Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2011., 13:47   #41
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...5/Default.aspx
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:28   #42
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Možeš li te tvrdnje potkrijepiti nekim brojkama?
Koliko hrvatska izdvaja po osiguraniku, koliko troši na njega, a koliko se to radi u nekim državama svijeta gdje je bolej?
još uvijek tražiš brojke ili ti je ovo što si sam stavio dosta?
upravo ono za što se zalažem je napisano na samom kraju članka,kako privatnici i državne ustanove u Češkoj imaju jednak status,a pacijentu je tako svejedno gdje ide..
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Kolko efikasniji bi privatnici bili? 2%? 10%? 50%? A kolko bi im bila marža? Osim toga, ne dolaze u obzir "male privatne bolnice", jer se njima ne isplati kupovati skupu opremu za relativno mali broj pacijenata.
kakva marža?
i danas ti u Hrvatskoj postoje poliklinike i klinike koje imaju nižu cijenu zahvata i postupaka koju su ugovorili sa HZZO-om nego što imaju ustanove koje su u javnom vlasništvu..
i sustav sa 50 zaposlenih i manjom hijerarhijom je efikasniji od sustava sa par tisuća zaposlenih koji je još pri tome djelomično i političkog karaktera..
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
A otkud? Naravno, od uplata gradjana. Bilo osiguranja, bilo direktnih placanja. A osim toga, to se moze raditi i sad, pa nema bas dovoljno zainteresiranih.
čekaj malo, iz kakvih uplata građana?
ako sam ja privatnik i odlučim ući u posao,otvorit ću ustanovu pomoću svojih sredstava,bilo onih koje već imam ili ću otići kod banaka ili drugih izvora kreditiranja i financiranja..
Quote:
Ali ne smije se dopustiti sustav da oni koji placaju odu privatnicima, a drzavi ostanu oni kojima drzava placa. To je pogubno. Svi moraju biti u istoj situaciji, placali ili ne. A onda ako im se ne svidja drzavna usluga, nek idu privatno, s ekstra doplatom.
ja nisam niti pričao o tome da oni koji plaćaju idu kod privatnika,a da oni kojima plaća država ostaju državi..
poanta je da i privatnici i državne ustanove imaju jednak status,a pacijentu bude tako svejedno gdje će ići jer će mu HZZO pokriti troškove gdje kod se liječio..
a privatna zdravstvena osiguranja mogu biti dodatak osnovnom koje je i dalje kod HZZO-a pa tko želi i ima može uplaćivati i to dodatno privatno osiguranje..
sagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:32   #43
Quote:
sagi kaže: Pogledaj post
čekaj malo, iz kakvih uplata građana?
ako sam ja privatnik i odlučim ući u posao,otvorit ću ustanovu pomoću svojih sredstava,bilo onih koje već imam ili ću otići kod banaka ili drugih izvora kreditiranja i financiranja..

ja nisam niti pričao o tome da oni koji plaćaju idu kod privatnika,a da oni kojima plaća država ostaju državi..
poanta je da i privatnici i državne ustanove imaju jednak status,a pacijentu bude tako svejedno gdje će ići jer će mu HZZO pokriti troškove gdje kod se liječio..
a privatna zdravstvena osiguranja mogu biti dodatak osnovnom koje je i dalje kod HZZO-a pa tko želi i ima može uplaćivati i to dodatno privatno osiguranje..

Ali zasto bi HZZO placao sve isto sto i drzavnoj bolnici, plus jos njegov profit i povrat na ulozeni kapital?
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:32   #44
po mom misljenju nije toliko pitanje da li bi privatno zdravstvo bilo jeftinije, odnosno, da li je sadasnje zdravstvo preskupo..

jer je to istina, ali se to namjerno ucinilo.
Po mom, namjerno se uništava zdravstvo sa ciljem da ljudi sami počnu tražiti privatizaciju zdravstva, a tada ce se odjednom pronaci spasonosno rješenje... razne klinike u kojima će neki Hebrang, Milinović i sl. biti tihi ili sakriveni partneri...
tada (kao slučaj sa prodajom HT-a DT-u), odjednom dolazi prelazak ljudi kod privatnika... i nakon nekog vremena (kada javno zdravstvo ne budemo imali) počinje rast cijena i mi smo tada na putu bez povratka..

kao slučaj sa trenerkama.
U početku su bile pamučne (60-tih).. tada je došla sintetika, puno jeftinijja... i bila je jeftinija dugo vremena, dok ljudi nisu prestali kupovati stare trenerke i svi se prebacili na sintetske.. a onda su ovima digli cijene..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:34   #45
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Ali zasto bi HZZO placao sve isto sto i drzavnoj bolnici, plus jos njegov profit i povrat na ulozeni kapital?
zato sto ti da bi poslovao sa hzzo-om moras s njim sklopiti ugovor.. a ugovor se sklapa na obavljeni zahvat, odnosno tzv. DTS (dijagnosticko terapijski postupak) i tu se utvrdjuje jedinična cijena toga.

e sad, nekada je bio drugi sustav (DTS je iz Australije, a u Sloveniji i Austriji se pokazao kao loš) koji nije vodio takvu evidenciju.
Konkretno, po sadašnjem sustavu imaš bolnice kojima je u interesu da zaračunavaju razne komplikacije koje se mozda i nisu desile... a koštaju ajme..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:46   #46
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Ali zasto bi HZZO placao sve isto sto i drzavnoj bolnici, plus jos njegov profit i povrat na ulozeni kapital?
HZZO je osiguranje..
njemu je jedini interes da njegov osiguranik bude izliječen i da pritom HZZO plati što nižu cijenu..
ako HZZO kaže: "Mi za tu uslugu plaćamo toliko i toliko",privatnik lijepo vidi da li može raditi sa time..ako može,javi se,zadovolji uvjete i počne poslovati..
istovremeno,HZZO prati cijelo vrijeme stanje i uvjete na tržištu koje se tiču određenih postupaka pa onda nakon nekog vremena lijepo kaže: "sada za tu istu uslugu plaćamo malo manje jer je došlo do pada cijena materijala,bla,bla.." i opet ispočetka..pa ako privatnik može sa time raditi i pritom još ostvarivati prihod,super..ako ne,jbg..
i kao što sam rekao,neki privatnici imaju ugovorene niže cijene postupaka nego državne ustanove,što tebi kao osiguraniku HZZO i samom HZZO-u ide u korist..
sagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:53   #47
Quote:
sagi kaže: Pogledaj post
HZZO je osiguranje..
njemu je jedini interes da njegov osiguranik bude izliječen i da pritom HZZO plati što nižu cijenu..
ako HZZO kaže: "Mi za tu uslugu plaćamo toliko i toliko",privatnik lijepo vidi da li može raditi sa time..ako može,javi se,zadovolji uvjete i počne poslovati..
istovremeno,HZZO prati cijelo vrijeme stanje i uvjete na tržištu koje se tiču određenih postupaka pa onda nakon nekog vremena lijepo kaže: "sada za tu istu uslugu plaćamo malo manje jer je došlo do pada cijena materijala,bla,bla.." i opet ispočetka..pa ako privatnik može sa time raditi i pritom još ostvarivati prihod,super..ako ne,jbg..
i kao što sam rekao,neki privatnici imaju ugovorene niže cijene postupaka nego državne ustanove,što tebi kao osiguraniku HZZO i samom HZZO-u ide u korist..
Kako god bilo, uvijek ce cijena bez profita biti manja od cijene s profitom. Pitanje je samo organizacije.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:55   #48
Već je bilo u medija da će trećina zdravstva biti u privatnom sektoru, prošle godine zaradili su oko milijardu kuna. I HZZO uvodi privatno osiguranje...Novca u državnom sektoru mora biti za najteže zahvate i bolesti, jer privatnici moraju poslovati sa profitom i tu neće biti mjesta za takve bolesnike. Nažalost naše zdravstvene ustanove ne namjeravaju se restrukturirati dobrovoljno, Milinović nema kredibilitet, a što će uraditi nova Vlada vidjeti ćemo...

Linić govori javno da treba smanjiti doprinose za zdravstveno ako i ostali koji se zalažu za ekonomski opravak zemlje. Netto plaće se ne bi smanjivale, što znači da se očekuje da zaposlenici sami plaćaju zdravstvenob i brinu se za zdravlje. Nadajmo se da ćemo moći, na slovenskoj televiziji sam vidjela da roditelji obrtnici koji imaju poslovnih problema i ne mogu plaćati zdravstveno ne mogu voditi djecu k doktoru legalno, liječnici im pogledaju kroz prste, država bi vjerojatno pokrila troškove, tu se vidi zašto još nismo konkurentni.
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 14:59   #49
Quote:
sagi kaže: Pogledaj post
HZZO je osiguranje..
njemu je jedini interes da njegov osiguranik bude izliječen i da pritom HZZO plati što nižu cijenu..
ako HZZO kaže: "Mi za tu uslugu plaćamo toliko i toliko",privatnik lijepo vidi da li može raditi sa time..ako može,javi se,zadovolji uvjete i počne poslovati..
istovremeno,HZZO prati cijelo vrijeme stanje i uvjete na tržištu koje se tiču određenih postupaka pa onda nakon nekog vremena lijepo kaže: "sada za tu istu uslugu plaćamo malo manje jer je došlo do pada cijena materijala,bla,bla.." i opet ispočetka..pa ako privatnik može sa time raditi i pritom još ostvarivati prihod,super..ako ne,jbg..
i kao što sam rekao,neki privatnici imaju ugovorene niže cijene postupaka nego državne ustanove,što tebi kao osiguraniku HZZO i samom HZZO-u ide u korist..
je, a sto mislis zasto je tako?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 15:09   #50
Ma nema šanse da za vlastito zdravlje plaćam korporacijama tipa Agram.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 16:40   #51
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Naravno da ne postoji. Besplatno zdravstvo kod nas je ustvari laž. Zato sam i govorio o privatizaciji zdravstva više puta, jer novac koji se troši na njega je prevelik a učinak nikakav. Bilo bi super kada bi se taj novac usmjerio na socijalna davanja. Primjerice: djeca, nezaposlene osobe, studenti i umirovljenici imali bi besplatno zdravstvo financirano iz HZZO-a.

Zaposlenim osobama zdravstveno osiguranje trebale bi plaćati firme preko osiguravajućih kuća. Naravno, uvjet za to je opet manji porezi, smanjenje birokracije itd.
A, kako bi bilo da ti jednostavno odseliš u SAD, i da nas ne gnjaviš ovakvim temama. Slobodno, ako ti zatreba, se služi njihovim privatnim zdravstvom, jer će se na javno zdravstvo još načekati.
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 18:33   #52
Quote:
rama kaže: Pogledaj post
A, kako bi bilo da ti jednostavno odseliš u SAD, i da nas ne gnjaviš ovakvim temama. Slobodno, ako ti zatreba, se služi njihovim privatnim zdravstvom, jer će se na javno zdravstvo još načekati.
Pa nije sve u Americi tako loše. A s čime se to mi možemo pohvaliti da smo bolji od njih? I nogomet koji je kod njih još u razvojnom procesu čak 100 x bolje stoji od našeg, koji ima dugu tradiciju, jer se ulaže na 100 milijuna dolara što je nama nezamisliva cifra. U što se kod nas ulaže? Da, imamo jedinstveno zdravstveno. Ali s njim imamo i dodatna sranja koja nas koštaju i živaca i zdravlja.

Da, svi želimo državno zdravstveno ali to i košta. Svi bi htjeli imati bolnicu u svom gradu i selu na trošak države. A kad treba ukidati bolnice radi štednje onda svi plaču i zazivaju Milinovića. Kad dođe do nezgoda, što nije baš rijedak slučaj, onda se svi žalimo kako imamo loš zdravstveni sustav i počnemo pričati nebuloze i kojekakve teorije o liječnicima koje nemaju veze sa zdravim razumom. Toliko o našem tromom zdravstvu na državnoj grbači.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 18:46   #53
Quote:
anastacia kaže: Pogledaj post
Za početak. Imamo li mi liječnika za to sve. NE , nemamo niti za redovno stanje a kamoli za ovakvu pokrivenost
Gluposti, kako ih ne bi imali? Otvaranjem novih privatnih bolnica otvorili bi i nova radna mjesta a sigurno ima i onih koji traže posao. Uostalom, dobar dio njih ti odlazi u inozemstvo zbog većih plaća. Novac je glavni razlog manjka stručnjaka. Ali nije da ih nema.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 19:10   #54
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
ne bi, neki ljudi nemaju novaca i cinjenica da su ljudi spremni dati zadnju kn za zdravstvo nije izlika da ce platiti ionako..
zdravstvo ne moze biti komercijalni proizvod, jer ga ne mozes zamjeniti za nesto drugo...
auto mozes zamjeniti za bicikl ili vlak... tv mozes ovakav ili onakav, a i ne moras ga imati... a zdravlje ne mozes trampiti


cinjenica da zdravstvo kosta ne znaci da je zdravstvo biznis..
Ne bi ga plaćali građani. Stalno izvrčeš ono što napišem.

Quote:
podmeces laznu tezu.. ti bi ljude haracio, jer ce covjek prodati kucu, pa da ostane malo ziv

drugo, nema da ako platim ja, plati netko umjesto mene... placam ja i kroz hzzo, jer ga ja financiram..

firme u kojima rade da plate?

pitam se gdje zivis.. porezno opterecenje na place je vec sad medju najvisljima na svijetu
Da, haračio bih firme time, jadne one. Neke su toliko siromašne da imaju zaradu od samo nekoliko milijardi kuna. Ma šta ti je to? Sitnica. A kad nekome treba platiti obrazovanje neće ga slati na državne fakultete koji su znatno jeftiniji nego ih šalju, pazi ovo, na privatna sveučilišta kojima moraš plaćati godinu preko 20 tisuća i više kn. Za to imaju novaca. A problem bi im bio izdvojiti par tisuća kn za zdravstveno osiguranje svakog radnika.

I moj prijedlog je bio da se pritom privatnicima smanje porezi. Prema tome? I na to sam mislio.

A najbolje su mi državne firme poput Ine ili HEP-a. Velike praonice love gdje novac u milijunima kaplje u džepove raznim kvazi menadžerima. A zarađuju također milijarde kn. Sad plaćaju velike poreze, ali svejedno i ovo što imaju je puno i više nego dovoljno da plate svakom radniku INE zdravstveno.

Tu su još prehrambene industrije, trgovački centri i neke metaloprerađivačke industrije koje isto tako zarađuju ne tako mali novac. A kao problem bi im bio platiti? Koliko tog novca je do sada otišlo na bezvezarije? Neki niti ne znaju što bi s tolikim novcem.

Zadnje uređivanje klokanovac : 14.07.2011. at 19:17.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 20:02   #55
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa nije sve u Americi tako loše. A s čime se to mi možemo pohvaliti da smo bolji od njih? I nogomet koji je kod njih još u razvojnom procesu čak 100 x bolje stoji od našeg, koji ima dugu tradiciju, jer se ulaže na 100 milijuna dolara što je nama nezamisliva cifra. U što se kod nas ulaže? Da, imamo jedinstveno zdravstveno. Ali s njim imamo i dodatna sranja koja nas koštaju i živaca i zdravlja.

Da, svi želimo državno zdravstveno ali to i košta. Svi bi htjeli imati bolnicu u svom gradu i selu na trošak države. A kad treba ukidati bolnice radi štednje onda svi plaču i zazivaju Milinovića. Kad dođe do nezgoda, što nije baš rijedak slučaj, onda se svi žalimo kako imamo loš zdravstveni sustav i počnemo pričati nebuloze i kojekakve teorije o liječnicima koje nemaju veze sa zdravim razumom. Toliko o našem tromom zdravstvu na državnoj grbači.
Ja sam zadovoljna s našim zdravstvom. Ne govorim napamet.
O američkom zdravstvu, isto, ne govorim napamet. Obama pokušava riješiti veliki problem zdravstva, skupih zdravstvenih osiguranja, koja, ma koliko bila velika, gotovo nikada ne pokrivaju troškove.
Glede privatnog zdravsva. Prisjeti se bolesti poznatog tenora Carrerasa, koji je potrošio svoje, ne malo, bogatstvo kada se razbolio. Ostao je bez novaca. Što je dalje bilo sam pronađi, ako te interesira.
Ne daj ti Bože bolesti! Ne zarađuješ, a plaćaš. Rijetko to koga zaobiđe. Ili. Svaka rit dođe na šekret.
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 20:27   #56
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Odakle pare za te bolnice?
zašto bi privatnik ostvarivao profit samo na dodatnim uslugama, ne i na osnovnima? Ti bi mu to branio?
Tko sam ja da mu branim? Nek radi kako on misli i zna da je najbolje za njega i bolnicu. Ja sam samo spomenuo kako neke bolnice imaju i drugih sadržaja na kojima dobro zarađuju. Pitaš odakle pare za te bolnice? Ha čuj, neki digli kredit, neki su imali bogatu ostavštinu oca, majke ili ujaka. Ima tu različitih priča. Pitaj njih.

Quote:
Kakko ne shvaćaš osnovnu matematiku, a ta je da ako bi provatnik nudio istu uslugu kao i sada država/hzzo, to bi nas više koštalo jer privatnik želi profit, a hzzo ne, čak nisu ni na nuli nego u minusu.
Još dodaj ovo što ti predlažeš; nove bolnice, pa to su milijarde eura, milijarde eura koje bi nam došle na grbaču, i be ikakvog dodatnog prifita.-...
Koje su to bolnice koje su u minusu? Vjerojatno je to zato jer imaju malo klijenata. Sasvim razumljivo jer nam je zdravstveni sustav još uvijek većinski državni. Privatizacijom zdravstva imale bi puno više klijenata i bile bi u plusu. A zna se tko bi plaćao za njih. Ne vidim tu neki veliki problem.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 20:31   #57
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Gluposti, kako ih ne bi imali? Otvaranjem novih privatnih bolnica otvorili bi i nova radna mjesta a sigurno ima i onih koji traže posao. Uostalom, dobar dio njih ti odlazi u inozemstvo zbog većih plaća. Novac je glavni razlog manjka stručnjaka. Ali nije da ih nema.
Jos samo nisi objasnio otkud love, kad za ove postojece nemamo para. Ne mislim tu na drzavu kao drzavni proracun, nego ono, nase drustvo, gospodarstvo, drzavu u cjelini. Otkud ti lova?
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 20:52   #58
Quote:
rama kaže: Pogledaj post
Ja sam zadovoljna s našim zdravstvom. Ne govorim napamet.
O američkom zdravstvu, isto, ne govorim napamet. Obama pokušava riješiti veliki problem zdravstva, skupih zdravstvenih osiguranja, koja, ma koliko bila velika, gotovo nikada ne pokrivaju troškove.
Glede privatnog zdravsva. Prisjeti se bolesti poznatog tenora Carrerasa, koji je potrošio svoje, ne malo, bogatstvo kada se razbolio. Ostao je bez novaca. Što je dalje bilo sam pronađi, ako te interesira.
Ne daj ti Bože bolesti! Ne zarađuješ, a plaćaš. Rijetko to koga zaobiđe. Ili. Svaka rit dođe na šekret.
Ja sam već predložio da iza takvih koji ne mogu platiti stane država. A kod onih zaposlenih bi stajala njihova firma. To što u SAD-u osiguranja ne pokrivaju troškove, tko im je kriv kad su tako lakomi? SAD nije socijalna država. Tamo je sve, ali baš sve podređeno profitu, mešetarenjima cijena itd. Sjetimo se kako je propala osiguravajuća kuća AIG. Država im je čak pomogla subvencioniranjem a oni sebi podijelili novac. Onda lako dođeš do zaključka zašto je tako kod njih. :tup: Tamo je njihov život inače takav. Onaj tko nema taj je na ulici i spava pod mostom a onaj tko ima ima sve što mu srce poželi. Uostalom, SAD je i prilično decentralizirana država. Svaka država u toj glomaznoj tvorevini je po nečemu posebnija od one druge. A i svaka ima neke svoje zakone poput Kalifornije, LA itd.

I žao mi je Carrerasa i stvarno nije u redu da nikoga nije bilo briga, ali šta ćeš kad te države ne vode brigu o takvima? U nekima je čak čovjek čovjeku vuk tako da....
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 21:12   #59
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Jos samo nisi objasnio otkud love, kad za ove postojece nemamo para. Ne mislim tu na drzavu kao drzavni proracun, nego ono, nase drustvo, gospodarstvo, drzavu u cjelini. Otkud ti lova?
Nisam mislio da se to uvede sada u ovakvom sustavu nego tek kad smanjimo birokraciju, smanjimo poreze privatnicima, pa kad počnemo privlačiti strana i domaća ulaganja u proizvodnju, kad budemo imali program razvoja malih i velikih sredina ( od kojih imamo već i sad neke), kada olakšamo put za otvaranje novih poduzeća a najviše bih volio da to budu industrije pa da se konačno okrenemo izvozu i također kada riješimo pitanje poljoprivrednika na selima tek tada ćemo moći razmišljati o tome. To sam i spomenuo prije, da treba riješiti i niz drugih stvari bez kojih ne možemo rszmišljati o ovome.

Ne pada meni na pamet da se to sada odmah uvede nego tek kad se stvore uvjeti za takvo što. A do tada...pomirimo se s ovim.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 22:27   #60
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ja sam već predložio da iza takvih koji ne mogu platiti stane država. A kod onih zaposlenih bi stajala njihova firma. To što u SAD-u osiguranja ne pokrivaju troškove, tko im je kriv kad su tako lakomi? SAD nije socijalna država. Tamo je sve, ali baš sve podređeno profitu, mešetarenjima cijena itd. Sjetimo se kako je propala osiguravajuća kuća AIG. Država im je čak pomogla subvencioniranjem a oni sebi podijelili novac. Onda lako dođeš do zaključka zašto je tako kod njih. :tup: Tamo je njihov život inače takav. Onaj tko nema taj je na ulici i spava pod mostom a onaj tko ima ima sve što mu srce poželi. Uostalom, SAD je i prilično decentralizirana država. Svaka država u toj glomaznoj tvorevini je po nečemu posebnija od one druge. A i svaka ima neke svoje zakone poput Kalifornije, LA itd.

I žao mi je Carrerasa i stvarno nije u redu da nikoga nije bilo briga, ali šta ćeš kad te države ne vode brigu o takvima? U nekima je čak čovjek čovjeku vuk tako da....
SAD je sada najmočnija država, koja dijeli pravdu gdje joj je milena volja, a ima bijedno javno zdravstvo(ako Obama ne uspije) i isto takvo javno školstvo. Poruka tog sistema je, bit ćeš zdrav ako imaš novaca, bit ćeš školovan pod istim uvijetima. To misliš da je dobro? To bi htio kod nas uvesti? I, još bih dodala. Izborit ćeš pravdu, ako imaš novaca. Sve se bojim da ćemo i mi tim putem. Sve je više pokazatelja. I po svoj prilici tvoja ideja će pobijediti.
Carrerasu je pomogao pojedinac, isto kao što i, američko javno školstvo, nastoji izvući moralni pojedinac.
rama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.