Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 08:16   #1
povezivanje serklaža ankerima

Ovak, majstori su još prije tjedan, a možda i više dana napravili horizontalne serklaže po duljim stranicama kuće. Ja bi na njihovom mjestu ostavila da iz tih serklaža viri armatura na koju bi povezala armaturu serklaža na kraćim stranicama kuće.
Oni nisu ništa ostavili nego su rekli da će to povezati nekakvim "ankerima". E sad, ti ankeri izgledaju tako da je g. majstor zabio 4 dvanaestice u postojeći serklaž (van viri oko 10 cm) i na njih povezao šestice.
Ja nisam građevinar pa bi molila nekoga tko se razumije da mi odgovori je li to u redu?
Hvala
xLjubicax is offline  
Old 05.04.2007., 10:08   #2
Quote:
xLjubicax kaže: Pogledaj post
Ovak, majstori su još prije tjedan, a možda i više dana napravili horizontalne serklaže po duljim stranicama kuće. Ja bi na njihovom mjestu ostavila da iz tih serklaža viri armatura na koju bi povezala armaturu serklaža na kraćim stranicama kuće.
Oni nisu ništa ostavili nego su rekli da će to povezati nekakvim "ankerima". E sad, ti ankeri izgledaju tako da je g. majstor zabio 4 dvanaestice u postojeći serklaž (van viri oko 10 cm) i na njih povezao šestice.
Ja nisam građevinar pa bi molila nekoga tko se razumije da mi odgovori je li to u redu?
Hvala

mislim da je to zesci fuseraj, skoro pa da se moze reci da nece biti ni povezani, jer u slucaju djelovanja kakve sile te armature bi se samo izvukle. trebalo ih je ostaviti da vire iz betona i to da su i tamo povezane sa horizontalnim i da prelaze preko njih najmanje pola metra pa i vise, neki ih cak spajaju varenjem.cini mi se da je sad kasno za to.
miki3 is offline  
Old 05.04.2007., 14:52   #3
Ima li tome kakvog lijeka?
Moj stari tvrdi da bi barem grede (gornje) trebalo povezati čeličnom armaturom (tipa čelične šipke koja bi se provukla kroz grede i zašarafila s obje strane). On misli da bi to smanjilo djelovanje eventualne sile.
Kaj mislite o tome?
U teškom sam bedu
xLjubicax is offline  
Old 05.04.2007., 15:34   #4
nebi da lupetam, to bi trebao bolji poznavalac od mene odgonetnut.
miki3 is offline  
Old 05.04.2007., 16:30   #5
Svi horizontalni serklaži bez obzira na duljinu stranica moraju biti armirani tzv. "košarama" kvadratnog presjeka minimalnih dimenzija 15x15 cm sa vilicama koje su na minimalnom odstojanju 30 cm jedna od druge.Sve to mora biti spojeno sa armaturom u vertikalnim stupovima koji se nalaze na vanjskim rubovima i u zoni nosivih zidova.Sve to se MORA spojiti armiračkom paljenom žicom ,niti slučajno varenjem armature.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Old 05.04.2007., 18:51   #6
Da, tako!

Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Svi horizontalni serklaži bez obzira na duljinu stranica moraju biti armirani tzv. "košarama" kvadratnog presjeka minimalnih dimenzija 15x15 cm sa vilicama koje su na minimalnom odstojanju 30 cm jedna od druge.Sve to mora biti spojeno sa armaturom u vertikalnim stupovima koji se nalaze na vanjskim rubovima i u zoni nosivih zidova.Sve to se MORA spojiti armiračkom paljenom žicom ,niti slučajno varenjem armature.
Sve je to točno i u redu, dodati samo to da minimalni raznak armature od vanjskih stijenki zida mora biti 20 mm.
Ali Ljubica pita nešto drugo, mislim da želi neki odgovor na koji način i kako spasiti već gotov serklaž koji te uvjete ne ispunjava i da to rješenje nametne svojim izvršiocima radova.
Osobno nemogu dati zadovoljavajući odgovor, a vjerujem da ima među nama koji to mogu, pa naprijed, pomozimo!
slavko1941 is offline  
Old 06.04.2007., 06:58   #7
Hvala svima, sad sam u još većem bedu.
Sve ovo s košarama je u redu osim što armature nisu spojene.
Stari i ja smo odlučili da ćemo kad beton bude potpuno suh to probati ojačati s vanjske strane.
Ako netko ima bolju ideju, bilježim se sa štovanjem.
xLjubicax is offline  
Old 06.04.2007., 08:19   #8
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
.Sve to se MORA spojiti armiračkom paljenom žicom ,niti slučajno varenjem armature.
predpostavljam da se nebi prekalila i omeksala.uvijek mi je drago kad nesto novo naucim.
miki3 is offline  
Old 06.04.2007., 19:41   #9
ja ovdi nesto ne razumin?
a sta je s vertikalnim seklazima? kako su oni izradeni? da li su vertikalni serklazi spojeni s horizontalnim setklazima (ovim vec napravljenim)?

ankeri su u principu u redu, samo je bitno da su dovoljno duboko zabuseni u beton i da dovoljno vire vani, trebalo bi bit negdje oko 30xpromjer armature...

narvno bitna je i duljina h. serklaza kao i opterecenje koje ide na njega...

ne mora biti nista zabrinavajuce
kalkulator is offline  
Old 07.04.2007., 08:50   #10
Malo mi je teže za objasnit jer ne baratam baš građevinarskom šprehom, ali ću probat.
Daklem, prilikom mjenjanja krovišta odlučili smo jednu stranu krova podignut za 1 m tako da se može normalno stati. Druga strana je ostala na oko 1,20 visine. Kuća je 7x8 i grede naliježu na dulju stranicu.
Kad je betoniran horizontalni serklaž - u jednom komadu su izliveni i vertikalni serklaži (ovaj 1 m za koliko se krov povisivao).
Budući da je padala kiša, taj serklaž je betoniran prije nego što je stari krov maknut tj. otpilili su dio starih greda da imaju pristup, a ostatak krova je ostao pokriven. Kako je krov još stajao na krovu, na kraćoj strani kuće nije bilo moguće dozidati zid i odmah betornirati horizontalni serklaž tj. "papuču" duljine oko 1m iznad koje se opet nastavlja zid (ne znam kako se to zove, nadam se da je razumljivo). E ta papuča je povezana s ranije opisanim ankerima.
Meni kao laiku tih 10 cm žice koji su samo zabiti u već gotovi beton ne djeluju utješno. Ta žica nije ni na koji način povezana sa armaturom u serklažu nego je samo zapiknuta u beton. Da je probušio rupu po cjeloj širini i s vanjske strane samo stavio neku maticu li neko proširenje - ja bih bila mirna. Možda to ne bi bilo po pravilima struke, ali mene bi smirilo.
E sad ti kažeš da bi to moglo proći? Kalkulator, ti to iz iskustva ili ti se samo tako čini? Drugi baš nisu pozitivno reagirali...
Inače, opterećenje ne bi trebalo biti veliko jer na krov ide lim (5kg/m2) plus naravno daske i izolacija.
xLjubicax is offline  
Old 07.04.2007., 11:43   #11
Vidiš kako smo ti popljuvali dečke samo zbog toga što ti neznaš(nečeš) napisati o kakvoj gredi govoriš ,drvenoj ili betonskoj!! Ta tvoja famozna "papuća" ionako za statiku ništa ne znaći jer je serklaž na koju dolazi drvena nazidna greda izgleda ipak dobro napravljen(ukoliko su ubetonirali one 16-milimetarske "šarafe" što vire cca 23 cm van iz betona kojima se greda fiksira za beton) a statički gledano pritisak na te rubove bi se trebao rasporediti na stupove(drvene,koji podupiru gornje grede,tzv."glajte" u zonama prezida i ugradnjom horizontalnih razupora "cangi" ili "kliješta" kojima se te gornje grede međusobno povežu.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Old 07.04.2007., 12:08   #12
Ja se ispričavam ako nisam prvi puta dobro objasnila, rekoh da sam laik

Šarafe su ubetonirali, 5 komada na svakoj strani, grede su spojene u sredini.
Gornje grede su na tri šarafa. Jedna gornja greda je oslonjena na pregradni zid, na vrhu zida je oko 20 cm betona u koji je stavljen šaraf.
Druga gornja greda je položena na drugi pregradni zid koji je produljen armiranim betonom (kao betonska greda ispod drvene grede u duljini dovoljnoj za stavljanje šarafa) jer bi raspon inače bio prevelik, a htjeli smo izbjeći stup na sredini sobe. Taj dio mi se čini u redu i na to nisam imala prigovora.
Ne znam što su horizontalni razupori, ali gornje grede nisu međusobno povezane.
xLjubicax is offline  
Old 07.04.2007., 12:38   #13
Bilo bi dobro da jesu povezane,sa gornje strane (da ne smetaju eventualnom stropu) i to gredama dimenzija 14x12 na svakih 2,5 do 3 metra,ovisno o duljini krovne konstrukcije.Ostalo se čini da je (ipak) u redu!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Old 07.04.2007., 13:11   #14
Hvala Vam puno kaj ste me utješili, otkotrljao mi se kamen sa srca.

A kako izvesti povezivanje gornjih greda ako one nisu na istoj visini? Da li željezo dolazi u obzir? Ili ipak drvo?
xLjubicax is offline  
Old 07.04.2007., 13:34   #15
Ako nisu na istoj visini ne povezuju se one međusobno već rogovi tzv.kliještima ,da dobiješ oblik slova"A".Znaći sa obje strane roga drveni profil, recimo 14x6 međusobno spojeni navojnom šipkom pa na rog na suprotnoj strani da budu spojeni.Obično se stave na visinu da služe i kao nosiva konstrukcija za neki lakši strop ukoliko to dozvoljava projekat potkrovlja.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Old 07.04.2007., 17:40   #16
Puno hvala na savjetima i uputama. Bit će učinjeno kako kažete.
xLjubicax is offline  
Old 26.01.2024., 12:24   #17
Pozdrav ljudi, bio bih zahvalan ako bi mi netko sa iskustvom i znanjem mogao dati mišljenje.

Našli smo kuću koja nam odgovara po svim parametrima osim načina gradnje.
Iz dokumentacije nije moguće utvrditi ima li kuća Vertikalne serklaže, a sudeći prema izvedbi potkrovlja dalo bi se pretpostaviti da nema.
Kvadratura je 100m2 svaka etaža, gradnja 1986.

Uglavnom, prije fasade bih svakako volio izvesti vertikalne serklaže, a i zbog samog visokog potkrovlja koje planiramo preurediti u dnevni boravak.

E sad me zanima kako bi se to izvodilo i koliko bi ugrubo koštao takav posao?
Kako uopće to estetski izvesti da kuća posle ne bude rugoba sa izbočinama?

Je li potrebno da unutra u potkrovlje ide korizontalni serklaž cijelom dužinom ispod sredine lastavica? Htjeli bismo da se što manje prostora gubi pošto bismo potkrovlje s vremenom uređivali kao dnevni boravak.
Ako je potreban, na kojoj visini bi on išao?

Ili bi možda bilo dovoljno samo unutar potkrovlja napraviti serklaže kojima bi se učvrstili zabatatni zidovi ( s obzirom da je kuća relativno niska ) ?

Također mi nije jasno kakve su ovo male cigle gore na zabatnom zidu? Ili su to obične cigle gore ali slagane na kant?

Ovo sve pričam prvenstveno potaknut nedavnim potresima.

Ili je možda puno racionalnije riješenje samo osigurati kuću protiv potresa?

http://i.imgur.com/QaqXJcQ.jpg

http://i.imgur.com/LHR9I9T.jpg
tbradaric is offline  
Old 26.01.2024., 14:03   #18
Ne samo da je sporan horizontalan serklaž već je i sporan i kosi i vertikalni serklaž.
kanjar is offline  
Old 26.01.2024., 19:29   #19
Išao sam danas opet tamo i snimio jedan video.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=-OTrf2MiYqo

Na stepeništu imaju nekakve pukotine iznutra, ali nema ništa izvana ba fasadi. Fasada je obična, žbuka.
U kutu se vide nekakvi betonski stupovi, izgledaju kao serklaži. Nema mi logike da su rađeni samo kao nosači greda pošto je i sam zid nosač iste.
Ili griješim? Kuća je dakle građena 1986.

Može li se na temelju snimljenog materijala reći nešto o samoj kvaliteti gradnje ove kuće?

Quote:
Ne samo da je sporan horizontalan serklaž već je i sporan i kosi i vertikalni serklaž.
Ne razumijem što je kosi serklaž?
tbradaric is offline  
Old 27.01.2024., 02:22   #20
Kosi serklaž hmm to je najkarakterističnija kosa greda na zabatnim zidovima, a tu gredu nemaš i najranjivija je u potresnom smislu.Da, vide se stupovi i stolice od AB.
kanjar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.