusto, prodala sam skoro cijeli ormar odjeće i obuće jer su mi trebali novci, pa sad izmjenjujem tri odjevne kombinacije, pa dok ide. I da, nesretna sam zbog toga. Jako. A čak me ni dečko ne želi utješiti. Nije da ne može, nego baš ne želi. Kaže da sam razmažena i da pod svaku cijenu moram imati ono što želim. Tu čak spada i osnovna briga o sebi, tipa depilacija. Nesretna sam jer dolazi ljeto, a ja nemam za kozmetičarku ;(
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Neka si se, tako i treba.
Najbitnija stvar u svemu je da si primjetila da ti treba pomoć i da si reagirala. Pri tom ne mislim na moment kad si odlučila tražiti pomoć od liječnika, nego kad si odlučila tražiti pomoć od sebe same.

Iako imamo iste simptome, moj put do njih je potpuno drugačiji. Ja sam jedinica, dijete imućnih roditelja, ali obitljska dijagnoza ne počinje samnom, već sa roditeljima mojih roditelja.. Moja majka je ispala iz nekog čudnog gnjezda, kao psihički jako nestabilna, narcisoidna, suicidalna, depresivna, neurotična, agresivna i koja nas je (mene i oca) cijeli život maltretirala, kontrolirala, ucjenjivala i priređivala nam drame. Destruktivna na svim razinama. Cijeli život za nju su se lijepili problemi.
Znam - nije ona to namjerno radila, ali ona je svoj način ponašanja utkala i u mene.


Ja nikada nisam trošila pretjerano, moj problem je bio promiskuitet, jedna ogromna crna rupa u koju sam bacala svu potrebu za pažnjom, prihvaćanjem, gladna maženja, nježnosti, sigurnosti ja sam se dovodila u nadrealistične situacije nelijepih završetaka, koji su me onda proganjali grižnjom savjesti i tjeskobom kao furijama.

Nisam bila u stanju nikoga voljeti, bila sam poludivlja. To je trajalo više od deset godina. Da, moje najbolje godine progutala je depra.

Uglavnom, sazrijevajući, svoj sam život pretvorila u Odiseju, a čija je krajnja ideja bila ništa drugo nego ravnoteža. Balans. Puno sam studirala, čak sam, na trećoj godini primarnog faksa, upisala studij pedagogije koji je imao opširan pasus dječje psihologije. Tamo sam, kroz rad sa djecom vidjela i naučila svašta. Baš svašta. I tu je započelo. Dug i bolan proces sazrijevanja, odbacivanja starih, već polutrulih ljuski (koncepeta), upoznavanje drugih obitelji, otvaranja prema sebi, spoznavanja i negiranja svojih demona, danas ih čvrsto držim za grkljan i gledam u njihove zakrvavljene oči. Nekad sam ih se plašila toliko da sam se pokrivala s dekicom po glavi i nadala se da će nestat ako ostanem u tami.

Sad znam da je drugačije, njih treba izvest na svjetlo dana, pručit svaku dlakicu i ljuskicu, i u svakom trenu preispitati svoje reakcije. To je pravi način da sebi pokloniš pažnju. Fokusiranje na sebe, ali na pravi način. Strogo i disciplinirano, bez milosti. Kažu: 'kroz trnje do zvijezda.' - pokušaj

Zapitaj se zašto je baš novac taj koji ti je pružao utjehu. Sigurno tu postoji barem jedan dio odgovora na tvoj problem.
Hm, što se promiskuiteta tiče, ni ja nisam baš sveta. Doduše, još uvijek se radi o jednoznamenkastoj brojci, ali meni je tio previše. Tražila sam utjehu u dečkima koji su željeli samo seks, a ja sam vjerovala nešto sasvim drugo.

Vidiš, ti si bar vrijeme uložila u nešto korisno, iskoristila si svoju depresiju za proučavanje i učenje novoga. Ja stojim na mjestu već dvije godine. Ispita dala nisam! A kad se samo sjetim kako sam na prvoj godini revno učila!

Inače, u petak sam imala gadnu noć. Imala sam suicidalne misli, histerično plakanje, osjećaj nemoći i usamljenosti. Ali nisam imala hrabrosti progutati sve te tablete, strah je bio jači od želje za nestajanjem.

Imam boljih i lošijih dana. Ponekad, pogotovo kad mi je na poslu dobro, dan mi je super. Uglavnom se uvijek pokvarti kad dođem doma ili kad se s dečkom posvađam. On je dosta onako, krut, teško mijenja svoje stavove i ponekad mislim da uopće ne suosjeća sa mnom ni u čemu. Zapravo ponekad se pitam zašto smo mi uopće i zajedno. Dobro, za sebe znam, ali nije mi za njega jasno što ga uz mene veže ako ne može reći nešto lijepo kad sam tužna. Zar nije da osobu koju volimo želimo razveseliti? Ne treba on meni davati novce (kao što on misli) da bih bila sretna, meni samo treba zagrljaj i topla riječ. A to ne dobivam ni od koga ;(
čokoladica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 21:26   #69
opet ja.
malo sam se smirila od zadnjeg posta.
od kad ne pijem ad imam bistru glavu, libido kakav i prije, nije mi više sve ravno i svejedno, imam PRAVE osjećaje. međutim, agresivnost, impulzivnost i razdražljivost su nenormalni!

bila sam kod doktorice i prepisala mi je cipralex. bojim se opet počimati uzimati ad jer će mi opet "nestati" bistrina u glavi i želja za seksom. ne mogu dečka opet izložiti tome, jer smo se opet lijepo zbližili od kad imam volje za intimnost.

osim toga, čitala sam po netu o tom lijeku i bojim se tih nuspojava, iako nikad ni od kojeg do sad nisam imala nikakve. znači li to da ću lakše i cipralex podnijeti? i mnogi su pisali da su se udebljali...ja sam se od zolofta isto udebljala 8 kila, ako od ovog sad dobijem još 8 bit ću u većoj depri nego sad

i da, preporučila mi je da idem na psihoterapiju...spominjala je centar za psihološku medicinu rebro...zna netko nešto o njima? ja sam jednom išla tamo kod dr. Budanko i nije mi se nimalo svidjela.
čokoladica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 13:33   #70
Quote:
čokoladica kaže: Pogledaj post
opet ja.
malo sam se smirila od zadnjeg posta.
od kad ne pijem ad imam bistru glavu, libido kakav i prije, nije mi više sve ravno i svejedno, imam PRAVE osjećaje. međutim, agresivnost, impulzivnost i razdražljivost su nenormalni!
A šta te točno čini agresivnom? Otpor okoline? Tvoja vlastita nemoć da dovedeš život u red? Nepravda? Šta, šta? To je važno pitanje.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 13:55   #71
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
A šta te točno čini agresivnom? Otpor okoline? Tvoja vlastita nemoć da dovedeš život u red? Nepravda? Šta, šta? To je važno pitanje.
većinom nepravda a nakon toga vlastita nemoć da kontroliram nešto
čokoladica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 14:14   #72
Pozdrav svima kada god popijem antidepresive uopce se nicega ne sjecam sto je bilo noc ili dan prije vec kao imam neke flesbekove,zbog ceg je to tako?
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
is_none is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 16:50   #73
Amitriptilin

Molim pomoc oko Amitriptilin-a, kad se daje, za sto?

Za depresiju ili za anksioznost? Ili oboje?

Osoba se ponasa jako cudno, od prezatvorene do preotvorene, na neki nacin se hvali svojim lijekovima, je li to normalno?
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:14   #74
Antidepresivi

PALUXON

Zanima me da li ga netko od vas pije i kakve nuspojave ima?
Naime, ja sam dobila 10-12 kg za 7 mjeseci i pijem nenormalne količine vode jer sam staaaalno žedna......Koja su vaša iskustva?
Trinity is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:40   #75
Quote:
Trinity kaže: Pogledaj post
PALUXON

Zanima me da li ga netko od vas pije i kakve nuspojave ima?
Naime, ja sam dobila 10-12 kg za 7 mjeseci i pijem nenormalne količine vode jer sam staaaalno žedna......Koja su vaša iskustva?
imaš tu nešto

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...ostcount=26321
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:42   #76
da, znam za to sve, samo me brine debljanje....užas, a voda mi se već gaaadi......samo me traži da pijem.
Trinity is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:44   #77
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
nisi li ti već postavljala to pitanje? kad sam ti dala link slovenskog foruma gdje se ljudi žale na debljanje cca 15 kg i jako znojenje? otprilike im je nakon mjesec, mjesec i pol sve to prestalo i bilo dobro.
http://www.nebojse.si/Forum/index.php?topic=136.0
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:45   #78
Quote:
Trinity kaže: Pogledaj post
da, znam za to sve, samo me brine debljanje....užas, a voda mi se već gaaadi......samo me traži da pijem.
ovako laički, čini mi se da ti to ful predugo traje!!!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 13:50   #79
da, čitala sam slovenski forum......paluxon mi je super pomogao, bez daljnjeg, samo što stalno traži vodu...., a i debljam se, što mrzim jer se ionako borim s kilažom.
Trinity is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 13:58   #80
Quote:
Trinity kaže: Pogledaj post
PALUXON

Zanima me da li ga netko od vas pije i kakve nuspojave ima?
Naime, ja sam dobila 10-12 kg za 7 mjeseci i pijem nenormalne količine vode jer sam staaaalno žedna......Koja su vaša iskustva?
Isto sam dobila gomilu kila. 9, mislim. Za 2 mjeseca.
__________________
It's always sunny in Zagreb
Betty D. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.