Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Pogledaj rezultate ankete: Što je ovdje bio problem?
Semantika, nepoznavanje imena bolesti? 1 50.00%
Eugenizam na hrvatski način? 0 0%
Samo zdravi trebaju uživati 0 0%
Sindrom prvog djeteta? 0 0%
Propaganda oko vakcinacije i imunizacije? 0 0%
Nešto deseto navedite što... 1 50.00%
Glasovatelji: 2. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2018., 11:01   #1
Maltretiranje na plaži zbog pljuskavica (vodenih kozica)

Lijep pozdrav, ako je promašen podforum prebacite ali me prvenstveno zanima mišljenje osoba koje imaju jedno dijete ili tri djeteta
već godinu razmišljam o pokretanju topika ali me ova situacija s dubrovnikom potaknula da ipak pokrenem topik


Naime prošlo ljeto smo imali velikih problema na plaži u makarskoj rivijeri
dijete je imalo PLJUSKAVICE...da da onu kažu bezveznu bolest koju treba prebolovati kao mlađi da bi kasnije bilo lakše, kod nas se to ne imunizira jer nam je siromašna država pa se pusti da ljudi to preboluju... kada je mala dobila bolest komšije su dovodile svoju djecu da je ljube kako bi i njima prešla

uglavnom prvi dan je jedna hercegovka (ovo je bitno u priči) starija žena rekla da se to ne treba voditi na more i u vodu. budući da priča hrvatski kao i većina hercegovaca ona je raširila priču po plaži da imamo ospice...ona je otišla kasnije kući...ne razmišljajući o ospicama... nisam negirao to niti sam razmišljao o posljedicama
uopće joj nije važila naša izjava da je doktorica rekla da možemo ići na more, da voda nema veze s tim i da je to gotovo ( dijete je dobilo prije godišnjeg ako se ne varam skoro 12 dana pljuskavice na bazenu, bili smo na bazenu u subotu/nedjelju simptome je imala u ponedjeljak već a mi smo ako se ne varam u drugi ponedjeljak krenuli na more... mislim da se to u utorak dogodilo jer prvi dan nismo nešto išli na plažu kasno krenuli granica...)

na tu priču su se nakačile brojne osobe i osjećali smo kako nas izbjegavaju, čujemo iza sebe ( eno onih, eno nje i tako tome slično)
osjećao sam se kao biblijski gubavac koji treba u izolaciju
podcrtavam... uopće nismo imali problema s jednom obitelji iz bosne s 3 djece mala se igrala s njima bez probelma i s kartama i igračkama
sudjelovala je u kartanju starije djece niko je nije pogledao iako je sva bila u onim ranicama...sve su to obitelji koje prepoznaju pljuskavice

najviše problema smo imali 4-5 dana pred polazak kad mi se natovarila mlada mama jednog djeteta od mjesec dana... hipsterka... moderna i ljepuškasta djevojka koju je nagopvorila njezina prijateljica isto s djetetom ( kad joj nije uspjelo da nas suptilno nagovori dan prije da ne dolazimo na plažu niti se kupamo jer ona ne bi svome djetetu to napravila)
uglavnom tako me je iznervirala svojom šupljom pričom da mi moramo ići jer smo bolesni ovo ono da se zdravi tu trebaju kupati...bio sam strpljiv i šutio dok nije spomenula da moramo ići

ma nema šta joj nisam sapsovao, takve bljuvotine sam joj izrekao i opsovao da me kasnije bilo sramota... toliko bildera na plaži toliko muškaraca niko da stane u obranu žene... nije bilo fizičkog kontakta ali samo je jedan djed rekao da se smirim i zamolio me da se opustim...

znači ko je bolestan ne treba dolaziti na plažu... ja ako se dobro sjećam ako neko kašlje ili kiše okrenem se i odem ili promijenim mjesto u tramvaju ne peglam ljude da oni napuste javni prostor

imamo rođake u policiji u imotskom splitu i dubrovniku... htjeli smo zvati policiju da se više ta agonija završi... da pošalju patrolu da vidimo na čijoj je strani zakon... ali nismo htjeli maltretirati ljude...
zadnja 4 dana sam se osvrtao iza ramena ide li iko iza mene a na plaži sam uvijek bio pored hrpe kamena... dok nisam vidio muževe ove dvije... hispteri mršavi knjiški moljci kao i ja pa sam se smirio... uglavnom ne ponovilo se


što je moje pitanje?

Prvenstveno se odnosi na roditelje jednog ili troje i više djece

Što je ovdje bio problem?

Semantika, ili nepoznavanje osnovnih bolesti?

Eugenizam na hrvatski način?

Propaganda koja kaže da život nije bitan ako nema kvalitete (znači samo zdravi trebaju uživati)

Sindrom prvog djeteta?

Propaganda oko vakcinacije i imunizacije?

Nešto deseto navedite što
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:09   #2
Ček to su vodene kozice?

Ako ti je dijete zarazno vrlo je neodgovorno voditi ga tamo di je skupina ljudi i di može nekog zaraziti. Nije bezazlena bolest (mogao bi se ti informirati) ako pokupi neka beba, trudnica, starijaosoba koja nije prebolila kozice ili osoba koja je na nekakvim lijekovima koji snižavaju imunite. Takve osobe spadaju u kritičnu skupinu i mogu imati gadne komplikacije, uključujući smrt. Recimo meni na lijekovima koje pijem u uputama piše ako nisam prebolila vodene kozice i budem u doticaju s njima da se odmah javim liječniku. Eto toliko koliko su bezazlene i direktno ugrožavaš zdravlje ljudima poput mene

Btw. ospice i vodene kozice nisu jedno te isto, ovo što sada harači su ospie koje su puno gore i zaraznije od vodenih kozica.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:12   #3
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post

što je moje pitanje?

Prvenstveno se odnosi na roditelje jednog ili troje i više djece

Što je ovdje bio problem?

Semantika, ili nepoznavanje osnovnih bolesti?

Eugenizam na hrvatski način?

Propaganda koja kaže da život nije bitan ako nema kvalitete (znači samo zdravi trebaju uživati)

Sindrom prvog djeteta?

Propaganda oko vakcinacije i imunizacije?

Nešto deseto navedite što
To je bilo prošlo ljeto, a vi još uvijek prorađujete stresni neugodini događaj i psihološku traumu??

Neugodnu epizodu treba ostaviti u prošlosti, a ne kroz ovu temu ponovno vraćati sjećanje jer to ničemu ne vodi. Naime, stvari su toliko osjetljive! Zamislite da su vas pozvali u policiju, Vas i te ljude koji su vas navodno maltretirali, da je došao komunalni redar, da se u sve uključio nadležni CZSS (jer vas netko tamo s plaže prijavi za zapostavljanje djeteta), da ste ušli u postupak i da ste svaki dan na godišnjem bili po institucijama gdje istjerujete pravdu??

Idite dalje, pustite ovo...
Rundo Brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:13   #4
Vodene kozice su jako opasne za odrasle koji ih nisu imali. Ljudi su bili u pravu.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:18   #5
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post

ma nema šta joj nisam sapsovao, takve bljuvotine sam joj izrekao i opsovao da me kasnije bilo sramota...
Za psovanje i bljuvotine koje ste izrekli trebali se dobiti prekršajnu prijavu za remećenje javnog reda i mira! Pa onda na Prekršajnom sudu u Makarskoj dokazuje što ste mislili i zašto ste psovali i govorili bljovotine.

O opasnosti za druge ljude neću ni govoriti, jer tu je mogla biti i kaznena prijava!

Uglavnom, dobro ste prošli!
Rundo Brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:23   #6
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
...
prvi dan je jedna hercegovka (ovo je bitno u priči)
ako je to bitno u priči, zašto se ne navodi nacionalno i etničko porijeklo ostalih sudionika? što bi bilo drugačije da je bila slavonka. ili istrijanka, ili šveđanka?

i totalno sam morao guglati taj naziv bolesti. čuo sam za vodene kozice ili varičele, ali ne i za ovaj naziv. ne bih vodio dijete s kozicama na sunce čak ni u fazi oporavka, i ne samo zato da lakše preboli bolest doma u hladu, nego i da ne dobije fleke po koži od sunčanja krasti.

problem je što je autor vjerojatno bio uplatio ljetovanje, dijete se neplanirano razbolilo a on nije zato htio mijenjati planove i ostati bez pologa, pa je na primitivan način odlučio opravdati tu svoju odluku.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:25   #7
I pokupi još usput neku boleštinu uz njih jer je za vrijeme i nakon preboljevanja imunitet dosta nizak i jako brzo se nešto pokupi i zakoplicira. Bitno da je on pičkarao okolo ljude. Ako ga već nije briga za tuđu djecu, mogao je radi zdravlja svoga izbjegavati odlazak na plažu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:26   #8
ti bi u mojoj državi bio kažnjen za ugrožavanje zdravlja drugih ljudi.
ajde da si išao negdje gdje si baš morao, ali na plažu!
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:30   #9
šta su pljuskavice? :|
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:41   #10
Guglo kaže vodene kozice
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:46   #11
ako je dijete dobilo zeleno svjetlo od liječnika da može među ljude, da više nije zarazno, situacija je čista. trebao si zvati policiju jer su vas maltretirali.

ako je to samo tvoja ideja, nek ode dijete na more, nije mu ništa, jako si pogriješio i ugrozio ljude lošeg zdravstvenog ili imunološkog statusa.

btw, čak i kad skoro prođu, ne ide se s djetetom na sunce jer mogu ostati trajni ožiljci, tamne fleke...
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 11:53   #12
okej, prvo i osnovno - ako dijete ima vodene kozice, ne bi smjelo biti na direktnom suncu.


drugo, ako je dijete tek dobilo kozice, razmišljaj da je dijete zarazno i da može prenijeti na djecu koja su imunološki slabija, da su možda oko njega trudnice koje nisu imale kozice i to može pogubno za bebu u trbuhu.



razmišljaj malo i o ljudima oko sebe.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:17   #13
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
okej, prvo i osnovno - ako dijete ima vodene kozice, ne bi smjelo biti na direktnom suncu.


drugo, ako je dijete tek dobilo kozice, razmišljaj da je dijete zarazno i da može prenijeti na djecu koja su imunološki slabija, da su možda oko njega trudnice koje nisu imale kozice i to može pogubno za bebu u trbuhu.



razmišljaj malo i o ljudima oko sebe.
To stoji.

Ali koliko god je uvodni post nerazumljiv, čini mi se da autor kaže da je dijete dobilo kozice 12 dana prije dolaska na plažu.

Ako je to točno, onda opasnosti nema, jer je dijete s kozicama zarazno oko pet dana nakon izbijanja bolesti.

Quote:
For chickenpox, the infectious period is as long as 5, but usually 1 – 2 days before the rash appears and until all the vesicles have formed scabs, usually within 5 days of rash onset
https://www.health.qld.gov.au/cdcg/index/varicella#poc

Ima i opreznijih stranica koje šire period zaraznosti na 7, a jedna čak i na 10 dana, ali do 12 bome ne ide niti jedna
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:23   #14
to sa dvanaest dana je samo pretpostavka. u ovoj fazi:

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
... iako je sva bila u onim ranicama...
niti dok se sve krastice ne osuše i otpadnu, dijete ne bi trebalo ići na sunce. zbog dobrobiti djeteta, ako ne zbog okoline.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:31   #15
Pa kažem, meni je isto dosta nejasno izražavanje. No, ne trebaju otpast krastice, kad se stvore više nisi zarazan. S tim da ja ne bih krastice nazvao "ranicama" pa taj dio svakako jest upitan.
Ali opet, valjda zna nešto i doktorica koja je rekla da dijete može na plažu.

Za sunce isto ima u zadnje vrijeme i nekih novih pogleda. Ja sam ih dobio ko klinac predzadnji dan škole i proveo prvih 10-ak dana ljetnih praznika tužno gledajući kroz prozor ali danas ima i teorija da sunce zapravo pomaže.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:33   #16
a ne kužim zašto me ne razumiješ. ne govorim o zaraznosti, nego o posljedicama duljeg izlaganja suncu na kožu koja je oštećena. isto kao i kod drugih ožiljaka koji tek trebaju zarasti. ranice su faza prije formiranja krastica, očigledno.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:38   #17
Naravno, samo ne mogu ranice bit 12 dana, zato kažem da je problem u izražavanju očito. Ne tvojem, nego u uvodnom postu
Zove to "ranice", a istovremeno kaže da je dijete oboljelo prije 12 dana. To baš i nema smisla.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 12:41   #18
zato što pokušava opravdati svoju odluku da ne odgodi putovanje na more. em gubiš polog za ljetovanje, em si već sredio godišnji... mogu misliti i kako je izgledao taj razg sa doktoricom. baš ih briga ako dijete završi u flekama. proći će to kad se uda.

btw. od ponedj do idućeg utorka je (nepunih ako gledaš jutro) 9 dana, a ne 12. ali nebitno jer je nagađanje.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 13:10   #19
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
Naime prošlo ljeto smo imali velikih problema na plaži u makarskoj rivijeri
dijete je imalo PLJUSKAVICE...da da onu kažu bezveznu bolest koju treba prebolovati kao mlađi da bi kasnije bilo lakše, kod nas se to ne imunizira jer nam je siromašna država pa se pusti da ljudi to preboluju... kada je mala dobila bolest komšije su dovodile svoju djecu da je ljube kako bi i njima prešla
To uopće nije bezvezna bolest.Evo i sam pišeš da se to treba preboliti kao dijete,znači da znaš da se može zakomplicirati kod odraslih,a čudiš se reakcijama drugih.
I nemoj sad napisati da su to svi imali,jer evo ja nisam.

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
ma nema šta joj nisam sapsovao, takve bljuvotine sam joj izrekao i opsovao da me kasnije bilo sramota... toliko bildera na plaži toliko muškaraca niko da stane u obranu žene... nije bilo fizičkog kontakta ali samo je jedan djed rekao da se smirim i zamolio me da se opustim...
Znači,pred mladom ženom si frajer koji urla i psuje...

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
zadnja 4 dana sam se osvrtao iza ramena ide li iko iza mene a na plaži sam uvijek bio pored hrpe kamena... dok nisam vidio muževe ove dvije... hispteri mršavi knjiški moljci kao i ja pa sam se smirio... uglavnom ne ponovilo se
A zapravo si ovo...

I bojao si se da te muževi još ne natamburaju.

Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
što je moje pitanje?

Prvenstveno se odnosi na roditelje jednog ili troje i više djece

Što je ovdje bio problem?

Semantika, ili nepoznavanje osnovnih bolesti?

Eugenizam na hrvatski način?

Propaganda koja kaže da život nije bitan ako nema kvalitete (znači samo zdravi trebaju uživati)

Sindrom prvog djeteta?

Propaganda oko vakcinacije i imunizacije?

Nešto deseto navedite što
Nemam jedno,ni troje.Imam dvoje.Ali ću ipak odgovoriti.

Problem je u tvom ponašanju.

Ako je vama doktorica dala zeleno svjetlo da idete na more (stvarno se nadam da je,da niste išli na svoju ruku),onda ste ljudima (hipsterima) tako lijepo i trebali objasniti.Bez deračine i psovanja.

Svaka mama se brine za svoje dijete,pa tako i ta "hipsterka" za svoju bebu.I ne znam otkud bi ona mogla znati koji je točno dan bolesti,da li je dijete još uvijek zarazno i kaj je vama doktorica rekla.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 13:39   #20
ja sam u prvi tren mislila da necije dijete sprica pistoljima na vodu posten svijet a onda sam se sjetila da su to kozice
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.