Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2006., 11:35   #1
Kako brzo osušiti glazuru za postaviti parket?

Pitajne je valjda jasno...
Imam za postaviti cca 35m2 parketa i 10m2 pločica (hodnik i kuhinja). Radili su mi klasičnu glazuru za pločice i glazuru od brzosušećeg cementa za postaviti paket (TOPCEM, talijanski). Sad, ona glazura za pločice nakon 9 dana izgleda super suha, a ona brzosušeća u sobi - za parket je jako vlažna - testirano s papirom preko noći na podu - bio je vlažan, a i izgledom je "šarena", za razliku od one za pločice koja je svijetlo siva, gotovo bijela.
1. Da li je to normalno?
2. Da nisu majstori za glazure ZAMIJENILI materijale pa mi sfušali cijeli stan?
3. Tko ima iskustva s TOPCEM materijalom, proizvođača MAPEI - kažu da je suho za 5-7 dana za postavljanje parketa?
4. Koliko se suši glazura za postavljanje parketa sa klasičnim cementom debljine 4-5cm?
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 13:16   #2
Kažu da se klasična glazura suši 1 mjesec za 1 centimetar debljine. To ti je za glazuru od 5 cm potrebno čekati 5 mjeseci. Moj ti je savjet da OBAVEZNO prije postave parketa mjeriš vlagu u glazuri i to tkz. karbidnom metodom. Vlaga u podlozi ne smije biti veća od 2%. Ako ti prelazi 2% onda treba koristiti tkz. parnu branu ali opet ne preko 4% vlažnosti glazure. Ako se ipak odlučiš postavljat parket na podlogu iznad 2% (max. 2,5%) i to bez parne brane 99,9% ti je sigurnuo da će ti se dignut parket. Radi propuh kako bi se glazura što brže osušila!!!!
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 16:49   #3
Quote:
kefren kaže:
Kažu da se klasična glazura suši 1 mjesec za 1 centimetar debljine. To ti je za glazuru od 5 cm potrebno čekati 5 mjeseci. Moj ti je savjet da OBAVEZNO prije postave parketa mjeriš vlagu u glazuri i to tkz. karbidnom metodom. Vlaga u podlozi ne smije biti veća od 2%. Ako ti prelazi 2% onda treba koristiti tkz. parnu branu ali opet ne preko 4% vlažnosti glazure. Ako se ipak odlučiš postavljat parket na podlogu iznad 2% (max. 2,5%) i to bez parne brane 99,9% ti je sigurnuo da će ti se dignut parket. Radi propuh kako bi se glazura što brže osušila!!!!
da, jedino što možeš napraviti na brže sušenje je otvorit prozore, još bolje dobit propuh, a parna brana je jedino rješenje ako ne želiš čekati. kefren će ti reći točno šta se stavi i koliko to košta, uostalom pisao je o tome

kefren šta ima nova kod tebe? ni glasa od tebe...
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 12:35   #4
Quote:
zed_alive kaže:
da, jedino što možeš napraviti na brže sušenje je otvorit prozore, još bolje dobit propuh, a parna brana je jedino rješenje ako ne želiš čekati. kefren će ti reći točno šta se stavi i koliko to košta, uostalom pisao je o tome

kefren šta ima nova kod tebe? ni glasa od tebe...
Čuj stari! Ja sam sve zgotovio za sada je sve ok. Perket nije mrdnuo ni desetinku milimetra. Snimao sam sve faze izrade od međukatne konstrukcije do lakiranog parketa. Bilo je mukotrpno i skupo ali sada izgleda, više nego dolično (oprosti ali malo sam možda subjektvan). Uskoro ću kad uhvatim malo vremena poslati detaljan post radova.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 16:06   #5
Quote:
kefren kaže:
Čuj stari! Ja sam sve zgotovio za sada je sve ok. Perket nije mrdnuo ni desetinku milimetra. Snimao sam sve faze izrade od međukatne konstrukcije do lakiranog parketa. Bilo je mukotrpno i skupo ali sada izgleda, više nego dolično (oprosti ali malo sam možda subjektvan). Uskoro ću kad uhvatim malo vremena poslati detaljan post radova.
aj super, ti si svoje uspješno riješio
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 09:08   #6
Quote:
kefren kaže:
Čuj stari! Ja sam sve zgotovio za sada je sve ok. Perket nije mrdnuo ni desetinku milimetra. Snimao sam sve faze izrade od međukatne konstrukcije do lakiranog parketa. Bilo je mukotrpno i skupo ali sada izgleda, više nego dolično (oprosti ali malo sam možda subjektvan). Uskoro ću kad uhvatim malo vremena poslati detaljan post radova.
napokon
ajd koji lak je na kraju koristen,
ustvari veselimo se izvjestaju
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 09:21   #7
Quote:
chani kaže:
napokon
ajd koji lak je na kraju koristen,
ustvari veselimo se izvjestaju
Koristio sam chromoden. Samo malo strpljenja da sortiram slike i sve ostalo pa slijedi izvještaj.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 22:50   #8
Zna li netko nešto o tzv. plinskim topovima za brže sušenje glazure? Još jedno pitanje: nije li 1 mjesec za 1 cm glazure malo previše? Da nije to 1 tjedan za 1 cm? Ne znam, nekako mi se to čini previše-
francc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 06:15   #9
stavi hidroizolaciju
hit me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 07:00   #10
Postoji aparat za odvlaživanje, svaki bolji parketar bi ga mogao imati.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 09:08   #11
Quote:
Trapko kaže:
Postoji aparat za odvlaživanje, svaki bolji parketar bi ga mogao imati.
jesu li to odvlaživači zraka? ili nešto drugo?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 17:53   #12
Quote:
zed_alive kaže:
jesu li to odvlaživači zraka? ili nešto drugo?
Ne znam točno ,ali majstor prije postavljanja parketa postavio taj stroj i uključio u struju. Svaki dan u posudi u njemu je bilo oko 30 l vode.Nakon dva tijedna izmjerio je vlagu i bilo je u redu. Glazura je rađena prije 4-5 mjeseci prije postave parketa.Radovi su izvođeni u kuči na prizemlju i do sada parket se dobro drži. Ljepljen je na glazuru ljepilom za parket nekog tal. proizvođača.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:30   #13
Quote:
Trapko kaže:
Ne znam točno ,ali majstor prije postavljanja parketa postavio taj stroj i uključio u struju. Svaki dan u posudi u njemu je bilo oko 30 l vode.Nakon dva tijedna izmjerio je vlagu i bilo je u redu. Glazura je rađena prije 4-5 mjeseci prije postave parketa.Radovi su izvođeni u kuči na prizemlju i do sada parket se dobro drži. Ljepljen je na glazuru ljepilom za parket nekog tal. proizvođača.
to je vjerojatno odvlaživač zraka. pomaže da se zrak isuši pa se brže suši glazura (pod, estrih). zgodna stvarčica

no postoji i mogućnost da je to nešto što istovremeno grije pod pa ubrzava sušenje, to bi onda bio neki stroj specijalne namjene..
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 13:29   #14
Quote:
zed_alive kaže:
jesu li to odvlaživači zraka? ili nešto drugo?
ako se ne varam jesu
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 07:20   #15
Koja je cijena parne brane po kvadratu?
Propuh se radi svakodnevno!
Ovo o 1cm/mjesecu mi je stvarno puno... ja sam mislio pričekati možda još tjedan dana.
Kako se može vlaga izmjeriti? To imaju neki posebni instrumenti za to? Što je to karbidna metoda?
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 12:27   #16
Quote:
Sascha123 kaže:
Koja je cijena parne brane po kvadratu?
Propuh se radi svakodnevno!
Ovo o 1cm/mjesecu mi je stvarno puno... ja sam mislio pričekati možda još tjedan dana.
Kako se može vlaga izmjeriti? To imaju neki posebni instrumenti za to? Što je to karbidna metoda?
Ovako, ja sam radio nosivu betonsku ploču od cca. 14 cm debljine. Na ovakvu ploču postavio sam hrastov parket. Ploča je bila napravljena u svibnju 2005. godine. Parket se postavljao u kolovozu 2006. Znači ploča se je sušila cca. 15 mjeseci. Za tih 15 mjeseci sušenja vlaga u podlozi bila je nevjerojatnih 4.0 do 4.2% Maksimalna dozvoljena vlažnost podloge je 2% za postavljanje parketa!!!!

Vlagu sam mjerio karbidnom metodom. To je metoda kod koje se betonska ploča buši sa svrdlima kako bi se dobila betonska prašina koja se nalazi unutar ploče. Kod mene su bušili negdje oko 80mm dubine. Zatim se prašina pokupi u nekakvu posudu u koju se ubace nekakve kuglice pa se to sve skupa zatvori i dobro potrese oko 5 min. Nakon toga na pokazivaču se očita postotak vlažnosti. Mislim da se ovim protresanjem stvara tlak u posudi pa ako je veća vlažnost betonske prašine stvara se i veći tlak (uslijed kinetičke energije koje kuglice stvaraju vlažnoj betonskoj prašini) pa ovaj instrument u ovisnosti o tlaku u posudi pokazuje kolika je vlažnost podloge. Ne znam da li sam bio dovoljno jasan. Postoje i elektronske metode koje rade na principu razlike potencijala između dvije elektrode ubodene u beton na razmaku od cca 100 mm ali ova CM (karbidna metoda) je pravi pokazatelj vlažnosti podloge!!!!
Bilo kako bilo dovoljno je pozvati stručnog parketara da izmjeri vlažnost u podlozi CM metodom.

Što se tiče brzosušivih betona tu ti ne znam puno ali poavljam još jednom MJERI VLAGU U PODLOZI PRIJE POSTAVLJANJA PARKETA!!!! Ako je vlaga do 2% nema straha. Za vlagu do 2,5% kažu da je moguće postavljanje parketa ali ne i lakiranje jer sloj laka zatvori prelaz vlage prema van pa se parket dovoljno nabumba i digne. Za vlagu do 4% (moj slučaj) koristi parnu branu. Ja sam koristio dvokomponentni epoksidni premaz PCI epoksi grund 390. Jedna garnitura je 25 kg (17,5+7,5) i košta oko 1800 kn, a dovoljna je negdje za 40 do 50 m2 (dvije ruke). Preko 4,5% maksimalno 5% vlažnosti nje dozvoljeno raditi niti parnu branu. U tom slućaju moraš se strpiti i čekati na sušenje podloge.

Na kraju da završim sa jednim primjerom. Kolega je postavljao parket na betonsku podlogu koja je bila napravljena oko 8 mjeseci prije postavljanja parketa. Nije se mjerila vlaga niti postavljala parna brana. Kako su na zgradu odmah nakon betonske podloge postavili aluminijsku bravariju u stanu nije bilo nikakvog propuha niti isušivanja. Ploča je izgledala suha ko barut. Krenulo se na postavljanje parketa. Postavio se parket, lakirao. Bilo je sve super. Nakon nekoliko dana došao je i namještaj u stan. Za cca 20ak dana sve se je DIGLO!!!! Trosjed, krevet, ormari, SVE SOBE!!!! Više nije bilo spasa nego sve srušit i ponovno. Zvao se je parketar, ovaj puta profesionalac.Mjerena je vlaga, te je izmjereno 3,5%. Sada čovjek u stanu ima umjesto parketa pločice i laminat. Mislim da sam ovime sve rekao.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 12:45   #17
Quote:
kefren kaže:
Na kraju da završim sa jednim primjerom. Kolega je postavljao parket na betonsku podlogu koja je bila napravljena oko 8 mjeseci prije postavljanja parketa. Nije se mjerila vlaga niti postavljala parna brana. Kako su na zgradu odmah nakon betonske podloge postavili aluminijsku bravariju u stanu nije bilo nikakvog propuha niti isušivanja. Ploča je izgledala suha ko barut. Krenulo se na postavljanje parketa. Postavio se parket, lakirao. Bilo je sve super. Nakon nekoliko dana došao je i namještaj u stan. Za cca 20ak dana sve se je DIGLO!!!! Trosjed, krevet, ormari, SVE SOBE!!!! Više nije bilo spasa nego sve srušit i ponovno. Zvao se je parketar, ovaj puta profesionalac.Mjerena je vlaga, te je izmjereno 3,5%. Sada čovjek u stanu ima umjesto parketa pločice i laminat. Mislim da sam ovime sve rekao.
Čista istina, neke stvari se ne mogu požurit...cementu treba i 30 dana da postigne finalnu čvrstoču...nema šanse da u nekoliko dana može vlaga izaći iz cijele glazure dovoljno za postavljanje parketa....

pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 19:31   #18
ahoj people......meni je soba niža od predsoblja...i sad bi mi to htjeli izravnati... ta šema s betonom i glazurom bit će da ne dolazi u obzir pa se planiraju OSB ploče na beton pa onda parket po njima.... čula sam da je ta ploča dobra izolacija.. i kako se riješiti odvratnog smrada laka? (osim propuhom i klimom)
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 08:23   #19
Quote:
darkNess(ie) kaže:
i kako se riješiti odvratnog smrada laka? (osim propuhom i klimom)
lakom na bazi vode....
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 19:43   #20
Quote:
cd_covers kaže:
lakom na bazi vode....
hehe a koji je to i dal valja šta?
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.